N°. 337. Donderdag 25 December. Aw. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Iusclrpii Nationals Militie. Hall. Maatschappij van Landbouw. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBur.a op Texel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXELBrengen ter openbare kennis, dat de mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1872, zich ter inschrijving voor de Nationale Militie behooren aan te melden ter Gemeente secretarie, tusschen don lsten en den 31 sten Januari 1881, met overlegging van een kosteloos verkrijgbaar uittreksel uit hunne geboorteakte, indien zij elders zijn geboren. Voor die inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden op Dinsdag 6 Januari 1891,des voormiddags te 9 ure tot des namiddags 1 ure, zoodat men verzocht wordt zich zooveel mogelijk op dat tijdstip aan te melden. Verder wordt de aandacht gevestigd op onder staande artikelen der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), welke betrekking hebben op de inschrijving voor de Militie Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschre ven alle mannelijke ingezetenen, die op den eersten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden lo. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de Wet van den 28sten Juli 1850; (Staatsblad No. 44.) 2o. H(j, die, geene ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den lsten Januari van het jaar der inschrijving in Nederland verblijf hield; 3o. Hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt; Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemde ling behoorende tot eenen Staat waar de Nederlan der niet aan den verplichten krijgsdienst is onder worpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen; Art. 16. De inschrijving geschiedt; lo. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of. is deze overleden, de moeder, of, zjjn beiden overleden, de voogt woont; 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3o. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in do gemeente waar hij woont; 4o. Van den buiten 's lands wonende zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont in de gemeente, waar zjjn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de Militie wordt niet ingeschreven: lo. De, in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2o. De, in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3o. De zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art 18 le en 2e lid. Elk die volgens Art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgeóieester en Wethouders aan te geven, tusschen den lsten en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zQn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht zich, zoodra dit plaata heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de zinsnede van artikel 18. Zjjne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 16 December 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. Afdeeling- TEXEL. 't Was een drukbezochte vergadering, de vergadering van de afdeeling „Texel" der Holl. M. v. L., welke Maandagmorgen in het logement „de Zwaan" werd gehouden. Oorzaak hiervan was zeker wel, dat tot deze bijeenkomst tevens waren uitgenoodigd de leden der commissiën van de in September gehouden landbouwfees- ten, alsmede dat op deze vergadering zouden worden uitgereikt de prijzen op de laatste afdeelingstentoonstelling behaald. De Voorz. opende de vergadering, met een welkom aan alle aanwezigen; in zijne verdere rede herdacht ZEd. de verliezen door de Maat schappij van Landbouw geledeneerstens door het overlijden van den heer Mr. D. Visser van Hazerswoude, Voorzitter van de Maatschappij, den 4den October van dit jaar. Een woord van hulde aan diens nagedachtenis en van hetgeen door dien grooten voorstander van de landbouw, daarvoor is gedaan, was zeker in deze vergadering niet misplaatst; door menig voorbeeld werd geschetst, wat door den over ledene in het belang van den landbouw was verricht en welke belangrijke offers daarvoor door hem werden gebracht, ook hoe onze afdeeling, bij de laatst gehouden tentoonstelling, van zijne belangstelling nog tastbare bewijzen mocht ontvangen. Verder herdacht de Voorz., het overlijden op 23 November, van Neêrland's Koning, de beschermheer van de landbouw; niet enkel de landbouw doch geheel het Ned. volk is daar over in rouwe; gelukkig blijft ons nog als spruit uit het oude Oranjehuis, de jeugdige Koningin; moge ook onder Hare regeering ons dien zegen ten deel vallen zegt spr. als welke ons was beschoren onder Haren Ko ninklijken Vader. Deze openingsrede werd met teekenen van instemming beantwoord. De notulen der vorige vergadering worden daarna gelezen en vervolgens mededeeling ge daan dat de rekening van de landbouwfeesten in September jl., een voordeelig saldo van f 36,94 Vs aanwijst. Werden de notulen eenvoudig goedgekeurd de gunstige financieele afloop der landbouw feesten werd met bijval begroet. Daarop bracht do Voorzitter een woord van dank aan allen, die tot welslagen van het feest hadden medegewerkt, in het bijzonder aan den heer Dikkers, die zoo bereidwillig voor de tentoonstelling het benoodigde terrein had beschikbaar gesteld, terwijl onze verslag gever voor de medewerking door de pers be toond, ook eene afzonderlijke dankbetuiging mocht ontvangen, (zeer vereerend). Hierna volgde de uitreiking der behaalde prijzen aan de bekroonden, (zie ons nummer van Donderdag 4 September). Een gelukwensch aan de bekroonden, volgde op dit deel der werkzaamheden, evenzoo een aansporing voor een volgende gelegenheid, ook aan hen, welke thans geen prijs deelachtig werden, terwijl een woord van opwekking tot bevordering van de belangen der landbouw aan aller adres, zich oploste in de wensch tot toetreding van leden in herinnering bracht spreker hierbij een artikel van wijlen den heer Visser van Hazerswoude, voorkomende j in het maandblad der Maatschappij, door ons overgenomen in ons nummer van Donderdag 9 October. Aan de heeren Bremer en Koning werden daarop uitgereikt de prijzen door hen behaald op de tentoonstelling te Dordrecht en aan de heeren Dikkers en Bremer de prijzen behaald op de tentoonstelling van Holland's Noorder kwartier. Deze prijzen behaald voor Texelsch wolvee, gaven den Voorzitter aanleiding om genoemde heeren een woord van lof te brengen voor hunne bemoeiingen en een woord tot allen te richten, om te streven naar veredeling van ons wolvee. De werkzaamheden hiermede afgeloopen zijnde, wordt door den heer Dikkers aan den president namens de vergadering een woord van dank gebracht voor den ijver, welke door dezen voor de afdeeling aan den dag wordt gelegd, hij wenscht hem toe, kracht, gezond, heid en lust, om voor onze afdeeling nog langen tijd werkzaam te zijnmet een „hij leve lang" van den spr., wordt door de aanwezigen luide ingestemd. De Voorzitter betuigt voor die hulde zijnen dank. Door den Secr. wordt daarna nog de mede deeling gedaan dat het voornemen is op eene volgende vergadering eene verloting van ge reedschappen voor den landbouw te doen plaats hebbenhij verzoekt aan de leden om, indien zij daarvoor eenige gewenschte artikelen mochten weten, daarvan aan het bestuur mededeeling te doen. Ten slotte spreekt de Voorzitter een woord van dank voor de flinke opkomst en belang stelling, wijdt een woord aan het bijkans af geloopen jaar 1890, dat voor den landbouwei- zoozeer gunstig was en sluit met de wensch, dat 1891, voor den landbouw ook zoo zal zijn dat we aan het einde daarvan kunnen getuigen „we waren met u tevreden" deze vergadering, die door 60 a 70 personen werd bijgewoond. Het ledental der afdeeling zal met lo Jan. met p. m. 20 zijn vermeerderd; zij die ver meerdering niet enkel financieele, doch ook zedelijke kracht. COURAIT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1