N*. 341. Donderdag 8 Januari. A°. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Y®or djkn Bübo 30 Cts. Franco per post door ge- keel Wmiiif.tmi 45 Cts. Naar Amkbtk a en andere landen met veriiooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 rogels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen btj de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBur.a op Texel Abonnentcn buiten den Burg woon- achtig. worden beleefd verzocht de verschuldigde abonnementsgelden vóór 15 Janu ari te voldoenna dien datum zal over het verschuldigde, met bijberekening van 10 cents voor invordering, per posthwitantie worden beschikt. OUD-HOLLAND'S OVERWINNINGEN OP DEN WATERGOD. (Uit het Zbl. N. v. d. D.) Sinds hoeveel jaren we nu al sproken over eene droogmaking van de Zuiderzee of van een gedeelte er van, wie zal het zeggen, maar met dat al laat het werk op zich wachten. "We hebben reeds op de schoolbanken geleerd, dat praatjes goen gaatjes vullen, en het schijnt, dat onze vaderen van de 17de eeuw, waarin in Noord-Holland zoovele gaten gedicht zijn, althans iets minder lang gepraat hebben over hunne goede voornemens. Trouwens de mach tige Neptunus gunde ze ook minder tijd tot delibereeren, want tot 't jaar 1600 waren de Schermer-, Beemster-, Purmer-, Storm-, Lange-, Berger- en Egmonder meren met het IJ en de Zuiderzee allengs meer in open gemeen schap geraakt, zoodat de stormvloeden tot in het hart van Noord-Holland konden doordringen. Wilde men den provincialen landbouw, dat is de welvaart van Noord-Holland, redden, dan was er geen tijd van praten maar van han delen. Uit dat oogpunt bezien, hebben we de tijd met de Zuiderzee, want dat water vreet niet meer in, doch hoewel die behoefte niet bestaat, er zijn andere behoeften voor handen, die zoodanige droogmaking nog vóór het einde dezer eeuw gewenscht maken. Gaan wij bij wijze van opfrissching ten aanzien dezer belangrijke zaak, eens na wat onze zeventiende-eeuwsche vaderen, en met veel zwakker werkkrachten dan wij ze bezit ten, gedaan hebben. De volharding en onder nemingsgeest van die lieden hebben het visch- rijke gebied van Neptunus in Noord-Hollandsch noorderkwartier in een vruchtbare landstreek herschapen. De drietand van den Zeegod is omgesmeed tot den hooivork van den landman, wiens werkplaats, den akker, Ceres tot haar geliefkoosd verblijf begeerde, zoodat de rijke oogsten den geroemden veestapel evenaarden. Behalve vele kleine plassen werden van 1612 tot 1640 de Beemster, Purmer, de Hugo- waard, de Wijde Wormer, de drie waterlandsche meren, de Schermer en het Starnmeer droog gemaakt, vertegenwoordigende alleen benoorden het IJ eene vlakte van 24,200 hectaren gronds. Elk dezer droogmakerijen heeft hare geschie denis, die getuigenis geeft van de energie onzer vaderen, en te meer moeten wij deze over winningen op het gebied der nijverheid hoog schatten en roemen, omdat de ontwerpers en uitvoerders slechts geringe hulpmiddelen tot hunne beschikking hadden. Een klein voor beeld van zoodanige worsteling levert de droogmaking van het Beemster meer. Dit water werd nog in 1574, tijdens den oorlog met Spanje, door oorlogsbodems bevaren (1577), het daaraan gelegen dorp de Rijp bloeide door scheepsbouw en zeevaart, en de haringbuizen en walvischvaarders vertrokken vandaar uit over het meer naar zee. Door den atslag zijner oevers nam het meer in omvang gestadig toe, en hoewel in 1592 octrooi verkregen werd tot bedijking en droogmaking, was de voort durende oorlogstoestand een beletsel voor de uitvoering. In 1607 echter, dus nog vóór het sluiten van het 12-jarig bestand, vereenigden zich eenige Amsterdammers en Hagenaars, onder leiding van Dirk van Os, om het werk der droogmaking te ondernemen, terwijl Jan Adriaanzoon Leeghwater van de Rijp belast werd met het stellen van de watermolens. In 1609 was de Beemster afgesloten en 26 molens waren gebouwd, zoodat aan 't einde van dat jaar de Beemster 1 meter was afge malen. De stormvloed van 1610 (22 Januari) deed echter den waterlandschen zeedijk bij Durgerdam bezwijken, een groot deel van Noord-Holland liep onder water, en de Beem- sterdijk brak door. De arbeid van twee jaren en de som van f 800.000 waren verlorendoch de moed bleef behouden. De gaten werden gedicht, en 't getal molens tot 48 vermeerderd, en in Mei 1612 was de Beemster droog. Leeghwater, de groote droog maker, heeft de kosten van het geheele werk, zonder den koop van 't water, op f 1.900.000 berekend. De Prinsen Maurits en Frederik Hendrik vierden den 4 Juli 1612 in de Beemster het feest dezer grootsche overwinning en Leeghwater, dit inwijdingsfeest beschrijvende, voegt erbij: „dat hij het mede gezien heeft en de tafels heeft helpen bedienen." In 't eerste jaar na de droogmaking bracht de Beemster zooveel koolzaad op, dat al de oliemolens van Holland er wel een jaar lang werk van hadden. TEXEL, 7 Januari 1891. De heer C. Plaatsman, candidaat, heeft het op hem uitgebracht beroep naar de Herv. gem. te Wateringen, ZH., aangenomen en daarmede voor de overige op hem uitgebrachte beroepen bedankt. De winter blijft maar steeds aanhouden, het tegenwoordig geslacht kan zich nu met eigen oogen overtuigen, dat de oudelui niet „ophakten," wanneer ze van winters uit den ouden tijd verhaalden en toestanden schetsten zooals die thans bestaan. Of zulk een echt ouderwetsche winter nu echter wel precies in den smaak van ouder wetsche menschen valt, betwijfelen wij zeer. Oosterend, 6 Jan. De onderlinge Zee-As- surantie-Maatschappij „Texel", onder directie van den heer Joh. Eelman, hield jl. Zaterdag hare algemeene vergadering in het lokaal van den heer Koppen alhier. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat het aantal uitgegeven polissen op 31 Dec. 1890 bedroeg 41 met eene totale verzekering van f «'6400, terwijl de Vermogensstaat een eindcijfer aanwees van f1115. Dit cijfer be. droeg op 1 Dec. 1889 f789.55 en op 1 Dec. 1888 f 489.98, zoodat de Maatschappij zich in toenemenden bloei mag verheugen. Tot Commissarissen werden gekozen B. v. d. Vis en J. P. Plaatsman, terwijl als zoodanig herkozen werd de heer J. D. Vos. De heeren C. G. Kuijper en J. K. Brouwer, welke mede af traden, wenschten voor dezen keer niet in aanmerking te komen. Verder werd besloten over het jaar 1891 een omslag te heffen van f 5 per duizend, alsmede voor averijen beneden f50,— f2,5 per schuit, e:i dat schade, bij of door berging ontstaan, niet meer vergoed zal worden. Tijdens de vergadering werden drie nieuwe deelnemers ingeschreven, waarmede het aantal polissen tot 44 gestegen is. Door den Directeur van het Ziekenfonds alhier is van een onbekende, ten behoeve van dat fonds, in dank ontvangen de som van f5.- De Cockseorp, 6 Jan. Te Zuid-Eierland is een gymnastiek-eursus opgericht onder de lei ding van den heer Engel, hoofd der school aldaar, waarbij zich aanvankelijk 5 leden heb ben aangesloten. Het doel is zich te bekwamen voor de verlichte acte. Jl. Zondag kon de ijsvlet wegens het vele ijs den terugtocht van de Vliehors niet aanvaarden. De bemanning, die verscheidene uren aaneen pogingen had moeten aanwenden die kust te bereiken, zag zich genoodzaakt tegen het vallen van den avond naar het dorp Vlieland te marcheeren een marsch van 3 a 4 uren om daar te overnachten. De vol gende ochtend was zij evenwel reeds vroegtijdig weer hier. Uit Neerbosch meldt men In het afgeloopen jaar is de weesinrichting opnieuw belangrijk uitgebreid, o. a. door den bouw van een nieuw weeshuis, waarin 200 kinderen plaats zullen vinden. De strenge winter belet echter dit gebouw, zoo spoedig als men gewenscht had, te openen. Dit nieuwe huis is eene der grootste gebouwen, die hier zijn gebouwd. Alleen aan timmerhout is voor meer dan f 12,000 benoodigd geweest. In het onderste gedeelte is eene zaal, waarin 200 kinderen aan tafels plaats kunnen vinden om hun maal te nuttigen, terwijl er dan nog over vloedige ruimte overblijft. Verder vindt men er achtereenvolgens vier schoollokalen, die elk voor 50 leerlingen genoegzame ruimte aan bieden. De tweede verdieping is verdeeld in twee slaapplaatsen, waar 200 ledikanten ruim kunnen staanverder bevinden zich daar lokaliteiten en kamertjes voor hen, die met het op- en toezicht zullen belast worden. Dit huis is gedurende het afgeloopen jaar voor het grootste gedeelte afgebouwd, en zulks alleen door de weezen onder toe- en opzicht van hunne bazen. Een verpleegde in het armenhuis te Ankel bereikte de vorige week haar 108e levensjaar. Het moedertje geniet nog een goede gezondheid. TEXEISCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1