Aanbesteding. PiiiiSBiLJ AKTEN Boekbinderij, Be leterini m zuiver oipMlJ BROOD, a 5 cent per stuk, Parkstraat, Burg op Texel. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Advertentiën PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. Verkrijgbaar 5% korting te geven. VETTE VARKENS te koop gevraagd a contant, NETTE UITVOERING. hun juist zooveel water verschafte als zij noodig hadden. Na verloop van 18 dagen hadden zy op een afgesloten plek bij een berg in een uit takken opgebouwd hutje Jezus gezien, die hun de lid- teekens aan handen en voeten toonde van de wonden die de blanken hem hadden toegebracht, en hij deelde hun mede, dat hij vroeger was gekomen om de blanken te verlossen en dezen hadden hem toch gekruisigd. Thans zou hij voor de Indianen verschijnen. Daarom moesten zij naar hun stamgenooten teiuggaan en dezen ver kondigen wat zij hadden gezien. Hierop waren de twee Indianen op een wolk getild en zoo naar hunne streken teruggedragen, waar zij hunne wederwaardigheden vertelden. De „rattenplaag te Hameln" heeft hare weerga gevonden in een der provinciën van En geland, Lincolnshire. Daar toch is sedert oenige weken alles overstroomd door die lieve diertjes, die alles verslinden. Het jachtmaken daarop is een vak geworden, daar de boeren 12'/s a 17'/a cent betalen voor iederen dooden knager. Een jager, denkelijk een bolleboos, heett er al 5000 neergelegd. De voornaamste Joden in San Francisco hebben een som van f 600.000 bijeengebracht om hun vervolgde geloofsgenooten in Rusland te ondersteunen. Het plan bestaat om daarvoor een millioen acres land in Mexico te koopen; op dat land zullen dan kleine boerderijen worden gebouwd, die door de verbannen Joden zullen kunnen worden betrokken. Aan het hoofd der bewegiDg staat Daniël Myer, een reeder te San Francisco. In de nabijheid van Cannes zijn twee kinde ren (meisjes) geboren, die met den rug aan elkander verbonden zijn. Het zijn voor het overige goedgebouwde kinderen. Volgens een telegram uit Shangaï, van den 27sten der vorige maand, zou het Engelsche stoom schip „Shangai", van „de China Navigation-Com pany," in volle zee verbrand zijn. Men vreest dat 200 Chineesche passagiers zijn omgekomen. Mijnheer de Reda deur Men hoort in 't dagelijksch leven in den mond des volks weieens zeggen „er is geen waarom zonder daarom"meer duidelijk zou het zjjn te zeg gen: „geen gevolg zonder oorzaak". Om evenwel uit de gevolgen altijd de oorzaken op te sporen is niet aan elk gegeven. De roerselen des verstands en des harten altijd te kennen, uit de daden der menschen, is veelal verborgen. Zoo ging het ook mij, toen mijn oog viel op het verslag van het in November gevallen gemeente raadsbesluit, waarin eene m. i. billijke wensch op zeer zwakke gronden werd tegengestaan. Zie, M. de R., die zwakke gronden waren voor mij te zwak, om de gebouwen, die daarop werden getimmerd, goed te keuren. Andere, maar verborgen oorzaken moeten er dus onze gemeenteraad toe geleid hebben zulk een besluit te nemen, Wat was de zaak Er was gevraagd om zooveel mogelijk het stemmen voor de kiezers gemakkelijk te maken, doorin verschil lende afdeelingen der gemeente Texel, tijdens de stem mingen, bureau's te plaatsen. En toch, hoe billijk dit verlangen ook was, met eenig protest, werd het van de hand gewezen. En welke waren de beweeggronden? Te groote kosten (sic) te veel bezwaren, ziedaar de motieven waarop het besluit der gemeenteraad rustte. Deze daad veroordeelen is mijn plan niet; ze te beoordeelen is mijn plicht als medekiezer. Bij het vele dat we hoeren en lezen, vermenigvuldigen zich de gedachten in onzen geest. - En met eenig rechts gevoel kan men over onrecht niet zwijgen. -- Mijne gedachten dan gingen, toen ik het bewuste raads besluit las, naar het oude Rome, toen dat nog zoo machtig was. Men aanbad daar de afgoden. Onder deze was er een, hij heette Janus, welke meer dan een aangezicht vertoonde. Hfj was de vrede-god, en daarom had men hem zoo afgebeeld. Even wis selvallig nu als de vrede was in het Romeinsche rijk, even veranderlijk was ook het gelaat van den vredegod, indien men hem slechts van een ander standpunt beschouwde. En naar mijn oordeel is het eveneens met onze Gemeenteraad gesteld. Behandelt ze zaken in het belang van Den Burg, (tusschen twee haakjes; Is De Burg alleen Texel?) dan vertoont zij het aarts vaderlijke, goelijke, medelijdende Janus-gelaat; ter wijl ze, wanneer het de belangen van het overige Texel geldt, het onverschillige, toornige aangezicht voorhoudt. Is er dan niemand meer op Texel, die der raad eens een hart onder don riem durft te geven, opdat ze wete, dat de geheele bevolking van Texel recht hebbe op hare bescherming en haren onderstand Of is het behoudend element op ons eiland nog zoo groot, dat men er zich maar mee afmaakt, door te zeggen: „wat de heeren wijzen moeten de gekken prjjzen zooals het geliefdkoosde spreekwoord onzer voorvaderen was, die zich kenmerkten, door weinig belang in regeerzaken te stellen. Ik heb uitgezien M. de R. of er niet iemand den moed had om door middel b. v. van uw blad Texels inwoners op te wekken, zich per algemeen adres tot de Gemeenteraad te wenden, opdat ze op haar besluit terug kome, om zoodoende aan al de bewoners van Texel de genietingen te schenken, waarin de Bur gers zich reeds lang mogen verheugen. Dewijl dit echter niet gebeurde, ben ik zoo vrij dit te pogen en wel om de volgende redenen De eerste en voornaamste reden, waarop de ge meenteraad hare weigering grondde, waren de zware onkosten. Neem me niet kwalijk M. de R. als ik zeg: „De Raad wenschte een privilegie aan den Burg te schenken." Het verdient toch opmerking, dat al de leden, die aan den Burg wonen, tegen stemden. "Wilt ge bewijs voor mijn veronderstelling? Welnu, wanneer op zijn doode gemak deBurger zijn pijpje rookt, zijn kopje of glaasje drinkt, zijn maal verorberd, en hfj ziet dan de lieden van verre, komen aanrijden of loopen, dan zegt hij„kom het wordt tijd dat ik even naar 't stadhuis wandel, om mijn stembiljet te verzorgendat frischt meteen nog wat op." De buitenlui echter moeten zich in vele gevallen vele moeiten getroosten, om aan 's Konings wet te gehoorzamen. Zij moeten hun werk staken, dat schade berokkentzij moeten zich veelal, óf wegens ouderdom, óf wegens guurheid des weders, laten rijden, wat onkosten veroorzaakt. Zeide ik te veel het gevallen raadsbesluit een privilegie aan den Burg te noemen Doch er is meer. Met het oog op de veelvuldige verkiezingen in den zomer aanstaande, mogen we zelfs zeggen dat schade door het stemmen veroorzaakt niet gering zal zijnde aard der werkzaamheden, de tijd der stemmingen brengen zulks mede. En evenwel, al waren de nadeelen gering, is het recht, de inwoners van Den Burg alleen vrij te stellen van uitgaven, die de stemmingen kunnen veroorzaken, en zijdelings de buitenlui er toe te dwingen? Neen, recht zou zijn, het voorstel aangenomen te hebben. Dit zou voorzeker voor de gemeente verhooging van uitgaven ten gevolge hebben gehad, maar dan zouden de inwoners van den Burg aan mee hebben moeten betalen. Mijn wensch is, M. de R. dat er meer stemmen mogen opgaan tegen het gemeenteraadsbesluit. Drie vijfde deelen van de kiezers op ons eiland wonen buiten Den Burg; wanneer deze zich aaneensloten om allen hun naam op een adres te zetten, en dat bjj vernieuwing de raad aan te bieden, dan geloof ik, dat zij terug zou komen op haar eens gesproken woord, en aan den wensch van het meerendeel der kiezers niet weer tegenstand zou bieden. Ik dank u, M. de R., bij voorbaat voor de eventu- eele plaatsing. Een kiezer. Schagen, 31 Dec, Aangevoerdpaarden f a - Stieren f a f Vette- koeien f a f Kalf koeien f a Vaarzen f a Hokkelingen f a f 8 Nuchtere Kalveren f8 af 14 425 Schapen f 29 af 82,- Bokk. en Geit f a f mag. Varkens f af - Biggen f 4. - a f 6.- Kippen 20 a 30 ct - Eenden - a ct. Boter per kop f 1.06 a 1.13: Kaas per kilogram 20 a 30 ct.Kipeieren per 100 700 a 800 ct.Eend-eieren per 100 a ct. Lammeren f a Ossen, - a Rammen, f a Alkmaar, 2 Jan. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 96 Hectoliters, als Tarwe f f 11 Gerst 4,75 id. chev. 6,25 73 Haver 3,50 3,90 Paaröenboonen 6 Bruine boonen 10, 1L50 Citroen duiven witte Kanariezaad Rood Mosterdzaad geel Koolzaad Lijnzaad Karweizaad blauw Maanzaad Erwten groene grauwo 1 vale Witte Leiden, 2 Jan. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks fat 3 Stieren f 100 a f 155Veulens stuks af-, 8 kalrkoeien f 150 a f 260 32 Melkkoeien f 110 af 245 31 Varekoeien 105 a 24-082 Vette koeien f 148 a f 278 16 Vette kalveren f 49 a f 80, 21 Magere kal veren f 4, a f 12; Graskalveren f af 610 Vette Schapen f 22 a f 32, 214 Magere Schapen f 16 a f 24,50 Paarden f a f Magere Lammeren f fa Vette jarige Magere Varkens f af Vette Varkensa. 24 Biggen f5.— af 15. Zondag II Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Ds. Gember, van Broek op Langedijk. Oudeschild. H DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorin. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kuperus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 31 Dec. 6 Jan. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD GEBOREN Gerrit Jan, zoon van Jacob Brouwer Jz. en Maartje Roozeudaal. Neeltje, dochter van Nutte Hoedemaker en Marretje Roeper. OVERLEDENGerrit Breman 12 dagen, zoon van Jacob Breman en Marretje Gort. Johannes Theodorus de Roos 8 maanden, zoon van Govert Goverts de Roos en Jannetje Rau. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts I) RIE- maal in rekening gebracht. Regenten van 't Algemeen Weeshuis op Texel zijn voornemens bij enkele inschrijving aan te besteden ten behoeve van genoemd Weeshuis, van 1 Febr. 1891 tot 1 Febr. 1892. Inschrijvingsbiljetten in te zenden aan het WEESHUIS, vóór of op Donderdag 8 Januari a. s. voor 's morgens 10 uur. bij KI. BAKKER, a/d G. D. KIKKERT. in „DE VERGULDE KIKKERT" vanaf heden en gedurende Februari, op het groote biljart. Prijs als de vorige keer. R. MOOJEiV. Ondergeteekende bericht aan zijne geachte begunstigers, dat hij het geheele jaar 1891 weder voortgaat van al het gekochte in zijn winkel Tevens zorgdragende voor een solide bediening en concurreerende prijzen. Zich opnieuw in aller gunst aanbevelende. Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaar, Ph. VEESSING. door S. DROS Gz. OOSTEREND. Rogge ,- .- 11 11 11 11 waecrx.r -jTaBarowjB saDKoro «as saeSKVOBnAa 'hui jdmw»

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 3