Maatschappij tot Bittern! lij Mie N°. 343. Donderdag 15 Januari. Au. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland, Dit blad rerschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bukq 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBukq op Texel. B E KENDMAKIN G. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL; gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleidingdaarvan,terkenniase van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 16 Jan. 1891, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 13 Jan. 1891. De burgemeester voornoemd, C. M. KOUY. NATIONALE MILITIE. Inschrijvingsregister en Alpliabetische Lijst. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister over 1890, met de daaruit opgemaakte Alpliabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, van den 15en Januari tot en met den 22 Januari aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 13 Januari 1891. De Burgemeester, C. M. KOOY. te DEN BURG 01» TEYEL. Vergadering van Maandag 12 Jan. LS91. Maandagavond had in het lokaal „de Zwaan" de jaarlijksche vergadering plaats van de „Maatschappij tot uitkeering bij ziekte", (Zie kenfonds) aan den Burg. Een flinke opkomst van leden getuigde van belangstelling in de Vereenigingeene belang stelling alleszins gepast en gewenscht voor zulk eene nuttige instelling. Na opening der vergadering en het lezen der notulen, werd de rekening over het afge- geloopen jaar gedaan, waaruit bleek, dat de uitgaven de gewone inkomsten verre over schreden. De gewone ontvangsten toch bedroegen eene som van f 771,586; de uitgaven vorderden eene som van 912.56, zoodat van het reserve fonds dientengevolge een bedrag van 140.5873 moest worden afgeschreven, tot accoordmaking der rekening. Die ongunstige uitslag der rekening, behoeft echter vooralsnog geen zorg te baren, want de groote uitgaven zijn een gevolg van dein het vorig jaar heerschende ziekte, welke ook de leden van het ziekenfonds niet verschoonde. Aan weekgelden toch werd uitbetaald aan 19 zieken, tot een bedrag van f 228.— Aan geneeskundige hulp en medicijnen vorderde het afgeloopen jaar, bij 128 ziekte gevallen, eene som van f576.40. Uit de medegedeelde cijfers blijkt ten dui delijkste het nut van de Vereeniging. Door de bijdrage van slechts 10 cts. per week, verzekeren de leden zich bij ziekte geneeskundige hulpenwaarditwordtgewenscht, ook eene wekelijksche uitkeering aan geld. Die self help vrijwaart om een beroep te moeten doen op de hulp van kerk of armbestuur in moeielijke gevallen. Geen wonder dat het ledental dan ook steeds grooter wordt. Tot steun van deze waarlijk nuttige zaak, zou de toetreding als begunstiger, door onze meergegoede ingezetenen, ten zeerste ge wenscht zijn. Verder werd mededeeling gedaan, dat de heer Stikkel heeft bedankt voor de betrekking van Boekhouder der Vereeniging en het be stuur met dankzegging aan den heer Stikkel voor de door hem bewezen diensten, deze het eere-lidmaatscbap heeft aangeboden. Bovengenoemde aftreding had tengevolge, dat het bestuur deze wijziging ondergingals boekhouder werd benoemd de heer K. Plavier, vroeger secretarisals secretaris de heer H. Flens, commissaris. De verkiezing van eene commissaris, in plaats van den heer Flens, 'wolke tevens moest aftreden, had daarop plaatsdaartoe werd verkozen bij eene tweede stemming, het lid A. de Rooij, die zich deze keuze liet welgevallen. De ter inzage gelegen hebbende rekening werd daarna goedgekeurd. Door het bestuur der aideeling hulpbetoon bij overlijden, werd aan de leden van die af- deeling dank betuigd voor hunne zoozeer be toonde bereidwilligheid tot hulpbetoon, waar die noodig was en eenige uitbreiding daarvan goedgekeurd. Ten slotte werd door een der bestuursleden de leden ten zeerste de belangen der Ver eeniging aanbevolen, vervat in het verzoek om een bescheiden gebruik te maken van hunne rechten bij ongesteldheidm. a. w., om bij voorkomende lichte ongesteldheid, welke wellicht met een huismiddeltje zouden zijn te verhelpen, dit te beproeven, ten einde de lasten der Vereeniging niet te verzwaren. De Voorz. spreekt daarop een woord van dank voor de flinke opkomst en betoonde belangstelling en sluit hiermede ter behoorlijker tijd de vergadering, welke op het bepaalde uur aangevangen, zich kenmorkte door eene uitstekende orde en gezellig samenzijn. Zeker gingen de opgekomenen daarop huis waarts, tevreden over het gehoorde en versterkt in hun meening omtrent het nut der Vereeniging. Moge het verslag van deze bijeenkomst er toe leiden, dat ook van andere zijden het nut dezer Vereeniging wordt erkend en die over tuiging zich doen kennen door zedelijken en stoffelijken steun. TEXEL, 14 Januari 1891. Eindelijk dan toch eens een ommekeer in de natuur, reeds zoovele dagen gewenscht; maakc die ommekeer een streep door de rekening van de reeds geopperde ijsvermaken elders, wij verheugen ons ten zeerste in de zachte weersgesteldheid, die, moge zij ook al onze straten voor eenige dagen in een poel van vuil en water herscheppen, toch weder eenige verademing schenkt. Op de stille wensch dat, bij zulk een zich constant houden van het weder, plus een goede wind om het ijs van voor den wal te verdrijven, het vervoer met de „Ada" weder zou kunnen plaats hebben, volgde de teleur stelling dat eenige averij de „Ada" dwingt om haar gemak te houden. Wel een teleur stelling, doch laat ons tevreden zijn dat de natuur ons alreeds zoo ter wille was. De oprichting van een IJsclub, was het doel, waartoe Maandagavond velen tot eene bijeenkomst waren opgeroepen en ook opge komen in het lokaal „de Vergulde Kikkert." Wij waren verhinderd die bijeenkomst bij te wonen, doch naar men ons mededeelde vond het plan zeer veel bijval. Bijna alle opgekomenen tradon als leden toe; een bestuur werd gekozen, hot lidmaat schap kost f' 1. Het doel dezer vereeniging schijnt te zijn het gereedmaken van goede ijsbanen, wanneer de gelegenheid zich daarvoor aanbiedt, zoomede het houden van wedstrijden. De naam der jonggeborene is nog niet vastgesteld, een gevolg van het zoo onverhoopt in het leven komen der nieuweling. In eene volgende vergadering zal die moeie- lijkheid echter wel worden opgelostbij gemis van ijs is het alreeds een geschikt punt van werkzaamheid voor eene eventueele vergadering. Dat de Vereeniging zich zal mogen verheugen in veler medewerking, wenscht zeker ieder, niet het minst de beminnaars van ijsvermaak dat de Vereeniging een ruim terrein van werkzaamheid zal vinden is haar evenzeer toegewenscht; doch wordt de tijd van haar werkdadig optreden opgeschort tot het najaar van 1891, 't zou zeker velen niet onge vallig zijn. Moet zulk een gedwongen rust het deel dei- jeugdige zijn, dat dan die tijd worde benuttigd om haar krachtig te maken, tegen den tijd van haar optreden. Het eere-voorzitterschap van de nieuwe ver eeniging werd aan onzen burgemeester, de heer C. M. Kooy opgedragen, welke zich deze opdracht liet welgevallen. Verder bestaat het bestuur uit de hoeren M. Stam, Voorz.; R. Kuperus, vice-Voorzitter; A. Langeveld Az., Secr.; C. M. Koorn, Penn.; A. P. Koorn, J. W. Roeloffs, C. C. Kuijper, J. RabJz. Sr., J. H. Moojen, A. C. Keijser, Joh. Eelman en P. Keijzer Tz. Naar wij vernamen is de officier van gezondheid 2e klasse, (in Ned. Indië) de heer Hille, bij velen hier wel bekend, overgeplaatst van Oeloe-Linau-Manis naar Siboga. In het „Dagblad voor Nederland" werd, in navolging van het „Handelsblad"' het vol gende vermakelijke recept aan de hand gedaan, om het Noordzee-kanaal open te maken „Men make op niet al te grooten afstand in het midden van het kanaal gaten (bijten), late het kanaalwater naar zee aftrekken, giete in de gaten Qenige honderden vaten petroleum, steke die in brand, late de ijskorst smelten en dan met den ijsploeg of rammonitor daar achterop gewerkt." TEXELSCHE COUKMT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1