Buitenland. Het stoomscheepje „De Burgemeester van Vollenhoven," dat in de vorige week met vrij wat beschadigde lading te Vlissingen bin nenkwam, heeft een alles behalve aangename reis gehad. Woensdagmiddag te drie uren vertrok het vaartuig van Rotterdam, geladen met stuk goederen voor Frankrijk, terwijl bovendien op het dek een zevenentwintigtal koeien, prachtig fokvee, voor Duinkerken bestemd, eene plaats had gevonden. Toen het schip in zee kwam, had het een vrij hevigen N. O. wind te ver duren, die, gepaard met onstuimige zee, het water herhaaldelijk over het dek wierp. De koeien, die onbedekt en slechts op een weinig stroo stonden, werden telkens door stortzeeën overdekt, wat, gevoegd bij de vorst, hen bijna in ijsmassa's veranderde. De gevol gen bleven niet uit, want, ofschoon de equi page gedaan had wat zij kon, bleek bij het binnenkomen te Vlissingen dat 3 stuks van het vee over boord waren geslagen en er 19 gedood waren. Van de vijf overige stierf er nog eene in de sluis, terwijl een andere koe op sterven lag. Behouden kwamen er dus slechts 3 aan den wal. De vijfde nota door den ingenieur C. Lely, omtrent den stand van het Zuiderzee-onderzoek opgesteld, bevat een onderdeel van het onderzoek over de afsluiting Noord-Holland—Wieringen Friesland en de droogmaking van het gedeelte der Zuiderzee binnen die afsluiting; zij handelt over de constructie en de kosten van den afsluit dijk, de sluizen en de bijkomende werken en over de voor- en nadeelen der afsluiting buiten verband met de droogmaking. Wij ontleenen er de volgende mededeelingen aan De kosten voor de afsluiting met de sluizen en de bijkomende werken zijn op 42 millioen geraamd: voor den afsluitdijk op f 27,700,000, voor werken op Wieringen (onteigening kanaal met afwaterings- en scheepvaartsluizen) f 8000000; voor bijkomende werken (kanaal van Harlingen langs den Frieschen dijk, verbetering van enkele havens langs de Zuiderzee en verhooging van den Balgdijk) f 1,800,000, toezicht, onderhoud gedu rende de uitvoering en onvoorzien, te zamen ongeveer 10 pCt. f 3,800,000. Volgens het oordeel van den steller der nota zijn de voordeelen der afsluiting niet van dien aard, dat het wenschelijk zou zijn om alleen met het oog daarop, geheel afgescheiden van eene latere droogmaking, de afsluiting ten uitvoer te brengen. De voordeelen zijn echter wel zoodanig, dat wanneer de afsluiting in verband met eene droogmaking wordt uitgevoerd, een belangrijk gedeelte van de kosten der afsluiting alleen met het oog op die voordeelen nuttig besteed kan worden geacht, geheel afgescheiden van het belang, dat aan de afsluiting voor een latere droogmaking is verbonden. De ijscorapagnie te Maassluis, welke anders geregeld haar ijs uit Noorwegen ont vangt, neemt dit jaar eene proef met het ver zamelen van ijs, dat dezen winter hier in ruime mate voorhanden is. Bij onderzoek in het chemisch laboratorium te Leiden werd het Hollandsch ijs uitmuntend en zuiver be vonden. Jl. Dinsdag is door de visschers Hes, van Haringcarspel, op de Blanke Wiel te Dijkstal, gem. Sint-Maarten, in een zet met het net ruim 2000 Kg. levende visch gevangen welke massa door vier man niet eens in óén dag kon worden uitgezocht. De visch werd afgeleverd naar Noordscharwoude, vanwaar zij verder naar het buitenland vervoerd is. In 1891 zal slechts eenmaal, op 1 April en volgende dagen, examen worden afgenomen voor onderwijzersacte en in het najaar voor de acte voor vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. De met de jongste mail ontvangen „Loc." deelt nog de volgende bijzonderheden mede van de aardbeving, welke in Indiö heeft plaats gehad. Met recht kan gezegd worden dat Joana daar door hevig is geteisterd. Als een onweerslag uit een onbewolkten hemel deed zij zich plotseling gevoelen, even voorafgegaan door een lichte dreu ning, welke de meeste inwoners deed opschrikken en hunne woningen ontvluchten. Een donderend geraas, vermengd met een ontzettend angstge schreeuw, vervulde de lucht; stofwolken rezen omhoog, he t puin stortte over de wegenetens- kleer- en andere kasten, zoomede bloempotten, beelden, enz. vielen omver, in één woord, er ontstond eene ware verwoesting, welke eene vreeselijke paniek teweegbracht. Enkelen dachten dat de wereld verging en waren radeloos van schrik en angst. In de Europeesche wijken zijn de volgende woningen geheel of gedeeltelijk ingestort: het huis van den onderwijzer S. geheel; havenmeester gedeeltelijk; heer Anderson opz. v. d. waters. adsp.-controleur heer Willeinsen Mejuffr. Berendsen Verder zijn ingestort de bijgebouwen van het huis van den heer v. d. L.; alle steenen wacht- of gardoehuizen van af Goejangan tot aan Joana, met uitzondering van slechts één, dat geheel onbruikbaar was geworden en ieder oogenblik dreigde in te storten; de ringmuur van het Europeesche kerkhof bijna geheel, de ringmuur van de inl. gevangenis bijna geheel, de ringmuur van het inl. ziekengesticht bijna geheel enz. Er is voorts bijna geen enkel steenen gebouw op Joana te vinden, dat niet in mindere of meer dere mate door de aardbeving is beschadigd. Bijna alle woningen bekwamen geweldige scheuren in de muren. De meening van velen op die plaats, nl. dat nog slechts één vrij hevige schok de geheele stad Joana in eene ruïne zou herschapen, kan dan ook niet overdreven genoemd worden. Het aantal doode Chineezen en inlanders bedraagt geheel 12 en dat der zwaar gewonden 17. Dezer dagen verkocht de Wed. A. J. Vos te Callantsoog voor de som van f 90.— aan jonge zwanen door één paar geteeld. Neemt men in aanmerking, dat zwanen weinig of niets aan onderhoud kosten, alleen eenige zorg, dan is dit geen onvoordeelige speculatie. Gedurende de laatste dagen is de over tocht van Urk naar Kampen zoo geregeld, alsof men over het vaste land reist. Sleden met 400 500 K.G., meestal levensmiddelen, worden aangebracht. Zelfs komen menschen van de wal naar Urk om hunne waar te koop aan te bieden. 20 dagen reis. Op den 23sten Decem ber werd te Rotterdam aan het Staatsspoor een waggon met granen afgeladen naar Den Haag, waar hij eerst op 12 Januari aankwam. Volgens de papieren, welke er bijgevoegd waren, kwam hij toen direct uit Bazel, in Zwitserland. Men schrijft uit Tietjerkaan de N. Gr on. Ct Van de verbazende hoeveelheid visch, die tegenwoordig op de Friesche binnenwateren worden gevangen kan men zich nauwelijks een denkbeeld maken. Zoo leverde een vis- scher te Veenwoudsterwal in de vorige week in eens ongeveer 3000 pond aal af, üt 40 ets. het K.G. De oorzaak van den lagen prijs dient toegeschreven te worden aan de omstandigheid dat het grootste gedeelte der partij reeds was gestorven. Terecht vreezen de binnenvisschers een slecht jaar voor hun bedrijf. Blijft de koude nog eenigen tijd voortduren, dan is het te voorzien, dat de naderende zomer zich zal kenmerken door zeer geringe vangst en buiten sporige prijzen. De gen.-majoor J. C. C. Den Beer Poor- tugael, commandant der stelling van Amster dam, blijft, naar het „Hbl." bericht, volharden bij zijn voornemen om ontslag aan te vragen. Volgens de inlichtingen van het „Hbl" ziet de generaal in de benoeming van jongere generaals dan hij tot chef van den generalen staf en tot inspecteur der infanterie het bewijs, dat de regeering niet met hem mede wil werken tot verwezenlijking van zijne plannen om de stelling van Amsterdam in tijd van oorlog werkelijk te kunnen verdedigen, door haar westelijk uit te breiden tot aan de zee, zoodat Amsterdam niet van de zee zal zijn afgesloten en het Noordzee-kanaal binnen de stelling zal zijn begrepen, evenals de water leiding van Amsterdam en Zaandam, alsmede de stad Haarlem. Te Lemmer kwamen Woensdagochtend in de vorige week twee Urker visschers aan, die den weg over het ijs rechtstreeks van Urk te voet hadden afgelegd. Zij waren voorzien van schaatsen, doch hadden die tengevolge van den dooi niet kunnen gebruiken. Zij hadden den vorigen dag in den vroegen ochtend hun eiland verlaten met het doel zich naa Kuinre te begeven. In den namiddag var dien dag, terwijl de Qverijselsche kust reed zichtbaar was, werden zij door zwaren mis overvallen, welke het uitzicht belemmerd' en hen, bij gemis van een kompas, van dei juisten weg deed afdwalen. Den geheeler avond en nacht hebben zij, aan duizend angsten ten prooi, op het ijs rondgezwalkt, totdat zi Woensdagochtend, nadat de mist was opge trokken, afgemat en tamelijk verkleumd, te Lemmer voet aan wal zetten. Bij kennissen vonden zij een zeer liefderijk onthaal. - Van geachte hand ontvangt het Utr. Dagbl, het volgende schrijven: De een zegthet weer is gezond, een ander het weer is ongezond. Er zijn zeker veel zieken, een ander: er zijn zeker weinig zieken. Ik geloof dat wij tot nu toe in dezen winter een frisch, opwekkend, versterkend weer gehad hebben. Maar het grootste gedeelte van ieder etmaal moesten wij in huis doorbrengen, waai de atmosfeer door stoken van kachels met steenkolen, cokes, gas, door het branden van gaslicht, door kooken, wasschen en droogen, door velerlei uitwasemingen enz. bedorven is, terwijl er slecht geventileerd werd, ook al omdat een open deur of open raam de warmte verdreef of ook omdat de ramen bevroren waren en niet geopend konden worden. Die toestand is de bron van vele ziekten. Ventileert daarom maar ruim en goed in uwe zit- en slaapkamer. De winter begint pas. Niet voor half Februari kunnen wij staat maken op een doorgaanden dooi. V. E. - In de gemeente Gaasterland (Fr,) heeft het, naar gemeld wordt, in de vorige week vrij sterk geonweerd,. De bliksemstralen volg den snel op elkander en werden gevolgd door dreunende donderslagen. Het onweer duurde van ongeveer halfzes tot zes uur in den ochtend. Eèn weinig bekend feit is, dat koningin Elisabeth van Engeland aan de eigenaars van drie Nederlandsche palingschuiten het voorrecht ver leende, om zonder eenigen tol te betalen de haven van Londen binnen te komen en vry van eenige onkosten te mogen liggen voor de werf van Billingsgatesedert is aldaar gestadig paling uit Nederland aangevoerd. De eenige voorwaarde, die aan dit voorrecht verbonden is, is dat er steeds drie zulke schuiten op de Theems voor Billingsgate moesten liggen. Indien er een wegging eer er een andere was om de ledige plaats in te nemen, zou het voorrecht verloren gaan en opgeld geheven worden. Vandaar dat men voor Londen-Britge geregeld drie Neder landsche palingschuiten op de Theems kan zien liggen. - Reuter seint uit Washington het gelukkig I bericht, dat de oorlog als geëindigd wordt be schouwd. 't Is Generaal Milis gelukt zijn buiten- I gewoon moeilijke taak, om in deze dagen van opwinding en verbittering zonder bloedvergieten den opstand te bedwingen, te volbrengen. De toestand was gedurende de laatste dagen zeer gespannen geworden, omdat de kolonisten veel overlast hadden van de Indianen, die in de omstreken groote strooptochten hielden. Zelfs was een afdeeling Indianen, ter sterkte van 1000 man, tot Va kilometer van de Amerikaansche i voorposten voortgedrongen. Generaal Milis heeft zich toen zelf naar de voorposten begeven, ten einde een gevecht te vermijden en nog een laatste poging te beproeven, om de Indianen tot toegeven te bewegen. Waarschijnlijk hebben de Roodhuiden in deze tegemoetkomende houding van den Amerikaan- schen bevelhebber een vredelievend teeken gezien en is hun vertrouwen in de goede bedoelingen van generaal Milis toegenomen. Althans den volgenden dag verschenen vijf Indiaansche opper hoofden in het Amerikaansche kamp. En toen wist generaal Milis er hen toe te bewegen aan hun volk ontwapening voor te stellen. Op deze ontwapening der Indianen zal nu wel het terug trekken van de Amerikaansche troepen volgen, alleen zullen waarschijnlijk de garnizoens in het Indianen-gebied worden verstrekt. Uit Spokane Falls wordt inmiddels gemeld, dat de Indianen het dorp Callispen hebben ver brand en vele inwoners vermoord. NaarOkana- gun zijn troepen gezonden, omdat voor een aanval

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2