Buitenland. Oosterend, 28 Jan. In de vergadering van „Nut en Genoegen" gisterenavond gehouden, trad als spreker op de Heer L. J. Kikkert, van den Burg, welke tot onderwerp had gekozen ,,Het Spreken" van Laurillard. De heer Kikkert, welke meermalen in vroegere vergaderingen van Nut en Genoegen optrad en telkens best voldeed, wist ook nu zijne hoorders te boeien, én in zijne lezing, én in eene volgende bijdrage van denzelfden schrijver, getiteld „Stopwoorden." De heer Haremaker van Oost trad op als tweede spreker met: „Hot groote Moeras" voorkomende in een der afleveringen van „De Tijdspiegel." Eenige bijdragen door enkele der leden verhoogden het genot van den avond. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat, tengevolge van het vele ijs, de betonning der zeegaten, rivieren en Zuiderzee onvertrouwbaar is, waardoor bij zondere voorzichtigheid wordt aanbevolen. Vele tonnen en bakens ontbreken, terwijl andere niet op hunne plaats liggen. Zoo spoedig mogelijk zal hierin worden voorzien. Het stoomschip „Maasdam" dat Zondag 11 Januari van Rotterdam vertrok, kwam Woensdag 21 dezer te NewYork aan. Het schip had een zeereis van 9 dagen en 14 uren. Aan de laatste profetie van den bekenden Oostenrijkschen meteoroloog Rudolf Falb ont- leenen wij het volgende: „De eerste kritieke termijn met regen valt in de dagen van 24 Jan. tot 1 Febr., waarna dan weder sterkere vorst zal invallen. Van alle zijden komen berichten, dat de bevolking in de laaggelegen streken tus- schen en nabij onze groote rivieren met onge rustheid de toekomst tegemoet gaat en met spanning de gevolgen van het dooiweder op de ijsbezetting afwacht. Gelukkig zoo schrijft men uit de Betuwe zijn reeds maatregelen door de regeeriDg ge nomen om onheilen zooveel mogelijk te voor komen. En toch rijzen twee vragen nl.Zijn wij gereed om den vijand te ontvangen? Is al het mogelijke gedaan om onheilen te voor komen Mocht het ernst blijven met den dooi, dan zou het aanbeveling verdienen op de meest bedreigde plaatsen stevige ijsbrekers aan te brengen, om het aandrijvende ijs zooveel mogelijk af te weren. Gelukkig zijn de groote rivierdijken over 't algemeen in goeden staat en er is tijdig gezorgd voor noodmaterialen enz, zoodat ook de dijkbesturen goed toegerust den vijand kunnen afwachten. Uit Eindhoven schrijft men Is het over het algemeen een harde tijd voor velen, de landbouwers en veehouders, vooral in deze streken, hebben het hard te verantwoorden. Bij velen is gebrek aan veevoeder, en moet het vee van de hand worden gedaan en de slachters willen slechts weinig betalen. Zoodoende zijn reeds vele boeren in den omtrek begonnen zelf te slachten, en wordt het vleesch voor 30 cents per pond verkocht. Te Goes is een zeer bejaarde ongehuwde vrouw van koude en gebrek omgekomen. Toen de familie, na de overledene de laatste eer bewezen te hebben, haar woning inventari seerde, werd ergens verstopt een sommetje van ruim zes honderd gulden ontdekt. Een sneeuwruimer te Amsterdam, die zijn diensten voor een perceel op den Amstel- dijk had bewezen, nam met zijn verdiende centen, uit de gang van bedoeld huis een pak met twee winterjassen mede. De man, die het pak had gebracht en den diefstal heel goed had gezien, liet hem heel leuk met het pak wegstappen, hem steeds volgende. Bij den Heiligenweg gekomen, moest hij blijkbaar een anderen kant uit dan de drager van het pak en sprak dezen aan met de vol gende woorden„Nou vriend, ik dank je wel, hoor, voor 't dragen van het vrij zware pak, maar geef nou hier." De dief wist niet hoe hij het had, keek den ander verbaasd aan en vond het, na rijp beraad, maar beter, het pak over te geven en zich snel te verwijderen. Jhr. G. de Jonge van Zwijnsbergen heeft op de omliggende jachtgoederen van zijn kas teel onder Heivoort (N.-B.) een wolf geschoten. Daar het eerste schot niet goed trof, kwam het beest grimmig op zijn aanvaller aanloopen; doch een tweede welgerichte kogel deed het dier neerstorten. In Overijsel werd onlangs een wild zwijn geschoten. Na tal van veroordeelingen wegens on bevoegd uitoefenen der geneeskunst is in de vorige week de wonderdokter H. Cuvée of Kuvee, geboortig te Leeuwarden, door de po litie te Bergen op Zoom aangehouden wegens landlooperij en ter beschikking gesteld van de justitie te Breda. De man kwakzalfde reeds gedurende 18 jaren. Bij zijne aanhouding was hij bezitter van een handvol camferwortel, een flesch winterhandenmiddel en 15 cent aan bedrijfskapitaal. Te Valthermond heeft de arbeider Ger- brand Drenth aangifle gedaan van de geboorte van zijn 29ste kind. Hij heeft thans zijne derde vrouw, die hem 13 kinderen schonk. Inzijn eerste huwelijk gewon hij 7 en in zijn tweede huwelijk 9 kinderen. Drenth is 65 jaren oud en zijne wederhelft 45. Een landbouwer te Suameer (gemeente Tietjerksteradeel) verhaalt, dat op één dag 240 bedelaars aan zijne deur zijn geweest. Hij reikte aan ieder een liter boonen uit. Te Vlissingen wordt een van de grootste soort stoomschepen verwacht, die op het vaste land van Europa zijn gebouwd, en wel het nieuwe stoomschip „Augusta Victora" van de Hambur- ger-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij. Al daar zullen de passagiers worden opgenomen, welke met deze boot een wereldreis gaan maken. De tocht gaat eerst naar de Middellandsche Zee, om aldaar de voornaamste havens alsmede het Heilige Land te bezoeken. Het gezelschap reizi gers bestaat, naai de Midd. Crt. meldt, uit de élite van het Duitsche rijk, waaronder ook vorste lijke personen worden gevonden, en telt circa 170 personen, die met een extra-trein van Ham- buig zullen worden overgebracht. De lengte van het schip is 460, de breedte 56'A en de diepgang toegeladen 26 Eng. voeten. De stoommachine heeft een vermogen van 24.000 paardekrachten, waarvoor de stoom wordt geleverd door 9 stalen stoomketels, die aan beide zijden worden gestookt. In de kolenbunkers kunnen alleen 2000 ton steen kolen worden geborgen, terwijl de capaciteit van het schip 7000 tonnen beloopt. De verdere prachtige inrichtingen zijn alle in evenredigheid en in allen deele tot de hoogste volmaking opgevoerd, terwijl alles in toepassing is gebracht wat tot heden bij het vak van scheeps bouw werd tot stand gebracht. Een bovenbewoner van een perceel in de Yan Oldebarneveldstraat te Amsterdam had de duinwaterkraan 's avonds open laten staan. Toen de benedenbewoner laat thuis kwam, vond hij zijn bed drijvende. Hij ontstak daarover in toorn, liep naar boven, trapte boven buurmans deur in, en raakte met dezen aan 't vechten. Ten slotte wierp bovenbuurman benedenbuurman van de trap, zoodat de laatste met gebroken been naar het gasthuis moest vervoerd worden. Volgens eenige Berlijnsche bladen heeft keizer Wilhelm, toen hij het feestmaal bij den minister Miquel bijwoonde, over den oorlog sprekende gezegd dat de uitvinding van het rookvrij kruit wellicht aan alle oorlogen een einde zou maken, daar het niet mogelijk zou wezen soldaten in gevaarlijke positiën in het gevecht te brengen. Indien de soldaten hunne makkers zien valleD, zonder dat zij iets hooren of rook zien, moet wel verwarring in de gelederen ontstaan. Van bevoegde zijde wordt nu verklaard dat deze berichten geheel verzonnen zijn. Wel jammer, die oplossing zou anders niet zoo kwaad geweest zijn. In het zuidwesten van Rusland woeden hevige sneeuwstormen. In velo dorpen ligt de witte massa tot de daken. De spoorwegen zijn versperd. Kharkoff is zonder gemeenschap be halve door de telegraaf. In Pruisen maakt de justitie korte wetten met hen, die werkstakingen pogen uit te lokken. Een meubelmaker te Berlfjn, die door zijne mak kers werd afgevaardigd om den patioon te doen weten, dat de werklieden dadelijk den arbeid zouden staken, indien hun geen loonsverhooging werd toegestaan, is door de rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De rechters beschouwden deze aankondiging als afdreiging en velden op grond daarvan dit strenge vonnis. De Indianen in de Vereenigde Staten, die zich overgaven hebben thans hunne wapenen afgegeven, maar het zijn alle oude en tilna onbruikbare wape- nen, zoodat generaal Miles gelooft, dat de roodhuiden hunne goede geweren weggeborgen hebben. Reeds zijn er hier en daar ontdekt. De roodhuiden zijn ineen slecht humeur, en deze kwade trouw hun nerzijds brengt den Amerikaanschen commandant in met geringe verlegenheid. Men hoopt echter, dat de mannen nog intijds tot inkeer zullen komen en hunne goede wapenen uitleveren. Tot hen, die de grootste verliezen leden door de koude, behooren ook de Parijsche tuiniers. Bloemen zijn reeds in eene maand niet meer te Parijs op straat verkocht. De kou is zóó snel en zóó hevig opgetreden, dat de rozen kweekers geen tijd hadden om hunne rozen binnen te brengen. Van de vijftig rozenkweekers, die de Parijsche markt voorzien, verloor er een te Ivoy 100,000 fr., een ander te Malekoff 30,000 en een derde te Brie-Comte-Robert 50,000 fr. Het verlies dat de vijftig kweekers samen leden, wordt op 1.000.000 franken geschat en vermoedelijk zullen zij wel drie a vier jaren noodig hebben om hunne tuinen weer zoo goed ingericht te hebben als voor den winter het geval was. Bovendien zijn er nog 150 kweekers, die planten van verschillende bloemen, gelijk viooltjes, ge raniums en dergelijke verkoopen. Dezen hebben al hunne planten verloren, want de grond was reeds bevroren voordat de planten in veiligheid konden gebracht worden. Veertig dezer kooplieden die wonen in het dal der Chevreuse, schatten hunne schade op 400,000 fr. Men kan dus het gehaele verlies, dat deze soort kweekers leden, ook wel op 1.000.000 fr. schatten. Kapt. Haesloop, gezagvoerder van het Duitsche schip „Columbus," van Cardiff naar Hongkong, rapporteert over zijn wedervaren in de Chineesche zee op Lad North eiland het vol gende Den 21sten Nov. kwamen wij na eene reis van 114 dagen in de nabjjheid van Lad North eiland. Hoewel door sommige gezagvoerders voor de be woners van dit eiland gewaarschuwd, brachten wind en stroom ons in de nabijheid van dit eiland. Door de uitkijk die op de marsera zat, werden twee booten in het gezicht gemeld. Dewijl alle wapens aan boord slechts uit een paar revolvers bestonden, liet ik onmiddellijk wenden. De wind was N.N.W. en nauwelijks was het schip over stag of er kwamen nog 7 andere vaartuigen in het gezicht, die met volle zeilen op ons toehielden. De booten waren welbezeild en naderden merkbaar, zoodat wij 15 personen er in tellen konden. De booten aan lij begonen op ons te verliezen, doch zes groote sterk bemande booten vervolgden ons voortdurend en waren reeds op een halven mijl afstand van het schip gekomen, toen het eiland reeds uit het gezicht was. Ondertusschen was de wind sterker geworden en keerden zij toen allen alle te gelijk naar hun eiland terug. Voor vier jaren hadden deze eilaDd bewoners een Duitsch schip overvallen en werden toen eenige door revol verschoten gedood. Doch slechts door eene aan wakkerende wind werd gemeld schip voor plunde ring door die roofzieke eilanders behoed. Te Toulouse heeft het ijs in de Garronne, dat door den dooi los is geraakt, groote ver woestingen aangericht. Behalve een badhuis en een waschinrichting, werden zes visscherabooten meegesleurd en vernield. Overigens is de sneeuw in Frankrijk reeds grootendeels verdwenen, zoo dat spoedig weer geregelde voortzetting van den spoorwegdienst wordt verwacht. Als een staaltje van de sterke vorst in Oostenrijk wordt gemeld, dat dezer dagen een avondtrein te Graz aankwam met een paar bevrozen buizen, zoodat de machine niet geregeld kon werken. Met brandende petroleum werden het wateren de buizen ontdooid, maar toen dit geschied was, bleek het dat de locomotief was vastgevroren op de rails. Eerst na een half uur gelukte het na groote in spanning de locomotief weer in beweging te brengen

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2