N». 349. Donderdag 5 Februari. A°. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOTJ, ParkstraatBuna op Texel. KENNISGEVING. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer gemeente vanaf heden geduiende 30 dagen voor een ieder ter inzage ligt, eene opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1890. De verzoekschriften om hermeting of herschatting ten koste van ongelijk, die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wette zijn verricht, de bezwaarschriften tegen ambtshalve verbeteringen van misstellingen in de belastbare opbrengst en van onjuiste me tingen en berekeningen, zoomede de bezwaar schriften omtrent de onderwerpen, bedoeld in art. 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), behooren luidens de artt. 16 no. 1, 19 no-2, 23 derde lid en 44, bij Gedeputeeide StateD dezer provincie te worden ingediend, binnen dertig dagen na heden. Texel, 4 Februari 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. Inrichtingen, die gevaar schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat ter Gemeente- Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bij lagen van Albert Kikkert Jlïzoon wonende te TEXEL, om vergunning tot oprichting eener broodbakkerij in het perceel Wijk B. 267, kadas traal bekend Sectie K, No. 1236. Op Woensdag, den 18 Februari 1891, des namiddags te een uren zal op het Raadhuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip,op de Secretarie der Gemeen te kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 3 Februari 1891. De Secretaris, STIKKEL. De Burgemeester, C. M. KOOY. TEXEL, 4 Februari 1891. De eerste vergadering van ons Nutsdepar- tement in dit jaar, had gisteren avond plaats. De Voorz. opende de vergadering met een welkomstgroet en tevens met een gelukwensch aan allen, met het ingetreden jaar; wenschte spr. voor allen voorspoed en zegen, niet minder verlangde hij dit voor het Nutsdepartement, daarbij de wensclr uitsprekende dat voor onze bijeenkomsten steeds goede sprekers zouden zijn te bekomen en die bijeenkomsten zich zouden kenmerken door eene gezellige geest. Vooral aan dit laatste wijdde de spr. in het bijzonder eenige woorden, welke getuigden van zijne meening dat het „gezellige" nog niet zijn hoogste toppunt heeft bereikt, eene meening welke wij ten volle deelen. De heer de Jongh uit Eierland, (de spreker voor dezen avond) bij velen als zoodanig niet ongunstig bekend, handhaafde ook thans weder zijnen goeden naam, in de verschillende voor drachten welke hij ten beste gaf. Eene Walchersche novelle, getiteld: „Twee tegen een," in het eigenaardig dialect van die landstreek, was de eerste en zeker niet de gemakkelijkste zijner voordrachten. Stemde de inhoud van deze novelle vaak tot een gullen lach, in een daarna voorge dragen gedicht van ten Kate, bewees de spr. dat ook cp dramatisch gebied, hij geen vreem deling is. Ten slotte gaf de spr. nog een tweetal bij dragen ten beste uit de werken van van Zuij- len, getiteld: Eerste liefde" en Een rustig Studie-uurtje." Staan de pennevruchten van onzen grooten tooneelspeler niet ongunstig aangeschreven, een voordracht er van, als de heer de Jongh ons liet hooren, is zeker onmisbaar om ze tot haar recht te doen komen. Alleszins verdiend was dan ook het woord van dank, dat de Voorzitter namens allen den spreker van dezen avond bracht, voor diens bereidwilligheid om hier op te treden en voor het genoegen dat hij den aanwezigen had bereid. Oudeschild, 3 Feb. Andermaal heeft men gepoogd om op stroom garnalen te visschen. Ook nu mislukte de poging en werd er niets gevangen. Keeren deze kleine waterbewoners niet spoedig terug, dan wordt de lange winter die onzen visschers zooveel schade berokkende nog veel nadeeliger dan men vermoed had. De Cocksdorp, 3 Febr. Door schipper J. Stark is op de Vliehors gevonden en alhier aange bracht eene reddingboot, afkomstig van de bij Nieuwediep gestrande stoomboot Elstow. Helder, 3 Feb. Uit het gestrande stoom schip „Elstow", zijn tot heden ruim 1000 balen katoen en eenige vaten tabak geborgen en hier opgeslagen. Sedert er een stoompomp aan boord is, slaagde men er in om het schip nagenoeg leeg te pompen. Alleen in do machinekamer staat nog ongeveer vier voet water. Men schrijft uit Drente aan de „N. R. Ct." Sedert ongeveer een tiental jaren nam, onder de jongelieden tot den arbeidenden stand be- hoorende, de zucht om zich als remplacant te verbinden verbazend toe. Het doel dat hier mede door verreweg de meeste beoogd werd, was het oversparen van eenige honderden gul dens, die hen later in staat stelden om daar mede een huishouden op te richten, of deze op andere wijzen nuttig te besteden. De sommen, die er voor zoodanige dienst bekomen werden, daalden van f 550 A f 600 tot f325, waarvoor zich nog in het vorige jaar genoeg personen beschikbaar stelden. Dit jaar is het getal dergenen die zich aanbieden zoo gering, dat er voor f 350 bijna geen personen te vin den zijn, Ongetwijfeld oefent hierbij de langer dan 5-jarigen diensttijd en de verbetering van den landbouwenden stand invloed uit. Te Helder heeft de vader van een talrijk gezin zich heimelijk naai Amerika begeven, eene vrouw met negen onverzorgde kinderen in armoede achterlatende, waarvan het jongste tien dagen. Veelvuldig ontwikkeld moet de persoon zijn, die de volgende advertentie plaatste D. R. Palstra, Jan van Loonslaan 16, geeft rechtskundig advies, stelt requesten a 35 ct., maakt 50 dichtregels over op te geven onder werp 75 ct., op melodie f 1.05, schrijft 1000 regels voor f 1.10, verkoopt tortelduiven f 1,20 per paar, suikerwafeltjes a 1 ct. per stuk. De man woont te Rotterdam. Door J. Breebaart Kzn. en 169 anderen belang hebbenden bij den landbouw in Noord-Holland, is een adres gericht aan de Tweede Kamer, naar aanleiding der wetsontwerpen tot vaststelling van het bedrag der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en tot herziening der algemeene regels ten aanzien der plaatselijke belas tingen. Z(J onderwerpen de voorgestelde wetten aan een uitvoerige critiek en zijn ten aanzien van het tweede overtuigd, dat, waar getracht moet worden de gemeente-financiën te versterken, dit niet gezocht moet worden in het verzwaren der opcenten op de grondbelasting, daar hierdoor der kleine grondbe- zitter-gebruiker, de man, die het juist in deze dagen zoo hard te verantwoorden heeft, zwaar zal worden gedrukt, tenzij de percentage, door het Rjjk op de grondbelasting te heffen, lager worde gesteld. Adressanten meenen, dat, nu in bet wetsontwerp wordt voorgesteld art. 238 der gemeentewet te wijzigen en art. 254 dier wet te doen vervallen, de landbouw opnieuw zwaar dreigi getroffen te zullen worden. Om een en ander dringen z(j er op aan, dat de Tweede Kamer 1°. Hare goedkeuring aan het wetsontwerp tot vaststelling van het bedrag der grondbelasting alleen dan zal verleenen als het bedrag wordt vastgesteld op vier ten honderd. 2°. Het wetsontwerp tot herziening der algemeene regels ten aanzien der plaatselijke belastingen niet zal aannemen, dan tenzij a. Aan paragraaf 1, handelende over art. 288 der gemeentewet, worden toegevoegd deze woorden. „Daar, waar deze retributies, marktgelden, wik- of weegloonen betreffen, mogen deze echter tot geen hooger bedrag geheven worden dan noodig is te achten om den betaler, naar evenredigheid van het gebruik of genot, dan hij heeft, in de kosten van aanleg, onderhoud of verstrekking van het door hem gebruikte of genotene te doen dragen. Poortgelden en recognitiën wegens de uitoefening of aanvaarding van bedrijven ofbedieningen worden in geene gemeente geheven." b. Uit par. 3, handelende over art. 240 der gemeentewet te doen vervallen, het onder «genoemde, voor zoo verre het de belasting op het patent betreft. c. Par. 4, handelende over art. 242 der gemeente wet, te wijzigen en te laten luiden „Het getal der opcenten op de hoofdsom der grondbelasting kan zoowel voor de gebouwde als ongebouwde eigendommen tot zestig gaan." Het comité der meeting, op 9 Jan. jl. te Alkmaar gehouden en bestaande uit de heeren A. J. Kaan, te Wieringerwaard, J. Breebaart Kzn., te Winkel, en Th. J. Waller, te Anna-Paulowna, legde bovengenoemd adres aan de vergadering over en vond daarbij algeheele instemming. Op de meeting, die o. a. door eenige ieden der Tweede Kamer werd bezocht, werd de wensch geuit een afschrift te doen geworden van het adres aan de gemeenteraden in Nederland, met verzoek door toezending van een adres aan de Tweede Kamer van hunne adhaesie te doen blijken. Bij nadere overweging heeft het comité echter gemeend zich te moeten bepalen tot gemeenteraden van Noord- en Zuid-Holland. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1