Buitenland. De vereeniging „Amstels Werkman", te Amsterdam, heeft zich tot B. en Ws. dier gemeente gewend met een adres, waarin zij, onder waardeering van hetgeen in den laatsten tijd is gedaan om de noodlijdenden te helpen, verzoekt op kosten der gemeente de panden te lossen van f 1 tot t 5, welke in de afgeloopen maand Januari bij de Stadsbank van Leening zijn ingebracht en in dekking, kleedingstukken, gereedschappen enz. bestaan. Door den heer H. Poppen, aartsdeken van de Roomsch-Kathollieke kerk in het Begijnenhof, te Amsterdam, is aan den opper rabbijn aldaar toegezonden een som van f 3000 voor het Ned.-Israëlietisch Jongensweeshuis, f 3000 voor het Ned.-Israëlietisch Meisjeswees huis en f 2000 voor het genootschap tot ondersteuning van Ned. Israëlitische minver mogende kraamvrouwen, door N. N. beschikbaar gesteld als blijk van waardeering van het philanthropisch streven zijner stadgenooten, tot het Israëlietisch kerkgenootschap behoorende. Onder den titel „zonder marchandeeren" bespreekt het Handelsblad het inkomen der Kroon en betoogt, ook op historische gronden, dat van eene verlaging van het bedrag uit de rijkskas geen sprake mag zijn. De financieele omstandigheden van ons land leveren daartoe evenmin aanleiding en tot staving dezer bewering geeft het de volgende cijfers Een-en-veertig jaren heeft Willem III Nederland geregeerd en 's lands financiën in bloeienden staat achtergelaten. „De bevolking is met de helft vermeerderd, 's Lands gewone inkomsten zijn van 5S tot 124 millioen gestegen, dus meer dan verdubbeld. Geen belasting drukt meer op het brood, op de brand stoffen, op het varkens- en schapenvleesch. Ac cijnzen op de „onmisbare" levensbehoeften worden thans nog geen 6 millioen geheven. De invoer rechten zijn ten deele afgeschaft, anderdeels zeer verlaagd. De gemeentelijke accijnzen zijn, op weinige uitzonderingen na, verdwenen. De Staat schuld eischt ruim 5 millioen minder dan 40 jaar geledenzij neemt thans niet 63, maar slechts 57 pet. van de inkomsten in beslag. Zonder Indische baten wordt het evenwicht tus- schen gewone inkomsten en uitgaven bereikt. Ziedaar in korte trekken den flnancieelen toe stand van Nederland, toen Koning Willem III den 23 November 1890 overleed." Dit alles, wij kunnen niet nalaten dit in het voorbijgaan er bij op te merken, is tot stand gekomen onder het beweerde „wanbeleid" der liberalen. Uit bovenstaande cijfers bljjkt, zegt het Hbld. „dat terwijl in 1849 het inkomen van 6 ton 1 pet. van 's lands gewone inkomsten vertegen woordigde, dat bedrag thans nog geen l/s pet. van de ontvangsten uitmaakt." Terwijl Maandag een knaap in het „Bosch" te Enkhuizen liep, zakte de grond eensklaps onder hem weg, en weinig scheelde het of hij was mede naar beneden gestort. Bij onderzoek vond men een put, waarin ruim 4 Meter water stond. Het bestaan dezer put was niemand bekend. Naar het zeggen van sommigen heeft eertijds op deze plaats een R. C. weeshuis gestaan. Waaischijnlijk is de put in later tijd toegemetseld geworden. De strenge vorst en de daarop gevolgde dooi hebben het metsel werk verzwakt, tengevolge waarvan de instor ting plaats had. Een der lezers van de Ilaagsche Crt. vernam uit goeden bron nog het volgende om trent de „nieuwe" kwartjes van 1849: De kwartjes-muntstempel met den beeldenaar van Koning Willem III zou in de laatste jaren beschadigd of op een andere manier voor gebruik ongeschikt geraakt zijn. Om den omslag, ver bonden aan het maken van een nieuwen stempel, te vermijden, besloot men nu den nog zeer goed bruikbaren stempel met het beeld van Willem II te gebruiken voor de aanmunting van nieuwe pasmunt. Als dit waar is, zegt het blad, had men dan niet een paar maanden kunnen wachten tot de Wilhelmina-kwartjes gereed waren De Standaard bestrijdt de meening van een meester in de rechten, dat onze jeugdige Koningin, mocht zij tot een huwelijk komen, door een bepaling der Rijkswet Gezinshoofd kon zijn, en zoo, als zij met kinderen gezegend werd, die kinderen door haar telgen van het Huis van Oranje zouden zijn, het blad zegt „En nog vreemder, dat deze kundige jurist er niet tevens op wees, hoe, onder deze spik splinternieuwe wetgeving, de princesse dan tevens het aanzoek ten huwelijk diende te doendaar immers dit aanzoek niet kan uitgaan dan van het toekomstige gezinshoofd; waaraan dan wel de schaduwzij verbonden was, dat zulk een prinses haar aanzoek kon zien afge wezen, maar ook het voordeel, dat ze den meest geschikten kiezen kon." „Maar scherts ter zijde, enz." Wij nemen het voor den jurist niet op (zegt de Hoop), doch moeten toch opmerken, dat het niet alles scherts is, daar de Engelsche wet werkelijk eischt, dat de regeerende Koningin den man, met wien zij wil huwen, ten huwelijk vraagt. Dus is het ook geschied, in October 1839, door Koningin Victoria, gelijk zij zelve zoo naïef beschreven heeft. Prins Albert werd door haar ontboden en „na eenige minuten van samenspreking, zeide de Koningin hem, waarom zij hem had laten komen en vroeg zij den Prins ten huwelijk. „En dit moest zoo, daar, naar de Engelsche wet, de regeerende Koningin werkelijk gezinshoofd is. De gemeenteraad van Groningen heeft den post van f 1000, welke op de begrooting van het loopende jaar voor sneeuwopruiming was uitgetrokken, met f 6500 moeten ver- hoogen. De reeds vóór de vorst gegeven waar schuwing aan bezitters van boomgewas, om de proef met het omgeven der stammen met geteerde papierbanden vooral en zonder verwijl toe te passen, wordt thans herhaald. Het opvangen van vrouwelijke vlinders, die hare eieren gaan leggen op de bloesemknoppen, zal het loon zijn op dezen arbeid. Men zal versteld staan over hetgeen men bij dooiweder vangt. Maar men moet het werk, als de dooi doorgaat, vooral niet uitstellen. Ze zijn er verwonderlijk vlug bij om hare eieren ter bestemder plaatse te brengen. Het „Heilsleger" te Amsterdam heeft flinke schoenpoetsersbakken laten vervaardigen, die zwart geschilderd zijn en aan de voorzijde de letters L. D. H. vertoonen. De bak wordt gedragen aan een vuurrooden band. De zwervers, die met schoenpoetsen willen trachten nog iets te verdienen, ontvangen van het „Leger" zulk een bak, voorzien van bors tels en schoensmeer, in bruikleen. De talrijke wandelaars, en niet het minst de dames, werden Zondagmiddag, ongeveer half twee op den Dam te Amsterdam, aan de zijde van den Nieuwendijk, en op het Dam rak onaangenaam verrast door een mild vloei- enden waterstroom, le mild, om door de riolen gemakkelijk te kunnen worden opgevangen, zoodat breede waterplassen de passage voor voetgangers zeer belemmerden. Voor het expe ditiekantoor der firma Van Gend Loos was nl. een buis der waterleiding gesprongen en daar, wegens den Zondag, niet terstond de noodige werklieden aanwezig waren, duurde het een paar uren voordat de miniatuur-over strooming kon worden bedwongen. In de vorige week stonden voor het Heerenveensche kantongerecht 12 leerlingen der Rijks I-Ioogere Burgerschool te Heerenveen, beklaagd van op 7 Januari op het terrein der ijsclub „Thialf" zonder vergunning van de rechthebbenden te hebben schaatsongereden. De jeugdige beklaagden bekenden op de ijsbaan te hebben gereden en hadden op de eerste waarschuwing het verboden terrein verlaten. Zij ontkenden echter de baan vernield te hebben. Bij den hoofdingang had geen bord gestaan met het opschrift „verboden toegang." De kantonrechter wees hen er op, dat in de bladen bekend gemaakt was, dat, wanneer op het terrein mocht worden gereden, een vlag bij het logement „De Zon" uithing; in koor antwoordden de „hoogere burgers" dat zij geen kranten lezen. In 't Vliegend blaadje voor Helder enz., komt het volgende als ingezonden voor Texel, 5 Febr. Mynlieer de Redacteur I Een zeer onaangenamen indruk heeft hier een stuk teweeggebracht, orer een bezoek door viaschers van dit eiland aan de „Elstow" gebracht. De schrijver is blijkbaar zeer partijdig te werk gegaan en heeft onze visschersbevolking wel met.de zwartste kleuren afgemaald. Om te bewijzen dat zfi niet als „roovers" zfin gekomen, moet in de eerste plaats vermeld worden, dat z(j niet wisten dat een contract tot berging was gesloten. Voorts zal goed zjjn te weten, dat reeds vier balen katoen waren geladen, alvorens de waker b(j de hand was. De visschers wisten dus niet dat er een wachter aan boord was. Het trekken van messen moot niet aan het dek, doch op de ra zfin geschied, dewfil een der vletterlieden daarmede begon. Dat de zaak zeer overdreven is voorgesteld, en de visschers niet zoo afschuwelijk gehandeld hebben als men wil doen voorkomen, zal ongetwijfeld wel blfiken als de zaak voor den rechter komt. Onze visschers zfin goen heiligen, doch ook op verre na niet zulke schurken als de ongenoemde schrfiver in zfin stuk doet voorkomen. Niet weinig heeft het velen geergerd, dat ook de Texelsche Courant het stuk uit de Helds, en Nieuwed. Courant zoo gretig heeft overgenomen, en aldus heeft bijge dragen om minder gefortuneerde ingezetenen in het slfik te treden. Ware 't ook aan de visschers van hier vergund geworden van de lading te bergen, deze zou dan des te spoediger aan land zfin gebracht, waardoor de betrokken assurantie-maatschappfi stellig gobaat zou zfin. Onder dankbetuiging voor de opname dezer regelen, heb ik de eer te zfin. Een getrouwe lezer. Nadat wij in ons vorig nummer overnamen het desbetreffend artikel uit de H. en N. Ct., meenden wfi het billijk ook bovenstaande verdediging ter kennis van onze lezers te brengen. Curieus vinden wfi het echter, dat de inzender, zoo tusschen de verdediging in, gelegenheid weet te vinden de Tex. Ct. een verwfit naar het hoofd te slingeren. Aangezien wfi ons echter van geen kwade bedoe lingen bewust gevoelen, achten wfi het niet noodig ons hierop te verdedigen. De Uitg. fDe sociaal-democratische leden van den Rijksdag in Duitschland, hebben ongeveer 70 amendementen ingediend op het wetsontwerp ter bescherming van de arbeiders, van welke de volgende het belangrijkst zijninvoering! van een maximum werktijd van 10 uren; Zondags rust van 36 uren; verbod van arbeid van kinderen vóór hun 14de jaar; verbod van nachtarbeid voor jeugdige en vrouwelijke werklieden. Ook ver langen zij, dat met straf zullen worden bedreigd de werkgevers, die de vrijheid van vereeniging belemmeren en dat het staatstoezicht zich ook tot den huisarbeid uitstrekt. Doch ook buiten het Parlement wil de party zich laten gelden en nogmaals eene algemeens monstermeeting houdenDe „Vorwarts" kondigt at, dat de lste Mei een internationale rustdag van allen arbeid zal zijn, ten spijt van de bourgeoisie en van alle reactionairen „door den souvereinen wil der werklieden van alle landen." De overige dagbladen vermanen de patroons zich met elkander te verstaan en hunnen sou vereinen wil te stellen tegen dien der werklieden en hen te noodzaken den len Mei aan het werk te blijven. De tegenwoordig alom heerschende nood maakt duizenden vatbaar voor den invloed der socialisten. De van werk verstoken werklieden te Berlijn, verbolgen, omdat geen buitengewone arbeid voor hen is gevonden, hebben eene groote vergadering belegd om te protesteeren tegen de afwijzing van hun verzoek aan den gemeenteraad, die zich niet gerechtigd acht, buitengewone werken te laten uitvoeren. Generaal Booth heeft de 100,000 pd. st., cm zijn sociale hervormingsplannen mee te beginnen, bijeen. Maandag avond werd in de St- Jame's Hal een openbare bijeenkomst bfi wijze van dankzegging gehouden, waarin de generaal pogmaals mededeelde, dat de gelden voor de sociale hervormingsplannen geheel afgescheiden worden gehouden van de financiën van het „Leger des Heils." Te Londen wordt het eerste der toevluchtshuizen voor ontslagen gevangenen geopend. De vastenoptocht zal te Aken weer als van ouds schitterend zijn. Dit jaar zullen echter alle optochten in praal en luister overtroffen worden en zal men er voorstellenPrins Carnaval, omringd door zijn hof, een bezoek brengende aan den Olympus, waar hij door de goden en godinnen wordt ontvangen en met hen een optocht houdt. De stoet zal bestaan uit 90 groepen, bevattende 800 personen, waaronder 300 ruiters. Er zullen by zfin 9 gecostumeerde muziekkorpsen, 28 praal wagens enz. Zooals men weet, stroomen de Ml HUI LJILim

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2