N®. 352. Zondag 15 Februari. A#. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burs 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëu vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBup.g op Texel. TEXEL, 14 Februari 1891. Na een gedwongen rust van meer dan 9 weken, werd in deze week door sommige onzer beurtschippers de dienst weder hervat. Voor een van hen, schipper Bakker, varende van hier naar Harlingen, die Donderdagmorgen uit de haven vertrok, was deze eerste reis van groot nadeel. Nabij het „Oude Diep", geraakte hij, naar men ons mededeelde, aan den grond en schijnt daarna op het anker te zijn gevaren, tenge volge waarvan het vaartuig lek werd en vol water geraakte. Gelukkig werd door eenige visschers de moeielijke toestand ontdekt en de bemanning gered. Met behulp van visscherschuiten werd de lading daarna voor een groot deel geborgen en het vaartuig zelve in de haven van Texel gebracht. Het veelvuldige ijs belemmert nog steeds de geregelde dienst voor de beurtveeren even zeer de gelegenheid voor de vrachtschippers, om weder iets te verdienenmoge die be lemmering ook binnen niet te langen tijd verdwijnen en het verkeer voor de schipperij weder spoedig zoo ongehinderd mogelijk zijn. Door Z. D. H. de bisschop van Haarlem, is benoemd tot pastoor te Velzen de Z. Ew. Heer S. H. van Ginkel; tot pastoor te Oudeschild de Z. Ew. Heer P. J. D. Wouterlood, kapelaan in de O. L. V. Onb. Ontv.-kerk te Amsterdam. Oudeschild, 13 Febr. Aan onze visschers, die met vereende krachten behulpzaam waren om te trachtten het beurtschip van schipper Bakker te behouden, is zulks ook gelukt. De mannen hebben kranig gewerkt. Naar men weet, was het beurtschip wegens't ontbreken van alle bakens en tonnen, nabij 't z. g. „Oude diep" vast geraakt, lek geworden en nagenoeg vol water gestroomd. Oosterend, 13 Febr. Gisteren had alhier de gewone jaarlijksche verhuring der buurt wegen plaats (schuttenbesteding). De wegen werden voor tamelijk hooge prijzen aan den man gebracht. Tot buurtheer werd gekozen de heer J. J. Roeper, in de plaats van wijlen den heer P. J. Witte. De heer M. Bremer, geboren te Texel, thans le onderwijzer aan eene Chr. school te Amsterdam, is met ingang 1 April benoemd tot leeraar aan de Geref. kweekschool voor onderwijzers aldaar. Helder, 13 Febr. De pogingen om de stoomboot „Elstow" af te slepen, waaraan sedert eenige dagen do stoombooton „Hercules" „Simson" en „Stad Amsterdam" hunne krach ten beproeven, mochten tot heden niet met goeden uitslag bekroond worden. Inmiddels zijn ruim 3300 balen katoen van de lading geborgen. Gisteren en heden was het lossen door den toestand der zee niet doenlijk. De Minister van Marine brengt, ten vervolge op zijne aankondiging van 24 Jan. jl. ter kennis van zeevarenden, dat de 4 uiter tonnen voor de Haaksgronden, zeegat van Texel, 3de district, weder op de vroegere ligplaats zijn gelegd en de betonning van het Schulpengat in orde is gebracht. De ijsopruiming vanwege 's Rijks Water staat is gestaakt; do marinevaartuigen, welke bij het ijsbreken behulpzaam waren, zijn naar hunne standplaatsen teruggekeerd. De heer Guyot, lid der Tweede Kamer, hield jl. Donderdagavond een voordracht over „reddingsmiddellen op zee en langs het strand," in eene vergadering van het Haagsche departe ment dor „Ned. Mij. f. b. van Nijverheid". Spreker stelde voorop, dat het meer dan ooit plicht is, alles te doen wat mogelijk is, om het gevaar voor hen, die hun leven wagen om sche pelingen bij stranding te redden, zoo klein moge lijk te maken, en tevens om de gevaren voor den zeeman tot de kleinst mogelijke afmetingen terug te brengen. In groote trekken vermeldde hij, wat ten aanzien van dit laatste punt reeds wordt gedaandoch de wettelijke bepalingen ontbreken in ons land, hoewel ze zeer noodig zijn en Nederland een der weinige landen is, zoo niet het eenige, waar zulke wettelijke be palingen nog op zich laten wachten. Onze groote schepen voldoen in den regel aan billijke eischen maar op de kleine, o. a. op de visschersvaartuigen ontbreken veelal de zoo noodige reddingsmiddelen en zijn de varensgezellen, overkomt hun iets, er treurig aan toe. Daarna behandelde spr. het reddingswezen en de reddingsmiddelen in de détails, er daarbij met nadruk op wijzeüde, dat bij ons het zeevaart- onderwijs niet voldoende geregeld is en er gemis bestaat aan eene geschikte opleiding voor de bemanning van visschersvaartuigen. StreDg toe zicht verlangde hij op alle vaartuigen door inspec teurs. Ten slotte wees hij op de moeielijkheid der aanstelling van een vast personeel voor het reddingswezen door den staat, omdat er veor zulk personeel slechts zelden werk zal zijn en dus die menschen, goed betaald, in odzo kleine kustplaatsen allicht een verkeerd gebruik zouden maken van hun gedwongen rust. Kon hij dus zich niet vereenigen met Rijksbestuur, wel meende hij, dat steun van den Staat noodig is, dat proefnemingen op den weg van den Staat liggen, en bovenal dat de Staat de zorg op zich moet nemen voor nagelaten betrekkingen van hen die bij eene redding het leven lieten. De botkloppers op de Zuiderzee bij Marken hebben Dinsdagnacht eenige angstige oogen- blikken doorgebracht. Toen zij eenigen tijd aan het visschen waren geraakte het ijs in beweging en konden zij zich slechts door een overhaaste vlucht naar een vastere plaats vrijwaren voor een onvrijwilligen tocht naar onbekende oorden. Men schrijft uit Ameland 7 Februari: Met het opbreken van het ijs op de Wadden zijn de geheele visschersvloot en een paar beurtschepen van Hollum uit de buurt van Ballum, waar zij in winterlaag waren, mede- gesleurd. Twee vischaken zijn de Noordzee ingedreven en daar hoogst waarschijnlijk gezon ken. Een andere vischaak is te Terschelling gestrand en moet zeer gehavend zijn. Ook de andere schepen zijn zeer gehavend terug gevonden, allen met verlies van ankers en kettingen. De eigenaars der genoemde aken zijn door het verlies daarvan van hunne brood winning beroofd, en de uit 12 koppen bestaande bemanning mist thans geheel hare gewone verdiensten. De werving, naar de tegenwoordige bepalingen, van jongens voor de zeemacht moet niet genoeg personeel voor de oorlogs schepen opleveren. Er is sprake van om jongens van 13Vj-jarigen leeftijd te doen in dienst treden en dezen evenzeer den gewonen cursus, eerst op de Kweekschool te Leiden en daarna op het opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer", te Amsterdam, te laten volgen. Thans is 14 jaar de voor indiensttreding vastgestelde leeftijd. Vele bewoners van Andijk, aangelokt door de gunstige ansjovisvangst van verleden jaar, zullen aanstaanden zomer hun geluk op zee beproeven. De vloot, die het vorige jaar uit 24 vaartuigen bestond, heeft zich reeds tot een 40tal uitgebreid. De behoefte aan een veilige ligplaats voor de booten heeft zich echter dringend doen gevoelen. De visschers hebben daarom, na verkregen vergunning, zelf de handen aan het werk geslagen en zijn thans druk bezig met het maken eener haven. De jongste plaat van De Necl. Spectator heeft den gelukkig gevonden titelOok een „kwartjesvinder" en stelt den Minister van Financiën voor, gearmd loopende met een naar de mode van vóór 40 jaren gekleed heer, wiens gelaat den kwartjesstempel vertoont. De Minister zegt: „Het was mij een waar genoegen een verloren gewaanden vriend na 42 jaar nog zoo onversleten terug te vinden." Uit Heerenveon meldt men: Het is zeker een zonderling verschijnsel, dat hier, in de hoofdplaats van het district Schoterland, de voorloopers van het heilsleger een ongelooflijken bijval vinden,. In de ruime zaal van het „Posthuis," waar zij Zondagavond optraden, was geen stoel onbezet, terwijl boven dien ruim een honderdtal personen zich met eene staanplaats moesten vergenoegen. Maan dagavond, in eene wat kleinere zaal vergade rende, stonden de bezoekers letterlijk man aan man, en toch moesten meer dan twee honderd personen onverrichter zake huiswaarts keeren, daar alle plaatsen bezet waren. Yan wanordelijkheid is geen sprake. De bezoekers behooren verreweg de meesten tot de arbeidersbevolking en zitten thans met evenveel aandacht naar de heeren Nauta en Van Dam te luisteren als anders naar de soci alistische heilsprofelen. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 October 1891 als volontair kunnen worden toegelaten a bij den artillerie-cursus te Delft, 6 jongelieden; b. bij den voorbereidenden practischen cursus der Militaire school te Haarlem, 20 jongelieden. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen voor eene toelating tot eene der beide of tot beide genoemde inrichtingen in aanmerking wenschen te komen, behooren de kennisgeving daarvan in te zenden vóór of op 11 Aug. a.s. aan het departement van oorlog. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1