N 353. Donderdag 19 Februari. A\ 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementspi'ijs per 3 maanden Voor den Bubg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 18 Februari 1891. Nu de winter ons schijnbaar heeft verlaten en daarmede de wintervermaken van sneeuw en ijs mede zijn afgeloopen, wachten ons evenwel nog eenige ontspanningen, welke anders in den winter ook wel ons deel zijn. In de eerste plaats Donderdagavond eene Soirée Scientifique van de heeren van Kins- bergen Zoon, (zie achterstaande advertentie.) De programma's welke voor deze voorstelling zijn verspreid, vermelden tal van wonder baarlijke zaken, te veel om op te noemen. Het oordeel van de pers, over de voorstellin gen door de heeren Kinsbergen in verschillende plaatsen gegeven, luidt allergunstigst en zal zeker tot een bezoek aanmoedigen. Donderdagavond 26 dezer, zal in de Vergulde Kikkert eene tooneelvoorstelling plaats hebben, door dezelfde personen, welke heden avond aan den Hoorn eene uitvoering geven. De voordeelen van de voorstelling op Donderdag 26 dezer, zullen ten goede komen aan de Alg. Bewaarschool alhier. Beloone eene goede ontvangst alsdan de bemoeiingen van de op- voerders. De Waal, 17 Februari. Dezen winter werd onder leiding van den Heer J. T. Boonacker een muziek-gezelschap opgericht. Begonnen met 5 instrumenten, is dit aantal nu tot acht geklommen. Drie keeren per week worden de oefeningen gehouden en geregeld bijgewoond, zoodat in weinige woken reeds aardige vorderin gen zijn gemaakt. Laten we hopen, dat deze vereeniging niet den weg ga van zoovele an dere, maar zich in een voortdurenden bloei moge verheugen. Uit vertrouwbare bron verneemt men dat de minister van binnenlandsche zaken bij zijn voornemen blijft om eerst in het najaar voor de onderwijzers de gelegenheid open te stellen om eene aanteekening te behalen in de vrije- en ordeoefeningen. Uit Atjeh schrijft men aan de „Loc." Mogelijk is het, dat er eene groote verandering in den toestand hier zal plaats hebben, als de geruchten, welke hier van buiten de linie zijn gekomen, waar zijn, n. 1. dat onze grootste vijand Tengkoe di Tiroe stervende is. Uit Enkhuizen wordt aan de Iiaarl. Ct. gemeld „Zooals bekend is, zond Enkbuizen eenmaal het grootst aantal schepen ter haringvisscherij. Ongeveer achttien jaren geleden werden de weinige overgebleven buizen van de eertijds zoo groote vloot verkocht, en sedert dien tijd neemt Enkhuizen geen deel meer aan de „groote visscherij." Eenige burgers echter schijnen pogingen te willen aanwenden om deze bron van bestaan, die eenmaal vooral voor onze stad zoo rijkelijk vloeide, weder te doen ontspringen. Er wordt gesproken van een plan om een tiental loggerschepen te doen uitrusten, waar voor een kapitaal van ongeveer 300,000 gul den benoodigd zou zijn. Weldra zal eene openbare bijeenkomst worden gehouden, waarin dit plan nader zal worden uiteengezet." Als een staaltje van de wijze hoe men van Amerikaansch Hollandsch spek kan maken, wordt aan de „Zwolsche Crt." het volgende als historisch medegedeeld: In eene gemeente van de provincie Overijsel nl. werd bij een groot koopman in spek, waar ook andere menschen spek laten rooken, spek gekeurd door den keurmeester, daartoe door B. en W. aangesteld (of ^aangezocht?). Daags daarna, ongeveer 21 uren na de keuring, werd aan de politiebeambte, belast met de stempe ling van het gekeurde spek, spek ter stem peling voorgelegd, bij welke werkzaamheid de keurmeester niet weer komt. Nu was eens de stempel of het merk gebroken of althans defect geraakt, waarop de koopman zeide dat dit niets was en hij hem wel een nieuw zou verschaffen. Dit is ook werkelijk geschiedt en nu stempelt de politiebeambte het hem als Hollandsch aangeboden spek verder met het door den koopman verstrekte stempel. De vraag doet zich natuurlijk voor of de koop man één of meer nieuwe stempels heeft besteld en zelf ook Hollandsch spek kan maken, Een man te Loon-op-zand beleefde een zonderling nachtelijk avontuur. Hij werd 's nachts wakker en hoorde geraas in huis. Hij stond op, pakte zijn geladen geweer en ging op verkenning uit. Wijl nu alles stil was, wist hij niet, wat er gaande was geweest en dacht, dat hij gedroomd had, tot hij op zijne ronde een kalf aantrof, dat was losgebroken en in een vertrek in de kleerkast bezig was. Tableau In het Westland hebben de bloembollen de winterkoude over het geheel vrij goed doorstaanhier en daar komen de planten reeds boven de grond kijken. Alleen enkele soorten van narcissen hebben het te kwaad gekregen en zijn bevroren. De kraaien, die op verscheidene plaatsen de bollen uitpikken, richten nogal eenige schade aan. In de vorige week werd onder IJmuiden een heilbot gevangen van 180 pond (140 pond schoon). Het monsterdier, bij de firma Saur, in de Reguliersbreestraat te Amsterdam ten toongesteld, had veel bekijks. Een belangrijk werk in de Friesche veennijverheid zal worden onder handen genomen, door de drooglegging der veenplassen, 725 H.A. beslaande, en liggende in hot midden der provincie Friesland. De Turf- en Steenindustrie zeide onlangs daarvan dit is eene tijding, die door velen met blijdschap vernomen wordt. Aan hoevele handen wordt daardoor werk verschaft 1 In de eerste plaats zullen natuurlijk wijken en vaarten worden gegraven, daarna bruggen en sluiswerken gebouwd en watermolens moeten in werking gebracht worden, zooals dat voor ondergronden vereischt wordt. Geen wonder dat door zoovelen reikhalzend wordt uitgezien naar de uitvoering van dit kapitale werk. Door de onvermoeide pogingen van het polder bestuur hebben heeren Gedeputeerde Staten de reglementswijziging voorgesteld aan de Prov. Staten, die ze hebben goedgekeurd. Was voor meer dan 100 jaren „de lietse Grieteny" een boerenstreek, waar de koeien graasden in een onafzienbaar weideveld, thans bestaat er kans, dat zij tot dien ouden, go- wenschten toestand terugkeert. Men schrijft uit Ter-Apel 10 Febr. Tegenwoordig hebben de Duitschers overlast van het Eemswaternu vreest men, dat zij den zoogenaamden „Leidiek" zullen doorsteken, om van die plaag te worden bevrijd, 't Gevolg daarvan zou zijn, dat de omstreken van Ter-Apel zouden overstroomen. Ten einde zulks te voorkomen, heeft eene burgerwacht weer haar eenzaam huisje op de grens betrokken. Vier personen houden daar beurtelings twee aan twee de wacht, om voor onze belangen te waken. In tal van gemeenten moet het aantal gemeenteraadsleden worden vermeerderd, in sommige verminderd, om in overeenstemming te komen met de bevolkingscijfers, door de volkstelling aangegeven. In het laatste geval verkeeren wij. Eene bijdrage tot het hoofdstuk „Onze dienstboden I" welke als bewijs kan dienen dat ook hier de werkelijkheid de charge zelfs nog overtreffen kan, levert de „Tijd" in het volgende: Bij eene ons bekende achtenswaardige familie te Amsterdam vroeg eene in dienst tredende meid, die zooveel bagage medegebracht, waaronder eene rieten pop voor het ophangen van hare costumes, dat de gang vol stond, of er ook ge legenheid was om hare piano te bergen Na tuurlijk luidde het antwoord der hoogst verbaasde mevrouw ontkennend, tenzij het meisje voor haar instrument plaats kon vinden naaso het kookfornuis, om, in afwachting dat de aardappelen kookten, eene wals van Strauss of iets dergelijks te spelen Zeer begrijpelijk beantwoordde bij dit model meisje het een aan het aDder. Zij was namelijk eerst geëngageerd met een bakkersknecht, niet zoo maar met een gewonen bakkersknecht, maar met een knecht van een bakker van pain de luxe. 't Is ons onbekend, om welke redenen dit pain de-luxe-huwelijk niet tot stand kwam, maar het engagement werd afgebroken en de amant vervangen door een orfèvre, bediende in een onzer grootste goud-en zilvermagazijnen. Ter gelegen heid van haar jongsten verjaardag ontving zij van dezen beminde een snoeperig zilveren a jour gewerkt mandje, dat zjj opgetogen aan hare mevrouw vertoonde. „Wel, Marie." want Mietje was, dat spreekt vanzelf, een veel te ordinaire naam voor zulk een hoogst beschaafd keukenprincesje „wel Marie," zoi mevrouw snaaks, „ik vind het heel dotterig, maar om je de waarheid te zeggen, wel wat onpractisch voor suikermandje, want de suiker zal er door vallen." „Maar, mevrouw", lachte Marie, hare mevrouw voor een Ganschen houdende, „weet u dan niet dat het voor biscuits moet dienen I Het merkwaardigste in het meisje, dat weldra met haren orfèvre in het echtelijk bootje hoopt te stappen, is zeker wel, dat zij, daargelaten hare nuffigheden, haar werk uitstekend verricht, zoodat mevrouw volstrekt geene reden heeft om over haar te klagen. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1