N#. 356. Zondag 1 Maart. A#. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abdhnementsprijs per S maanden Voor den Buna 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Buna op Texel. TEXEL, 28 Februari 1891. De aangekondigde tooneelvoorstelling door eenige dilettanten van hier en den Hoorn, Donderdag-avond in de Vergulde Kikkert ge geven, was goed bezocht. Was reeds bet weinige wat dezen winter op het gebied van tooneel wordt geboden, eene reden om een behoorlijk bezoek te verwachten, de omstan digheid, dat de recette van dezen avond voor eene algemeene zaak zou worden beschikbaar gesteld, werkte ongetwijfeld ook dat bezoek wel in de hand. Met eene kleine afwijking was hetzelfde programma gevolgd van de tooneelvoorstelling aau den Hoorn gegeven, waarvan wij toen een bericht opnamen. Wanneer wij daar iets aan toe zouden willen voegen, dan zou het dit zijn, dat de laatste stukjes minder dan het eerste, het ge mis van damespersoneel deed gevoelen. De ambitie liet bij geen der spelers iets te wenschen over en blijft die zoo bestaan, dan zien wij bij toetreding van eenige dames, onder goede leiding, de aangename avondjes van vroeger op het gebied van tooneel weder herleven in een volgenden winter. Na afloop der voorstelling bracht de Pres. van de bewaarschool-commissie den dilettanten van dezen avond een woord van dank voor hunne bemoeiingen ten bate van die inrichting, waarna hij hun aanspoorde zich te blijven oefenen op het gebied van tooneel, niet zoozeer in het belang van eenige inrichting, doch voornamelijk voor de kunst van het tooneel- spel zelve. Een bal besloot het verdere van den avond. Naar wij vernemen kan na aftrek der onvermijdelijke kosten eene som van f44.50 als opbrengst van dezen avond aan de Alg. bewaarschool worden afgedragen. De vergadering van de afd. Texel der H. M. v. L., gisteren-avond in de Vergulde Kikkert gehouden, mocht van een groote op komst van leden getuigen52 leden waren opgekomen. De Voorzitter opende deze eerste vergadering in het jaar met een welkom en met de wensch dat 1891 voor landbouw en veeteelt voordeelig moge zijn. De notulen der vorige vergadering daarna gelezen en goedgekeurd zijnde, werd door den Penningmeester rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f252,09' de uitgaven -209,38 Batig saldo alzoo f 42,71 Deze rekening werd goedgekeurd. Daarna werd ter tafel gebracht een door het bestuur ontworpen concept-reglement voor deze afdeeling. De bepaling of de aftredende leden van het bestuur terstond weder herkiesbaar zouden zijn of niet, was het voornaamste punt van wijziging, na langdurige discussie werd uitge maakt, dat bij aftreding de pres., secr. en penningmeester terstond weder herkiesbaar zijn, de overige bestuurderen echter niet daarna werd het geheele reglement onveran derd aangenomen, Tengevolge daarvan meende het fungeerende bestuur te moeten aftredenbij acclamatie werd het evenwei weder als zoodanig herbe noemd de wel of niet aanneming van die benoeming meenden de benoemden evenwel tot de volgende vergadering zich te moeten voorbehouden. Hierop volgde een verloting van verschillende voorwerpen voor den landbouw. Door den heer Koorn werd mededeehng gedaan, dat door de bemoeiingen van Holl. Noorderkwartier hier een Rijksproefstation is aangelegd tot onderzoek van bemestingen tot dat einde zullen worden nagegaan de resul taten van geen bemesting bemesting met stalmest idem kalk phosphaatmeel. Spr. noodigde de leden uit om zich van deze proeven te komen overtuigen. De heer Aug. Keijser bracht ter sprake de hier beschikbare stieren, welke z. i. niet uit munten en stelt de vraag op welke wijze de verbetering van het stierenras kan worden bevorderd. De hieruit ontstane discussie leerde, dat, evenals in zoo menig geval ook in deze eene verkeerde zuinigheid wordt toegepastin plaats van goede waar ook goed te willen betalen, gaan velen liever voor een koopje ter markt, zonder blijkbaar rekening te houden met de mindere kwaliteit, welke men voor minder geld bekomt. Goedgevonden werd, dat in Mei of Juni eene keuring van jarige stieren zal worden gehouden. Door een der leden werd nog aan het bestuur in overweging gegeven om in dezen zomer een wedstrijd met maaimachines te doen houden. Met dank voor de ruime opkomst en betoonde belangstelling sloot de Voorzitter de vergadering. Oüdeschild, 27 Feb. Voldeden elders op ons eiland de voorstellingen, door de Heeren Kinsbergen gegeven, buitengemeen, niet minder was dit hier het geval, 't Was van ons plaatselijk nut „Neptunus" eene goede gedachte, om voor hare kosten eene voorstelling voor de schooljeugd te doen geven. Van 's middags drie tot vijf uur hielden de vlughandige heeren het jonge volkje recht aangenaam bezig, 's Avonds werden de leden met de door hen geintroduceerden op eene voorstelling vergast, die noch aan verscheidenheid noch aan uitge breidheid iets te wenschen overliet en algemeen veel genoegen gaf. Een driejarig meisje, heden op den dijk spelende, had het ongeluk onder een voorbij- rijdenden wagen te geraken. De kleine werd belangrijk verwond, ook aan 't hoofd. Dr. v. d. Vegt verleende spoedig hulp. Naar men zegt, is de toestand van het kind zorgwekkend. De Cocksdorp, 2" Febr. Door schipper J. Stark is opgevischt <,n alhier aangebracht een zee- of bakenton, gemerkt S. M. (Storte- melk) No. 1, waaraan 20 vadem ketting. Oosteeend, 27 Febr. Jl. Dinsdagavond hield „Nut en Genoegen" hare laatste vergadering in dezen winter. Eenige leden, bijgestaan door een viertal dames voerden ten tooneele I. „Hereenigd", tooneelstuk in vijf bedrijven, en H. „De Kor poraal en het Dienstmeisje", blijspel in één bedrijfwaarna een zangstukje volgde. Het geheel voldeed goed en de dank door den Voorzitter aan het werkend personeel gebracht, was zeker niet onverdiend. De dames, allen nieuwelingen, hebben zich flink gekweten en volgaarne zal men bij eene volgende gelegenheid haar weder zien mede werken. Het zeer uitvoerig voorloopig verslag der Tweede Kamer is verschenen over het wetsont werp houdende herziening der algemeene regels ten aanzien der plaatselijke belastingen. In alle afdeelingen gold het als een ernstige grief, dat dit ontwerp in veel sterker mate dan thans het geval is, de gemeente-financiën af hankelijk maakt van het Rijksbelastingstelsel, en den band tusschen beide aanzienlijk versterkt. Terwijl vele leden deze bezwaren overwegend achtten, waren anderen geneigd de gemeenten te gemoet te komen door de voorgestelde over dracht van de opcenten op de personeele belasting op het patentrecht en de heffing van de verhoogde opcenten op de grondbelasting bij dit wetsont werp toe te staan, mits slechts als noodwet en als voorloopige maatregel. Verscheidene leden daarentegen brachten hulde en dank aan de regeering, dat zij de gemeenten wilde te hulp komen in afwachting eener reor ganisatie van de Rijksbelastingen, die toch te lang zou duren. Het aideelingsverslag is ook verschenen over het wetsontwerp tot vaststelling van het bedrag der grondbelasting op de gebouwde en ongebouw de eigendommen. Vele leden, dit ontwerp in nauw verband brengende met dat betrekkelijk de plaatselijke belastingen, zouden hun oordeel over dit ontwerp afhankelijk maken van het lot, hetwelk aan 't thans behandelde zou te beurt vallen, tenzij de Regeering, door een of ander middel, de stemming over ieder der ontwerpen onafhankelijk van elkan der zou maken. De strenge vorst, die voor zoovele zaken schadelijk en nadeelig was, heeft ook weer voordeel opgeleverd. De mosselvisschers toch zijn tot de ervaring gekomen, dat duizenden bij duizenden vijfhoeken of zeesterren zijn doodgevroren. Deze zeebewoners zijn de vrij buiters der mosselbanken, daar zij uitsluitend van mosselen leven. Ook zijn bij tienduizenden de slakken vooral huisjesslakken doodgevroren. De tuinders kunnen dus dezen zomer gerust zijn. Voor 28 jaren verscheen te Kampen eene reeks „Vliegende blaadjes", Politiek van den Dag, van Nemo, welke destijds veel bijval vonden. Met het oog op den aanstaanden staatkun digen veldtocht wordt deze uitgaaf hervat en is No. 1 van de nieuwe reeks, bij den heer Laurens Van Hulst te Kampen uitgegeven, algemeen verkrijgbaar gesteld. TEXELSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1