Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. ADYEKTENTIËN. Reeds sedert eenige dagen was men ongerust aangaande het lot van het stoomschip Venus" van de Kon. Ned. Stoomboot-Maat schappij, dat 15 dezer met eene lading stuk goederen van Amsterdam naar Hamburg is vertrokken. Dinsdag ontving de directie een telegram van den kapitein, meldende dat genoemd stoomschip door aanvaring bij Nor der - ney is gezonken, maar dat de opvarenden gelukkig allen waren gered en te Southend (Essex) zijn geland. Men schrijft uit Bommelerwaard Dat alhier, zoomede in den Tielerwaard, goede paarden nog al gewild zijn, blijkt uit de volgende verkooping. De heer J. Beekman te Buren verkocht een hengst aan den heer A. van Eek te Zijderveld voor f 1500; de Heer D. W. van Dam van Hekendorp te Zalt-Bommel een vijfjarigen ruin aan een Franschen paardenkooper voor f 1037,50 en bij den heer T. H. J. Dingemans te Kerkwijk werd voor een hengst te vergeefs f 1200 geboden. Te Utrecht werd Zaterdag in een hotel een valsch muntbiljet van f 10 in betaling afgegeven, dat moeielijk van een echt te onderscheiden was. Terwijl de eigenares van een winkeltje op de Lindegracht te Arasterdam Dinsdag middag aan het werk was in het achterhuis, bemerkte zij, dat een net gekleed heer bezig was geld uit haar toonbanklade te nemen. Toen zij naar hem toeging, zeide de heer „Pardon juffrouw, zooeven toen ik hier voorbij kwam, zag ik twee jongens met een geldbakje hard wegloopenik heb het hun afhandig gemaakt en nu ben ik bezig het weer in de lade te zetten." Toen de juffrouw zeide, dat zij niets van het verhaal geloofde, antwoordde de heer„Maar juffrouw, u ziet mij toch niet voor een dief aan?" Hierop groette hij zeer beleefd en ging heen. Kort daarop werden echter een paar gulden aan kwartjes vermist. Door het bestuur van de Yereeniging van aardappelfabrikanten hier te lande is bij adres aan de Regeering het verzoek gericht, om bij de Regeering van Frankrijk pogingen aan te wenden, opdat het plan, daar te lande bestaande, tot verhooging van het inkomend recht op aardappelmeel niet verwezenlijkt worde. Uit Pernis meldt men In het vorige jaar zijn een aantal personen uit den boerenstand van hier naar Amerika vertrokken, ten einde zich aldaar op het land bouwbedrijf toe te leggen. Het schijnt daar echter nog slechter gesteld te zijn dan hier althans de meest gegoeden hebben het voor nemen in de maand Mei aanstaande terug te keeren. Levensredder In een hoeden- en pettenmagazijn, te Arnhem, is een hoed verkrijgbaar, dien de fabrikant „levensredder" noemt. Misschien niet zoo geheel ten onrechtebij zware verwondingen is spoedige heelkundige hulp van groot belang en deze hoed bevat de middelen, die tot stelping van het bloed allereerst gevorderd worden. Een Esmarchband is om den hoed geslagen, welk anti-septisch verband van grooten dienst is, vooral bij onmiddelijke aanwending; voorts in ijzeroxyde gedrenkte watten en andere middelen, die in de vereischte hoeveelheid in den hoed zijn geborgen. Het is een vernuftige uitvinding, die bij ongelukken van veel nut kan zijn, terwijl de prijs van deze overigens zeer nette hoeden niet hooger is dan van andere. Den 20n. Februari 1891 overleed in het gesticht „Meorenberg", onder Bloemendaal, de Heer Wouter Sluis, voorheen landbouwer in De Beemster. In zijne gezonde dagen was de thans over ledene de man, die de nieuwste methode op het gebied van zuivelbereiding in zijne boer derij toepaste, maar die ook in alle landbouw- vergaderingen als leeraar optrad. De Regee ring benoemde hem tot haren vertegenwoor diger bij de zuiveltentoonstelling te Hamburg. Zijne boerderij (toebehoorende aan de regenten van het Deutz-hofje) was eene modelhoeve, wat inrichting betrof en honderden togen daarheen om een kijkje te nemen. Vele jonge lieden, die thans als boeren gevestigd zijn, leerden bij Wouter Sluis de zuivelbereiding; zijn laatste leerling was, meenen wij, de Heer L. A. van Weel, uit Middelharnis, thans ge vestigd op eene groote hofstede op Zuid- Beveland. Wouter Sluis was een beminnelijke en be scheiden man, die gaarne iedereen met raad en daad wilde bijstaan. In de laatste jaren zijns levens geraakte het licht des geestes uitgebluscht bij den man, die eenmaal zoo gaarne anderen den weg wilde wijzen en die vroeger in bijna alle provinciën van ons land optrad als spreker in landbouwvergaderingen. Twee pakken uit Nijmegen verzonden den 24en December 1890 aan een adres te 's Gravenhage, zijn door de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij behoorlijk afgeleverd den 19en Februari jl.Men ziet dus, dat de klachten over vertraging schrikkelijk overdreven zijn. Altijd gemoedelijk. Mijnheer komt's nachts om twee uren thuis. Mevrouw, erg zenuwachtig: „Twee uren twee uren! Schaam je je dan niet dat 't zoo laat is geworden?" Mijnheer, erg bedaard: „Maar, vrouw, als ik was thuis gebleven, was 't nu toch ook twee uren." Uit Transvaal wordt een treurig ongeluk bericht. Een troep trekboeren, uit OraDje Vrijstaat op weg naar Transvaal, kwam bi] Engelbrecht's Pont, toen de rivier de Vaal zoo gevaarlijk was, dat de veerlieden weigerden hen naar den over kant te brengen. Zij besloten echter op eigen verantwoording den overtocht te wagen. Zeven- en-twintig boeren gingen met twee wagens op de pont en begonnen die naar de overzijde te trekken. Maar toen zjj midden op den stroom waren, brak een der touwen, de pont sloeg om en van de 27 mannen, die er op waren, kwamen slechts twee zwemmend weder aan land. De overige vijf-en-twintig verdronken voor de oogen van hunne vrouwen en kinderen, die op den oever stonden. Een ontzettend mijnongeluk heeft in het Cumberlanddistrict, Nieuw Schotland, groote ont steltenis, droefheid en ellende veroorzaakt. In de Springhill-mijn zijn 117 mannen gedood en 15 gewond door een ontploffing. Hoe die ontstond weet men nog niet. De mijn was nog den dag te voren door een inspecteur en een mijnwerkers comité onderzocht en in orde bevonden. Het reddingswerk, waarvoor terstond een aan tal vrijwilligers opkwamen (o. a. ook de Presby- teriaansche predikant David Wright), ging zeer moeielijk en er waren daaraan groote gevaren verbonden. In den namiddag werden 26 dooden en 10 gewonden bovengebracht, waar een dicht- opeengedrongen menigte betrekkingen van de mannen daarbeneden in angst en wanhoop ston den te wachten. Wie toen nog beneden waren, moesten, daarvan was men zeker, door den ver- stikkenden damp gedood zijn. De mijn zelve is geheel vernield en al de gangen zijn versperd door ingestorte blokken, hetgeen de redders zeer bemoeieiykte. Vischvangst door electrisch licht is onlangs te San Francisco beproefd, met uitmuntenden uitslag. Op een pl6k, waar anders de visch zeer schaars was, werd in het water een krachtig electrisch licht ontstoken, en de visschen van allerlei soort kwamen met zooveel vuur daarop los, dat men de netten maar had uit te werpen en op te halen om een wonderbaarlijk groot aan tal te vangen. In de bovenstad van New-York zijn twee treinen in een tunnel in botsing gekomen. De personentrein naar Newhaven stoomde met de gewone vaart den tunnel in, waar, blijkbaar door een onwillekeurig oponthoud, een trein met leege waggons stil stond, de achterste der leege waggons werden geheel verbrijzeld, waardoor een groot deel van het peisoneel, dat den trein begeleidde, den dood vond. Tot overmaat van ramp vatten de overblijfselen der wagens terstond vuur. Voor zoover bekend, zijn 6 personen gedood, terwijl zeven beambten met ernstige wonden uit de ruïne werden bevrijd. In het oude klooster van Dieuze (Elzas-Lotha- ringen) is eene compagnie lichte ruiters inge kwartierd. Van die compagnie verscheen onlangs 's morgens niemand op het appèl. Toen men in de slaapzalen onderzoek kwam doen, lagen daar al de manschappen bewusteloos, zooals bleek, door gas uit eene buis der gasleiding, welke 's nachts gesprongen was. Van de veertig mannen waren drie dood. Tien anderen verkeeren nog in levensgevaar en van de overigen is nog geen enkele in staat, den dienst te hervatten. Een allerzonderlingst voorval had dezer dagen plaats te Limoges (Frankrijk). Een vader ging met de baker naar het stadhuis, om zijn zesde kind aan te geven. Op de mairie gekomen, kreeg hij eenige woordenwisseling met den maire, die beweerde dat het reeds zijn zevende kind was, waarvan hij al de namen achtereenvolgens uit het register voorlas. De man, zijne oogen en ooren nog niet geloovende, dacht werkelijk eens na, of hij zich soms kon vergissen. Maar neen, dat was toch al te dolHij herhaalde zijne verklaring, dat het pas zijn zesde kind was ten minste, van het andere wist hij niets. Gelukkig werd het misverstand opgehelderd en bleek het, dat er eene vreemde eend in de byt was gekomen. Men had den naam van een ander kind, dat denzelfden familienaam droeg, onder de namen zijner eigen kinderen geplaatst. In New-York heeft een rijwielhandelaar eene dame in den winkel genomeD, die tevens les geeft in het rijden. De man heeft nog nooit zooveel klanten gehad, en de wielersport is daar sinds dien tijd zeer in zwang bij oude heeren, zoowel getrouwd als ongetrouwd. Scliagen, 26 Feb. Aangevoerd7 paarden f 30 a 180; - Stieren f a f 24 Gelde- koeien f 120 a f 240; 10 Kalfkoeien f 180 a 220; 4 Vaarzen f 60 a 90 Hokkelingen f af—; 154 Nuchtere Kalveren f 5 a f 14 713 Schapen f18 a f 26 Bokk. en Geit f a f 14 mag. Varkens f 12 a f 14 31 Biggen f 6.50 a f 8.20 Kippen 70 a 140 ct 20 Eenden 80 a 95 ct Boter per kop f 0.75 a 0.90, Kaas per kilogram 20 a 30 ct.Kipeieren per 100 250 a 300 ct.: Eendeieren per 100 a ct. Lammeren f a Ossen, a Rammen, f a Leiden, 27 Feb. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f a f 24 Stieren f 96 a f 190Veulens stuks af -, 38 kalikoeien f 142 a f 275 60 Melkkoeien f 115 a f 243 70 Varekoeien 93 a 238; 82 Vette koeien f 146 a f 288 26 Vette kalveren f 44 a f 76, 61 Magere kal veren f4,— a f 14; Grassaiveren r af 38 Vette Schapen f 18 a f 23, 82 Magere Schapen f 14 a f 19,— Paarden f a f Magere Lammeren f fa Vette jarige 75 Magere Varkens f 19 a f 38 Vette Varkens a. 229 Biggen f 3.75 a f 14. Londen, 26 Feb. Ter veemarkt zijn aangevoerd 200 Runderen, 1000 Schapen en Lammeren 50 kalveren, 20 Varkens. Men noteert: Runderen f0,375 f 0,70 Schapen en Lammeren 0,65 a 0,86'/,; kalveren f 0,55 a 0,90; Varkens f 0,40 a 0,60. Zondag 1 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. twee uur Ds. Stramrood van Oudcarspel. 's Avonds half zeven Ds. Van Noobt, van Amsterdam. Oudcachild. Ds. Stramrood, van Oudcarspel. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. half twee Ds. Kuperus. VERBETERING. In het bericht van de landbouw-vergadering, staat op pag. 1, kol. 2. regel 16: Rijksproefstation, lees: Rijksproefveld. Ondertrouwd; C. PLAATSMAN ber. Pred. van Wateringen. en A. C. BREMER. Tdxel, 26 Februari 1891. naa—a—irrmnnir nwmii n

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2