N#. 357. Donderdag 5 Maart. A". 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Bues 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Adverleniièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGtEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel. NATIONALE MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL brengen ter kennisse van de lotelingen van dit jaar, dat de Militieraad van het Se district van Noord Holland de eerste zitting zal houden te Hoorn en wel voor zooveel deze gemeente betrelt op Vrijdag den 13 Maart 1881, des voormiddags te 10 ure. In deze zittiDg wordt uitspraak gedaan omtrent de verschenen vrijwilligers voor de Militie de lotelingen die redenen tot vrijstelling hebben ingediend de lotelingen in de artt. 55 en 56 der Wet op de Nationale Militie bedoeld alle overige lotelingen. Volgens art. 88, iD verband met artikel 91 der bedoelde Wet, moeten voor die zitting verschijnen: lo. de vrijwilligers voor de Militie 2o. de lotelingen die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Texel d6n 3 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. ZEE-MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL noodigen de lotelingen dezer Gemeente van de lichting van dit jaar uit, om, zoo zij verlangen bij de ZEE-MILLITIE te dienen, zich daartoe vóór den lsten April aanstaande, ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den t Maart 1891. De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOY. TEXEL, 4 Maart 1891. Naar onze lezers uit achterstaande adver tentie zullen bemerken, heeft de commissie tot uitreiking van spijzen hare werkzaamheden Slaterdag geëindigd. Aan de rekening en verantwoording betref fende de werkzaamheden, welke wij in de gelegenheid waren in te zien, ontleenen wij de volgende bijzonderheden Aan bijdragen werd ontvangen: bj) de eerste collectef 428.50 u tweede - 335.75 f 764.25 benevens verschillende bijdragen in natura, als: brood, erwten, gort, vet, een vet kalf, enz. De uitreiking begon Dinsdag 23 Dec. 1890 en werd voortgezet tot Zaterdag 28 Febr. 1891, alzoo gedurende tien achtereenvolgende weken. De uitreiking van warme spijzen had plaats des Dinsdags, Donderdags en Zaterdagsmiddags; die van droge spijzen iederen "Woensdagavond. Yoor die verschillende uitdeelingen werden aangekocht 21 Va mud Erwten, en wel 14 mud groene Erwten 7 Va grauwe verder 9Va Gort 850 pond Rijst 1230 halve liters Melk 840 pond Yet 175 Spek 4 Va mud Uien terwijl verder voor zout, brandstoffen, gereed schappen, lokaalhuur, werkloonen, enz. enz., verschillende uitgaven worden gedaan. De uitreiking van warme spijzen geschiedde aan 13 gezinnen, te zamen 78 personen. De droge waren werden uitgereikt aan 53 gezinnen of 198 personen; bij velen werden de spijzen te huis bezorgd. In het geheel werd alzoo aan 66 gezinnen, te zamen 276 personen, gedurende den winter een welkome ondersteuning bereid. Brengt de commissie aan allen, die haar steun den haren dank, wij zijn zeker de tolk van velen wanneer wij de commissie een woord van dank brengen voor hare bemoeiingen. Oudesohild, 2 Maart. Met de stichting eener bewaarschool aan dit dorp gaat het langzaam maar zeker. Yoor de groote verloting ten bate der stich ting, welke in Mei a. s. aan den Burg zal gehouden worden, ontvangt de Commissie nog telkens vele prijzen. Zoo kwamen o. a. bezendingen in van Mevr. B. te Koog aan de Zaan, van Ds. P. te Hoorn en van eenige dames uit Amsterdam. In deze gemeente moet nog al een en ander in bewerking zijn, om mede voor de verloting af te staan. Wij hopen, dat het lokaal spoedig moge verrijzen De Cocksdorp, 2 Maart. Het alhier bestaande Tooneelgezelschap hield gisteren in het loge ment „De Hoop" zijne laatste voorstelling in dit seizoen. Opgevoerd werden „Twee Vrou wen" door Hendrik Peeters en „Titulair" door Cremer. Een opgewekt bal besloot deze bijeenkomst. Volgens het Nieuwsbl. van Nederl. heeft de Eerste Kamer in de stedenwet een fout ontdekt, die aanneming onmogelijk maakt. De nieuwe alinea, welke bij art. 9 is gevoegd, bepaalt o. a. dat op de kiezerslijsten van alle kiezers opgegeven moeten worden straat en huisnommer. Dit wordt uitdrukkelijk bevolen. Wie geen huisnommer heeft, zou dus volgens de stedenwet als kiezer niet in aanmerking kunnen komen en schippers zouden dus uitgesloten zijn. Het is een kleinigheid, maar het is een fout. En wel een onverbeterlijke fout, daar de Eerste Kamer het recht van amendement mist. Naar men verneemt, begint de influenza Te Amsterdam weder vrij hevig te heerschen, vooral onder de militairener moeten thans over de 300 zieken in het militair hospitaal liggen. Een ander berichtgever deelt mede dat het Binnengasthuis te Amsterdam gevuld is met het grootste aantal (700) zieken, dat er kan plaats vinden. In den tijd der influenza in het vorig jaar was het grootst aantal daar opgenomen lijders 650. De zich aanmeldende zieken, die niet kunnen worden opgenomen, worden naar het Buiten gasthuis vervoerd. Een ongehuwd man had een kosthuis betrokken te Jubbega-Schurega. Steeds betaalde hij geregeld zijn kostgeld, tot hij voor eenigen tijd door ziekte daartoe niet meer in staat was. Zijn kostbaas had geen zin hem langer te onderhouden. Hij legde zijn commensaal in een kruiwagen en vervoerde hem op die wijze naar het een paar uur verder gelegen Wijnjeterp, waar de man eigenlijk thuis be hoorde. Niemand wilde zich daar over den armen zieke ontfermen. Goede raad was nu duur en de verlegen kostbaas zag geen anderen uitweg dan zijn kruiwagen om te keeren en den last aan den dijk te laten liggen. Eenigen tijd daarna werd bij daar dood gevonden. Naar aanleiding van dit voorval is door de justitie een onderzoek ingesteld. Door den Gemeenteraad van Amsterdam is besloten tot het stichten van een beurs aan het Damrak tusschen de Oudebrugsteeg en het Bible-hötel, waarvan de kosten geraamd zijn f 5,100,000. Naar wij vernemen, is de bedoeling om de voorbereiding van de Legerwet op zoodanigen tijd te doen afloopen, dat de openbare behan deling in de Tweede Kamer zou kunnen aanvangen omstreeks half April. Ter tegemoetkoming aan veler bedenking omtrent de te zware persoonlijke lasten, welke deze wet zou kunnen opleggen, moet het voornemen bestaan door vermindering van het cijfer van het jaarlijksche contingent dien (huk te verminderen. Uit Haarlemmermeer woidt het volgende landbouwbericht gemeld De schade, door den strengen winter veroor zaakt, is vooral in graanverbouwende streken van belang. De tarwe, het voornaamste gewas in de Haarlemmermoerpolder, is, op enkele uit zonderingen na, totaal verloren. De rogge, waar van de plantjes sterker waren en de bodem veelal droger is, heeft minder geleden. Ook het koolzaad is vernield. Het ploegen van het land in het vroege voor jaar is weinig bevorderlijk voor de vruchtbaarheid vandaar dan ook, dat reeds vele stukken laDd opnieuw met de zaaimachine met wintertarwe zjjn bezaaid. De vooruitzichten met de bietenteelt zijn niet meer zoo goed als vroeger. De fabrikanten en ook vele boeren hebben eene slechte campagne gemaakt. Maar aangezien de landbouwers by contract met de fabrikanten per hectare een belang rijk voorschot ontvangen, zal dit ook wel mee werken voor het telen van suikerbieten. Het vêe is gezond, ofschoon sommige veehou ders erg in de klem zullen komen met hun wintervoeder. Van de voerbieten of mangelwortelen is, in vele slecht aangelegde hoopen, de grootste massa bevroren en nu totaal ongeschikt voor voeder. Overigens is de veestapel gezond en wat een boer over heeft, wordt goed betaald. Alleen de biggen zijn zeer veel in prijs gedaald. TEXELSCHE COURAMT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1