N#. 358. Zondag 8 Maart. A#. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdkq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL noodigen de lotelingen dezer Gemeente van de lichting van dit jaar uit, om, zoo zij verlangen bij de ZEE-MILLITIE te dienen, zich daartoe vóór den laten April aanstaande, ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den t Maart 1891. De Secretaris, STIKKEL. De Burgemeester, C. M. KOOY. TEXEL, 7 Maart 1891. De verstreken winter boodt ons een rijk veld tot leering, op verschillend gebied. Het nut van voorzorgsmaatregelen tegen strengen vorst, voor velerlei voedingsmiddelen het bijtijds inslaan van levensbehoeften met het oog op een vroegtijdige en langdurige stremming van de vaartarmverzorging, enz. enz. waren zoovele lessen tot Jeering. Doch daarnevens meenen wij ook te moeten wijzen op het dreigend gevaar van gebrek aan drinkwater, 't geen zich thans reeds bij sommigen vertoonde. Vele regenbakken be gonnen het op te geven, terwijl vele pompen, vooral de ijzeren pompen, of te wel onvries- bare pompen, haast allen dienstweigerend werdenvan de ouderwetsche houten pompen bleven velen hare roepiDg getrouw. De motieven tot het aanschaffen van ijzeren pompen, waren indertijd dan ook zeker wel, dat deze het gemak boden, dat ze door lei dingen overal waren te plaatsen en tevens haar meer aanlokkend uiterlijk, want voor het „veel water" geven of „vriesvrij" houden, verdienen ze zeker niet de voorkeur en worden de houten pompen dan ook door velen terug- gewenscht. Eene vinding die wel de aandacht verdient, bracht op dit gebied onze plaatsgenoot de heer D. Smit in toepassing. Op de bestaande leiding van een ijzeren pomp, bij het Alg. Weeshuis, plaatste hij met gunstig gevolg een houten pompdaardoor is het voordeel verkregen, dat houten pompen met direct in de put behoeven te staan, doch door leidingen, evenals de ijzeren op ieder gedeelte van het •rf kunnen worden gesteld. Dit voordeel, en het feit dat houten pompen heter vriesvrij kunnen worden gehouden, zal er wellicht toe leiden, dat deze vinding wel bQ sommigen in toepassing zal worden gebracht. Werden gedurende den verstreken winter Velerlei klachten gedaan over de wijze, waarop ie spoorwegmaatschappijen zich van hare verplichtingen kwijten, 't schijnt dat zelfs nu nog de verzendingen niet zoo geregeld gaan, sis men dit wel zou kunnen wenschen. Als eene bijdrage van spoed deelt men ons mede dat den 6 Febr. jl. per Holl. spoor Hit Rotterdam verzonden werden aan het adres der Brandw. Maatschappij alhier, 2Annihilators, welke tot heden echter nog niet door de geadresseerde worden ontvangen. Ds Waal, 6 Maart. In 't café „Bellevue" voerde het tooneelgezelschap „Onderling Ge noegen" Zondag 11. drie stukken ten tooneele 1, De huishoudster van twee oude heeren. B. Veertig jaar getrouwd. 3. Twee oude gekken in de klem. De zaal was beter bezet dan gewoonlijk, wsi zeker wel te danken was aan 't muziek gezelschap, dat voor 't eerst wat van zijne talenten aan 't publiek ten beste gaf. Dat een bal het slotnummer van den avond was, spreekt wel van zelf. Oudeschild, 6 Maart. Nauwelijks schonk de tijding, dat er garnalen op stroom werden gevangen eenige verademing aan onze visschers- bevolking, of alles scheen te herleven. De vangst was wel niet groot, doch er kon weer iets verdiend worden. En hoog noodig was dit ook, want door velen is in drie maanden letterlijk niets verdiend. Slechts een dag kon het visschen plaats hebben, omdat de harde wind het voor de vaartuigjes onmogelijk maakte werkzaam te zijn. Zoodra 't weer gunstiger wordt, steekt de geheele garnalenvloot echter lustig van wal. Moge de goede verwachting nog worden overtroffen. Sedert 20 jaren bestond op de Rijks marinewerven de gewoonte, dat Christelijke feestdagen (geen Zondagen) aan de werklieden als gewone arbeidsdagen werden uitbetaald. Thans is door den Minister van Marine die bepaling ingetrokken, zoodat voor die dagen geen loon meer zal worden uitbetaald. Bovenstaand bericht komt voor in het V. v. d. D. Of die bepaling enkel van toepassing is voor die categorie van menschen, welke doorgaans met den naam van werklieden worden bestempeld of voor allen, dus ook de kantoorbeambten enz., meldt het bericht niet. 't Is zeker een bezuinigingsmiddel, maar zeer gelukkig gekozen is dat middel o. i. niet. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat, volgens telegraphische mededeeling van de Duitsche Admiraliteit, door den gezagvoerder van het s.s. Iphigeniadwars van Texel, in de Noordzee in 29,3 M. (16 vadem water), een afgebroken, recht op en neer staanden mast, welke ongeveer 1,5 M. boven water uitstak, is gezien. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in het Pampus, Zuiderzee 3e district, de stoomboot Kampen gezonken is in 24 d.M. water, op de peiling Lichttoren Hoek van 't IJ W. N. W. V* W. Toren Monnikendam N. t. O. Ligging ongeveer 52° 22' 16" NB., 0» 9' 24" OL. van Amsterdam Van het vaartuig, dat gevaarlijk ligt voor de scheepvaart, steken de schoorsteen en de mast boven water uit. 's Nachts wordt de ligging aangeduid door een wit licht, dat aan de mast wordt geheschen, en door een onmiddellijk in de nabijheid geankerd liggenden kotter, welke een wit toplicht toont. Hare Majesteit Mevrouw de Koningin- Regentes der Nederlanden heeft op verzoek van het Hoofdbestuur, de Hollandsche Maat schappij van Landbouw onder Hoogstderzelver Bescherming genomen. Bij het bestuur der Holl. Maatsch. van Landbouw is ingekomen Beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken, waarbij wordt medegedeeld, dat er vooralsnog geen termen zijn om aan het verzoek der Algemeene Vergadering te voldoen, om wettelijke bepalingen in het leven te roepen, krachtens welke bij ontstaan der besmettelijke varkensziekte tot onteigening en afmaking van zieke en verdachte dieren kan worden overgegaan. Omtrent het vergaan van de boot „Stad Kampen", der Zwolsche Stoombootmaatschappij in de Zuiderzee, ontleenen wij de volgende bijzonderheden aan de „Zw. Crt. Omstreeks halftwaalf benoorden het fort bij Muid6n gekomen, geraakte de „Stad Kampen" door samendringen van het opzettende ijs dermate beklemd, dat de boot als het ware werd in elkander geknepen en het water met kolossale stralen Binnenstroomde. De beman ning kwam er gelukkig af en werd door de „Salland" overgenomen, om vervolgens met de „Tromp" weer naar Amsterdam terug te keeren. Door het kruiende ijs werd de boot nog ODgeveer een half uur medegenomen en geraakte in de nabijheid van het fort Pampus aan den grond. Te Akkrum en omstreken hebben de bekende Spaansche kooplieden wederom eenige beste koeien opgekocht en die verzonden over Rotterdam naar Bilbao. Daaronder waren exem plaren, welke f 340 hadden gekost. De logementhouder R. Kuipers, te Akkrum, is mede vertrokken om de koeien naar de plaats der bestemming te bezorgen. Ook de heer K. Koopmans, te Akkrum, heeft met eenige Duitsche kooplieden 51 stuks koeien opgekocht, welke naar Weener, in Oost-Fries land, zijn verzonden. Deze kooplieden kochten alleen jonge en rijpe koeien en besteedden ongeveer f 200 voer elke koe. Het Friesche vee wordt in den vreemde zeer gezocht. Behalve het adres van Mr. H. Ph. do Kanter c. s. met verzoek tot wijziging van de jachtwet, enz., zijn tot dusver 123 meest gelijk luidende adressen van gelijke strekking en 17 met adhaesie aan het verzoek bij de Tweede Kamer ingekomen. Bovendien zijn er nog 9 ingediend met ver zoek tot herziening van de wet op de jacht en visscherij, onder welke een van den kerke- raad der Hervormde gemeente Tubbergen. In den Raad van Ministers is vastgesteld, dat de requesten, tot nog toe „aan den Koning" gericht, in het vervolg moeten gericht worden „aan de Koningin" of „aan de Koningin-We^ duwe, Regentes." De weduwe Hellinga, uit Roden, die door de rechtbank te Assen bij vonnis van 13 Februari tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld wegens het met rattekruit ver giftigen van hare 20-jarige eenige dochter, en die tegen dat vonnis niet in hooger beroep is gekomen, is Zaterdag onder geleide van twee rijksveldwachters van Assen langs Utrecht naar de strafgevangenis voor vrouwen te Gorkum overgebracht. De gerechtskosten in deze treu rige zaak, welke waarschijnlijk ten laste van den staat zullen komen, bedragen niet minder dan ongeveer zeshonderd gulden. Bij een voorgenomen huwelijk te Wie- ringerwaard is gebleken, dat de vrouw in de registers van den burgerlijken stand staat ingeschreven als te zijn van het mannelijk geslacht. Der voltrekking staan dientengevolge natuurlijk moeielijkheden in den weg. Wegens de vele te Leeuwarden door trekkende behoeftige Israëlitische vreemdelin gen, vooral ook Russen, die uit hun land waren verdreven, werd voor een paar jaren, onder voorzitting van den opperrabijn, eene vereeni- ging opgericht met het doel, die ongelukkige zwervelingen zooveel mogelijk te ondersteunen. Blijkens het verslag van 1890 werkt deze vereeniging ook in dat jaar weder hoogst nuttig. Niet minder dan 80 personen meldden zich bij het bestuur aan, waarvan slechts 1 werd afgewezenhet bleek spoedig daarna, dat het eene gevaarlijke bedriegster was. Aan giften en kosten van verschafte maaltijd op Sabbat en feestdagen werd ruim f 230 uitgegeven. C0URA1T.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1