N#. 361 Donderdag 19 Maart. A#. 1891 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dbn Burq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. D« BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 20 Maart 1891, des voormiddags te 10 Vb ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 17 Maart 1891. De burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. PUBLICATIE. KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter kennisse der belanghebbenden, dat, ter voldoening aan de wet op het kiesrecht, door hen zijn vastgesteld de lijsten der kiesge rechtigden van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad, alsmede van die, welke sedert de vaststelling der vorige kiezerslijsten daarvan z\jn geschrapt. Dat die aan het Raadhuis zijn aangeplakt en bovendien van heden af gedurende veertien dagen (Zon- en feestdagen uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 uur, op het raad huis ter inzage zullen liggen, binnen welken tijd degenen, die daartegen eenige reclamen mochten hebben, die bij ongezegeld veizoekschrift, door de vereischte bewijsstukken gestaafd, aan den Raad zullen behooren intedienen, na verloop van welken tijd daarop geen regard meer zal kunnen worden geslagen. Gedaan te Texel den 14 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 18 Maart. 1891. Tot pred. bij de Herv. Gem. te Burg op Texel is beroepen Ds. P. S. Meerenburg, pred. bij de Herv. Gem. te Kethel. De eerste onzer weekmarkten, Maandag jl. gehouden, kenmerkte zich niet door groote aanvoer van vee; het schrale weder was daar van wellicht wel eenigszins oorzaak. De han del was van weinig beteekenis. Aangevoerd waren: 3 Koeien, 12Kalveren, 49 Schapen, 7 Varkens en 8 Biggen. De lijst van kiesgerechtigden voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Prov. Staten en den Gemeenteraad, op de Secretarie ter inzage, wijst voor deze gemeente een cijfer aan van 595 personen. Die voor een kwartje geboren is, wordt nooit geen gulden, dat gezegde leerde ons de te verwachten erfenis uit Broek in Waterland; velen der vermeende erfgenamen hadden hun hoop op die miljoenen guldens gevestigd, maar helaas 1 na een on verbroken en nauwkeurig onderzoek van vele maanden, kwam men tot de werkelijkheid dat Texel geen aansluiting kon vinden en alware die gevonden de nage laten schatten grootendeels verloren zijn gegaan zoodat de beste vordering toch geen waarde had, alzoo staakt men verder onderzoek, alzoo geen gulden maar een kwartje, alzoo geen miljoenners maar kruijenzoekers. Ing. Uit andere bladen verzameld: „Met den grond die uit de bijhaven, welke te Texel gegraven wordt, omhoog wordt ge bracht, zullen nabij het haventerrein eenige plassen en een stuk sloot worden gedempt. De eigenaar van dat terrein moet voornemens zijn op de gedempte plek huizen te bouwen, of om den grond voor bouwgrond te ver- koopen." „De oesterplanters alhier, die op de bedden nabij de oostkust hunne oesters bewaren, zijn tot de ontdekking gekomen, dat de strenge vorst van den afgeloopen winter niet alleen zeer schadelijk is geweest voor de groote oesters, doch evenzeer voor het middelsoort en het kleine zaaigoed. Dientengevolge zal de oesterhandel minstens drie jaren noodig hebben, eer hij weer in staat is om de gewone bezendingen in de wintermaanden te kunnen uitvoeren." „Door de eigenaars van eendenkooien op Texel zal aan de betrokken autoriteiten een verzoekschrift worden gericht, ten einde re verkrijgen dat de opening der jacht op water wild voortaan niet op 1 Augustus, maar op 1 September worde gesteld. Daar 't meeste waterwild op 1 Aug. nog gebrekkig of in 't geheel niet kan vliegen moet er gevaar bestaan dat algeheele uitroeiing van eenden en talingen te wachten is. Ook vele jagers zouden gaarne zien dat het verzoek der kooikers in het algemeen belang werd inge willigd." „De visscherij, welke in de week van 8 tot 15 Maart nog al eens door harden wind belem merd werd, kon met afwisselend succes plaats hebben. De Noordzeevisschers besomden van f 25 tot f 45 per schuit. De haringvisschers hadden ruimer vangst. De prijs der haring was van f 2,50 tot f5 per tal. Door de gar- nalenvloot konden ongeveer 200 manden garnalen worden aangevoerd, die door de koke rijen naar Londen, Huil en Parijs werden afgeleverd. De visschers ontvingen f 5 per mand. Naar Engeland en België werden flinke hoeveelheden mosselen en alikruiken verzonden. De vangst van paling was gering; de prijs als gewoon van 20 tot 55 ct. per 'A KG." Had een onzer veehouders, eenigen tijd gelden het voordeel dat een zijner schapen 4 lammeren ter wereld bracht, uit Frederiksoord meldt men van twee gevallen van vijf-ling- geboorten onder het schapenras, terwijl als nog zeldzamer wordt gemeld dat een schaap van den veehouder Th. Koperdraat, te Weesper- karspel, Vrijdag zes welgeschapen lammeren ter wereld heeft gebracht. Aan den minister van Waterstaat enz. is door de Kamer van Koophandel te Maastricht een adres gericht, inhoudende het verzoek eene gematigde verhooging van inkomende rechten aan de Wetgevende Macht te willen voorstellen. Adressant meent, dat alleen eene tariefsher ziening onzen handel tegen ongelijkmatige concurrentie van het buitenland kan bescher men, nu de handelstractaten door de meeste landen worden opgezegd, waardoor reciprociteit onmogelijk wordt gemaakt. Men schrijft over de Paaschtentoonstel- ling te Alkmaar: Waren tot heden steeds de inzendingen op de jaarlijksche Paaschtentoonstelling van rijstie- ren, melkvee, vet rundvee, rammen en fokscha pen te Alkmaar hoogst belangrijk, ditmaal is het cijfer der aangegeven dieren voor de Vrij dag a. s., den 20sten, te houden tentoonstelling tot ruim 185 gestegen, een aantal, dat schier nog nooit werd bereikt, wel een bewijs, dat de Noordhollandsche boer in deze jaarlijks terugkeerende wedstrijden op het gebied van fokken en mesten van het rundvee levendig belang stelt. Een prachtige verzameling fokvee vooral zal de tentoonstelling onderscheiden. Eene keur van de edelste exemplaren zal Vrijdag a. s. mededingen. Den keurmeester wacht voorzeker eene zeer moeielijke taak. Ook het rundvee zal dit jaar ruim worden ver tegenwoordigd. De Paaschtentoonstelling staat op dit gebied reeds als een der beste markten in het binnen- en buitenland bekend. In verband met de in den laatsten tjjd voorgekomen gevallen van eedsaflegging aan „den Koning" of „de Koningin", verneemt men, dat ten einde aan deze queestie een einde te maken, een wetsontwerp in overweging is om overal waar in de wetten wordt gesproken van „den Koning", daarvoor te lezen „de Koningin". Een Hagenaar, die nogal eens gebruik maakt van briefkaarten en er dus ook wel eens verschrijft had in den loop van een jaar 40 opgegaard, om ze te gelegener tijd aan het postkantoor voor nieuwe in te ruilen, en gaf het pakje dezer dagen aan een bediende mede. Den volgenden morgen al vroeg stond de mo diste van mevrouw voor de deur, om te vragen wat mevrouw toch bedoelde met die booze brief kaart, om nu eindelijk de japon eens af te leveren want ze had volstrekt geene japon voor mevrouw onderhanden. Een paar uur later bracht de post een brief van een koopman elders, met de vraag wat meneer toch bedoelde met zijne reclame op die oude rekening, die al lang in orde en betaald was. Den volgenden dag arriveerde een bezending wijn, „overeenkomstig uw geëerde order van 9 dezer." Op hetzelfde oogenblik komt een bezoek van iemand, die volstrekt niet begrijpt, hoe meneer nu nog boos kan zijn over eene zaak, welke ze immers een halfjaar geleden uit de wereld hadden gemaakt. Enz., enz., enz. De bediende had de 40 brief kaarten aan het postkantoor in de bus gestoken, en zoo waren al de 40 verouderde of met opzet teruggehouden boodschappen de wijde wereld ingegaan. TEXELSCHE COURAMT

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1