Buitenland. Marktberichten. Naar men aan de Westl. Ct. mededeelt, is er te Kwintsheul (gemeente Wateringen) bij het rooien van een boom een steen in den grond gevonden, welke volgens de meening van enkelen niets meer of minder dan een diamant van aanmerkelijke grootte zou zijn, waarvan de waarde reeds op f 25,000 geschat werd. Dat de influenza in 1870 reeds in Neder- derland heeft geheerscht, blijkt uit 't volgende werkje, dat naar mr. C. Bake in den „Navor- scher" schrijft, hem onlangs in handen kwam „Do Bijlichter, zijnde eene uitgewerkte ver handeling over de influenza, dat ispublieke verkoudheid. (Om te dienen tot een ophelde rend aanhangsel voor de Lantaarn van 1800 door den zeiven auteur P. v. Woensel, M. D. (enz.; Te Amsterdam in 't Nieuwe Licht.) In dat werkje wordt gezegd „Ik zal u herinneren dat nu twintig jaaren geleeden, toen de noordelijke winden ook zo den beest speelden, dezelve ziekte het meerder getal der Europeaanen bitter kwelde. Mijn Heemel 1 er was geen einde aan het hoesten, aan 't kugchen." De vraag waarom wij op Paschen eieren eten beantwoordt de Woerd. Ct. aldus Het ei is 't zinnebeeld van het mysterie des levens, van de geheimzinnige wording en ont wikkeling der levenskiem. Vandaar is 't begrij pelijk, dat in den voor-christelijken tijd het ei als een zinrijk symbool, in de viering der lente feesten eene voorname plaats innam en even begrijppljjk is het, dar de Christenen het ei in zonderheid met het Paaschfeest in verband ge bracht hebben. De Paascheieren dagteekenen reeds uit een zeer oud verleden. Door de aangebrachte teekeningen en kleuren zoekt men de symboliek die er in gelegen is, nog op verschillende wijzen te ver rijken. Vooral in de Grieksche kerk wordt daarvan veel werk gemaakt. Uit Dinxperlo Goedkoop vleesch, puik puik, voor 30 cents het pond Als om strijd werd ons dat aange boden. Hoe dat kwam? Een slager geeft een vette koe aan voor, naar men zegt, f 140. De ambtenaren vinden dat te laag, benaderen het dier, slachten het en venten het vleesch langs de deuren. Onze slager wil dat den heeren betaald zetten. Hij koopt onmiddelijk eene uitmun tende andere koe, en laat don dorpsomroeper met luider stemme den volke verkonden.dat hij het vleesch dier koe voor 30 cents zal verkoopen. De slager zal wel geld moeten bijpassen, de ambtenaren blijven waarschijnlijk met een vrij groot deel zitten en de consumenten profiteeren van de gelegenheid. Ds. Adama van Scheltema, te Londen, ver zoekt nadrukkkelijk te waarschuwen voor de gevaren, verbonden aan het aannemen van betrek kingen, door te antwoorden op advertentiën in de Engelsche bladen. Hem waren kort na elkan der weer twee gevallen voorgekomen van jonge meisjes, die op het punt stonden naar Londen over te komen, om, na gevoerde correspondentie, eene betrekking te aanvaarden. In beide gevallen bleek, bij ingesteld onderzook, dat den meisjes een strik gespannen was, waaruit zij, zoo zij een maal in Londen waren gekomen, moeielijk zich zouden ontward hebben. Door de Vereeniging tot verbetering van den Volkszang, werd ons toegezonden een tweetal liederen. Teneinde ook door ons blad mede te werken tot verkrijging van eenheid in den volkszang, willen wij beide liederen met de daarbij gevoegde missive een plaatsje inruimen in ons blad „Na den dood van Z. M. den Koning werd vrij algemeen in ons land de behoefte gevoeld aan eene wijziging onzer Volksliederen, die past op de ver anderde tijdsomstandigheden. Ook de Vereeniging tot Verbetering van den Volkszang te Amsterdam oordeelde, dat de oude woorden niet onveranderd konden gezongen worden en daar iedere uitvoering der Vereeniging besloten wordt met het zingen van het „Wien Neerlandsch bloed" en veelal ook van het Wilhelmus was het noodzakelijk zoo spoedig mogelijk uit te zien naar een nieuwen tekst. Het Bestuur heeft kennis genomen van de verschillende wijzigingen, in de bladen en tijdschriften voorgesteld, en ook van die, welke het van andere zijde toegezonden werden. Na rilo beraad zijn de woorden gekozen van den heer J. W. Van Dalfsen te Amsterdam. Het bestuur biedt die hierbij het publiek en vooral ook den onderwijzers aan. Het hoopt, dat zijne keuze ook naar het oordeel van anderen gelukkig mag genoemd worden. Om de liederen zoo algemeen mogelijk bekend te maken en daardoor eenheid to verkrijgen, stelt het Bestuur Toor iederen belangstellende, op franco aanvraag een exemplaar kosteloos beschikbaar. Men richtte zich daarvoor tot den Secretaris, den Heer J. H. Gaarenstroom, Marnixkade 28 te Amsterdam," WIEN NEERLANDSOH BLOED. Wien Neerlandsch bloed door.d' adren vloeit, Wien 't hart klopt fier en vrij, Wie voor zjjn volk van liefde gloeit, VerhefF den zang als wjj I Hfl roem' met allen, welgezind, Den onverbreekbren band, Die hier Oranje en Neerland bindt, Vorstin en Vaderland[bis.) Bescherm, o Godbewaak den grond, Waarop onze adem gaat, De plek. waar onze wieg op stond, Wellicht ons sterfuur slaat. Wij smeeken van uw Vaderhand, Met blijden kinderzin, Behoud voor 't lieve Vaderland, Voor land en Koningin 1 (bis.) Dring' luid van uit ons feestgedruis De beö uw' hemel in: „Blijv' ons aloud Oranjehuis Met 't volk steeds één gezin I" Ja, ook in tijden, droef en bang, Weerklinke aan allen kant; „Bewaar de Koninginne lang En 't lieve Vaderland 1 (bis) VOLKSLIED. Wilhelmus van Nassouwen Gold steeds der vadren lied Op hem mocht men vertrouwen, Zijn volk begaf hij niet; Streed hij den strjjd met Spanje, Toen Neerlands volk hem riep; Ons Neerland dankt Oranje, Die ons de vrijheid schiep. Oranje's heldenzonen, Zij volgden 's vaders spoor; Nog klinkt in forsche tonen Hun roem de wereld door; Met God en met Oranje, Zoo werd ons Neerland vrij, Verbroken 't juk van Spanje, Van Frankrijks heerschappij. In oorlog en gevaren Bleek steeds de hechte band Doch ook in vredesjaren Verbond hij Vorst en Land En scheen de toekomst duister, Bleef ons geen Willem meer, Toch straalt 'd aloude luister Op Wilhelmina neer. Daarom, Oranje boven I 't Weerklink' uit aller hart, Met krachtig, blij gelooven, Dat fier gevaren tart Met haar de toekomst tegen, Versterkt den ouden band God stelle haar ten zegen Van Volk en Vaderland. Eerst nu kan men volkomen de schade overzien, die de strenge vorst gedurende den winter aan de landerijen in België heeft aange richt. Volgens een der Belgische bladen is de tarwe, waarmede niet minder dan 276,000 HA. was bebouwd, voor diie vierden door de vorst vernietigd en ook de vroege gerst is geheel be vroren. De gezamenlijke schade wordt op 29,000,000 francs geschat. De groote stoomvaart-maatschappijen, de „Bremer Llyod," de „Hamburger Packet," de „Hansalinie" enz. koopen in Engeland en Noord- Amerika groote voorraden steenkolen, deels als voorzorg tegen mogelijke werkstakingen, deels echter ook om de hooge prijzen der Westfaalsche kolen te drukken. Verleden Vrijdag ging eene dame te Bordeaux van huis, hare dienstbode Joséphine Nadal, achter latende, wie de hoede werd toevertrouwd van het kindje eener buurvrouw. Woensdagochtend terug komende, vond de dame de meid, in haar hemd met gezengde haren en handen, bewusteloos naast de wieg liggen. Zij stierf zonder bijgekomen te zijn. De geneesheer oordeelde dat zij den avond van het vertrek harer meesteres door eene beroerte moest getroffen zijn. Het kindje, dat al dien tijd geen voedsel gehad had, ademde nauwelijks meer. Een ongetrouwd heer, onlangs te Hamburg overleden, vermaakte een legaat van 12000 Mark aan eene weduwe, met het volgende briefje: „Dertig jaar geleden vroeg ik uwe hand, maar u wees mij af. Ten gevolge daarvan leefde ik nog lang in vrede en geluk. Wil daarom dit legaat aanvaarden als een bljjk van dankbaarheid voor uwe goedheid De gouverneur van Minnesota had besloten 5 dollars te geven voor elk wolvenvel dat men hem zou aanbrengen. Hjj wilde de Treeseljjko dieren aldus snel en zeker uitroeien. Hfl was niet weinig verwonderd, gedurende het jaar 1890 8000 stuks te ontvangen. Men deed een onderzoek en men'bevond, dat er eene maatschappij bestond, die het besluit van den gouverneur exploiteerde. Zjj had eene wolven- fokkerij aangelegdEen volwassen wolf kostte haar twee dollars: men kreeg wijf voor het vel, dus drie dollars winst per kop. In Lapland zjjn diamanten gevonden. Ver beeld u, in LaplandTwee Franschen hebben het geconstateerd, en zullen dan ook wel met de winsten gaan strijken. Wat zou zoo'n goeie Lap, met zjjn beestenvellen, rendieren en traan, ook met diamanten doen Een koopman te Odessa, Rallis, heeft een ziekenhuis voor honden opgericht. Zieke Azors, Mimis, Neros en Hectors worden daar verpleegd en als zij een ongeneeslijke kwaal hebben (hier gelieve men te snikken), dan bljjven ze er tot hun uiteinde. Rallis had vroeger een groot hondenpark, en een aantal der lieve diertjes verscheurde op zekeren dag een werkman. Om nu het publiek, dat woe dend op hem was, tevreden te stellen, heeft hjj dit hondengasthuis gebouwd. Ot dat den publieken toorn bezweren zal, mag men betwijfelen. Niet tegen de verleiding bestand toonde zich een geacht officier te Belgrado, Jovan Teseca genaamd, die tijdelijk elders gestationeerd en daar met de kas belast was. Hij kwam in een vroolijk gezelschap, waar sterk gespeeld werd, en verloor daarbij eene aanzienlijke som, welke hij in de kas moest storten. Vol angst spoedde hjj zich naar Belgrado, om de hulp zjjner vrienden in te roepen. Werkelijk gelukte het hem de ba- noodigde som van 1200 dinariën machtig te wor den. Met een verlicht hart begaf hjj zich nu weer naar zjjn garnizoen terug, met het vaste voornemen nimmer weer eene kaart aan te raken. Daar het scheepvaartverkeer nog gestremd was, moest hjj een omweg over land maken en had daarbij te Pozsarac het ongeluk, weer in een speelgezelschap te geraken. Opeens waren zijne goede voornemens weghij speelde weer en al spoedig waren zijne 1200 dinariën in andere handen. Nu ten einde raad, ging hij naar zjjne kamer in 't hotel en schoot zich een kogel door 't hoofd. Alkmaar, 3 April. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 1487 Hectoliters, als 177 Tarwe f 8,50 A f 10. 35 Rogge 7, - 7.50 164 ^er3Ü 5,50 id. chev. 5,90 6,50 647 Haver 4,15 4,75 Paardenboonen 7,40 7,50 98 Bruine .boonen 11,— 15 Citroen 20,- duiven 8.25 o 15. 9,25 o 9,50 15,- tt 16, 15.25 witte 2 Kanariezaad 15 Rood Mosterdzaad 1 Koolzaad 17 Kar wei zaad 31 Erwten groene grauwe vale Witte Alkmaar, 6 April. Aangevoerd 1 koeien f 270 a 181 vette kalver. f 85 A 106, per kilo a ct. 71 nucht. kalveren f 5 a 12 2 Schapen f 20 a 25. 133 vette Varkens 38 45 ct per KG. 83 magere dito f 11 k 16. Kalveren -af per stuk. bok f Amsterdam, 6 April. Aangevoerd 403 Run deren, le kwal 77 ets, 2de kwal 68 ets., 3e kwal. 59 ct. per KG; Melk- en kalfkoeien f 150 a 270 2 graskalf f - h 148 nucht. kalv. 6 A 11S Schapen i Lammeren Af—, 380 vette Varkens 34 40 ets per KG. Vette Kalveren f a f Purmerend, 7 April. Aangevoerd 126 vette kalveren 75 95 ct. per kg.; 436 nucht. kalv. f 4 18153 vette Varkens 32 42 ct. per kg. 160 magere Varkens f 10 22; 213 Biggen f 4a 7, 941 Schapen en Lammeren 185 Runderen en 8 Stieren f a kip-Eieren fg,25 a f per 100. Vette koeien prijshoudend handel stug, f 0.60 a 0 76 per K G. Geldekoeien prijshoudend, handel levendig, 140 a 190 gld, per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel matig, 150 a 260 gld. per stuk. 20.- )l J o 20, m 20, 11 a 1

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2