N\ 368. Zondag 12 April. A\ 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertcntièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Abonnenten buiten den Burg woon achtig, worden beleefd verzocht de verschuldigde abonnementsgelden vóór 15 April te voldoenna dien datum zal over het ver schuldigde, met bijberekening van 10 cents voor invordering, per postkwitantie worden beschikt. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, brengen ter kennis van belanghebbenden lo. dat de tweede zitting van den Militie-Raad zal gehouden worden te Hoorn op Dinsdag den 14 April aanstaande, des namiddags te 1 ure; 2e. dat voor dien raad behooren to verschijnen de lotelingen, wier zaak in de eerste zitting is uitgesteld, en 8o. dat in deze zitting uitspraak gedaan wordt omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken eD omtrent hen die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Texel, den 7 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 11 April 1891. Ds. P. S. Meerburg, pred. bij de Herv. gem. te Kethel, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Herv. gem. te Burg op Texel, bedankt. Het grootste nieuws in de zitting van den Gemeenteraad (gisterenmorgen gehouden) was de mededeeling dat als buitengewone subsidie voor het onderwijs, voor deze gemeente over het jaar 1891 is toegestaan de gevraagde som f 5500. In verband daarmede werd door B. en W. het voorstel gedaan het onderwijzend personeel aan de scholen te Koog en Zuid-Eierland te versterken, en daarvoor op te roepen sollici tanten (onderwijzers) op eene jaarwedde van f 450; met welk voorstel de Raad zich vereenigde. Verder bepaalden zich de werkzaamheden tot vaststelling der pol. verordening en behan deling der verzoeken om meerdere stemburaux, waarop afwijzend werd beschikt. [Zie verder raadsverslag). Oudeschjld, 10 April. De heer K. Zegel Fz. is tot militairen wachter aangesteld over de verdedigingswerken op dit eiland, in plaats van zijnen onlangs overleden vader. Met de garnalenvangst binnen de zeegaten wil 't nog maar niet. Daarom gaan de visschers, telkens als de gelegenheid dit maar cenigszins toelaat, buiten de zeegaten hun geluk beproeven. Daar is de vangst beter. Ook het rogvisschen langs de kust, met staand want, is weer aangevangen. De vangst is aanvankelijk onbeduidend. Den Hoorn. Dat een schaap twee levende lammeren ter wereld brengt is niet zoo'n groote zeldzaamheid, meer opmerkelijk is het echter wanneer de geboorte van tweelingen door een groot verschil van tijd wordt gekenmerkt; een dergelijk geval deed zich alhier voor. Een schaap van den landbouwer G. Veeger wierp in de vorige week een lam, en juist een week later bracht hetzelfde dier weder een gezond lam ter wereld. De Eerste Kamer heeft gisteren de steden- wet verworpen met 32 tegen 14 stemmen. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat de witte buikton no. 3 in het Schulpengat, Zeegat van Tessel, 3e district, door een witte belboei zal vervangen worden. Hierdoor wordt de ligging van het wrak van het stoomschip König Wilhelm des nachts en bij mistig weer beter aangeduid De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in de Wierbalg, Zuiderzee, 3e district, tegen den N.wal eene zwarte ton zal geplaatst worden op het merk „Molen van den Oever en Kleine kaap op Wieringen." Ligging ongeveer52» 57' 1" NBr. en 0° 7' 7" OL. van Amsterd. Bij de in dit jaar te Alkmaar te houden tentoonstelling van wege de H. M. v. L., zullen voor de afdeeling Wolvee, prijzen worden toege kend voor.- Springram, geboren in 1890 van Lincoln ras. Springram, geboren in 1890, van zuiver Texelsch ras. Springram, geboren in 1890 van zuiver Texelsch ras, gefokt en tot op den dag voor de verzending naar de tentoonstelling gehouden op het eiland Texel. Twee melkgevende Ooien, onverschillig van welk ras, geboren in 1888, 1889 of 1890. Twee melkgevende Ooien van zuiver Texelsch ras, geboren in 1888, 1889 of 1890. Twee melkgevende Ooien, van Texelsch ras, geboren in 1888, 1889 of 1890, gefokt en tot op den dag voor de verzending naar de tentoonstel ling gehouden op het eiland Texel. Twee melkgevende Ooien, van iDlandsch ras „geen Texelsch ras," geboren in 1888, 1889 of 1890. Een Ramlam en twee Ooilammeren van vol bloed Texelsch ras, geboren in 1891. Ramlam, onverschillig v; n welk ras, geboren in 1891 in Nederland. Z63 Ooilammeren, onverschillig van welk ras, geboren in 1891 in Nederland. Aan de uitnoodiging om deel te nemen aan de provinciale meeting op 3 Mei a. s., voor een normalen arbeidsdag, heeft de werklieden- vereeniging „Arnhem" besloten geen gevolg te geven. De motie, waarop dit besluit rustte, was gegrond op de volgende overweging „De werkmansvereeniging „Arnhem" van oordeel, dat het gehoor verleenen aan de ontvangen uitnoodiging ni6t in het belang van den werk man kan worden geacht" enz. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Het hoofdbestuur der vereeniging van landbouwers, die suikerbieten verbouwen, heeft aan de Eerste Kamer een adres gericht, waarin het verzoekt hare goedkeuring te onthouden aan het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp op de suikeraccijns. Uit het Bildt (Friesland) meldt men Vóör eenigen tijd vertrok uit deze gemeente iemand, die uitgebreide zaken dreef en vader was van volwassen kinderen, met een 22jarig meisje naar Amerika. Door de rechtbank daartoe gemachtigd, zette de vrouw met behulp van eenen zoon de zaken voort. Het schijnt echter den landverhuizers in het far West niet te zijn bevallen. In het laatst der vorige week keerden zij terug, en de huisvader meende onmiddellijk weer in zijne zaken te kunnen stappen. De huisgenooten waren het echter hiermede niet eens, en ondanks het tumult, hetwelk hij maakte, kon hij zijne rechten als heer en meester niet laten gelden. Vrijdagavond is in het vertrek van H. J. Overkamp aan de Steenenkamer bij Deventer de kachel, waarin de vrouw des huizes even te voren steenkolen had gedaan, uit elkaar gesprongen. De stukken ijzer vlogen door de deuren der bedstede, waardoor gaten in de dekens werden gebrand. Een pendule werd in stukken geslagen en een kast open gespleten, terwijl bijna al het huisraad bescha digd werd. Alles wat in het vertrek was, werd met een dikke laag zwartsel bedekt. Men vermoedt, dat er dynamiet onder de steen kolen was. De knal werd op 10 minuten afstands gehoord. In eene te St. Annaparochie gehouden vergadering der leden van „Broedertrouw" is besloten, dat de werkstakende arbeiders zich weer voor hunne werkgevers beschikbaar mo gen stellen, mits tegen een loon van 12 ct. per uur. Willen de boeren aan dien eisch voldoen, dan is de quaestie opgelost en de werkstaking als geëindigd te beschouwen. De werkstakers te St. Jacobi-parochie hebben hunne diensten bij boeren aangeboden a 8 cts. per uur. De boeren hebben gewei gerd, ingevolge besluit van den Boerenbond. Een groote gardenier heeft aan de eischen der Broedertrouwers voldaan. Men meldt uit Roelof-Arendsveen Eene jongedochter van omstreeks 40 jaar, Mietje L. genaamd, die sedert haar 17de jaar ziekelijk en wellicht reeds tien jaar bedlegerig is, verloor in November van het vorig jaar geheel en al de spraak, zoodat zij haren huis genooten, die dag en nacht met haar omgaan, slechts door gebaren hare wenschen beduiden en niet het minste geluid voortbrengen kon. Yoor eenige dagen nu heeft zij zonder de minste aanleiding plotseling haar spraakver mogen teruggekregen. Tot groot genoegen van haarzelve en hare omgeving spreekt zij weer even gemakkelijk als te voren. In het Westland kan de teelt van den Japanschen andoorn als volkomen mislukt beschouwd worden. De knolletjes vonden dit jaar op de markten in de groote steden bijna geen aftrek, zoodat de telers met hun dikwijls aanzienlijken voorraad geen weg wisten. Ge lukkig kwam er vraag voor Rusland tegen f 0.10 a f 0.12 per KG., zoodat de uitslag voor velen nog meeviel. De kans op de invoering van den Andoorn in het Westland als handels product is verdwenen, ofschoon de plant er uitnemend wil groeien. {Sempervir.) Haver, een voortreffelijk voedingsmiddel Haver wordt aanbevolen als een der beste voedingsmiddelen voor den menscb. De ver houding der daarin aanwezige verschillende be- standdeelen is voor het menschelijk lichaam de meest doelmatige, die men slechts wenschen kan. Havermeel komt overeen met onze allereerste voeding, de moedermelk, en bevat zelfs iets meer eiwit. Men voedt, zooals bekend is, zeer jonge kinderen met havermeelsoep, daar van sommige soorten kindermeel, die naast de moedermelk aanbevolen worden, havermeel het hoofdbestand deel is. Dr. Alanus geeft aan alle verzwakte personen den raad, dagelijks haverpap en haverslijm te gebruiken. Vermagerde personen zullen door dien kost binnen korten tijd een beter gevoed voorkomen verkrijgen. Aan bleekzucht lijdende jonge meis jes en kraamvrouwen, die ondanks het gebruik van biefstuk, wijn of ijzerpreparaten toch zicht baar vermageren, beginnen er gezonder uit te zien, zoodra zij zich met haverpap of haversoepen voeden. Voor kinderen, wier gezondheid door het schoolbezoek geleden heeft, is haver het meest geschikte middel tot veisterking. Daar zoo dikwijls buitenlandsche haver-prepa- raten aanbevolen worden, achten we het nuttig hierbij te wijzen op dit voortreffelijk voortbreng sel van onzen vaderlandschen landbouw, dat in onze huishouding nog lang niet genoeg gebruikt wordt. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1