N#. 869. Donderdag 16 April. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. IFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBoeg op Texel. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van de ingezeten dat van en met de 2e helft der maand April tot de maand November 1891 schietoefeningen van het Artillerie Instructie schip met geschut en draagbare wapenen zullen plaats hebben. Met geschut op do Hors in N. Wke richting, en met draagbare wapenen aan de binnenzijde der stuifdijk in O. Z. Oke richting. Er zal een roode vlag waaien tijdens het vuren met geschut van genoemden bodem, en met draagbare wapenen aan eene vlaggestok, die op het strand geplaatst is. Texel, 3 April 1S91. De Burgemeester voornoemd, G. M. KOOY. AARDAPPEL BOUW. (Aan een onzer dagbladen ontleend.) Nu de tijd daar is, dat de landbouwer met zijne spade naar het veld gaat, om den grond te bewerken voor den aanstaanden aardappelbouw, is het niet van onpas, op een paar verkeerdheden bij dien bouw te wijzen. Sommige landbouwers poten, zonder te weten, of het schadelijk dan wel nuttig is, hunne aard appelen in verschen mest. Deze handelwijze is zeer af te keuien. Zonder twijfel wordt daardoor de opbrengst grooter, maar de hoedanigheid der vrucht lijdt er onder en hare verbastering wordt er door bevorderd. Wien het dus om de deug delijkheid van het product en niet om een groote opbrengst te doen is, die zal wel doen met zijne aardappelen eerstin het tweede jaar na de bemes ting van het laDd te poten en dan vooral groote hoeveelheden stalmest of guano te vermijden. Als mest voor aardappelland zijn vooral aan te bevelen minerale meststoffen, zooals kalk en potaschmest, die tegenwoordig in Duitschland op groote schaal vervaardigd wordt en voor matigen prijs te bekomen is. Een ander, zeer algemeene, verkeerdheid bij het poten van aardappelen is, dat men de poters te diep in den grond legt. Men heeft nl. waarge nomen, dat onderaardsche stengels (de uitloopers), aan wier uiteinde de nieuwe knollen zich ont wikkelen, altijd zeer nabij de oppervlakte van den grond voor den dag komen. Hieruit kan men dus besluiten, dat te diep gelegde poters een deel hunner kracht verspillen aan de vorming van een stengeldeel, dat loodrecht opschieu en de uitloopers zal dragen. De waarheid van het hier gereleveerde wordt nog bevestigd door de volgende proef: men legge de poters niet in, maar op den grond en drukke ze zooveel aan, dat zij met de oppervlakte van den groDd gelijk liggen. Na het uitloopen der onderaardsche sten- geldeelen bedekké men den aardappel met een laagje modder. Deze w\jze van handelen zal tot de beste uitkomst leiden. In Duitschland en Hongarije heeft men op deze wijze proeven geno men en de resultaten waren schitterend, de opbrengst was hooger dan die, welke op de gewone wijze verkregen werd. Niet, dat ik deze nieuwe wijze van poten wensch aan te bevelen, volstrekt niet, want er zijn ook bezwaren aan verbonden. Alleen haalde ik haar aan om den lezers te doen blijken, dat de poters zoo ondiep mogelijk in den grond moeten worden gelegd. TEXEL, 15 April 1891. Het Leger des Heils schijnt wederom te willen onderzoeken of het ook op ons eiland vasten voet kan krijgen. Het uitventen van het orgaan van die Vereeniging, hetwelk d.d. geschiedde, was ongetwijfeld weder (om in de taal van het leger te blijven) eene verken ningstocht; of eenige sterke aanval op Texel zal worden gedaan, is ons niet bekend. Wij zullen afwachten. Voor de aanbesteding van een te maken gebouw voor café, annex een tot hötel in te richten gebouw, gisterenmiddag gehouden, wa ren 4 inschrijvingen ingekomen, als: Gebr. Klein te Helder f 2846.- Lammers, te Cocksdorp - 2472.— J. J. Bruin, Burg- 2355.— Anth. Dalmeijer, Waal. - 2345.— De begrooting was f 2100 Het werk werd niet gegund. lederen tijd heeft zijne eigenaardige bijzon derheden, als gevolg van 't geen dan aan de orde is. Zoo levert de Aprilmaand ons meermalen zeldzame voorvallen bij de schapenfokkerij. Maakten wij in ons vorig nummer reeds melding van een dergelijk feit, nu weder vernemen wij de geboorte van een lam, hetwelk niet minder dan acht pooten zou hebben; het dier heeft één kop doch schijnt overigens in alles dubbel te zijn. Of dat dubbele gehalte, den eigenaar echter wel tot voordeel zal zijn, is zeer twijfelachtig. Volgens opgegeven bericht kon in de week van 5 tot 12 April de visscherij vrij geregeld worden uitgeoefend. De Noordzee- visschers besomden van f 50 tot f 70 per schuit. De garnalenvisschers vingen per schuit van 5 tot 10 manden, tegen f 6 per mand. Langs de kust werden flinke hoeveelheden haring gevangende prijs liep van f2.— tot 30 cts. per tal. Het rogvisschen leverde nagenoeg nog niets opde rog gold van 50 tot 75 cents per stuk. Duizende trekvogels, van welke de meeste tot de orde der steltloopers behooren, zouden dezer dagen op het eiland neergestreken zijn, in plaats van hun nest te bouwen, zitten de arme vogels te verkleumen in 't moeras en betreuren blijkbaar den spoed dien ze maakten om het Noorden te bereiken. Een belangrijke verzakking (oftewel ver schuiving) moet bij de nieuwe havenwerken zijn ontstaanover de vraag of de grond zelve of te weinige voorzorg daarvan de oorzaak is, zijn de meeningen verschillend. Oosterend, 14 April. De mannelijke leden der Hervormde Gemeente alhier hebben Zondag jl. bij meerderheid van stemmen, voor het eerstvolgend tiental jaren, het vertrouwen in den Kerkeraad bestendigd. Door den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid is bij beschikking van 31 Maart jl. bepaald, dat, ingeval bij de uitvoering van eenig werk onder het beheer van zijn departement de verzekering van werklieden tegen ongelukken zal worden voorgeschreven, daaromtrent in het bestek of de overeenkomst de volgende bepaling zal worden opgenomen „De aannemer is verplicht al de onderbazen, opzichters, werklieden enz., welke op het door hem aangenomen werk hetzij middellijk hetzij onmiddellijk, in zijn dienst werkzaam zijn, voor den geheelen duur van het werk, met inbegrip van den onderhoudstermijn, bij eene verzeker ingmaatschappij tegen ongelukken te verzekeren." Men meldt uit Assen, ad. 10 April Hedenmorgen passeerde hier een extra-trein, komende uit Groningen, bestaande uit 5 waggons en dienende tot vervoer van landverhuizers. Drie waggons waren gevuld met personen uit Groningen, twee met Duitschers en Polen. De extra-trein kruiste hier met den trein van 11.05 uit Zwolle. In Meppel zoude zich een trein met landverhuizers uit Friesland bij den extra-trein uit Groningen aansluiten. Een onzer bladen, een artikel leverende over veevoeding, besluit dat epistel aldus: „Nu we toch over het vee spreken, kunnen we niet nalaten de veehouders, al is het aantal hunner beesten ook juist niet groot, op de wijze van de verbetering van hun veestapel te wijzen. Wetende dat geleerde betoogen hier niet op hare plaats zijn, meenen we ons doel beter te bereiken door tevens de aandacht op de verbetering van koeien' en paarden te vestigen, het onderstaand versje bekend te maken. Al bevat het geen eigen schappen als de verzen van Hooft, Vondel of de Génestet, 't zal naar we hopen begrepenen van den inhoud notitie genomen worden. En daarop komt het toch maar aan. Een kalf wordt een koe, een veulen een paard, 'tls daarom in 't minst de moeite niet waard Over dekgeld en springgeld te spreken; - maar wel Waar vind ik het schoonste en edelst' model? Het reinste en fijnstedaar wil ik naar toe, Mijn stal moet verbeterd, mijn paard en mijn koel Besparing van dekgeld en springgeld, het is Te klein en te nietig; in één woord glad mis. Zoek uit in het Stamboek een hengst en een stier, Het kost' wat het wil; - en ga ras met uw dier, Uw paard of uw koe, daarnaar toe, beste man, Je krijgt in.de jongen groot voordeel daarvanI Een der oudste en meest bekende leden der Amsterdamsche balie, mr. Ph. A. Haas, is "Vrijdagavond overleden in 68-jarigen ouderdom. Sinds 1848 heeft bij de rechtspractijk uitge oefend. In de laatste jaren leed hij aan een kwaal, die wel zijne krachten sloopte, maar hem niet belette zijn betrekking nog met ijver te vervulleu jl. Dinsdag nog heeft hij gepleit. Een caféhouder op de .Veerkade, te 's Gravenhage, trof dezer dagen het buiten kansje, dat hij, op een twintigste lot in de Staatsloterij, een prijs trok van ongeveer acht honderd gulden. In zijne begrijpelijke vreugde over dit onverwachte douceurtje, vergat de man echter zijn briefje goed weg te stoppen. Toen hij het papiertje bij den collecteur te gelde wilde maken, was het zoek, en toen de man, na een wanhopig zoeken, den collecteur met zijn verlies bekend kwam maken, bleek het, dat de achthonderd gulden kort te voren door twee als werklieden gekleede personen ontvangen waren. Het is der justitie nog niet gelukt, de dieven te snappen. TEXEISCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1