Buitenland. Naar wij vernemen komt de heer T. Engel, H. d. S. in Zuid-Eierland, voor op de voordracht voor H. d. S. te Venhuizen. Bij de heeren C. L. Schepp Zoon, Oost- Maaskade 60, Rotterdam, is op franco aanvrage gratis verkrijgbaar eene brochure, getiteldThe Merced fruitdistrict, withspecial reference to the lands now offered for settlement by the Crocker - Huffman Land- and Water-Company. Behalve een groote kaart van Merced-County, een platte grond van Rotterdam-Colony, en eene spoorweg kaart van Californië, geeft deze brochure in 40 pp. druks alle mogelijke inlichtingen met het oog op emigratie naar het „Goudland". De aas vraag naar plaatsen door passagiers derde klasse voor de reis ('Zaterdag) van Rotterdam naar Fieuw-York was zóó groot, dat ruim 200 tot de volgende week moesten uitgesteld worden. In Belgie neemt de zucht tot landverhuizing naar de Vereenigde Staten sterk toe. Dagelijks vertrekken er stoombooten met honderden passagiers. In weinige weken begaven zich meer dan 4000 peisonen naar de Nieuwe Wereld, om zich daar te vestigen. Te Oldeberkoop is in een der voorgaande nachten een zeldzame diefstal gepleegd. Bij den landbouwer J. Das n.l. is een schaap in de weide „geschoren". De dader is klaar blijkelijk geen lid van de vereeniging tot dierenbescherming, 't is immers nog wat vroeg „iemand" nu reeds zijn winterkleed te ontnemen. De Nederlandsche Harddraverij- en Ren- vereeniging heeft vastgesteld het programma der harddraverijen te Clingendaal, welke zullen gehouden worden op 16 Juli, 30 Juli, en 13 Augustus 1891. Terug uit de Argentijnsche Republiek Een der emigranten, Charles Sens, die in Augustus 1889 met vrouw en 2 kinderen uit Heusden naar Buenos-Ayres toog, om in de Argentijnsche republiek het beloofde land op te zoeken, keerde dezer dagen terug, hoogst gelukkig dat hjj de Nieuwe Wereld weer achter den rug had. Uit zijne mededeelingen kon men besluiten, dat het daar ver van rooskleurig is, hoewel hij toch in dien betrekkelijk korten tijd zooveel overwon, dat hij voor zich en zijn gezin de passage met een Fransch schip kon betalen. Zijne dagelijksche verdiensten waren voor zijn vertrek een bedrag, gelijkstaande met f 7,50 hier, welke bedragen uitsluitend in papieren geld werden uitbetaald. Door de burgeroorlogen heeft het papier daar zeer weinig waarde en wil men vertrekken,, dan moet men dat eerst tegen goud, uit Europa aangevoerd, inwisselen. Door onge steldheid tot vertrek aangezet, moest hij niet minder dan 75 percent korting laten vallen, zoodat hij voor f 4 slechts f 1 terugontving. Ontevredenen hier te lande, die altijd meenen, dat het aan de overzijde van de zee zooveel beter is zullen wèl doen met hem eerst zyn wedervaren te hooren vertellen, voor zij een vast besluit nemen. Van de tien gevallen negen, zullen ze de reis tot nader uitstellen. Nv. H.) Te Groningen is een Duitscher in hech tenis genomen, die bleek een halsdoek als gordel om het lichaam te hebben geknoopt, waaraan ruim 80 verschillende sleutels van huizen, brandkasten, lessenaars, damesschrijf- bui eaux, binnendeuren, steeksleutels enz. waren vastgemaakt. Tevens werd een voerman in hechtenis genomen, die niet meer of minder dan geheele wagenvrachten nieuwe metsel- steenen stal en voor de helft der waarde ver kocht. Bij den landbouwer J. L., te Wijk-bij- Duurstede, zijn twee in de weide loopende lammeren door de kraaien aangevallen en gedood. In eene op i dezer te Wageningen gehouden vergadering van de onderlinge veeverzekering-maat- Bchappi), is door den heer H. C. Reimers, rjjksveearts en leeraar aan de rijkslandbouwschool te Wagenin gen eene voordracht gehouden over de melkziekte bij het rundvee. Omtrent de oorzaak kon hij geen zekerheid geven; men is er nog niet achter. Het is gebleken dat koeien, die voor de eerste maal kalven, bijna nooit de ziekte krijgen, evenmin den 2en keer; den 3en keer wordt het iets gevaarlijker, doch de gevaarlijkste perioden heelt men bij het 4e, 5e en 6e kalf. Het zijn juist de beste melkgeefsters, die haar krijgen in de jaren wanneer het dier het krachtigst is. Opmerkelijk is het, dat de ziekte, waaraan het sterfte cijfer in Gelderland zoo bijzonder groot is, het meest voorkomt bjj bezitters van 1 of 2 koeien en bij melkboeren, die voor het kalven buitengewoon straf voeren met krachtig en waterhoudend voedsel, Dat acht spreker verkeerd. Koeien, die achteruitgegaan zijn voor het kalven, zullen zelden of nooit de melk ziekte krijgen. Meermalen is opgemorkt, dat eene koe, die moeieljjk kalft, geen melkiiekte krijgt. Ze krijgt die blijkbaar alleen, wanneer ze gemakkelijk gekalfd heeft; het geboren worden van een kalf moet met pijn gepaard gaan. Op de pijn volgt zweetuitbroking en door die pijn blijven de meeste dieren in leven. Waar een koe dus gemakkelijk gekalfd heeft, daar moeten wij zorgen dat ze gaat zweeten; men gooit daarom een nat laken over het dier en dekt het verder met een paar dekens zorgvuldig onder. Iedere koe, die goed melkziekte heelt, heeft ver lamming in de keel; ze kunnen dus niet slikken en het ingeven baat niet; kunnen ze wel slikken, dan is het niet gevaarlijk. De Vereeniging voor algemeene Scheep- vaartbelangen, die zich te Amsterdam consti tueerde met de bedoeling het openblijven van het Noordzeekanaal en de toegangswegen tot de dokken enz. bij vorst te verzekeren, heeft zich, na een onderzoek der in buitenlandsche havensteden in toepassing gebrachte middelen, verklaard voor een ijsbreker als dezen winter te Stettin met zoo gunstig resultaat in werking is geweest. Opdat men reeds in den aanstaanden winter behoorlijk gewapend zal zijn, wenscht de Vereeniging over te gaan tot de aanschaffing van een dergelijken ijsbreker van 900 pk. Daartoe is noodig een bedrag van f 500000. De daglooner J. Veldhoen, die bezig was met stobben te steken op een veld achter de Brinkgreve te Deventer, stiet op een potje, hetwelk later bleek oude zilveren en koperen muntstukken te bevatten. Twee tuinboeren gaan van Het Bildt vertrekken naar Amerikazij konden het niet houden. Beiden waren 7 jaar boer; de een verspeelde in dien tijd f 20.000, de andere f 12,000. Zij zoeken nu verbetering zoo mogelijk in de nieuwe wereld en zoo luidt de opinie spoedig zullen meerderen volgen. Toch werden deze plaatsen weder door jonge boeren ingehuurd tegen volgens deskundigen te hooge pacht. Te Bellingwolde zijn nog altijd 3 maré- chausseés, ten einde te waken tegen het over de grenzen trekken der geruchtmakonde bende Zigeuners. De troep is 105 man sterk en in het bezit van 8 honden en 4 beren. Aan de andere zijde der grenzen drong bij den houthandelaar P. een der vrouwen met een paar kinderen de woonkamer binnen eu roofde een pasgekookt stuk vleesch, terwijl de kinderen zwijgend voor den aardappelpot plaats namen en doodbedaard van den inhoud begonnen te eten. Bij een twist, die voor eenige dagen te St. Jacobi Parochie tusschen eenige „broeder- trouwers" en een afvallige losbrak, greep de laatste een der eersten aan, wierp hem van den stoel en vernam in 't algemeen tumelt met schrik, dat hij zijnen tegenstander een been had gebroken. Men trachtte de zaak te sussende hard handige betaalde f 70 schadevergoeding en beloofde de kosten der genezing deze werd dus als zeker aangenomen te zullen betalen. Men had echter buiten de marechaussée gerekend, die 't haar plicht achtte de zaak te vervolgen en proces-verbaal moet hebben opgemaakt. Te Weenen hebben 5000 bakkersgezellen besloten, ondanks eene waarschuwing van hooger hand, tot eene algemeene werkstaking. Zij eischen den acht-uren werkdag. Met hot oog hierop heeft het gemeentebestuur van Weenen met elders wonende bakkers con tracten gesloten voor de levering van brood in geval van nood. Ook werd eene schikking ge troffen met de militaire autoriteiten, ten gevolge waarvan militaire ovens en manschappen ter beschikking kunnen gesteld worden. Zoo zal men voor broodeloosheid behoed worden. Volgens een bericbt uit Brussel, is de Bel gische regeering voornemens een nieuwe haven aan te leggen aan de zeekust, vermoedelijk bij Heyst. Dit zou geschieden om te voorkomen, dat het geheele handelsverkeer in strenge winters gestremd wordt, geffik in dit jaar geschiedde, toen de Schelde dicht vroor. Tovens zou het plan bestaan van Heyst kanalen te graven naar Brugge, Gent en Brussel. Evenals in België, is blijkens het rapport der regeering ook in Beieren het winterkoren door de vorst bijna geheel vernield. Het zomer koren is schraal en de toestand der wijnbergen en boomgaarden is zeer ongunstig. De „Küln. Ztg." vermeldt de staking van het bankiershuis Paolo Pontromoli Co., te Genua, met een passief van ll/i millioen lire. Een reusachtige rechtzaak is te Bari (Italië) aanhangig. Daar siaan thans 179 personen terecht, beschuldigd van te behooren tot een geheim mis dadig genootschap, de Ma'a Vita genaamd. Voor de behandeling hunner zaak is de gerechtzaal bij zonder ingericht. Er zijn twee galerijen tegenover elkander aangebracht, waar de beschuldigden, stevig geboeid, geplaatst zijn. De meesten hunner ont kennen konnis gedragen te hebben van het bestaan van het genootschap, maar anderen erkennen dat z(j zekere personen aangevallen en gewond hebben op last van het genootschap. Dertig advocaten verdedigen de beklaagden, 207 getuigen a charge zijn gedagvaard. Van de zijde der verdediging zijn 425 getuigen opgeroepen. Een der terechtstaanden verklaarde, dat er minstens 220 leden van het geheim genootschap zijn, die onge moeid zijn gebleven. De leden van het genootschap zijn verdeeld in drie klassen, de lagere is onderworpen aan de hoogere. Hij wist niet te zeggen hoe lang het genootschap reeds heeft bestaan, maar stellig reeds vóór 1883. Nu en dan heerscht er in de zaal een verschrik kelijk rumoer. De regeering van den staat C&liforniö heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij het ver- koopen van sterken drank aan jonge lieden be neden 18 jaar, strafbaar gesteld wordt. Frankrijk voerde in 1889 voor eene waarde van 51 millioen frank meer paarden uit dan het invoerde en Duitschland importeerde meer paarden dan het uitvoerde voor ongeveer hetzelfde bedrag (40 millioen mark). In het abattoir der gemeente Neustadt (Opper Silezië) slachte men in 1890 333 paarden meer dan ossen en stieren samende ruimte werd te klein en de Regeering gelastte, het gemeentebestuur van Neustadt het abattoir, een nieuw gebouw, in 1886 aangelegd, ten behoeve van de vele paardenslachters te vergrooteD. In den a. s. zomer zal men te Londen kunnen schaatsenrijden in de Stephen's Hal, Westminster, niet op rolschaatsen, maar op echte schaatsen. Het kunstijs is eene chemische samenstelling, welke tegen de warmte kan, zoodat het gebouw ook kan worden verwarmd. Dat men tot heden alle mogelijke zaken voor postzegels tracht in te ruilen is genoeg bekend, maar dat men er het huwelijk bij betrok, is wellicht nog niet voorgekomen men leest in een advertentie van een philatelistisch tijdschrift woordelijk Een postzegelverzamelaar, bezittende 12544 stuks, wil huwen eene dame, die ook verzamelt en in het bezit is van een „2 pence", blauw. Mauritius 1847 NB. Voor oningewijden diene, dat bovenstaand zegel hoogst zeldzaam is en gaarne met f 1500 tot f2000 betaald wordt. Terwijl bij ons in westelijk Europa de winter buitengewoon streng geweest is, verheugde IJsland zich daarentegen in eene ongewoon milde tempe ratuur. Zulk een zachten winter konden zich daar zelfs de zoogenaamde ouden van dagen niet herinneren ooit beleefd te hebben, hetgeen wel is waar niet zoo heel voel gewicht in de schaal legt, daar die soort van menschen, zooals bekend is, een slecht geheugen bezitten wat weerstoe- standen betreft. Van meer gewicht is echter het feit, dat in een deel van IJsland geen sneeuw nog ijs gezien werd. In de plaats daarvan mistte het dikwijls en viel er betrekkelijk veel regen. De fabrikant S' Hausman, te WeeDen heelt verzilverd karton in den handel gebracht voor het maken van lampenkappen van allerlei vorm en grootte. De uitwerking van zulke lampen kappen moet hoogst verrassend zijn. Het gele licht wordt in helder wit veranderd en de licht- kracht vertienvoudigd. De terugkaatsing moet veel sterker zijn dan bij lampenkappen uit metaal en glas bovendien hebben de nieuwe het voordeel van goedkoop en onbreekbaar te zijn. De nieuwste vordering op militair gebied, waarvan een Duitsch blad melding maakt, is zeker een slaapmiddel als krijgswapen. Eigenlijk geldt ook hiervan „mets nieuws onder de zon", want Ie Maleische zeeroovers en de Chineezen, die bij het enteren van een schip de bomanning met „stankpotten" trachten te bedwelmen, gaan van een zelfde denkbeeld uit. Nieuw is dan toch de toepassing, welke men een zekeren dr. JuenemanD,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2