N°. 374. Zondag 3 Mei. A#. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bueq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Q-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBueq op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het Kohier van den Hoofdelijken Omslag van af heden gedurende vijf maanden op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 1 Mei 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 2 Mei 1891. April is voorbij en niet velen zullen 't be treuren, want April maakte 't dit jaar al zeer zuinig. „Doet April wat hij wil," de wensch dat hij dit jaar eens het goede zou willen, werd niet vervuld, 't bleef bij wenschen. De Grasmaand deed zijn naam geen eer aan; schonk een enkele dag aan het einde er van, het land een eenigszins groenen tint, dit was ook het al. Met genoegen begroeten we daarom zeker allen de lieve Mei, die reeds de eerste dag zich kenmerkte door eene zoelere weersge steldheid. Moet veld en boom en plant nog eene groote verandering ondergaan, moge de Bloeimaand daartoe rijkelijk medewerken, op dat veel wat achterlijk is, zoo mogelijk nog weder in het effene worde gebracht. Tot Predikant bij de Herv. gemeente te Burg op Texel is beroepen Ds. F. A. van Schaick, pred. te St. Annaland. Op het drietal kwamen voor Ds. van Schaick, bovengenoemd, Ds. C. Leffef, pred. te den Hoorn op Texel en Ds. S. Steenmeijer pred. te Driehuizen en Zuidschermer. De lotelingen van hier van de lichting 1891, welke bij de loting een dienstplichtig nummer trokken, vertrokken heden morgen naar Helder, ten einde te worden ingedeeld en in dienst gesteld. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in de maanden Mei en Juni door het korps torpedisten oefeningen gehouden zullen worden in het leggen van ongeladen scnoktorpedo's in het Schulpengat, zeegat van Texel, 3de district, buiten het be staande vaarwater, ter hoogte van Kijkduin. Het onveilige terrein zal kenbaar worden aangeduid. Onder de punten van beschrijving voor de vijfde jaarl. alg. vergadering van de ver eening ter bevordering van de Nederlandsche visscherij, welke 27 dezer te Scheveningen zal worden gehouden, komen o. m. voor Voorstellen van de afdeeling „Oosterend" (Texel), a. Bij de regeering worden pogingen aangewend ter verkrijging van eene visschers- haven aan de oostkaap te Oosterend op Texel. b. De vergadering spreke haar oordeel uit over het wenschelijke van de betonning van het Eierlandsche gat. c. Bespreking van het wen schelijke om vrijdom te erlangen voor de oes- tervisscherij op onverpachte grondend. Voor stel tot wegruiming van voor de visscherij belemmerende wrakken in het West gat. Voorstel van de afdeeling „Scheveningen", ter verkrijging van een uniform-tarief voor Hollandsche vissch6rij-plaatsen voor op zee gevischte netten, enz. zoomede te trachten die gevischte goederen op zee aan de eigenaars te doen overgeven, desnoods tegen iets hooger vischloon. Voorstellen van de Afdeeling „den Helder". b. Verzoek om eene wet (zoo mogelijk inter nationaal) uit te lokken, waarbij verboden wordt om met vischnetten te visschen, waarin zulke kleine mazen zijn, dat zelfs de kleinste visch er niet door kan, en kleine visch aan te brengen en tevens waarin bevolen wordt om alle kleine visch dadelijk over boord te werpen. Op de Donderdag te Hoorn gehouden voorjaarsmarkt werden aangevoerd 1308 stuks vee. De handel was matig en de prijzen waren laag. Melkkoeien golden f 200 a 260; Gelde koeien f 150 k 200. De schade, door de aanvaring aan de „Caland" toogebracht, is veel grooter dan men eerst dachtde reparatie, die door de firma Bonn Mees te Katendrecht zal geschieden, wordt op f 50,000 geschat. Uit Stavoren schrijft men van 27 dezer: Onze visschers hadden, afgaande op het gerucht dat de ansjovis in aantocht was, hunne netten uitgezet. Het heeft echter niet veel opgebrachtde rijkstbedeelde hunner vond van morgen 7 ansjovisjes in zijn net, wellicht de profeten van den wel aangenamen tijd. Verleden jaar om dezen tijd hadden öe visschers al een goede week gehad. Uit Enkhuizen wordt gemeld dat de visscherij naar ansjovis gunstiger wordt. De vooruitzichten op een goeden oogst van fruit zijn in de Betuwe over het algemeen zeer goed. De boomen zitten volop in knop. Sommige veehouders hebben hun vee reeds in de weide, ondanks het gure weder. Schaarschte van voeder is daarvan oorzaak. Van het wintergroen is veel omgeploegd, en het land op nieuw bezaaid met haver of andere zomergewassen. Lazen wij dezer dagen zoo schrijft men uit Paterswolde aan de Prov. Gron. Gt. dat „Tabor. II" van jhr. de Marees van Swinderen, ondanks zijne hooge jaren, zijne harddraverstalenten nog niet heeft verloren, ook als denkshengst is hij zeer gezocht. Niettegenstaande het hooge dekgeld van f 30 zijn er in het afgeloopen jaar 112 merriën door hem gedekt. Het dekgeld, dat nu f 40 bedraagt, verhindert evenwel niet, dat nog uit alle oorden van ons land merriën naar hier worden gevoerd, om ze door „Tabor" te laten dekken, 't Levert voor paardenfokkers dikwijls dan ook een buitenkansje op, doordat de afstam melingen van „Tabor" als luxe- en als hard draverspaarden voor hooge sommen van de hand worden gedaan. De Heer W. T. Dil te Koog a/d Zaan schrijft in het N. v. d. D. Onlangs werd het bericht in de dagbladen medegedeeld, dat het voortplantingsproces der aal gevonden was. Als man van 't vak, acht ik mij echter verplicht er op te wijzen, dat men daaraan niet te veel waarde moet hechten. Jarenlang gaat onze familie met dit onderzoek nog steeds voort, doch nimmer is het ons evenwel gelukt daarvoor eene goede oplossing te vinden. Het beweren toch, dat aan de ingewanden der aal balletjes zitten, die bij het opensnijden jonge aaltjes te voorschijn brengen, schijnt eene dwaling te zijn. Jaren geledeD zijn deze balletjes door ons aan verschillende professoren ten onderzoek gezonden, en zelfs naar de academie voor de visscherij te Noorwegen, en de conclusie was dat het eene ziekte van het dier was en de diertjes maden waren. Bij eenig nadenken komt men ook tot dit resultaat, want van de 1000 pond aal, die er schoon gemaakt wordt, zal men er hoogst zelden meer aantreffen dan twee, waaraan deze balletjes voorkomen." Hare Majesteit de Koningin-Regentes en de Koningin, zullen den 5den Mei Gersau verlaten en den 6den Mei 's morgens, om streeks 10 uren, op het Loo aankomen. Men schrijft uit Antwerpen„Er bestaat een plan dat, indien het verwezenlijkt wordt, zeker van overgrooten invloed zal zijn voor de Hol landsche en Belgische scheepvaart, en wel ten nadeele van de eerste. Men wil namelijk Rijn en Schelde in rechtstreeksche verbinding stellen door een kanaal van Antwerpen naar Straatsburg. Het gevolg hiervan zou zijn, dat niet alleen de Belgische steenkolen zouden concurreeren tegen die van de Ruhr, doch ook granen, petroleum enz. enz. met bestemming naar Zuid Duitechland en Zwitserland zeer goedkoop zouden kunnen over geladen, en per Rijnschip doorgezonden worden. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat de handel in Antwerpen eene buitengewone vlucht zou nemen, wat natuurlijk niet in het belang is van hare concurrenten Rotterdam en Amsterdam. Wat evenwel de Nederlandsche handel voorheeft is, dat niettegenstaande de overladings- en plaats- kosten in Antwerpen oneindig goedkooper zjjn, de verzending naar Duitschland per spoor toch in onze handen bljjft, dank zy de reductie op de vracht, welke door de Spoorwegmaatschappijen wordt toegestaan. En wat de Rijnvaart betreft deze is in Rotterdam zoo vast gezeteld, dat het voorzeker nog niet gemakkelijk zal zijn deze naar Antwerpen te verplaatsen. Te Sliedrecht brak Dinsdagmiddag in het midden der gemeente een hevige brand uit. Acht woningen en het gebouw, waarin het Leger des Heils zijne bijeenkomsten houdt, werden grootendeels eene prooi der vlammen. Het huisraad werd ten deele gered. Daar de vlammen echter in een oogwenk om zich heen grepen, had men handenvol werks de aangrenzende gebouwen, als het kantongerecht, het gemeentehuis, enz. te bewaren. De „Insulinde", fabriek van melk-pro- ducten te Breukelen, directeur de heer A. K. Okkinga, hofleverancier, verzond de eerste grasboter aan H. M. de Koningin-Regentes. TEXELSCHE COURAHT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1