N°. 375. Donderdag 7 Mei. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Büeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het Kohier van den Hoofdelijken Omslag van af heden gedurende vijf maanden op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 1 Mei 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, Mei 6 1891. De markt van Maandag kenmerkte zich nog niet door grooten aanvoer, de handel hield daarmede gelijken tred. Aangevoerd werden 20 Nuckt. Kalv. en 25 Biggen. Door de vergadering van stemgerechtigde Ingelanden in den polder het Burger-Nieuwland gehouden den 5 Mei 1891 is tot lid van het bestuur benoemd de heer S. Keijser Pz. ter vervulling der vacature, ontstaan door de periodieke aftreding, volgens de rooster, van den Heer P. Maas, welke verzocht had niet meer in aanmerking te komen. Naar wij vernemen, zal het Concert, te geven door de Kleine Kapel van Schagen, dat in den verloopen winter moest worden uitgesteld, alsnu plaats hebben Dinsdag 19 Mei a. s. Den 5 Mei is op het strand achter Eier- land aangespoeld bet lijk van een manspersoon oud naar gissing 45 jaar, gekleed in zwart buksking bovenbroek, blauw moltononderbroek, bruin jac'ntvest, gestreept flanellen overhemd, blauw baaien borstrok, een wit linnen hemd, grijze kousen, korte laarzen aan de beenen, alles zonder merken, haar blond, baard grijs, op het lijk is gevondeneene ambtspenning, rijkspolitie no. 2295, een mes in een schede, een ring aan den tweeden vinger van de linkerhand. Verkeerende het lijk in verre staat van ontbinding. Door het onstuimige weder, kon de visscherij door de Texelsche visschersvloot, in de de vorige week niet geregeld worden uitge oefend. De Noordzee-visschers besomdenvan f 80 tot f 60 per schuit. Hot geeptrekken leverde nog weinig op, evenals het rogvisschen binnengaats. Geep gold f 16 f 20 per tal en rog van 50 tot 65 cts. per stuk. De garna- lenvisschers vingen van 4 tot 9 manden per schuit en ontvingen f 4 per mand. Oudeschild, 4 Mei. Door de kiesvereeniging „Nieuw Leven", werd in hare vergadering van Zaterdag 1.1. met algemeene stemmen besloten, om den Heer S. T. Land, op nieuw kandidaat te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Oosterend, 6 Mei. Door de afdeeling „Ooster end (Texel)" van de „Vereeniging ter Bevor dering van de Nederlandsche Visscherij" zijn tot afgevaardigden naar de Algemeene Verga dering, te houden te Scheveningen op 27 Meia. s., benoemd de heeren J. K. Brouwer en C. Mos sel, leden van het bestuur der afdeeling. Helder, 5 Mei. De ansjovisvangst wordt beter. Hedenochtend brachten twee vletten ongeveer 120,000 stuks aan, die in één trek waren gevangen. De prijs was f 5,20 per 1000 stuks. De minister van marine brengt ter ken nis van zeevarenden, dat de witte buikton no. 3 in het schulpengat, zeegat van Texel. 3de" district, ter betere aanduiding van het wrak van het stoomschip König Wilhelm, is vervangen door eene witte buikton met klok, welke een weinig W.lijker is gelegd, in 85 dM. water. Het „Leidsche Dbl." bevat het volgende landbouwbericht Da eerste dag van Mei bracht gelukkig in de weersgesteldheid eene gimstige verandering, welke blijft aanhouden. Het begon er in de veestallen recht treurig uit te zien de windervoedervoorraad raakte op en het gras liet zich wachten. Nu bestaat er met grond vooruitzicht, dat het vee spoedig naar de weide kan gaan. Bij eenige veehouders zag men reeds sedert eenige dagen jong vee en enkele molkkoeien in het land, maar niet de overvloed van gras, de leege tassen waren daarvan oorzaak. Het overgezaaide wintergraan staat over het geheel uitmuntend en het koude weder van de maand April heeft daarop een gunstigen invloed uitgeoefend. In eene voordeelige lente zou het spillig opgeschoten zijn en zou de opbrengst aan graan niet groot zijn geworden. De boomkweekers, die ons bang gemaakt heb ben voor de verongelukte bloesems van de pere- boomen, mogen nu hun hart ophalen aan den waarlijk prachtigen tooi, die de meeste dier boomen zullen vertoonen. Ook de appel-, kerse en pruimeboomen zien er veelbelovend uit. Met de groententeelt was het op den kouden grond natuurlijk tobben nu zal het spoedig ver anderen. Nu het weder gunstiger is geworden, werd de veehandel ook terstond veel vlugger. Alleen met de varkens gaat het den boer nog niet naar wensch; deze beestjes zijn zeer goedkoop. In de laatste dagen liep te 'sHage het gerucht dat de Keizer van Duitschland voor nemens zou zijn in het laatst dezer maand een bezoek aan ons land te brengen en bepaal delijk, dat Z. M. eenige dagen in Amsterdam zou verblijven. Het Departement van Buitenlandsche Zaken zou reeds met dit plan in kennis zijn gesteld. In de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag, was de Minister van Oorlog aan het woord om zijn ontwerp te verdedigen en hij deed dit op eene wijze die de rechtmatige bewondering verwierf zoowel van voor- als tegenstanders, getuige de onverdeelde aan dacht der Kamer bij 'sMinisters rede, die den ganschen dag in beslag nam. Het doel, zeide de Minister, is verbetering der levende strijdkrachten tot handhaving der inwendige rust, verdediging van den Vaderlandschen bodem en hand having onzer neutraliteit waarvoor de bestaande toestand dit werd reeds lang erkend onvol doende is. Krachtig protesteerde de Minister tegen de insinu atie van den heer Van Vlijmen dat de Regeering zich aan misleiding had schuldig gemaakt en even zeer ontkende hij als Voorzitter der staatscommissie eenigen invloed op de leden dier commissie te hebben uitgeoefend. In bijzonderheden zette de Minister de hoofdb egin- selen van zijn wetsontwerp uiteen; stelde daarbij de noodzakelijkheid van een veldleger in het licht, evenzeer de onmisbaarheid van goede bezettings troepen en verklaarde dat overigens door wijziging van het ontwerp zooveel doenlijk de wettelijke leger- organisatie mogelijk gemaakt zal worden. Het door enkele leden zoo hoog aangeprezen vrij- willigersstelsel werd door den Minister bepaald afgekeurd, ja, zelfs een ramp voor het land geacht. Ook het Zwitsersehe stelsel achtte de Minister voor ons land bepaald ongeschikt en het stelsel van algemeenen dienstplicht zou l'/s millioen per jaar en 9 a 10 millioen in eens meer kosten dan het Regeerings voorstel. Daarentegen oordeelde de Minister het stelsel van den persoonlijken dienst plicht volstrekt noodzakelijk voor eene goede regeling der strijdkrachten en zij, die met het oog op het kazerneleven den persoonlijken dienstplicht afkeuren, mochten niet hebben toegestaan dat anderer kinderen blootstonden aan hetgeen z(j voor eigen kinderen verderfelijk vonden. Dat getuigtniet van christelijke liefde. (Toejuiching). De Minister ontkende overigens, dat het kazerne leven blaam verdient en de bezwaren daartegen aangevoerd dagteekenen van feiten 20 a 30 jaren geleden sedert echter zijn de toestanden veranderd, Uitstekend moge do toestand niet zjjn, maar ook elders wordt gevloekt. Scherper toezicht op de chambrees en meer gelegenheid voor de officieren om in de kazernes te wonen zal evenwel bevorderd worden. Wat de rechtspositie van den soldaat betreft, deze is beter geregeld, dan die van vele werklieden. Ten slotte verzekerde de Minister aan den heer Travaglino dat hij bij zijn aftreden alleen rekening zal houden met zijn innerlijke overtuiging zijn plicht te hebben gedaan voor Koning en Vaderland. (Toe juichingen en handgeklap zoowel aan rechter- als linkerzijde). Vele leden begaven zich naar de Ministerstafel om den heer Bergansius te complimenteeren. De betooging voor den werkdag van 8 uren is in ons land zeer vredig afgeloopen. In verschillende plaatsen werden meetings voor dit doel gehouden, doch de orde schijnt nergens verstoord te zijn geworden. In het buitenland schijnen die betoogingen echter niet overal zoo rustig te zijn afgeloopen. Uit Amsterdam meldt men Door het overlijden, in éóne week, van de heeren J. Borski, C. F. Schade en mevrouw Den Tex— Yriese, alhier, wier vermogen voor den eerste en de laatste op vele, voor den tweede op althans eenige millioenen geschat worden, moeten weldra aan de schatkist drie gansch niet te versmaden bijdragen ten deel vallen wegens successierecht. Yan het enorme ver mogen van den heer Borski, die ongehuwd was en zijne schatten aan familieleden in den tweeden graad nalaat, komt aan den Staat 14 pet. ten goede. Een der lezers van de Middelb. Crt. schrijft „Indien zij, die de dwaze gewoonte hebben om op bankpapier hun naam te schrijven of te stempelen hetgeen gewoonlijk als recla memiddel moet dienen wisten, hoe soms daarmee den spot gedreven wordt, zouden ze het misschien nalaten." „Zoo trof men laatst op een bankbiljet van f 25 den naamstempel van een hotelhouder uit Arnhem aan, waaronder geschreven was, „dat 't daar afzetters waren." Op een ander stond de naamstempel van een firma uit Rot terdam, waaronder vermeld stond; „Staat op 't punt van springen," TEXELSCHE CODEAHT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1