N\ 378. Zondag 17 Mei. A\ 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- cn Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL brengt ter kennis van zeevarenden, dat gedurende de uitvoering der werken tot verlenging der hoofden van de haven te Oudeschild op Texel, de Oostzijde van den havenmond door een witte tou en de Westzijde door een zwarte ton zal worden aangeduid. Die tonnen geven tevens de einden der in uit voering zijnde werken aan. Deze uiteinden zullen des nachts worden aangeduid door witte lichten te hangen aan palen, die in den zeebodem worden geheid. Texel 6 Mei 1891. De Burgemeester voornoemd, 0. M. KOOY. KENNISGEVING. INSCHRIJVING VOOR DE SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der Ge meente TEXEL noodigen bij deze uit: lo. alle mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1866; 2o. alle mannelijke ingezetenen, geboren in de jaren 1857 tot en met 1865, die, ofschoon in andere gemeenten reeds ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorig jaar in deze Gemeente zijn komen wonen; 8o. alle vreemdelingen, die sedert de laatste inschrijving in de termen zijn gevallen, om als ingezetenen te worden beschouwd om, met overlegging van een extract geboorte-akte, zoo zij elders geboren zijn, zich ter inschrijving voor de schutterij aan te melden ter Gemeente- Secretarie, tusschen den 15den en den 31sten Mei e. k.terwijl voorts wordt medegedeeld, dat voor die inschrijving meer bepaaldelijk zitting zal worden gehouden op Woensdag, den 20 Mei 1891, van des voormiddags 9 tot 12 uur. Wordende hierbij, ter voldoening aan artikel 8 van het Koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828, Staatsblad No. 6, nog medegedeeld eenige bepalingen, vastgesteld bij het Ilde hoofdstuk der Schutterij wet, betrekkelijk de inschrijving voor de Schutterij, luidende Artikel 6. Elk jaar, vóór den eersten Juni, zullen de ingezetenendie op den lsten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn ingetreden, zonder onderscheid of zij vermeenen mochten al of niet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, verplicht zijn, zich bij het bestuur der Gemeente, in welke zig wonen, voor de schutterij te doen inschrijven. Artikel 7. Zij, die in meer dan eene Gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, zullen tot de inschrijving verplicht zijn, binnen die Gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende Gemeenten alleen dienst doende of alleen rustende schutterijen bestaan, zullen zij zich doen inschrijven in de Gemeente, alwaar zij voor de personeele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren in die Gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Artikel 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, sullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven, naar deszelfs oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevene, om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken. Artikel 9. Die bevonden zullen worden zich niet vóór 1 Juni te hebben- doen Msehrijven, zullen door het plaat selijk bestuur ambtshalve ingeschreven worden, en door der schutters)-aad worden verwezen tot eene geldboete, terwijl zij daarenboven, zonder loting bij de schutterig zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 14 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOY. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, Gelet op art. 21 der Wet van 4 December 1872 (Stbl. no. 134); brengt ter algemeene kennis, dat, blijkens een bjj hem ontvangen schrijven van den genees kundigen Adjunct-Inspecteur voor Noord-Holland dd. 15 Mei 1891 no. 117, de mazelen in deze gemeente epidemisch heerschen. Texel, 16 Mei 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 16 Mei 1891. Met verwijzing naar achterstaande adver tentie, maken wij onze lezers indachtig, dat het Concert door do „Kleine Kapel van Schagen", hetwelk ons voor den afgeloopen winter was toegezegd, doch toen moest worden uitgesteld, thans zal plaats hebben Dinsdagavond a.s. in bet lokaal de Vergulde Kikkert. Wanneer wij berinneren aan de aangename avond welke de „Kleine Kapel" ons in de kermisweek van het vorig jaar boodt, en dat, volgens muziekkenners, het programma voor dezen avond veel schoons biedt, dan meenen wij met gerustheid een bezoek aan bet concert van Dinsdagavond wel te mogen aanbevelen. Tot zetter voor 's Rijks directe belastingen te Texel is benoemd de beer C. C. Backer Jr. te Oudeschild. Gisteren avond vergaderde de afdeeling Texel van de Holl. Maatscb. v. Landbouw in het Café Parkzicht. De werkzaamheden van deze vergadering bepaalden zich tot verkiezing van een nieuw bestuur, aangezien het bestuur bad gemeend tengevolge de aanneming van bet Reglement in de vorige vergadering, te moeten aftreden. De vergadering toonde evenwel bet ver trouwen in bet afgetreden Bestuur te willen bestendigen. Verkozen werden de heeren C. C. Keijser, G. J. O. Dikkers, P. K. Bremer, Aug. Keijser, A. P. Koorn, S. P. Koning, H. C. Dijt en J. J. Roeper, als nieuw lid werd gekozen de heer C. M. Kooy. Met een verzoek door de houders van Een denkooien tot Ged. Staten gericht, om de jacht een maand later te openen, meende de vergadering zich wel te kunnen vereenigen. Een voorstel door een der leden gedaan, dat onze afdeeling lid zal worden van de Kamer van Koophandel te Londen, wordt aangehoudende vergadering besloot af te wachten wat door den Gemeenteraad, waar ook dit onderwerp ter sprake is gebracht, zal worden gedaan. Een opmerking door een der leden gemaakt over het plaatsen van puntdraad tot af- beining van land aan den publieken weg, bad tengevolge de aanneming van een voorstel, dat de afdeeling zich zal wenden tot het ge meentebestuur, met verzoekde af heining vau land aan den publieken weg door middel van puntdraad, te verbieden. Naar wij vernemen is Mej. A. Boon, onderwijzeres te de Waal, in gelijke betrekking benoemd te Amsterdam. Oudeschild, 15 Mei. Met de ansjovisvangst gaat het zeer ongelijk. Reeds nu zijn visschers van de Zuiderzee teruggekeerd, omdat 't met de vangst niet wilde. Daarentegen waren een paar Texelsche vletten zoo gelukkig om op de Laan in één trek ruim 120000 stuks te vangen, waarvoor te Nieuwediep f900 werd besomd. Andere vletten hadden van 600 tot 1500 gevangen. Men zag dezer dagen ansjovis in de haven zwemmen die jacht maakten op kleine vischjes. Oosterend, 15 Mei. In het begin dezer week is een achttal schuiten van bier ter ansjovis vangst uitgezeild. Van de berichten, welke men daar eerstdaags van verwacht, zal het afbangen of na Pinksteren meerdere schuiten zullen uitzeilen. Terloops verneemt men, dat de vangst nog niet bevredigend is; de prijzen zijn echter boog: f 10 per 1000 stuks. Men voorziet minder goede resultaten dan bet vorige jaar. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden dat in het Gaatje Zuiderzee, 3de district, tengevolge van bet overwerken van den W.wal eene witte boei is gelegd in 36 dM. water, op bet volgende merkGroote kaap op Wieringen in molen van den Oever dat het gezonken tjalkschip in de Zuiderzee, 3de district, beoosten den Leekerboek, ligt op de peilingKerktoren Enkhuizen NO.t.N. Oosterleek NNW. L West De Nek WNW. dat de klokton in het Schulpengat, zeegat van Texel, 3de district, wegens een defect tijdelijk door eene witte buikton vervangen is dat bet torpedo-oefeningsterrein in het Schulpengat, zeegat van Texel, 3de district, wordt aangeduid door 4 zwart en wit geblokte boeien, waarvan 2 aan den wittentonskant en 2 aan den zwartentonskant. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, onlangs opgericht tot bevordering der belangen van den handel tusschen Neder land en Groot-Britannië, zal haren werkkring openen met een poging om verbetering aan te brengen in den steeds achteruitgaanden invoer van Nederlandsche zuivelproducten in EDgeland. De H. en N. Ct. meldt De Centrale liberale kiesvereeniging in het boofdkiesdistrict Helder hield gisteren, (Woens dag) onder presidum van den heer Th. J. Waller, in bet lokaal „Vlas- en Korenbeurs" te Anna Paulowna eene algemeene vergadering, tot het stellen van een candidaat voor bet lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Behalve door gewone leden der Yereeniging, werd de vergadering bijgewoond door afgevaardigden der Kiesvereenigingen te Texel, Wieringen, Petten en Anna Paulowna, die zich bij de Centrale hebben aangesloten. Uit de processen-verbaal der door de aan gesloten Vereenigingen gehouden stemmingen en uit de stemming ter vergadering bleek ten volle, dat het aftredend lid, de heer S. T. Land, do algemeen gewensche candidaat was, die dan ook met algemeene stemmen als zoodanig werd gekozen. In de gemeente Ambt-Almeloo zijn in twee huisgezinnen personen lijdende aan pokken, in één daarvan zijn de beide ouders en een kind van drie jaren aangetast. Sedert 1871 is dit het eerste geval van dien aard in de provinciën Overijsel en Drente. Als ver moedelijke oorzaak wordt opgegeven het naaien van zakken voor een groothandelaar. Deze zakken komen van heinde en ver uit het buitenland, en dus misschien ook uit streken, waar de pokken een gewone ziekte zijn. Ge lukkig zijn de geconstateerde gevallen niet van ernstigen aard. Op eene werkliedenbijeenkomst is sprake van de verschillende rechten, die men nog steeds derven moet, o. a. het recht van gemeenschap pelijk bezit. Een der jongere sprekers zong den lof van het Communisme. „Communisme? Wat is dat?" klonk het uit de zaal. „Dat zal ik je zeggen," sprak een oud werkman, die tot nu toe gezwegen had. „Zie je die oude kiel hier daar gaat ze in vier, acht, tien, zooveel stukken als je maar wilt, en daar heb jelui er ieder één vaD. Zie je, toen de kiel heel was, had ik er ten minste nog wat aan, maar nu hij onder jelui allen verdeeld is, heeft niemand meer iets aan die lappen ik niet en jelui ook niet I Zie je dat is Communisme 1" TEXEISCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1