Buitenland. De komst van den Keizer van Duitsch- land is bepaald op 't einde van Juni. De Koningin zil Z. M. te Amsterdam komen verwelkomen, waarna Z. M. de residentie zal bezoeken. De merkwaardigheden zullen door den Keizer worden bezichtigd. Z. M. zal in het Kon. Paleis logeeren en keert terug met een oor logsvloot uit Kiel, voor IJmuiden verzameld. Met de Pinksterdagen zal te Schevenin- gen, op het Seinpost-terras, reeds een nieuwig heid te zien zijn, waarvan men groot succes verwacht. Het is een door den heer Fischer, directeur van de Agence de Publicité, geëx ploiteerde labyrinth of doolhof, een vermake lijkheid, die in het buitenland bijzonder in trek is. In „De Standaard" waarschuwen de heeren Schneider Groot, pellers teWormer, tegen het zwavelen van gort, een middel dat gebruikt wordt om de kleur van slechte gort te verbeteren, maar volgens hen schadelijk is voor de gezondheid. De aldus bewerkte gort kan niet in melk worden gekookt zonder dat deze schift en de gort spoedig zuur wordt. Naar „de Tijd" verneemt, is besloten tot het organiseeren van een bedevaart der Nederlandsche jongelingschap naar Rome, ter gelegenheid van de driehonderdjarige herdenk- dag van den sterfdag van den H. Alsoysius van Gonzaga, patroon der studeerende jeugd. De bedevaart zal waarschijnlijk in September plaats hebben. Te Leiden is Woensdagmorgen afgebrand de stoom meelfabriek „De Sleutels", in de Looierstraat. De pogingen door het personeel aangewend om het gevaar in zijn voortgang te stuiten, mochten niet baten. Als vermoe delijke oorzaak wordt opgegeven het warm- loopen van een wals, welke van hout was. De aanwezige voorraad graan werd op f 50,000 geschat. De schade welke zeer groot is, wordt geschat op minstens f 150,000. Dwalen is menschelijk Dit bleek o.a. de vorige week te Neede bij den inzet van twee naast elkander liggende weiden. De heer S. was van moening, dat deze in massa en niet eerst afzonderlijk zouden ingezet worden. Het gevolg hiervan was, dat hij de helft, ofschoon hij de beide weiden bedoeld had, voor f 1300 inzette, terwijl daar entegen een ander de massa op f 1200 bepaald had. Men zegt, dat aan deze vergissing niets te veranderen valt. De Leeioarder Courant van 11 Mei bevat 2 aankondigingen vau 50-jarige echtvereeniging, 9 id. van 40-, 4 van 35-, 8 van 30-, 17 van 25-jarige echtvereeningvoorts kondigen 32 paren aan, dat zij in ondertrouw zijn opge- genomen, en 32, dat zij getrouwd zijn. De klachten, die uit Friesland komen over den zwaren druk, waaronder de bevolking gebukt gaat, hebben, zegt het U. D., dus blijk baar den lust nog niet gedoofd om zich in den echt te verbinden en ook niet dien om langdurige echtvereenigingen feestelijk te her denken. De persoonlijke dienstplicht in de keuken. Bij eene mevrouw te Breda trad op 1 Mei eene nieuwe meid in dienst. Reeds den volgenden dag verraste zij deze met eenen korperaal, die lékker zat te eten en voorgaf de broeder der dienstmeid te zijn, in de keuken. Mevrouw ver klaarde, nadat hij vertrokken was, van zulke bezoeken in het vervolg verschoond te willen blijven. Den 4den Mei ging de meid naar de kerk met 3 paar kousen, 6 rokkon en 2 japonnen aan, en de rest van haar goed onder den arm, om niet terug te komen. Denzelfden avond ontving mevrouw echter het volgende briefje: Zurpent van een Mevrou. Ik heef mijn Goos Pening ferdient dus ik koom niet te rug daar ik al lang fan u heef gehoort wat voor een surpent u is voor de booyen en altijd Tegen iemand zijn frij er. Der is op die jonge niks te segge korperaal als de perzoone lijke dionstplig er door komt mot je eige fent nog onder hum staan weetje dat wel dan kan die hem nog finde. Nou medam ik sal alle meide foor je waarschouwe hoorje floddermedam. Die sig vriendelijk noemende u dienaresse. Men meldt uit Luik aan het „Journal de Bruxelles" dat de werkstakers de steenen hebben losgemaakt, welke een brug steunen, waarover de spoorweg Luik Limburg loopt. Het schokken van den trein moest die steenen doen vallen en onvermijdelijk groote ongelukken teweegbrengen. Gelukkig heett dit slechts plaats gehad na het passeeren van den trein. Een aangename gewaarwording. Toen de secretaris van de Britsche legatie te Belgrado, de heer Maclour, dezer dagen een menagerie be zocht, lichtte een olifant hem met zijn snuit op. De reus hield zijn gevangene vast en was niet te bewegen hem de vrijheid te hergeven. De oppassers ranselden het dier met ijzeren staven, tot hij het slachtoffer ongedeerd weer op den grond zette. Op den 9n Mei waren er in het geheel 70.800 werkstakers in België, als; 26000, Char leroi 20,000, Luik7800, Centrum17,000 Bergen. Het warme weder der laatste dagen is in Duitschland reeds met verscheidene onweersbuien gepaard gegaan, die door zware stortregens menigen bewoner van laag gelegen huizen in ongelogenheid brachten zoo b. v. Zaterdag avond te Berlijn, Maandag morgen te Manheim en in den loop van Maandag vooral in Zuid-Duitschland op zeer vele plaatsen. Een slachter te Hameien (Westfalen) kwam onlangs met een bierhuisvriend overeen, dat hij dezen een knbieken Meter versch kalfsvleesch zou leveren voor 100 Mark. Maar bij nader in zien bemerkte hij, dat zijn kubieke meter kalfs vleesch hem veel meer kosten zou, en hij wei gerde het te leveren vooi den overeengekomen prijs. De zaak werd voor de rechtbank gebracht. Deskundigen berekenden, dat een kubieke meter kalfsvleesch een waarde zou hebben van 875 Mark., en de slachter werd veroordeeld om den eischer die som uit te betalen, of hem de bepaalde hoeveelheid kalfsvleesch te leveren. In de haven van Newport, in Wales, is een ijzeren stoomschip, dat voor het vervoer van petroleum was gebouwd, terwijl het in een dok lag, in de lucht gevlogen Een zestig tot zeventig mannen waren in verschillende deelen van het schip werkzaam om de petroleum uit de tanks te halen. Hoe de ontploffing ontstond, is niet opgehelderd, maar wordt aan de ontwikkeling van gas uit de aardolie toegeschreven. Een vijf tal personen werden terstond gedood en ver scheidene zwaar gewond. Te Weenen neemt de pokkenepidemie in hevigheid toe. Volgens het bulletin van het „Kais. GesunJheitsamt" van 5 dezer zijn in de laatste berichtsweek aldaar 92 personen door die ziekte aangetast, en zijn daaraan in die week 26 personen overleden. Ook te Brussel blijft de ziekte heerschen en daar kwamen in de laatste berichtsweek 12 sterfgevallen aan pokken voor. Al weder heeft zich een Parijsch bankier, zekere Lefort, uit de voeten gemaakt, een passief achterlatende van 400,000 Ir., tegenover een actief van 1000 fr. Er is echter eene brandkast, welke de justitie nog niet open heeft kunnen krijgen. Eenige jaren geleden is in Arabië een lach- plant ontdekc, welker zaad, dat veel overeenkomst heeft met spersieboontj6s, tot meel gemalen en zoo gebruikt, de menschen in een uitgelaten stemming brengt. Zij, die het gebruikt hebben, beginnen luid te lachen, te zingen, te dansen en de grootste gekheden te doen. De vroolijke bui duurt ongeveer een half uur. Zoodra de werking ophoudt, valt hij, die er aan onderhevig was, dood vermoeid in diepen slaap, en weet bij zijn ontwaken niets meer van hetgeen er gebeurd is. Men kan dit ook met het zaad van andere planten gedaan krijgen, als dit eerst Schiedam gepasseerd is. -- Te Hamilton, in Ontairio, heeft zich eene vrouw van 110 jaren van het leven beroofd door op haar bed te gaan liggen en dit in brand te steken. Het onlangs medegedeelde bericht aangaande een veertigtal personen, die door een dollen wolf gebeten waren in de omstreken van Czernowitz (Bukowina), blijkt niet overdreven geweest te zijn. Eene der gekwetsten, een meisje van 16 jaar, is verleden week aan „watervrees" te Buch arest overleden, waarheen men haar gebracht had om in het „Pasteur-instituut" van die stad behandeld te worden. Nog verscheidene anderen zijn met haar daarheen overgebracht, doch ook velen der gebetenen zijn te huis gebleven en hebben zich vergenoegd met hunne wonden op oude manier te laten uitbranden. VERGADERING vau (le Vrijzinnige Kiesver- eeniging te Burg; op Texel, Donderdag 14 Rei, 's avonds half acht, in de Vergulde Kikkert. De vergadering van de Vrijzinnige kiesvereeniging alhier, Donderdagavond gehouden, welke ook door niet-leden kon worden bijgewoond, had hoofdzakelijk ten doel, zooals de Voorz. bi) opening der vergadering mededeelde, het houden van een politieke lezing, waarnaar in eene vroegere vergadering het verlangen was uitgesproken. Het bestuur had aan dien wenk gevolg gegeven en was er in geslaagd den heer Dr. Prowein van Helder daarvoor bereid te vinden, welke hier in de vergadering als spreker zou op treden. Aangezien veel van hetgeen de spreker aanvoerde, overeenstemt met dat, wat in vele andere gelijkge zinde vereenigingen werd ten gehoore gebracht, reeds door tal van bladen is medegedeeld en wellicht door velen is gelezen, meenen wij, ook met het oog op onze beperkte ruimte, te kunnen volstaan met van deze lezing slechts een beknopt verslag te geven. De spr. begon zijne lezing met er op te wijzen dat in ons district schijnbaar weinig belangstelling wordt aan den dag gelegd voor de politiek, een ge volg hiervan, dat hier weinig strijd isnoemt hij dit laatste een verblijdend verschijnsel, 't kan toch goed zijn dat, ter voorkoming van indommeling, waarvan wellicht anderen partij zouden trekken, het politieke leven zoo nu en dan worde opgewekt. De spreker deed zieh kennen als voorstander van alg. kiesrechthij wenschte dat zoo onbekrompen mogelijk en sluit zich geheel aan bij het manifest der liberale Unie„dat het kiesrecht worde uitgebreid zoover als eene eerlijke toepassing van de Grondwet dit veroorlooft". De spr. maakt duidelijk, dat daarvoor niet, zooals sommigen meenen eene grondwetsherziening wordt vereischt, doch de regeling van het kiesrecht als een gevolg van de grondwetsherziening van 1887 nog steeds op zich laat wachten. Wfi leven, zegt spreker, nog steeds onder de overgangsbepalingen. By de laatste grondwetsherziening werd de regeling van het, kiesrecht aan de nieuwe Kamer overgelaten. Het kiesrecht tot benoeming van leden voor die nieuwe Kamer werd bjj additioneele artikelen of over gangsbepalingen geregeld en daaronder leven wfi nog steeds, omdatde Kamer verzuimde het kiesrecht volgens de Grondwet te regelen. Onder algemeen kiesrecht verstaat spr. niet kies recht aan allen zonder onderscheid, doch zoo on bekrompen toegepast, dat niet het bezit van kiesrecht een uitzondering is, doch juist het niet-kiezer zfjn een uitzondering moet wezen. De wet moet niet aanwijzen wie wel kiezer kan zfjn, maar aan wien dat recht niet kan worden verleend. Verder, zegt spr., verwarre men algemeen kiesrecht niet met algemeen kies- en stemrecht, hetwelk door de sociaal democraten wordt gewenscht. De invoering daarvan zou spr. niet toejuichen, volgens hem wordt dit door de sociaal democraten gewenscht, omdat daar voor weinig kans bestaat en alzoo een bron van ontevredenheid zal blijven bestaan, 't geen door die partij juist wordt verlangd. Met voorbeelden uit de geschiedenis van andere landen, toont spr. aan, dat uit algemeen kiesrecht de noodige hervormingen moeten voortkomenwas vroeger de leus leerplicht-onderwijs-algemeen kiesrecht, de ondervinding heeft geleerd, dat in deze frontverandering noodig is en thans de leuze moet zijn algemeen kiesrecht, waaruit dan van zelve zal volgen leerplicht en onderwijs. Aan eene arbeidsivetgeving bestaat groote behoefte de groote concurrentie op velerlei gebied en de ver meerdering van arbeidskrachten zjjn oorzaak dat vele industrieelen, vaak tegen hun zin, gedwongen zijn een overmatige arbeid tegen minimum loon te vorde ren tot bescherming van de werkende stand moet daarom de Staat optreden. Ons belastingstelsel eischt dringend hervorming. Geen enkele staatsparty zegt spr. kan beloven ver mindering van belastingen; de belastingen moeten er zyn en zullen steeds stfigen omdat er steeds meer noodig is; doch de belastingen moeten worden her vormd, meer worden geregeld naar ieders draagkracht. Eene inkomstenbelasting, progressief, meent spr. dat zal moeten worden ingevoerd om mogelfik te maken de afschaffing van sommige accfinsen, als op zeep, zouten suiker, deze laatste vooral omdat om het groote voedinggehalte dat de suiker bezit, dit meer alge meen moet kunnen worden gebruikt. Ook de patent belasting vindt veel bestrfiding, doch wanneer men alle belastingen wil afschaffen, vanwaar moet men dan het geld voor de huishouding bekomen? De grondbelasting, personeel en patent wfizen aan een cfifer van 277s millioen, die op de accjjnsen 43'/2 millioen en zulke inkomsten zfin niet zoo gemakke- lyk door anderen te vervangen. Daarom geen belofte van afschaffing van belastingen, doch belastingAer- vorming. Ook do mutatierechten, het meest drukkende op hen die zulks vaak het minst kunnen dragen, moeten worden gewfizigd en door billijker regeling worden dienstbaar gemaakt aan ons belastingstelsel. Ook de gemeentewet eischt dringend herziening, opdat zy, die deelen in de lusten, ook bydragen in de lasten. By bet bespreken der defensie, verklaart spr. zich vóór persoonlijke dienstplicht, (geen algemeene dienst plicht), hy noemt de plaatsvervanging eene grove onbiliykheid, waarvan de middenstand de meeste druk gevoelt; persoonlyke dienstplicht moet tot stand komen; er moet niet zfin een deel van het volk dat rechten, een ander deel dat plichten heeftniet een deel om te besturen en een ander om te dienen doch die de rechten wil moet ook de plichten willen. De mobilisatie moet zoodanig worden geregeld, dat deze zoo spoedig mogeiyk kan plaats hebben. Het punt koloniën en rechtspraak laat spr. rusten, niet om de mindere belangrykheid, doch om het reeds vergevorderde uur. Scheiding van Kerk en Staat, acht spr. noodzakeiyk by de vele godsdienstige gezindten welke ontstaan, en de algeheele afzondering van anderen, eischt de rechtvaardigheid dat de Staat zich onthoude van bevoordeeling van eenig kerkgenootschap. Van het vrijhandelstelsel verklaart spr. zich een beslist voorstander. In bfizondere gevallen echter, b.v. tot bevordering van eene nieuwe industrie of waar, voor de welvaart van eenig district zulks noodig zoude zijn, zou spr. indirecte steun door den Staat wenscheiyk vinden. Spr. eindigt zyne rede met de wensch dat ons land door krachtige hervorming eene plaats blfive behouden aan de spits der beschaafde natiën, en dat meer nog dan door monitors en waterliniën de inwen dige zedelyke kracht van ons volk onze zelfstandig heid zal bevorderen. Het debat, waartoe gelegenheid werd gegeven, bepaalde zich meer tot het vragen van nadere in lichtingen, dan tot bestryding van hetgeen door den spreker was gezegd. De heer Muller sprak naar aanleiding van het onderwerp belastingen en wenschte geheele afschaf fing der patentbelasting alsook van die op het zout. De heer de Braai, die een gunstiger gedachte heeft gekregen van algemeen kiesrecht, vraagt of het tot invoering daarvoor thans wel de juiste tyd is, spr. meent dat algemeen kiesrecht, b. v op ker- keiyk gebied, tegen verwachting heeft gewerkt. De heeren Stam en Muller hebben eenige beden kingen op de door den spr. aangeprezen indirecte steun door den staat te verleenen in sommige gevallen. De heer Frowein beantwoorde daarop kortelykdo gedane opmerkingen. Met een woord van dank, aan den spreker van dezen avond, sloot daarna de Voorz. de vergadering.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2