N°. 379. Donderdag 21 A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBueg op Texel. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL roepen by deze op de millicien- verlofgangers te Texel van de ligtingen 1885 tot en met 1889, welke Yoor 1 April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld om zich op Zaterdag den 6 Juni 1891, des middags te 12 ure, te bevinden ter bijwoning van de inspectie op het Raadhuis alhier. De milicien-verlofgangers worden opmerkzaam gemaakt dat zij zich, zooals het den soldaat betaamt, nuchteren en ordentlvjk, in militaire kleeding presenteeren en voorts lo. Dat elke verlofganger wiens uitrusting niet in behoorlijke orde bevonden wordt, zijn zakboekje en verlofpas niet medebrengt, met provoost arrest zal gestraft worden. 2o. Dat hij na de opgelegde straf te hebben ondergaan, krachtens art. 143 der Wet andermaal zal worden opgeroepen, om tot onderzoek voor den Heer Militie-Commissaris te verschijnen, en dat hij zich dan daartoe naar Alkmaar zal moeten begeven. 3o. Dat indien dat tweede onderzoek geen gunstiger resultaat oplevert dan het eerste, de zoodanige onder de wapenen zal worden geroepen. 4o. Dat de verlofganger, die zonder geldig geoordeelde redenen niet aan de oproeping voldoet, insgelijks ter oproeping onder de wapenen zal worden voorgedragen. Texel, den 19 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 20 Mei 1891. Tegelijk met de opening van het hötel „den Burg," werd Maandagmiddag in die lokaliteit de tentoonstelling geopend van voorwerpen, bestemd voor de verloting, welke ten bate van de te stichten algemeene bewaarschool te Oudeschild, zal worden gehouden. Wij achten ons niet bevoegd een oordeel uit te spreken over het grootste deel dei- voorwerpen van die tentoonstelling, wijl velen meer op het gebied van de dames te huis behooren, doch wanneer wij het algemeen aan zicht als grondslag nemen van het geheel, dan mogen wij niet anders zeggen, dan dat de tentoonstelling een prettigen indruk geeft. Met smaak zijn de verschillende voorwerpen geëtalleerd en met genoegen verwijlt men eenige oogenblikken in de daarvoor zeer ge schikte localiteit, om de tentoonstelling, bestaan de uit voorwerpen van Kunst, Smaak en Nut, in oogenschouw te nemen. Was het ongunstige weder van Maandag niet bevorderlijk aan een druk bezoek, toch maakten velen gebruik van de aangeboden gelegenheid. Gedurende deze week, tot en met Zondag, blijft de tentoonstelling geopend. Met vertrou wen meenen wij allen, welke nog geen kijkje hebben genomen, daartoe te mogen aansporen; de tentoonstelling is waarlijk een bezoek over- waardig. De entrée is geheel gratis, alzoo geen aanslag op de beurs, tenzij men daaronder zou willen verstaan de zachte aandrang door eenige jonge dames uitgeoefend, om u te bewegen een lot van de tentoonstelling te koopen. Doch ook daarin is men vrijmaar wie zou uit de hand van een lief maagdelijn niet gaarne een gelukkig lot willen ontvangen Mogen velen dan daarvan gebruik maken, èn tot genoegen van de lieve verkoopsters, èn tot bevordering van het goede doel: de stich ting van een algemeene bewaarschool aan het dorp Oudeschild. Naar wij vernemen zijn onze schippers voornemens zich tot hooger autoriteit te wen den, met verzoek om de aanbouw van pak huizen, annex de monding van de haven van Texel niet toe te staanhet bezwaar om de reeds lange monding der haven uit en in te gaan, zou door de eventueele aanbouw daar ter plaatse, nog moeielijker worden. Een adres in dien geest moet reeds in circulatie zijn. Kwam de lente niet op den bepaalden tijd en liet de zomer ons tot dusver in den steek, de tijd van afzet van Vee laat zich niet uitstellen en gevolgelijk werd gisteren de eerste groote lammerenmarkt gehouden. Met schroom gingen vele verkoopers met hun vee ter markt, want de verwach ting was niet groot. Voorkoop was dit jaar niet van beteekenis en velerlei berichten voorspelden niet veel goeds. De aanvoer op deze eerste markt was dan ook nog al beteekenend. De handel was stug, zeer stug, de verkoopers konden zich niet zoo gemakkelijk gewennen, aan de zooveel lagere prijzen, dan die van het vorige jaar. De koo- pers waren schuchter in het bieden en er verre van om aan de vraag der verkoopers te voldoen. Langzamerhand kwam er echter wat meer gang in het werk en nolens volens geraakte bijna al het aangevoerde verkocht. De hoogst besteedde prijs was f 10.25de laagste f 5.00dit waren echter in beide ge vallen uitzonderingen. Gemiddeld werd van f 6 tot f 8.50 besteed. Het vee getuigde ontegenzeggelijk van den strengen winter en het schrale voorjaar. Aangevoerd werden 2776 lammeren, 18 koeien, 32 schapen, 5 paarden, 27 schrammen, 38 biggen, 4 n. kalveren en 3 geiten. Het aangekondigde concert, door de Kleine Kapel van Schagen, had gisteren avond in de Vergulde Kikkert plaats. Aangezien we verhinderd waren het concert bij te wonen, kunnen we daarvan onzen lezers geen verslag geven. Oostebend, 18 Mei. Jl. Zaterdag werd alhier in eene vergadering der Liberale Kiezers- vereeniging, na afdoening van eenige huishou delijke zaken, de heer S. T. Land met alge meene stemmen tot candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer gesteld. De "Waal, 19 Mei. De uitslag der op Za terdag 16 Mei gehouden aanbestedingen van het grondvervoer op de wegen in den polder Waal en Burg is als volgt Westeboersweg 150 M3. laagste inschrijver J. Kok voor f42. Kooistukweg 93 M3. laagste inschrijver C. J. Bakker voor f52,47. Middenweg, 150 M\, laagste inschrijver C. J. Bakker voor f88,97. Kilstukweg, 170 M3., laagste inschrijver IJ. Ran voor f 106,25. Als een staaltje van de stemming, die in de kolonie heerscht, kan dienen, dat „De West-Indiër," in haar nummer van 22 April het ontslag van den Gouverneur Lohman met groote letters mededeelende, daarbij voegt: „Het oogenblik is nog niet gekomen, om al de moeilijkheden en al don strijd, al de smart en al de ellende, al de ongelukken en al de rampen te vermelden, die het onzinnig bestuur van jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman in zoo korten tijd over deze kolonie heeft uit gestort. Maar de snelheid, waarmede het bericht van zijn ontslag zich gisteravond in deze stad verspreidde, de uitbundige blijdschap, zicht baar op het gelaat van allen, die het heugelijk nieuws vernamen, de wederzijdsche harte lijke gelukwenschen, die men elkander over deze gelukkige gebeurtenis toebracht, deden eerder denken aan de verlossing van een buiten- landschen vijand, dan aan de eenvoudige ver wisseling van het hoofd des bestuurs. In onze Koloniën schijnt de ïust nog niet hersteld te zijn. Het Vaderland ontving uit Suriname het volgende telegram „De toestand is steeds gespannen. De ge wapende macht handhaaft de orde onder de burgerij. De Staten hebben een request in gediend om nog eene oorlogsboot. De Engel- sche consul heeft telegraphisch hulp aan zijne regeering gevraagd. ,.De gouverneur beschuldigt mr. Kalfï als de oorzaak van het oproer." Te Deventer kwam dezer dagen bij den manufacturier H. B. een als heer boer gekleed persoon, die zeide genaamd te zijn J. Gerritsen en te Wilp te wonen. Daar hij zou gaan trou wen, kocht hij een bed met peluw en 4 kussens en nog ander beddegoed. De winkelier noodigde hem in zijn woonvertrek, om er eene hart versterking te gebruiken, en liet hem tevens eene sigaar opsteken. Daarna kocni de klant een trouwpak en een tricot onderpak, alles te zamen voor f 103. Het onderpak zou hij maar meenemenhet andere goed zou hij latei- komen halen en dan tegelijk de rekening ver effenen. Tot nu toe is hij echter nog niet teruggekomen. Yoor eenige dagen werd ten kantore van den heer Ketjen, firma Schattenkerk Comp., te Doesburg, een valsche wissel gepresenteerd en uitbetaald, groot f 10.000. De vermoede lijke dader, zekere N., compagnon van den heer Fr., koopman in granen en koloniale goe deren te Doesburg, is sedert voortvluchtig. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1