Buitenland. Naar men uit de Betuwe meldt, staan de meeste vruchtboomen in vollen bloei. Vooral de kersenboomgaarden beloven veel en lijken wel reusachtige bloemruikers. De lucht is vervuld van de heerlijkste geuren. Ook de pruimen dragen gansche rijen van bloemknoppen. Abrikozen, welke bijna uitge bloeid hebben, hebben veel geleden van de koude noorden- en oostenwinden en zullen vrij algemeen in opbrengst tegenvallen. Perziken hebben zelden zoo gebloeid en beloven een meer dan overvloedigon oogst. Volgt er nu meer warm weder, dan zal 1891 voor de Betuwe een der beste fruitjaren worden. In het Westland zijn de vooruitzichten voor den ooftbouw goed. De vruchtboomen stam prachtig geknopt; bessen, pruimen, appelen, en peren beloven alle eene rijke dracht. De druiven maken alleen eene uitzondering. Er spruit weinig vrucht uit, terwijl vele knoppen dor blijven, ten gevolge van den strengen winter. Aal- en kruisbessen worden ernstig bedreigd door de rupsen van de bessenbladweps, welke in groote hoeveelheid'op de jonge blaadjes voorkomen. Alle middelen worden aangewend om de plaag te bestrijden. Het strooien met tabaksstof en het spuiten met tabakswater en tabaks-spiritus is aan de orde van den dag. Naar het „Hbl." verneemt, is aan de nieuwe cellulaire gevangenis op den Amstel- veenschen wog bij Amsterdam een ernstig gebrek ontdekt. Het moet n. 1. gebleken zijn, dat de gevangenen met elkaar kunnen spreken door de ventilatiebuizen. Een gesprek met luider stemme door hen gevoerd, kan zelfs door iemand, die buiten het gebouw staat, gehoord worden. De rechtbank te Ramsgate heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende het afhakken van haringnetten van den reeder der Noord- wijksche schuit No. 26 door den kotter R. 413, en heeft de eigenaren van dien kotter veroor deeld tot schadevergoeding en in de kosten van het geding. De nieuw op te richten cadettenschool zal te Alkmaar worden gevestigd, doch eerst in 1893 kunnen geopend worden. Een landbouwer te N ijland sneed zich op 27 April 11. in den duim; daarna behandelde hij eene zieke koe, met het gevolg, dat een weinig van een geneesmiddel in zijn wondje kwam. Een paar dagen verliepen, toen duim en arm begonnen op te loopen en zich teekenen van ongesteldheid bij hem vertoonden. De ge neesheer stelde vast dat bloedvergiftiging had plaats gehad en de vorige week is de man, na erg geleden te hebben, gestorven. Uit Eext schrijft men: Wat de mode betreft gaat men in vele geval len weer tot het oude over. Hier doet men aldus bij 't voltrekken van een huwelijk. Het verzoeken (wasschup-neugen) van familieleden en vrienden, 't opeischen van de jonge bruid, enz. enz., in alles gaat men weer tot vroegere dagen terug. Ook in dit opzicht volgt men hier dus de mode. Of hier nog al vele huwe lijken gesloten worden? Zeer zeker, op één dag soms 5 6 paar. Dit alles getuigt dus niet van een slechten tijd, al is het brood duur en zijn de varkens bijna zonder waarde. Als ingezonden komt in de Zijper Ct. een artikel voor uit een Amerikaansch blad, waaraan wij het volgende ontleenen: „Onlangs is aan James Storrey uit Kansas City N. Amerika (na proefneming) uitsluitend aan hem het recht verleend om kunsteieren te maken en in den handol te brengen. James Storrey zegt de Cincinatie Requirer heeft de benoodigde machineriën in gereedheid om zoo aanstonds de curieuze mededinging n.l. om eieren te maken met de kip te aan vaarden. De strijd, zegt hij, tusschen de machine en de kip om den hoogsten rang! zal kort zijn, daar de victorie voor eerstgenoemde niet lang uitblij ven zal. Mr. Storrey's proces is zeer eenvoudig. Hij is in staat en bereid om een kunstei zoo te fabri- ceeren, dat do beste kenner het hoogst moeielijk vinden zal om de imitatie van het natuurlijke ei te kunnen onderscheiden, zoowel in vorm, kleur, dojer en wit als in smaak. Kalk, water, bloed, melk, vet, erwten en een of twee soorten groente zijn de ingrediënten van zijne samenstelling. Het dojer van het ei is samengestold uit 33 percent geel vet, 14 p. c. Caseine, Caseine is dat gedeelte uit de melk waarvan de boter en de kaas voorkomt 3 p. c. Albumen (extract van bloed of eierwitstof) voor dit doel gezocht uit het bloed van de biefstuk en daar deze ingre diënten zeer goedkoop zijn, zullen de eieren op niet meer dan 7'/3 cent hollandsch geld per dozijn te staan komen. Zij kunnen een maand lang worden bewaard, mits op een goede plaats, en zullen frisch van smaak blijven zoo goed als een pas gelegd kippenei. Uit Stadskanaal schrijft menNaar aanleiding van de beweging ter verkrijging van den acht-urigen arbeidsdag in deze gemeente, heeft de directeur van de fabriek „De Nijverheid" eene lijst in de fabriek neergelegd, waarop ieder werkman mocht aanteekenen hoe lang hij dagelijks wenschte te werken. Het bleek dat 10 der werklieden per etmaal 10 en 38 hunner 12 en meer uren verlangden te arbeiden. In de laatste dagen zijn wederom verschil lende personen te Rotterdam de dupe geworden van twee zich aldaar ophoudende personen. Zij kiezen hoofdzakelijk voor hun doel koffie huishouders. Een van 'hen tracht geld te krijgen voor een partij manufacturenterwijl hij hier mede bezig is en verzekert, dat hij dit alleen doet omdat hij geldgebrek heeft, komt zijn handlanger binnen, doch houd zich vreemd, en is verstomd over het koopje dat er te doen is. Hij wil het graag voor dien prijs hebben en verzoekt den houder of de houdster der inrichting hem het bedrag voor te schieten, zij kunnen het goed tot pand houden totdat hij geld heeft gehaald. Wordt zijn verzoek ingewilligd, dan vertrekken de twee personen de een na den ander, en de houder van het goed komt later tot de overtuiging dat hij is opgelicht, daar het goed veel te duur betaald is. Het programma is thans vastgesteld van de ontvangst der beide Koninginnen in de hoofdstad. H. M. de Koningin en H. M. de Regentes zullen Dinsdag den 26 Mei aldaar aankomen. Dienzelfden avond zal er ten paleize cour voor dames worden gehouden. Woensdagmorgen is er groote audiëntie van autoriteiten. Den middag van dien dag, 2 uur, zal de plechtige begroeting in de Nieuwe Kerk worden gehouden, waarbij aan H. H. M. M. van wege de gemeente een medaille zal worden aangeboden. Donderdagmorgen is er particu liere audiëntie, 's Middags 2 uurSteenlegging van het Buiten-Gasthuis. Liederen zullen worden gezongen door een kinderkoor van 5000 leerlingen der openbare en bijzondere scholen, versterkt door een mannenkoor van 600 zangers. Men schrijft uit Diepenveen: Sedert langen tijd dwalen in deze gemeente wilde varkens rond. Reeds vroeg in het voor jaar is er door verscheidene jagers jacht op gemaakt, doch met ongunstig gevolg. De dieren verplaatsen zich zoo snel, dat zij spoedig uit het oog verdwenen zijn. De landbouwers ver langen zeer, dat er nog eens wat jachtlief hebbers op uitgaan, om hen van die lastige dieren te bevrijden. De schade, die zij ver oorzaken, is groot, omdat zij de akkers omwroe ten in gezelschap van eenige jongen, die hen later, wanneer ze groot geworden zijn, wel ijverig zullen bijstaan om de verwoestingen nog grooter te maken. Aan minnaars van vogels, die zich bezig houden met ze te vangen, wordt de raad gegeven, om van pas gevangen vogels eenige dagen de vleugels te binden, want een vogel, die zijn vrij heid verloren heeft, is, zoodra hij in een nauw hok wordt opgesloten, niet dadelijk in die cellu laire gevangenis op zijn gemak, de meeste trachten door de tralies der kooi heen te breken, waardoor kneuzingen ontstaan, die hun den moed ontnemen om in hun onderhoud te voorzien. Zij moeten niet kunnen vliegen en zooveel mogelijk op den bodem der kooi blijven zitten, waar het voedsel, wat zij gewoon zijn in de natuur te vinden, in overvloed moet aanwezig zijn. Later, wanneer zij zich in den gevangen staat kunnen schikken, mag men de vleugols weder losmaken. In Mei. Zij. „Ik ben toch zoo gelukkig, George, als ik aan de toekomst denk. 't Is waar, we zijn niet rijk, maar ook met water en brood, niet waar, kan men gelukkig zijn, als men elkander maar oprecht bemint." „Zeker, zeker," antwoordde George bewogen. „Als jij maar voor het brood zorgt, zal ik mijn best wel doen, dat er water genoeg is." Zoo talrijke en hevige onweders als er ver leden week over zuidelijk Duitschland gewoed hebben, heeft men sedert menschengeheugen in de Meimaand niet gezien. Zaterdag nacht woedden verscheidene onweders boven het Rijndal. Uit Hessen meldt men, dat het Zondag en Maandag hevig gedonderd heeft in het grootste deel der provincie Rijnhessen, in den Pialz en Sterkenburg. Het onweder was van hevigen hagelslag vergezeld, welke in korte oogenblikken geheele streken opnieuw het winter- uitzicht gaf, de bloemen van de fruitboomen vernielde en veel schade aan de wijngaarden veroorzaakte. De velden hebben ook geleden. Te Asheim had eene wolkbreuk plaats, welke het dorp in korten tijd onder water zette. Jonge wijnbergplantingen werden door den watervloed vernield en de sedert eenige dagen geplante aard appelen werden uit het veld weggespoeld. Ook in de Alsenz- en Zeilerdalen en den Rein- pfalz heeft de hagel groote verwoestingen aan gericht, vooral in de wijnbergen. Te Winterheim en Ooer Olm viel de bliksem, waardoor twee gebouwen in asch werden gelegd, enz. enz. Over de vijandelijkheden der Chineezen jegens de Europeanen te Wuhu wordt nader medegedeeld dat zij, na het gebouw der Katho lieke zending in brand te hebben gestoken, de douanegebouwen aanvielen en daar evenzeer brand stichtten. Daarna werd het Britsche con sulaat geheel geplunderd. De consul en zijne vrouw wisten, in Chineesche kleederdracht ver momd, te ontsnappen. Tevens wordt echter bericht, dat thans weder alles rustig is. Een paar weken geleden waren de Duitsche en Oostenrljksche bladen vol bijzonderheden over een man te Weenen, die zijn gansche gezin en zichzelven om het leven bracht. Dat schijnt wel aanstekelijk gewerkt te hebben, want sedert dien tijd zijn in verschillende oorden èn van Duitsch land èn van Oostenrijk èn van Hongarije dergelijke gevallen voorgekomen alleen te Buda Pest drie. In sommige bijzonderheden stemmen enkele van die vele gevallen zoodanig overeen, dat men wel tot het besluit mag komen, dat de dagbladen goed zouden doen ze achterwege te laten. Uit Berlijn wordt van Vrijdag gemeld: Heden namiddag ten 21/, ure reed de Keizer in een Russisch voertuig, met drie paarden bespan nen, door Potsdam, toen de paarden plotseling schrikten en op hol gingen, tengevolge waarvan het voertuig met een geweldigen slag tegen een boom geworpen werd. Een der paarden stortte ter aarde, de disselboom brak en de koetsier werd van de bok geworpen. De Keizer is door de tegenwoordigheid van geest van de naast hem zittende adjudant behoed voor een geweldadige val. Omstreeks denzelfden tijd in het vorig jaar, tegen Pinkster, werd de Keizer, zooals men zich zal herinneren, ook in Potsdam op een rijtoer uit het rijtuig geworpen. In Rusland heeft men verscheidene jaren achtereen onderzoekingen ingesteld naar de moge lijkheid, om des winters de vaart open te houden met behulp van Ledo Kols, d. z. ijsbrekers. Daar van is thans het resultaat bekend geworden. Een bepaald model, dat door stoom wordt voort bewogen, voldeed aan alle billijke eischen, en daarmee hoopt men nu te bewerken, dat in het vervolg de scheepvaart op de Zwarte Z6e, de Zee van Azof en de Oostzee, die tegenwoordig 's winters vier of vijf maanden is gestremd, onafgebroken zal kunnen worden voortgezet. Op het oogenblik zijn reeds vijf dergelijke ijs- brekers voor de Oostzee in gereedheid. Zulke hooge verwachtingen heeft men daarvan, dat men zich voorstelt, den tocht naar de Noordpool daarmee zeer te zullen vergemakkelijken. Het beruchte Doodsdal in Californië zal thans door de Regeering van dat land worden onderzocht. Dit dal is zulk een gloeiende woestenij, dat menschen en dieren, die daar aan hun einde komen, niet vergaan, maar tot mummies uitdrogen. Om er te kunnen reizen moeten er verbazend groote hoeveelheden water medegenomen worden, want bronnen zijn er niet te vinden en de ver-

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2