Zondag 24 Mei. A®. 1891. Advertentieblad. Nieuws en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland, ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL brengt ter kennis van zeevarenden, dat gedurende de uitvoering der werken tot verlenging der hoofden van de haven te Oudeschild op Texel, dc Oostzijde van den havenmond door een witte ton en de Westzijde door een zwarte ton zal worden aangeduid. Die tonnen geven tevens de einden der in uit voering zijnde werken aan. Deze uiteinden zullen des nachts worden aangeduid door witte lichten te hangen aan palen, die in den zeebodem worden geheid. Texel 6 Mei 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL maakt bekend, dat van Zondag den 17 Mei tot en met Zaterdag den 23 Mei 1891, in deze ge meente een persoon aan Mazelen is overleden. Texel, 23 Mei 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. BE KENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL', gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daar van, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Woensdag den 27 Mei 1891, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 23 Mei 1891. De burgemeester voornoemd, 0. M. KOOY. TEXEL, 28 Mei 1891. Ds. F. A. van Schaick, pred. bij de Herv. gemeente te St. Annaland, heeft het op hem uitgebracht beroep naar de Herv. ge meente te Burg op Texel aangenomen. Donderdagmorgen had de eerste groote verzending van Lammeren, van Texel naar Leiden plaats. Met vier veebooten en drie schuiten werden 4600 Lammeren vervoerd. In de Dinsdag door de Tweede Kamer gehouden zitting deed de minister van Kolo niën mededeeling van door hem ontvangen regeeringsberichten uit Suriname dl. 16 Mei, welke melden dat de orde is hersteld, dat samenwerking is verkregen tusschen den gou verneur, den procureur-generaal en den com mandant der zeemacht en dat versterking van macht voorloopig onnoodig is. Volgens berichten heeft de Engelsche gezant te Hage zich tot den minister van buitenlandsche zaken, jhr. Hartsen, gewend, V" einde schadeloosstelling te vragen voor hade, aan eigendommen van Engelschen "iname toegebracht bij de jongste onlusten. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield Woensdag in het gebouw dor Vrije Ge meente te Amsterdam hare 105de algemeene vergadering, welke door den Voorzitter, Mr. H. J. Kist, werd geopend met eene toespraak, waarin hij betoogde, dat, hoeveel er ook ge- I daan was en tot stand gebracht sedert hij nu f tien jaren geleden ook eene algemeene ver- gadering presideerde, het Nut toch, evenmin als toeu, op de behaalde lauweren kan gaan rusten, er nog veel te doen overblijft, er nog veel van het Nut zal verwacht worden. Blijkens het jaarverslag bedraagt het aantal leden 16,159 gewone, 354 eereleden, één lid van verdienste en 13 algemeene leden. De finantiëele toestand is niet al te gunstig; versterking der middelen is hoog noodig. Het Schoolfonds, gesticht door het Nut, mocht ontvangen aan bijdragen in eens f8512 en aan jaarlijkscke bijdragen f 1493,25. Majoor Waelput, wiens naam als weerprofeet een zeer goeden klank heeft, geeft het volgende lijstje weervoorspellingen voor 1891 Mei 1891. Voor het einde dezer maand eenige dagen goede warmte. Juni. Over het algemeen droog en schoon. De warmte zal waarschijnlijk eerst na den lOden komen. Juli. Wat regen en een weinig warmte. Den 22 Juli begint een vochtige periode. Er zal echter minder regen vallen dan verleden jaar. Augustus. De eerste helft der maand wat regen, de laatste warmte. September. De eerste helft der maand over hot algemeen schoon. Met de laatste 15 dagen van Augustus zal dit het schoonste weer des jaars zijn. Gedurende de tweede helft van September zou men met de nachtevening wel wat vorst kunnen hebben. October. Op 2 October begint eene drooge periode van 72 dagen. November. Wat vorst. December. Op 13 December vangt eene vochtige periode aan van 71 dagen. De winter zal niet streng zijn, doch men zal vorst en sneeuw hebben in de maand Februari 1892. De bekende Spanjaard met zijn verborgen schatten schijnt den moed nog maar niet op te geven. Thans heeft hij getracht een slach- offer te zoeken te 's Hertogenbosch. Bedoelde persoon ontving 24 April den eersten brief, inhoudende de vraag of de geadresseerde nog altijd in Den Bosch woonde en het verzoek zijn juist adres op te gevenhij zou dan een belangrijke mededeeling ontvangen. Men be steedde een 12'A cents postzegel, enkel natuur lijk om de aardigheid, en daar kwam 1 Mei een uitvoerig schrijven uit de „militaire ge vangenis" te Barcelona. Daarin wordt gevraagd de toezending van slechts f3750, dan zal terstond een knecht worden gezonden met het plan van de streek, waar de schatten in den grond liggen verborgen, ten bedrage van ander half millioen gulden, in biljetten van f1000. De Bosschenaar heeft wijselijk gemeend, de f3750 nog maar niet te moeten zenden. Nagenoeg al de goederen uit de ruïne van het afgebrande Rijks-Entrepot te Rotter dam zijn thans opgeruimd. Kleine partijen goederen, welke nog gaaf waren, zooals aman delen, zijn vernietigd, daar bij het uitvoeren de belasting hooger zou zijn dan de waarde. De groote Indische olifant in „Artis" te Amsterdam bijna algemeen bekend onder den kenschetsenden naam van „de kwade", had verleden week Woensdag een landerige bui. Hij zag de zon zoo vriendelijk schijnen door de ruiten van het knaagdierengebouw, het groen zag er malsch en frisch uit, kortom langsnuit begreep het groote contrast, dat er bestond tusschen zijn bekrompen stal en de buitenlucht. Hij trok daarom even de ketting van een halven d.M, dikte, waaraan hij vastlag, stuk, wandelde de deur uit en daar zagen de oppassers op een gegeven oogenblik het logge gevaarte op een sukkeldrafje door den tuin gaan. In allerijl schoten zij toe, doch al spande de olifant zich met do warmte ook volstrekt niet in, het personeel kon hem onmogelijk inhalen. Allen verkeerden in doodelijken angst, dat het beest het hek zou omver loopen en zoo zijn tocht door de stad voortzetten, Gelukkig liep hij echter met den kop tegen het aquarium op, waardoor hij viel. Nu was de grootste kwestie hem overeind te krijgen. Eenige mannen klommen op den rug van het dier en één van hen begon het zelfs met het achtereind van een byl op den kop te tikken. Dit hielp; langzamerhand richtte het gevaarte zich op, spoedig werden nu eenige touwen om zijn lichaam geslagen en zoo gelukte het veertig man na eenige uren werkens den deserteur maar meteen naar zijn nieuw verblijf in de roofdieren- galerij over te brengen. Des nachts hielden twee oppassers bij het schuwe dier de wacht, doch de lust tot wandelen schijnt voorbij te zijn. (Echo.) Men schrijft van Het Bildt van 17 Mei Negen vonnissen zijn thans gevallen, waardoor aan de eigenaars machtiging is verleend de weerspannige huurders uit te zetten. Inden loop der week zal hieraan uitvoering worden gegeven. Ofschoon de huurders begrijpen dat ze voor de wet toch moesten wijken, bleven ze, alleen om de verhuurders op kosten te jagen. Uit St. An na-Parochie wordt van 19 dezer gemeld: De uitzettingen zijn hier kalm afge- loopen, vier door marechaussees, terwijl de overigen dit uit eigen beweging deden. Dat er te onzent ook reeds in vroeger eeuwen geklaagd werd over militarisme in verband met belastingdruk, bewijst het onderstaand rijm, in 1685 vervaardigd „Geeft den keizer, wat des keizers is." Indien des keizers is, daar 's Keizers beeld op staat-, Zoo moet men 't geld aan die, wiens beeld daarop staat, geven; Waarom dan, Hollanders! geraasd, getierd gekeven, Dat d' oorlogin uw beurs den blooten grond maar laat? Wat staat er op het geld jongt bij den staat geslagen? 't Zij Schelling, Ducaton, Rijksdaalder of Ducaat? Geen Vrede of Vrijheid, maar een Ruiter of soldaat, Of vinnig Oorlogsschip, voorspooksels van die plagen; Onthoud den krijgsman dan 't geld, dat zijn beeld draagt niet. Wat of den staat in tijd van vrede heeft bewogen, Tot zulk een muntslag? 't Was toen duister voor 'onz oogen; Nu ziet men, dat dit niet is bi) geval geschiet. Een natte zomer op komst? Een eierenzoeker heeft opgemerkt, dat de vogelen, zooals kievitten, enz. die hunne nesten op den beganen grond maken, daarvoor dit jaar de hoogste plekjes opzoeken. Wanneer dit geschiedt, heeft men, volgens de ervaringen van den eierenzoeker, niet op een droge zomer te wachten, dan nestelen de vogels bij voor keur op het laagste land. In hoeverre de weerprofeet gelijk heeft zal de tijd moeten leeren. Uit Beusichem meldt men, dd. 20 Mei Het heeft hier een paar nachten zóó gevroren, dat op verscheidene plaatsen de aardappelen, welke reeds mooi stonden, afgevroren zijn, zoodat zij daardoor zeer veel vertraging in hunnen groei zullen ondervinden. Ook vreest men zeer voor den bloesem der vruchtboomen, vooral voor de appelen, welke nog lang niet gezet zijn, wat met sommige soorten van pereboomen wel het geval is. Vragen en antwoorden. Vraag. Wat zijn belastingen? Antw. Lancetten van den Staat. Vr. Wat is een kua Antw. Veelal het begin van 'n wereld vol gehaspel. Vr. Wat is een huwelijks-aanvraag in de cou ranten Antw. Een aanval op Mozes en de profeten? Vr. Waarin munten de meeste advokaten uit Antw. In het plukken van ganzen. Vr. Wat is een moeieljjk te verbuigen werkwoord? Antw. Betalen. Vr. Wat zin is er een liefdesroman? Antw. Onzin. Vr. Wat is dikwerf koudei dan ijs en harder dan graniet en toch warm en buigzaam? Antw. Een menschenhart. Vr. Welken moed treft men het meest aan in de wereld Antw. Hoogmoed. Vr. Waaraan heeft onze beroemde Nederlandsche zindelijkheid groote behoefte Antw. Aan badkamers in alle huizen. (Hum. Alb

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1