Buitenland. Ingezonden Stukken. In de Betuwe is door de hagelbuien van de laatste dagen aan de vruchtboomen nogal wat schade toegebracht. De bloei is echter zóó buitengewoon groot, dat men van de opbrengst, als geene andere nadeelige invloeden zich doen golden, veel goeds verwacht. Uit Tilburg meldt men van 19 dezer Heden voormiddag omstreeks 11 uur werd plotseling een enkele, maar hevige donderslag gehoord, die een bliksemstraal op den voet volgde. Do huizen dreunden nog op hunne grondvesten, toen er eene regen- en hagelbui !osbvak, vergezeld van een windhoos, die maar een paar minuten aanhield. In dien korten tijd is echter eene aanzienlijke schade aangericht. Op vele plaatsen werden geheele rijen pannen van het dak geslingerd, geheele ramen uitge licht, ruiten gebroken en boomen ontworteld, terwijl van vele woningen, o. a. ook van eene keet van de aannemers der nieuwe werken aan de ateliers der staatsspoorwegen, het dak grootendeels vernield werd. Hoe gevaarlijk katten zijn, wanneer ze jongen hebben, ondervond dezer dagen een landbouwer te Haarlem. Een jong poesje had van de melk gesnoept, en toen hij bezig was met het dier eene kastijding toe te dienen, kwam eensklaps de oude kat toegeschoten, welke den man aanvloog en hem een hevigen beet in de hand toebracht. Kort daarop is de landbouwer ongesteld geworden en ligt thans bedenkelijk ziek. Te Amsterdam loopen een man en vrouw met bedellijsten rond, wier levenswijze door bestuurderen van het genootschap „Liefdadigheid naar vermogen" aldaar, omschreven wordt 's Morgens gebruikt men voor ontbijt eenige eieren en cadetjes (ander brood komt niet op tafel) 2 fleschjes bier en een paar maatjes jenever. Ging men vroeger, toen men in de logementen nachtverblijf hie'.d, dineeren in een der restaurants op het Damrak fl de persoon, thans wordt tehuis het middagmaal gebruikt en wordt er gewoonlijk soep, vleesch, Maltha-aardappelen en groenten opgedischt een bloemkooltje ad f0.40 is met te duurDrie kan melk daags en ongeveer 50 eieren per week worden volgens onpartijdige iniorraatiën bovendien voor de be hoeften noodig geacht. Ook de kleeding laat niets te wenschen over, de man stelt hoogen prijs op fijnen snit en goede qualiteit. Over dag gaat hij, niettegenstaande het heet dat hij door belemmerde bewegingen geen arbeid kan doen, eemge uren wandelen en drinkt zijn cognacje in de netste cafésonderwijl laat hij zijne vrouw het werk loopen met bedellijsten doen. Hij maakt wel degelijk nog veel gebruik van sterken drank. De vrouw geeft hem in dit opzicht weinig toe. Ook omtrent het gedrag der dochter krijgt men geene gunstige inlichtingen. Met 1 October a. s. is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de rijks-kweek scholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Worden vele liefhebbers van de phono- graaf weerhouden zich zoo'n toestel aan te schaffen, thans wordt de gelegenheid aangeboden om een soortgelijk werktuig voor betrekkelijk zeer geringen prijs te kunnen koopen. Dit instrument is genaamd „Grammophoon. „Wij waren dezer dagen in de gelegenheid deze „Grammophoon" in werking te zien en moeten dan ook zeggen, dat de uitkomst verrassend is. Het wordt alhier verkocht door de firma B. D. Krüseman, Geldersche Kade (Plan C), en kost slechts f 35. Evenals de phonograaf hoort men verschillende aria's, solo's, voordrachten, enz. enz., die zeer getrouw worden teruggeven. Het werktuig is eene Amerikaansche uitvinding en in verschillende landen van Europa is daar voor reeds patent genomen. KI. Ct. v. Bott. De influenza breidt zich in geheel Zuid- Rusland meer en meer uit eu de epidemie is thans ook naar Russisch Polen overgeslagen, waar geheele dorpen door de ziekte zijn aange tast. De sterfte neemt toe. Edison maakt, volgens berichten uit de Vereenigde Staten, voor de wereldtentoonstelling te Chicago een nieuwigheid gereed, welke de wereld weer verbazen zal voor een poos. „Ik hoop," zoo zeide hij tot eenige leden van het tentoonstelling-comité, „voor de wereldtentoon stelling een gelukkige combinatie van photographie en electriciteit gereed te hebben, waardoor iemand in staat is in zijn eigen kamer te zitten on op een gordijn voor zich de gedaanten te zien van de zangers en zangeressen, die op een verafgelegen tooneel eene opera uitvoeren, teiwijl hij tevens hunne stemmen hoort. Als ik er geheel mee klaar ben, en dat zal, hoop ik, voor de tentoon stelling zijn, zal men iedere spierbeweging, eiken blik kunnen waarnemen. Ook zullen alle kleuren der costumes nauwkeurig worden weergegeven en men zal de gedaanten op het gordijn zich even natuurlijk zien bewegen als de personen zei ven." Op die manier behoeft men niet meer uit te gaan voor publieke vermakelijkheden van dien aard. Misschien gelukt het zoo den „toovenaar van Menlo Park" in onzen tijd van uithuizigheid iets van de oude huiselijkheid terug te tooveren. Een man te St. Petersburg, die zijn vrouw verloren had en haar dood weet aan een krachtig werkend middel, dat de dokter haar op den voorlaatsten dag van haar leven had voorge schreven, hing dit laatste recept op aan het kruis, dat haar graf aanwees, opdat iedereen kon zien, waaraan zij stierf en wie haar dat middel voor schreef. Nu was die wraak van den verstoorden weduwnaar vrij denkbeeldig, want recepten zijn doorgaans zoo geschreven, dat bijua geen leek uit den iDhoud en allerminst uit de onderteekening wijs kan worden. Maar de dokter zag er toch een poging in om hem in zijn goeden naam en zijn practijk te benadeelen, en hij deed den weduwnaar een proces aan, dat thans aanhangig is. Te Ottawa, in Canada, is vei leden Donder dag nacht het lijk van den heer Patiick Purcell uit zijn graf gestolen. Het overleden Canadasche Parlementslid liet een fortuin na van twee milli- oen dollars en het doel der dieven is eenvoudig, om zijne erfgenamen een goede som af te zetten. Te Siecle (Polen, Pruisisch-Russisch grond gebied) zijn de zwarte pokken uitgebroken. Ten gevolge daarvan mogen personen beneden de 18 jaar de grenzen niet passeeren. Op de Dnieper kwam nabij Krementscheng een stoomboot in aanvaring met een boot, die 42 arbeiders vervoerde. 19 hunner verdronken. Bij een voorstelling van hot circus Salamonski te Moskou zou ODlangs de dierentemster Senaïde „werken" met hare dierentwee leeuwen, een panter, een tijger en een beer, in een groote kooi, toen een der leeuwen weerspannig werd hij wilde niet over een hok springen, maar bleef, tegen de traliën gedrukt, grommend in een hoek zitten. Senaï's handlar.ger, dio buiten de kooi stond, porde den leeuw met een ijzeren stang aan, en op dat oogenblik sprong het dier woedend op zijne meesteres los, wierp haar op den grond en zette de tanden in hare rechterzij. Het publiek was zeer verschrikt. Dames vielen flauw en verscheidene heeren snelden naar de kooi om te helpen. Maar de handlanger der dierentemster rukte de kooi open, gaf met zijn ijzeren stang den leeuw een slag op den kop, zoodat hij zijn prooi losliet, trok de halibewustelooze Senaïde uit de kooi, en sprong er toen ook zelf uit. De geneesheer, die onder de toeschouwers was, ver leende de eerste hulp aan de gewonde. Hare kwetsuren waren niet gevaarlijk, en zij kon zelfs na verloop van eenige oogenblikken weder even in de circus verschijnen, om het publiek gerust te stellen. De werkstaking te Brussel breidt zich uit. De meeste meubelmakers-werkplaatsen staan siil. Het aautal stakers wordt op tienduizend geschat. Er zijn drie personen gevat, en de politie heeft buitengewone maatregelen van voorzorg genomen, voornamelijk in den omtrek der Kamer. Zooals men zich herinneren zal, was de 20e Mei de dag, die op het werkliedencongres voor de staking was aangewezen. Het aanzien der stad is zeer kalm. De stakers wandelen bij troepjes rustig rond. In den namiddag worden in het Volkshuis brooden, kolen en aardappelen onder de werkstakers uit gedeeld. Een trein met materialen en een lading dynamiet voor het doen springen van rotsen is op den Hudsonriviersproorweg bij Tarrytown door het ontploffen van het dynamiet vernield. Een 20 werklieden kwamen om sommigen hunner werden in de rivier geworpen, o. a. de stoker, met den kolenwagen waarop hij zat. De schok werd mijlen in het rond gevoeld. Vijfentwintig man werden gekwetst. Naar men wil worden twee Italianen vermist, die, geheel ongedeerd ge bleven, van schrik in de rivier sprongen. Het onheil moet veroorzaakt zijn door het in brand raken van een rol touw, waarop een vonk van de locomotief gevallen was. Gkoningen, Mei 1891. Geachte Redactie! In uw No. 373 van Do. 30 April 11. vond ik eene mededeeling, die in bijzondere mate mijne aandacht trok. Zij gold de hoeveelheid sterken drank die, zoo ik vermoed in het verloopen jaar 1890, op Tercel is verb uikt. Z(j is blijkbaar van de hand van iemand die levendig beseft met hoe groote gevaren een toe nemend drankgebruik een volk bedreigt en die zoo groote govaren oprecht wenscht af te wenden. Ik erken iq dien mij onbekenden inzender een geest verwant. Gaarne wil ik hem trachten te steunen, althans helpen beproeven om sluimerende geesten wakker te maken. Misschien kan daartoe ook dienen eene herinnering aan hetgeen er in 't jaar 1856 op Texel heeft plaats gehad. Als gij, Geachte Redactie! het mij vergunt, wil ik aan de lezers van uw blad iets mededeelen, omtrent een vroeger ernstig tegen gaan van Dc sterke drank op Texel. Het was op den 13den November des jaars 1856 dat ik in de Kolfbaan van het logement; de Vergulde Kikkert, voor een ruim honderdtal toehoorders eene toespraak hield, waarvan ik een gedeelte der inleiding hier wedergeef. „Wie een menschlievend hart, bezit vestigt gedurig en als onwillekeurig zijne blikken op de hem omrin gende maatschappij waarin hij leeft, welker medelid hij is. Met vreugde beschouwd hij alles wat tot bevordering van haren wezelijken welstand dienen kan; met droefheid ziet hij en overpeinst hij wat daaraan hinderlijk is. En er is voel wat hemalzoo verheugen, maar ook tegelijk veel wat hem alzoo bedroeven moet. Ach, er is zooveel ellende overal te aanschouwen! Wat al klagten over gebrek aan werk of verdienste! Wat al huisgezinnen in bitteren nood, vooral in den schralen wintertijd, vaders, moeders, kinderen zonder geld, zonder brood, zonder behoorlijke kloeaing, zonder een koesterend bed, in armzalige huttenEn dan nog, wat ligt te denken is, zonder tevredenheid, zonder troost of hoop, het eene jaar na het andero, telkens dezelfde ellende! Maar dan ookWat al losbandigheid, wat al ondeug den, wat al zonden; Wat steeds toenemende verbas tering met de rampzalige gevolgen daarvan! Achter uitgang, in welvaart, in zedelijkheid, in geluk, is zoovelerwego te bespeuren. En dat niet alleen bij de laagste klassen der maatschappij! Ach, men vindt der ongelukkigen zoovelen ook in alle standon des levens! De menschenvriend spoort de oorzaken na van het bestaand en toenemend kwaad voor welvaart en zedelijkheid en geluk. Hij vindt ze van velerlei aard, H(j vindt ze vele in verschillende ongunstige omstan digheden des tijds die door geenmenscheljjk vermogen zijn te weeren. Maar vele, de meeste oorzaken van het kwaad dat hem het diepst bedroeft, ziet hjj voortkomen uit ééne gemeenschappelijke bron, die wilde men het met standvastigen ernst, onder den zegen van boven, door menschenmagt ware te stoppen. Kent gij die bron M. H Twee honderd jaren geleden bestond zij niet als zoodanig. Langzamerhand in het aanzijn getreden, is zij eerst in onze eeuw die bron van steeds toene mende ellende geworden. Ja, gij raadt haren naam I Sterke drank heet zij. Dat is de bron, die, wilde men het met standvastigen ernst, onder de zegen van boven, door menschenmagt is te stoppen, zoodat hare verderfelijke stroomen niet langer de welvaart, zedelijkheid en het geluk onzer maatschappij bedreigen en verwoesten. Lang reeds, lang ook voor dat ik in uw midden, Burgers van Texel, mijn werkkring vond, meende ik zulks te zien, en trachtte naar vermogen de gevaren van den sterken drank tegen te gaan. Ook hier vervolgde ik mijne werkzaamheid. En ik bleef niet lang alleen. Mannen van eer en aanzien onder steunden mij. En ik spreek mijne vreugde en mijnen dank uit voor wat in 't verloop van een tiental jaren door hunne bemoeingen en vooral door hun voor beeld in dezen, goeds mag zjjn verrigt. Weinig nogtans trad onze vereeniging in het openbaar op, en men meende dan ook (althans velen vi nden wjj in dat gevoelen) dat het met bijzonder noodig was om aan de neiging tot sterken drank hier op Texel den oorlog te verklaren, deze alhier krachtig te bestrijden. En toch M. H. welk cijfer meent gij, dat reeds in het jaar 1843 het aantal Nederl. kannen sterken drank bedroeg, die naar uitwijzen van het boek des plaatselijken ontvangers, alléén hier op Texel, in één enkel jaar, werden gedronken. Gij zult verbaasd staan als gij verneemt dat het niet minder is dan 24.167 kan, ongerekend wat welligt het kantoor des plaatselijken ontvangers mag zijn voorbijgegaan. Yier on twintig duizend kan alzoo ten minstenen dat voor 5000 inwoners. Zoo ook ieder zijn deel daarvan zoude ontvangen, zou toch elk huisgezin, ik stel van vijf personen, klein en groot, omstreeks 25 kannen sterken drank jaarlijks moeten gebruiken. Mogt het geene stoffe tot naden ken geven? Jaren verliepen intusschen. Wie zou niet hopen en verwachten dat onze mede-ingezetenen, vanzelre, het onheil wat de drank veroorzaakt, zouden erkennen? dat daarbij het drankgebruik afnemen, althans niet winnen zoalHelaas, na gedaan onderzoek bleek dat die hoop geheel üdel was. In een tijdvak van tien jaren toch, was het drankgebruik hier op Texel met niet minder dan 10.000 Nederl. kannen toege nomen, zoodat het in den jare 185434,398 bedroeg. Met recht gaf zulks aanleiding tot ernstige beden kingen. Met recht begon men in te zien de nood zakelijkheid om zich krachtig te verzetten tegen een vjjand, die als ongemerkt hier binnen gedrongen, zich langzamerhand vaster hier zou nestelen om weldra alles te overheeren. Of zou het raadzaam zijn hem ongehinderd te laten voortdringen? Moest men niet vreezen dat welligt met nog een tiental jaren zijne kracht nogmaals voor een derde vergroot, en dan onw6eratandelijk zoude wezen. De erkentenis van het dreigend gevaar maakt indruk op velen, vooral na eene over dat onderwerp gehoudens lezing op 13 October in de Nutsvergade- ring alhier. Weldra traden een aantal mannen op die van het gehoorde diep getroffen en daardoor tot ernstige overwegingen geleid, vast besloten waren om al het mogelijke tegen het verder voortdringen des kwaads te beproeven. Zij verbonden zich daartoe onderling op plegtige wijze, hopende op - en biddende om den zegen van Hem die altijd ons zegenen wil als wij waarlijk willen werken in Zijnen naam, tot Zijnen eer, tot bevordering van het waar geluk der menschheid. En het is tengevolge van dien M. H. dat ik althans openlijk mag verkondigen dat er op Texel een vereeniging bestaat die zich bepaaldelijk ten doel stelt: de Weering vau Sterke dranken. En het is in naam van die vereeniging dat ik thans van deze plaats het woord tot u voere." Ik wil niet verder voortgaan met het mededeelen van de toenmaals gehoudene toespraak, maar alleen iets zeggen van de gevolgen waartoe zij heelt geleidt. Z(j maakte dien gewenschten indruk op velen dat weldra de zaak die het hier gold het algemeen onder werp werd van de gesprekken over heheel het eiland. Vóór- en tegenstanders lioten zich hooren, de laatst genoemden meestdoor hunne spotternijen en verdacht makingen. Maar intusschen sloten zich velen aan de Vereeniging aan. De bestuurders trokken maan delijks van dorp tot dorp en herhaalden in goed bezochte vergaderingen hunne waarschuwende en

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2