Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Dö Minister van Binnenlandsche zaken brengt in de Staatscourant tor algemeene kennis, dat de pokken in de gemeenten Stad- Almeloo en Ambt-Almeloo epidemisch ver breid zijn. Nu door den minister van binnenlandsche zaken in de „Staatsct." ter algemeene kennis is gebracht, dat de pokken in de gemeente Stad-Almeloo en Ambt-Almeloo epidemisch verbreid zijn, heeft deze minister, naar aanleiding van art. 18 der wet van 4 Dec. 1872 Staatsblad no. 134), voorschrijvende dat in zoodanig geval minstens eenmaal 's maands door de zorg van hot gemeentebestuur gelegenheid worde gegeven tot kostelooze inenting en herinenting, den commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën verzocht, daarop de aandacht van de gemeentebesturen te vestigen. Men schrijft uit WilnisEene familie alhier verdient wel medelijden wegens de vele verliezen, welke zij in betrekkelijk korten tijd leed. Op 30 Juni 1890 overleed een dochtertje van ruim 11 jaren. Toen op 25 Juli 1890 een dochtertje werd geboren, werd dit naai de overledene genoemd, doch het leefde slechts 12 dagen en stierf den Oden Augustus. Den Ssten September overleed een kind van ruim 13 maandenden 18den November een kind van ruim 2 jaren, en thans de oudste zoon, een jongeling van 19 jaren en de hulp van zijn vader. D us zonder epidemische ziekte verloor zij vijf kinderen binnen elf maanden. Een kleine vergissing! Den 17n Augustus van het vorige jaar, werd te Utrecht het in gevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een man opgevischt, dat echter aan de kleeding en enkele voorwerpen, die het bij zich had, door vrouw B. aldaar herkend werd als te zijn dat van haar man, sedert eenigen tijd, naar zij meende, eldeis weikzaam. Thans is echter gebleken, dat B. niet dood is en te Deventer verblijf houdt. Bij den wedren van onderofficieren der cavalerie in de Yuchtsche heide had, naai de ,,'s-Hert. Ct." meldt, een treurig ongeval plaats. Bij den laatsten rit schoot een der paarden uit de baan tusschen het aan weerszijden daarvan geschaarde publiek in, wierp eene jongedame op den grond, gelukkig zonder haar te bezeeron, en kwam toen tegen den jongenheer v. O. aan, die ook op den grond geworpen en aan hot achterhoofd zeer ernstig werd gekneusd. Woensdag waren eenige genoodigden in het „Hotel des Pays-Bas" te Amsterdam getuigen van een aantal prooven met een nieuw brand- bluschmiddel, uitgevonden door den iDgenieur Max Eberhardt, te Luzern, en hier te lande inge voerd door zijn vroegeren stadgenoot den Heer Albert Vogt, N.Z. Voorburgwal 268. aldaar. Het nieuwe middel, waarmede inderdaad deze verrassende uitkomsten worden bereikt, bestaat uit een dikke vettige vloeistof, waarvan de samen stelling het geheim is van den uitvinder. Zij is oververzadigd en bevat een groote hoeveelheid zwevende kristallen, die spoedig naar den bodem bezinken, zoodat men telkens vóór de toepassing het vocht dient te roeren. Wanneer men de hand met deze vloeistof bevochtigt, kan men haar gerust in eene sterke vlam houden, zonder daarbij, als Mucius Scaovola, eenige verdienste als marte laar te verwerven. Sterker nogmen voelt zelfs geen warmte. Een in petroleum gedrenkte lap wordt aangestoken en onmiddelijk gebluscht, wanneer men haar met de vochtige hand bestrijkt. Evenzoo wordt een zak met houtkrullen, die overgoten werd met petroleum en daarna in brand gestoken, eenvoudig met de hand gedoofd, terwijl de vlam daarna de oenma-il bestreken plaats niet meer aantast. Door de bevochtiging met de geheimzinnige stof wordt alles brandvrij. Te Parijs hebben 5800 koetsiers en con ducteurs van de omnibus-maatschappij den arbeid gestaakt. Door de werkstakers werden de paarden van den wostol,,ken tramweg, die bleven rijden, afgespannen. Verscheidene personen zijn wegens het maken van inbreuk op de vrijheid van den arbeid gevat. De maatschappij, die een monopolie heeft, maakt groote winst. De conducteurs, koetsiers en con troleurs moeten van veertien tot ach tien uren daags in dienst zijn en hebben slechts 27 minuten om te eten. Tweemaal in de maand mogen ze een vrijen dag hebben, maar daarvoor wordt hun telkens' het loon van een dag afgehouden. Een conducteur verdient van 3.50 frs. tot 5.50 frs. per dag, een koetsier van 6.25 frs. tot 6.75 frs. De ontevredenen verlangen een werkdag van 12 uren mot 45 minuten vrijen tijd om to eten, 48 uren in de maand om te rusten, zonder dat daarvoor loon wordt gekort en 75 centimes meer loon per dag. De directie heeft geweigerd die eischen in overweging te nemen en de aanvoerders der- beweging ontslagen. De Engelsche Rogeering hoeft in het Parle ment een blauwboek rondgedeeld met het treurig opschrift„Van honger gestorven te Londen." Er zijn in het jaar 1S90 een on dertig personen overleden, die officieel door do jury's van lijkschou- wiug verklaard werden van honger gestorven te zijn, en men kan veilig aannemen, dat een veel grootor aantal gevallen van dien aard voorkwamen, welke onbekend gebleven zijn. Sinds 1820 zijn in Amerika 15 millioen landverhuizers uit Europa aangekomenhiervan waren 6 millioen Engelschen en Schotten, 3.500.000 Ieren en 4.500,000 Duitschers. De consul der Veroenigde Staten te Gibraltar meldt dat gedurende de laatste 4 maanden niet minder dan 31 land voiliuizersbooten met bestem ming naar Amerika die haven passeerden. In hot geheel werden gedurende dien tijd 20,065 Italianen overgebiacht, onder wie een groot aan tal personen, die als emigranten voor Amerika zeer ongewenscht moeten geacht worden. De consul deelt mede dat nog meer transporten uit Italië in aantocht zijn en sommige streken van Zuid-Italië tengevolge van de emigratie bijna geheel zijn ontvolkt, wat de mannen betreft. Do laatste Ainerikaanscho dwaasheid is een slaapvasters-wedstrijd. Te San-Francisco werd zulk eene tentoonstelling van niet-slapers gehou den, maar de eenige mededinger, die wakker bleef, moest den strijd opgeven omdat de dokters verklaarden dat hij op weg was krankzinnig te worden. Woodfort won f 240 en den titel van „kampioen der slapeloosheid" na 158 uren, 48 minuten wakker te zijn gebleven. Te Londen staat een man terecht, die zijn brood verdiende met trouwen. Ofschoon hij een vrouw en een groot gezin heeft, was hij mot verscheidene jonge dienstmeisjes gehuwd, wier spaarpenningen hij onder zijn beheer nam. Iets over Alcoholische dranken. (Vervolg van No. 381 Gaan wfi nu nog na, welke gevolgen het drank- verbruik na zich sleept. Wetenschap en ervaring verkondigen beide, dat het getal der lijders in ziekenhuizen, hospitalen en krankzinnigengestichten voor l/s minder zoude zjjn, wanneer er geene geestrijke dranken werden gedronken. Dr. Baer. Bj het gebruik van alcohol, wordt het bloed door de verhoogde werkzaamheid van hot hart in groote hoeveelheid naar de hersenen gedreven. Uit de opeenhooping van bloed, vooral wanneer deze dikwijls voorkomt of lang wordt volgehouden, kunnen dejammerlfikste onheilen te voorschijn komen; hoofd pijn, stompheid, zinsbegoocheling, verlamming, be roerte, krankzinnigheid, wijl het hersenvlies begint te ontsteken en uit te zetten, en de ontaarde bloed vaten vaneen scheuron. Of wel de hersenen zelve worden aangetast, wijl soms eene ziekelijke vergroo ting, maar vooral eene ongeneeslijke vermindering der hersenen plaats grijpt. Er bestaat eene stad, waar men noch wijn, noch bier, noch likeuren drinkt. Deze stad ligt in den Staat Vermont, grenzende aan dien van New-York. Zij heet St. Johnsbury. De brandewijn, het bier, de wijn worden er zorgvuldig achter slot gehouden. Hun gewone drank is water, hun hartstocht thee. De bevolking is proper, goed gohuisvest en gevoed. Do kindoren zijn good gekleed en zien er frisch en gezond uit. Dit alles is te danken aan de toepassing van de wet, die den verkoop van sterke dranken verbiedt. Onberekenbaar is de verwoesting, welke door den alcohol onder de inwoners op Tahiti, op de Sand wichs- eilanden en overal elders aangericht wordt. Helaas die invloed is, in vereeniging met andere oorzaken zoo verderfelijk, dat wfi kunnen spreken van weg stervende volken. Wegstervende zijn de zwarten in Australië, de Maaris op Nieuw-Zeeland, de Kanaka's op de Hawaïi-eilanden en vooral de Indianen in Noord- Amerika, voornamelijk door misbruik van alcohol, dat vergift, dat door Europeesche handelaars met list of wel ter sluiks wordt ingevoerd. Arme Indianen in Noord-Amerika! Van 14.000.000 zijn ze geslonken tot 2.000.000. Die edele natuurmenschen zjjn door den blanken man steeds verder opgedrongen naar het Westen en als volk tot den dood gegrepen, vooral door den alcohol, het vuurwater zooals zij denzelven noemen. De Amerikaansche minister Everest sprak aldus Sedert 10 jaar heeft het alcoholisme aan Noord-Ame- rika eene rechtstreeksche uitgave van 3 milliarden gekost en eene indirecte van 600 millioen. Het heeft 300.000 individuen verwoest, 100.000 kinderen naar de armhuizen gezonden, minstens 150 000 lieden in de gevangenissen gebracht en 10 000 in de krankzinnigenhuizen. Het heeft gevoerd tot 1500 moorden, 2000 zelfmoorden bewerkt. 200 000 weduwen en 1 000.000 weezeu gemaakt. Zullen wjj nog meer noodlottige gevolgen noemen, door den sterken drank veroorzaakt? Mjj dunkt reeds geno9g, om tot de slotsom te komen, van namelijk ons zeiven te verloochenen, ter wille van onze broeders en te strijden mot alle macht die in ons is tegen koning alcohol. Er worden nog tal van menschon gevonden, die het bier eone groote voedende kracht toeschrijven. Tot hen het volgende. Dr. G Delaunois. „Hot bier is bjj brood verge leken 10 a 12 maal te duur. De man die bier drinkt, om zich te voeden, kan nog veel goedkooper fijn gevogelte, b. v. snippen eten." Prof. Hare en Prof. Duggan, welke 17 soorten bier onderzochten, zeiden: „Een okshoofd bier bevat niet meer voedsel, dan oen gewoon wittebrood." „Bier is geen vloeibaar brood." Op het congres te Zurich, zei Dr. de Vaucleroil van Brussel; „zooals onlangs mfin vriend Prof. Dervilutte zei, is het goedkooper zich met vinken dan met bier te voeden." De bekende deskundige Dr. Norman Kerr zegt: „Er is in elke 1666 deelen z. g, voedend stout één deel voedsel," terwijl Dr. Forel ten slotte zegt; „dat hot eenvoudig bespottelijk is, de geringe voedingswaarde van bier tot zijne verde diging aan te voeren." Slaan wij ten laatste nog eon oog op ons landen op de voordeelen van algeheele onthouding, uit een economisch oogpunt. De bekende staathuishoudkundige E. de Laveleye zegt; „De sterke drank wordt door de gezondheids leer afgekeurd. „Werpt men hem in het water, dan zal er niets verloren zijn." Niets verloren gaan? Ja, toch wel, immers alleen voor het gedistilleerd en het bier, dat in ons land verbruikt wordt, is eene hoeveelheid grondstof be- noodigd, welke grootendeels uit rogge, tarwe, gerst en maïs bestaat en eene voedingswaarde vertegen woordigt van ruim 1.025 000 H. L. gerst en 605 000 H.L. rogge. Om van het bierverbruik nu niette spreken, kost het drankverbruik ons land alleen jaarlijks 80 millioen gulden. Op elke andere wijze besteed, zou deze som zeer zeker veel meer vruchten voor handel en nijverheid en voor onze volkswelvaarten daardoor weer voor de schatkist opleveren. Prof. Ackersdijk werd de vraag gedaan; „welke gevolgen van de afschaffing van sterken drank voor de Nijverheid zouden te voorzien zijn." Het merk waardige uitvoerige advies van Prof. A. verkregen, eindigde met deze woorden: „Er kan dus, naar mfi toeschijnt, niet ééne bedenking bestaan, zelfs uit het oogpunt van tijdelijke, stoffelijke belangen, tegen het bevorderen der afschaffing van sterken drank, die voor ons volk zulke onberekenbare voordeelen belooft." Prof. Bunge acht uit een economisch oogpunt geheele afschaffing van alcoholische dranken ge- wenscht. Prof. Forel zegt van de winst, die de drankfabrikatie afwerpt: „zij is eene bedriegeljjke winst, een schijn bare rijkdom, waarvan de keerzijde de verarming en groote benadeeling van het volk in zijne gezondheid en voeding is." Nog een eigenaardig feit mag ik niet vergeten. Ons land b9zit eene „Vereeniging van en voor Neder-', landsche Industriëelen" welke een eigen orgaan heeft/ een weekblad „voor Nijverheid, Koophandel en Scheep vaart." In de handen van den secretaris dier ver! eeniging, tevens redacteur van het weekblad, zjjn dë belangen van handel en industrie zeker wel ver trouwd. Welnu, reeds meer dan 40 jaar is diezelfde persoon oen onvermoeid strijder voor geheele afschaf fing en ruim 30 jaar zelfs secretaris der Ned. Vereeni ging tot afschaffing van sterken drank en redacteur ook van haar orgaan. Ik heb aan het geschreveneniets meer toe te voegen. Een ieder oordeele zelf. Wie omtrent dit onderwerp meer in bijzonderheden wil treden, verwijs ik naar de volgende werkjes. Dr. G. Delaunois. „De ziekten en kwalen van den drinker. Prof. J. L. C. Schroeder van der Kolk. „Voorlezing over den invloed van sterken drank op het lichaam." Prof. G. Bange. „De alcohol-kwestie in het licht der wetenschap." Prof. Muller. „Alcohol, zijne plaats en zjjn vermogen." Dr. B. W. Richardson. „Volksonderwijs over alcohol." Prof F. C Donders. „Grondslagen eener algemeene voedingsleer." O. G. Heldring. „De jenever erger dan de Cholera." C. J. L. Ruijsch van Dagteren. „Ter dood gegrepen." P. van der Meulen. „Het Alcohol-Vraagstuk." Texel, 21 Mei 1891. CHR. NIESSINK. P. S, 't Bovenstaande was bestemd voor het nummer van Zondag j.l., toon kon het echter wegens plaatsgebrek niet worden opgenomen. Hoe toevallig, dat dit mode veroorzaakt werd, door het zeer waar- deerend schrijven van den Heer Huizinga, over 't zelfde onderwerp. 't Is naar aanleiding daarvan, dat ik de vraag tot u richt; wie wil helpen, een „Afschaffings-" of Geheel-onthouders vereeniging" op te richten? Texel, 25 Mei 1891. CHR. NIESSINK. Schagen, 28 Mei. Aangevoerd3 paarden f 40 a 100; 5 Stieren f 40 a f 180,; 59 Gelde- koeien f 80 a f 320, -25 Kalf koeien f 100 a 19040 Vaarzen f 80 a 125 Hokkelingon f af 24 Nuchtere Kalveren f5 af 18 392 Schapen f 12 a f 24,- 12 Bokk. en Geit 1 a 5 g!d.30 mag. Varkens f 12 a f 14 82 Biggen f 4. a f 6. 20 Kippen 70 a 100 ct; Eenden a ct Boter per kop f0,65 a 0,80; Kaas per kilogram 20 a 40 ct.Kipeieren per 100 250 a 275 ct.Eend eieren per 100 810 a 315 ct. 1640 Lammeren f 4 a 12. Ossen, a Rammen, f a Leiden, 29 Mei. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f a f 26 Stieren f 74 a f 246Veulens stuks af 52 kalrkoeien f 140 a f 280320 Melkkoeien f 108 a f 260108 Varekoeien 100 a 243; 78 Vette koeien f 142 a f 28690 Vette kalveren f28 a f 80, 75 Magere kal veren f 7,— a f 13; 18 GrasKaiveren 24 a f 48 62 Vette Schapen f 23 a f 34, 1428 Magere Schapen f 14 a f 26,— - Paarden f a f 14834 Magere Lammeren f 3,—af 13 Vette jarige 121 Magere Varkens f 17 a f 33 Vette Varkens a. 369 Biggen f 3.50 a f 15. Londen, 28 Mei Ter veemarkt zijn aangevoerd 30u Runderen, 4000 Schapen en lammeren, 140 kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen 0,45 h f 0,75 Schapen en lammeren 0,57'/, a 0,90; kalveren 0,55 a 0,90; varkens 0,40a0,567» per stuk.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2