N#. 383. Donderdag 4 Juni A". 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dsn Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëu vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Adverhmtièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iodere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Texel. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL roepen bij deze op de millicien- verlofgangers te Texel van de ligtingen 1885 tot en met 1889, welke voor 1 April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld om zich op Zaterdag den 6 Juni 1891, des middags te 12 ure, te bevinden ter bijwoning van de inspectie op het Raadhuis alhier. De milicien-verlofgangers worden opmerkzaam gemaakt dat zij zich, zooals het den soldaat betaamt, nuchteren en ordentlijk, in militaire kleeding presenteeren en voorts lo. Dat elke verlofganger wiens uitrusting niet in behoorlijke orde bevonden wordt, zijn zakboekje en verlofpas niet medebrengt, met provoost arrest zal gestraft worden. 2o. Dat hij na de opgelegde straf te hebben ondergaan, krachtens art. 143 der Wet andermaal zal worden opgeroepen, om tot onderzoek voor den Heer Militie-Commissaris te verschijnen, en dat hij zich dan daartoe naar Alkmaar zal moeten begeven. 3o. Dat indien dat tweede onderzoek geen gunstiger resultaat oplevert dan het eerste, de zoodanige onder de wapenen zal worden geroepen. 4o. Dat de verlofganger, die zonder geldig geoordeelde redenen niet aan de oproeping voldoet, insgelijks ter oproeping onder de wapenen zal worden voorgedragen. Texel, den 19 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. KOSTELOOZE INENTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL maken, ingevolge art. 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) bekend, dat op Donderdag, 4 Juni 1891, van des namiddags 4 tot 5 uren, ten huize van den heer Dr. Stam, gelegenheid zal zijn tot kostclooze inenting en herinenting'. Texel, 2 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKÉL. TEXEL, 3 Juni 1891. Was het aantal lammeren op de markt van Maandag iets minder dan den vorigen marktdag, toch was de aanvoer nogal van beteekenis. De handel was iets williger en de prijzen niet lager. Er werden prijzen besteed van f 10.50, f 10.— enz. tot f 5.00. Voor een partijtje lammeren werd een bod van f 12.00 gedaan, doch dit bod werd geweigerd. Gemiddeld werd van f 6.00 tot 19.00 besteed. Aangevoerd werden 3086 lammeren, 4 scha pen, 17 koeien, 5 nucht. kalveren, 2 varkens, 28 schrammen en 23 biggen. Volgens eene advertentie in ons vorig nummer, zal Donderdagavond in het calé „Park zicht" eene bijeenkomst worden gehouden, waartoe tot bijwoning worden uitgenoodigd, degenen die lust hebben als werkend lid mede te helpen oprichten een muziekcorps aan den Burg. Wanneer wij daaraan herinneren, dan is het tevens onze bedoeling tot die bijeenkomst op te wekkenin de eerste plaats die personen* welke genegen zijn een werkdadig aandeel daaraan te nemen, en zoo zijn er, wenschen wij, velenlaat nu eens geen misplaatste vrees er van terug houden om zich beschikbaar te stellen. Het praatje„ik wil me niet laten uitlachen" heeft nu al zoo menigmaal dienst gedaan om zich te onttrekken en daardoor nuttige en aangename ontspanningen tegen te houden of af te breken, dat we dat gerust eens uit het woordenboek kunnen schrappen laat het nu eens zijnwij willen beproeven wat we kunnen. Zeker, 't zal niet zoo heel gemakkelijk gaan voor elke nieuwe Dezigheid staat men eerst onhandig, doch met eenigen goeden wil zal 't toch zeker niet onmogelijk zijn, om op dit gebied iets tot stand te brengen. En laat het dan zachtkens, zeer zachtkens aan gaan, we zijn hier niet zoo verwend op het gebied van muziek, dat te hooge eischen gesteld zullen worden, daarom beproeven. In de tweede plaats zouden wij gaarne tot deze bijeenkomst opwekken, hen, wier zedelijke en stoffelijke steun de tot standkoming van eene dergelijke vereeniging zal kunnen bevor deren, zij zullen daarmede een goed werk doen dat muziek eene groote aantrekkelijkheid heeft voor velen, behoeft zeker niet nader te worden betoogd, welnu, laten dan allen willen samenwerken, om, zij 't ook op bescheiden schaal, iets tot stand te brengen, waarmede men, 't is meer gezegd, „aan het volk een werkelijken dienst bewijst. De visscherij leverde in de afgeloopen week voor Tex<l vrij bevredigende uitkomsten. De Noordzeevisschers besomden van f 80 tot f 120. Binnengaats ging het met do rogvis- scherij nog al niet onvoordeelig, de rog gold 40 60 cts. per stuk. De geepvisschers hadden eene bevredigende vangst; de prijs was echter laag, f 8 per tal. Het palingvisschen leverde weinig op. Oudeschild, 2 Juni. De Commissie der alhier te- stichten Prinses-Wilhelmina-Bewaarschool ontving twee keurige bustes ten geschenke de eene voorstellende wijlen Z. M. Koning Willem ni, en de andere H. M, de Koningin- Regentes. Deze bustes zijn bestomd om tegelijk met het jachtbootje bij den Heer K. M. Langeveld, waar ze ter bezichtiging staan, te worden veiloot. De Cooksdorp, 2 Juni. Zondag aanstaande zal het 50 jaar geleden zijn, dat het kerk gebouw der Ned. Herv. Gem. alhier door Ds, Begeman van de Waal werd ingewijd, Gedurende dit tijdverloop werd het gebouw vergroot, is het in het bezit gekomen van een pijporgel en strekt, dank zij de zorgen van het Kerkbestuur, zijue gemeente tot sieraad. Oosteeend, 2 Juni. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot bevordering van de Neder- landsche Visscherij zal uit zijn midden eene commissie kiezen tot het onderzoeken van de geschiktheid van het terrein bij de Oostkaap, waar men hoopt dat eenmaal eene haven zal komen tevens zal door deze commissie de visschersvloot in oogenschouwgenomen worden. Het hoofdbestuur van bovengenoemde ver eeniging heeft beloofd krachtigen steun tot verkrijging eener haven te willen verleenen. Eveneens is hulp toegezegd van eenige leden van het Rijks-College van Zeevisscherijen, welke reeds een onderzoek hebben gedaan. Van hier wil men nog eens een beroep doen op den zedelijken steun van ons Ge meente-Bestuur en naar men hoopt nu niet te vergeefs. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in den Texelstroom, 3de district, ten dienste van te houden schietoefe ningen met revolverkanons, een vlot verankerd is, op de merken Lichttoren Kijkduin even beZ, het Meteoro logisch Observatorium. Kerktoren den Hoorn (Texel) midden tusschen de bakens der W.lijkste ton van de gemeten mijl. Ligging52- 59' 32" NBr.; 0° 4' 13" WL. van Amsterdam. 's Nachts zal het vlot verlicht worden. Door iemand die onbekend wenscht te blijven, is aan de Haarlemsche afdeeling der Maatschappij van Weldadigheid eene som van f 10,000 geschonken. Bij de hevige onweersbui op den middag van Woensdag in de vorige week, even na twaalf uur, is de bliksem ingeslagen in den watermolen van den Hooglands-polder te Barsingerhorn, be woond door J. Ott, zonder brand te veroorzaken, docli niet zonder sporen na te laten van de ont zettende uitwerking van dit natuurverschijnsel. Een der roeden van den molen is van den top tot aan de as gekloofd en de groote en kleinere brokken ervan zijn op betrekkelijk verren afstand overal in het rond geworpen, terwijl een plank van den waterloop opgebroken is. De groote spijkers, waarmede de dikke plank in de zware leggers bevestigd was, zfjn niet in staat geweest, om genoegzamen weerstand te bieden. In het woonvertrek van den molen zag het er oveneens wonderlijk uit. Het schoorsteen val letje word afgerukt en in den vuurpot geworpen. Van den schoorsteenstam zijn eenige tegeltjes glad afgenomen en een ijzeren lip, waarmede de haardplaat op de gewone wijze in den stam bevestigd was, werd uitgerukt en onder de tafel gelegd. Van het raamtegenover den schoorsteen werden zes ruiten stuk geslagen en uitgeworpen en de klok verloor een harer bloempotten op den kap. De tafel was overdekt met roet, asch en kalkgruis. Dit alles gebeurde in een oogenblik, terwijl man, vrouw en knecht aan tafel zaten te eten. Gelukkig heeft geen hunner eenig letsel bekomen. Zij weten echter geen van allen te vertellen, hoe of op welke wijze die wonderlijke dingen zijn geschied. Zelfs het gerinkel der glasruiten vlak voor hen, schijnen zij niet gehoord te hebben. Toen zi] iets zagen was alles gebeurd. TEXELSC COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1