Buitenland. Ingezonden Stukken. Volgens de Haarl. Ct. zouden de stoom- schelpenzuigers de Tijd en de FriesUnd, Man dag jl. het duikerswerk op Lutine hervatten. In het vorig jaar werd op het wrak van het goudschip nietge werk t, wegens verschil tussche n den concessionaris en de aannemers. Heden verscheen bij de firma Dorsman Odé te Vlaardiugen het langverwachte seinboekje voor Nederlandsche Visschers dooi de schippers Alb. Verheij en H. Fillekes ver vaardigd. De uitvoering van dit boekje kan geroemd worden. De teekening der vlaggen, de druk, het papier en het bandje, alles is even soliede en keurig. Het is te verwachten dat het spoedig algemeen zal gebruikt worden en in het belang van reeders en visschers zal dit weldra blijken noodig te wezen. De prijs van het boekje is 3 gulden. (VI, Ct.) Aan de zouterij te Kolhorn werden gedurende de laatste twee weken slechts 34 ankers ansjovis ingezouten. De vangst blijft dan ook zoo zuinig, dat reeds door eenige sloepen met visschen werd opgehouden. Door het natte en koude weder, gaat het ook met de zomergranen in den Polder Waard en Groet niet voordeelig. Er zijn stukken land, die, aanvankelijk met wintergranen bezaaid, tenge volge van den strengen winter omgeploegd moesten worden en opnieuw met zomergranen bezaaid, en nu ten gevolge van het gebit in die jonge zaden ten tweede male geploegd, en met boonen of dergelijke bezaaid worden. In de laatste dagen komen te Enkhuizen weder tal van Russische emigranten doortrekken op reis naar Noord-Amerika, en wel iederen dag ongeveer 200. Het gezicht dier treurig uitgedrevenen maakt een jammerlijken indruk. De menschen zijn zoo angstig en gejaagd, of' hun een vijand op de hielen zit. Naar het Hbl. verneemt, is door een inge zetene van de Hoofdstad de aanzienlijke gift van f 300.000 geschonken voor het nieuw te bouwen Wilhelminagasthuis, waarvan Donder dag door de jonge Koningin de eerste steen is gelegd. De schenking maakt, naar genoemd blad nader verneemt, deel uit van een legaat van f 500.000 door nu wijlen den heer Jan Borski aan Amsterdam vermaakt. Door den Amsterdamschen agent van het ministerie van financiën wordt medege deeld dat dezer dagen ontdekt zijn drie in omloop geweest zijnde valsche muntbiljetten van f 10 van den tegenwoordigen vorm, alle genommerd K 02772. Zij zijn met het bloote oog van echte muntbiljetten te onderscheiden door het papier, dat bij de valsche harder is en zonder watermerk ook is de kleur lichter dan van de echte muntbiljetten de bewerking is minder zorgvuldig, de letters zijn zwaarder en minder genuanceerdde woorden „tien gulden" zijn op de echte biljetten donkerder van kleur dan de rand, in de valsche zijn beide kleuren gelijkook zijn de valsche biljetten iets grooter dan de echte. Een echtpaar te Eindhoven werd Woens dagavond verrast door de geboorte van 4 zonen, waarvan er drie nog in leven zijn, die zeer welgeschapen en volkomen welvarende zijn. Te Zaandam bestaan blijkens het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1890 177 fabrieken, deels door stoom, deels doorwind gedreven. Houtzagerijen, pellerijen, olieslagerijen en sigarenmakerijen maken de hoofdzaak uit. Een inwoner van Breda ligt reeds 8 dagen in een diepen slaap. De patiënt wordt in het leven gehouden met wat melk en wijn, die men hem voorzichtig in het keelgat giet. Men heeft hier, naar vermeent wordt, met een geval van nona te doen. Velen, die een hoogen ouderdom bereikt hebben, kunnen zich gewoonlijk niet beroemen op een overvloed van haarlokken. Eene uitzondering daarop maakt echter eene te Leiden wonende 84-jarige weduwe. Zij toch trad d.d. een kapperswinkel binnen met verzoek om van dien overvloed van haarlokken, welke haar, naar zij zeide, bepaald hinderde, bevrijd te worden. Kolossale boteropbrengst van eene Neder landsche koe in de Vereenigde Staten. Negenhon derd pon i boter van eene koe in het jaar is niet voldoende. Dat moet duizend worden! De naam door de Jersey-fokkers met hunne koe Eurotizama gemaakt, doet de fokkers van Neder- landsch rundvee in Amerika niet inslapen. Nadat genoemde koe het tot eene boteropbrengst van 495 pd. 4 ons gebracht heeft, komt nu een fokker van Nederlandsch vee, Mr. J. B. Dutscher, te Pauling (New-York), voor den dag met de mede- deoliDg, dat zijne onder no. 2129 in hotHolstein Herdbook ingeschreven koe Paulina Paul vanaf 8 Feb. 1890 in 300 dagen 1031 pd. l3/4 ons (of 468 K.G.) heeft geleverd. De bevestiging daarvan wordt tegemoetgezien. Landbouwcourant. Dat de biggen tegenwoordig weinig waarde hebben, bleek dezer dagen in een Friesch dorp, alwaar er een met een bordje om den hals liep, waaraan een papiertje was gehecht met het opschrift„verzoeke plaatsing." Een boer die met 11 naar de markt reed kwam er met 13 terug. Men had hem er in stilte 2 bij gedaan. Het is geene zeldzaamheid, dat ze te geef, zooals men zegt, worden aangeboden. In de kom van Charleroi is de toestand nog weinig veranderd. Alleen de werklieden der pietovens en een zesduizendtal mijnwerkers zijn aan den arbeid. Hier en daar moet de politie of de gendarmerie nog aanhoudingen doen voor dynamietaanslagen, aanrandingen van hen, die werken, verzet tegen de openbare macht, enz. Het getal werkstakers bedraagt nog altijd 20 tot 22 duizend. Door Ruslands Senaat werden twee Evange lische predikanten in Koerland, Treu en Krause, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, omdat zij hunne katechisanten vermaand hadden, aan de Evangelische kerk getrouw te blijven. Een derde predikant, Eisen-schmidt, werd naar Siberië verbannen. Deze, vader van acht kinderen, doodde zich door vergif. Treu en Krause wendden zich tot Czaar Alexander om genade, maar deze verscherpte de straf nog, en verbood dat zij een geestelijk ambt in de Oostzee-provinciën voortaan mochten bekleeden. Omtrent den vermelden petroleum-diefstal te Geestemünde wordt nader bericht dat volgens de eerste oppervlakkige opgaven uit het pakhuis der Duitsch-Amerikaansche Petroleum-Maatschappij meer dan duizend gevulde vaten gestolen zijD. Veertien beambten en eenige opzichters werden reeds gearresteerd, zoowel van deze firma als van andere. Deze personen genoten sedert jaren het vertrouwen en verdienden per jaar van 1500 tot 2000 Mark. Naar de helers te Oldenburg en Bremen werden geheele wagenladingen gestolen petroleum gezonden. Een paar voerlieden uit Lehe werden deswege aangehouden. Door de openbaringen van een met de overigen in twist geraakten dief kwam deze zaak eerst na verloop van jaren nu aan het licht. Naar men uit Boston bericht, is aldaar een onlangs gehuwd aanzienlijk ingezetene met zijne vrouw in hechtenis genomen," omdat zij elkander op straat hadden gekust, in strijd met eene oude, nooit afgeschafte puriteinsche wet. De deernis waardige gelieven ontmoetten elkander na eenige dagen scheidens en vielen elkaar argeloos om den hals. Welke straf hun voor dit wanbedrijf te wachten staat, wordt niet gemeld. De ontsnapte, maar zonder nadeelige gevolgen weer neergedaalde ballon Captif der tentoon stelling te Frankfort is hersteld en nu zoo goed bevestigd, dat geen herhaling van het ongeval mogelijk is. De politie heeft een onderzoek ingesteld en verklaard dat alles nu volkomen in orde is, maar de lust om van boven een kijkje te nemen op Frankfort is vergaan. De ondernemer heeft nu de gelegenheid geopend voor kostelooze opstijgingen, ten einde te doen zien, hoe veilig alles nu weer is, maar ook hiervoor ontbreken de liefhebbers. Volgens de „Berliner Pol. Nachrichten" is het zeker, dat er nog geen besluit betreffende de opheffing der graanrechten is genomen, maar dat dit spoedig kan verwacht worden, en dat, zoodra een besluit is genomen, dit onverwijld ter openbare kennis zal worden gebracht, in zoover als strekken kan om de bestaande onzekerheid weg te nemen en den graanhandel op vasten grondslag te vestigen. Deze op zoo besliste wijze van invloedrijke zijde verbreide bewering dat een spoedige opheffing zou plaats hebben, heeft klaarblijkelijk ten doel, bij de weifelende en tegenstrevende regeering op een spoedig besluit aan te dringen. Het gemeente bestuur aldaar heeft den steun der rijksoverheid ingeroepen. De minister Von Bötticher gaf aan eene deputatie van arbeiders ten antwoord dat de regeering de graanrechten zal opheffen zoodra zij de overtuiging heeft verkregen, dat de graan prijzen daardoor zullen dalen. -- Do vorige president der Vereenigde Staten de heer Grover Cleveland, die bij de volgende verkiezing waarschijnlijk weder door de democra ten zal worden candidaat gesteld, heeft in eene openbare redevoering het tegenwoordig bewind scherp gehekeld. Vooral liet hij zich uit over de grenzenlooze geld verkwisting. „Nog niet lang geleden, „zoo sprak hij, „bleef na dekking van alle uitgaven nog een aanzienlijk saldo in de schatkist, waardoor vele Amerikanen overtuigd werden, dat de belasting onbillijk was, omdat zij onnoodig was. Maar op hun protest word geen acht geslagen. Grenzenlooze verkwisting heeft het saldo doen verdwijnen en onbeschaamd worden nog hoogere offers gevraagd. Eenige jaren geleden werd voor pensioenen jaarlijks 53 millioen dollars uitgegeven. Dit geld werd door de vaderlands lievende burgers bereidwillig opgebracht. Thans zal het volk driemaal zooveel moeten betalen om, zooals het heet, zijne liefde en achting voor de soldaten te toonen. Millioenen dollars worden voor onnoodige subsidies weggeworpen. Die ver kwisting van 's lands geld en de beschermende rechten dienen alleen om enkelen te verrijken. Te Marseille is dezer dagen de „Niger" aangekomen met eene lading van 75,000 levende kwartels, allen langs de oevers van het kanaal van Suez gevangen. Te New-York kwam dezer dagen een Duitsche vrouw aan met haar eersten man, om aldaar welkom te worden geheeten door haar tweeden man. Toen de eerste indertijd te Breslau wegens diefstal tot 12 jaar gevangenisstraf was veroor deeld, trok de vrouw naar Amerika, waar zij een tweede huwelijk aanging. Nu de eerste echter weer vrij moest zijn, besloot zij met goedvinden van den tweede, aan wien zij na een huwelijk van 9 jaren had medegedeeld dat zij nog een man in Europa had, haar eerste liefde te gaan halen. Het plan was dan met hun drietjes gezellig in Amerika saam te wonen. De eerste werd echter om zijn verleden in de Ver. Staten niet toegelaten en de goede dikke 50-jarige vrouw troostte zich toen met no. 2. De consumtie van paardenvlee3ch gaat hard vooruit. Te Brussel worden iedere maand 110 tot 130 paarden geslacht, tweemaal zooveel als in '86. Te Charleroi verorbert men iedere week 50 tot 60 idem te Luik te Verviers en te Seraing, De Engelschen willen er echter niets van hebben, maar zenden honderden exemplaren naar het vasteland. Te Parijs slacht men iedere maand 800 paardente Toulouse jaarlijks 4000te Berlijn gemiddeld 6000 a 7000. Eindelijk, na 50 terechtzittingen en 11 uur beraadslagens, heeft het Hof te Bari (Italië) uit spraak gedaan in het opzienbarend proces tegen de leden van het geheim genootschap „Mala Vita" waaromtrent voor eenigen tijd verschillende bij zonderheden zijn medegedeeld. Van de beschul digden zijn 82 veroordeeld tot gevangenisstraffen van 1 tot 15 jaar, 13 tot zware boeten en allen onder politietoezicht gesteld. De aanbrengers kregen lichtere straffen en 4 zijn vrijgesproken. De voorlezing van het vonnis werd met allerlei kreten, verwenschingen en bedreigingingen be groet. Daar het rechtsgebouw echter door troepen was afgezet is de orde niet gestoord. CO PUSTE*. Het aantal partijen, welke thans in ons vaderland en daarbuiten bestaan, is groot, ieder vroet e'h strpd om bestaan en triomfonder de vele bekende par tijen kan men noemen nihilisten, communisten, soci alisten, enz. en toch bestaan buiten deze partijen nog personen alhoewel direct tot géén gevormde partij behoorende, welke schrijver dezes met de naam van copiïst betitelt, (tiruljeur) deze copiïsten zfin bfi velen minder bekend, maar zjj bestaan en dikwijls voor personen en zaken hoogst gevaarlijk, ik versta onder een copiïst de zoodanige, die onbekwaam is iets uit te vinden, iets daar te stellen, b. v. een notaris verlangt een klerk, de klerk biedt zich aan, de notaris onderzoekt zijn bekwaamheid, is deze niet in staat een acte te redacteren, alsdan is die klerk niet meer dan copiïst, iemand die slechts na volgt en overschrijft, wat een andere heeft gedacht en opgesteld. Bedoelde copiïst volgt dus de gedachten van een ander, hi) denkt dun zelve niet, maar laat een ander denken (vroeten), siet hy in de practyk daarvan .-.tv -w niragTir -

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2