Buitenland. Voor de vierde groote verzending van lammeren, Donderdagmorgen, waren 4 vaar tuigen benoodigd, nl. 2 veebooten en 2 schuiten. Bij deze gelegenheid werden 2600 lammeren naar Leiden verscheept. Wij maken onzen lezers attent, dat Maandag a. s. behalve lam meren markt tevens alhier de gewone jaarlijkscke paardenmarkt zal gehouden worden. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen heeft eene vergadering uit geschreven ter bespreking van den zuivelhandel tusschen Nederland en Groot-Brittanië. De bijeenkomst zal Woensdag 24 Juni gehouden worden. Reeds is uit Nederland bericht gezonden, dat de voorzitters van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw en van de Yereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hol lands Noorderkwartier, alsmede de zuivel- consulent der Friesche Maatschappij van Land bouw, voornemens zijn de vergadering bij te wonen. In den nacht van Maandag op Dinsdag jl. zijn van een Enkhuizer visscherssehuit twee mannen overboord geslagen, waarvan de een werd gered, doch de ander, ondanks alle aangewende pogingen, is verdronken. Ook is eene schuit tengevolge van het stormachtige weêr over den dam bij de stad geslagen, waarbij echter geen ongelukken plaats hadden. Op de Zuiderzee nabij Enkhuizen is D. Lub, schipper op het vaartuig E. H. 7, terwijl men bezig was met den kuil naar ansjovis te visschen, tijdens het stormachtige weder overboord geslagen en verdronken. Aan redden viel niet te denken. De ongelukkige laat een vrouw en zes kinderen achter. Het gemeentebestuur vaD Amsterdam is reeds bezig met plannen te ontwerpen voor de ontvangst van den Keizer en de Keizerin van Duitschland op 1 Juli aldaar. Met het oog op het geven van een waardig en feestelijk aanzien aan de stad, is de gemeente- architect, de heer A. W. Weissman, deze week naar Parijs geweest om in die stad van weelde en smaak voorbeelden en motieven voor eene aan te brengen versiering te bestudeeren. Het plan bestaat den keizer o. a. van Am sterdam uit een tocht langs een gedeelte van het Herwedekanaal te laten maken tot Nieuwer - sluis en over den Amstel naar de hoofdstad terug te keeren. Ei moet nu nog afgewacht worden ot de hooge bezoeker aan wien al wat gebeuren zal eerst ter beoordeeling wordt aangeboden aan dit plan zijne goedkeuring zal hechten. Ook van andere zijden worden plannen in over weging genomen, om aan de hooge gasten onzer Koningin-Regentes eene waardige ontvangst te bereiden. Zoo stelt men zich voor, den keizer bij zijne aankomst voor de stad vermoedelijk in den vroegen morgen op het IJ te doen opwachten door eene üotielje van alle vaartuigen der Amsterdamsche Roei- en Zeilvereenigingen. Volgens een ander plan, dat veel kans heeft verwezenlijkt te worden, zal op het IJ des avonds een schitterend waterfeest worden gehouden, waarbij een vuurwerk wordt afgestoken en alle pleiziervaartuigen der Amsterdamsche vereeni- gingen zullen illummeeren. De nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, jhr. mr. Van Asch van Wijck, is per stoomschip „Prins Frederik Hendrik" van de West-Indische Mail naar Suriname ver trokken. Maandagavond bevond zich in den Grooten IJpolder aan 't Noordzeekanaal iemand eenige oogenblikken in de herberg van zekeren P. H., terwijl zijn paard en rijtuig daarvoor onbeheerd stonden. De eigenaar kreeg ongenoegen met een paai' vreemdelingen, die naar buiten gingen en 't paard bijna den hals afsneden en daarop vluchtten. Buiten gekomen, ontdekte de eigenaar deze schanddaad. Het paard is nog in leven, de daders zijn onbekend. Een landbouwer uit Alfen werd Dinsdag op de Kaasmarkt te Bodegrave onwel en bijna op hetzelfde oogenblik overleed de man. Niettegenstaande het gure voorjaar wer den reeds Vrijdag per Nederlandsche stoom- boot-reederij langs Lobith de eerste Duitsche kersen ingevoerd, namelijk 24 mandjes, met bestemming naar Engeland. De verstandhouding tusschen den predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Kielwindenweer (Gron.) en den voorzanger was in de laatste tijden erg gespannen en had eene gerechtelijke vervolging van den voorzanger ten gevolge, wegens het bespotten van een dienaar van den godsdienst, dewijl hij in de kerk uitgeroepen had, toen de predikant Gezang 24, vers 3, •wilde laten zingen! „Ds. Van Es wil zeker eene Aprilgrap met de gemeente uithalen ik verzoek daarom der gemeente de kruisen en mollen maar weg te laten." De ambtenaar van het openbaar ministerie bij de arrondissements-rechtbank te Winschoten eischte, aangezien de schuld wettig en over tuigend bewezen was, voor den voorzanger f 100 boete of 14 dagen hechtenis. Op eene boerderij in den Grooten IJpolder is onder het werkvolk, dat kort geleden uit België overkwam, weder een geval van pokken geconstateerd. De dokters te Amsterdam zijn druk bezig met inenten. Men leest in het Handelsblad Wij ontvangen heden het treurig bericht dat een onzer beste zeeofficieren in Nederl.-Indië overleden is. Kolonel Herman Van Broekhuyzen, ridder van de Militaire Willemsorde, heeft zich herhaaldelijk in Indië bijzonder onderscheiden. Hij heeft de kloeke tochten van de Barendsinde IJszee vier keer mede gemaakt en tot drie keer toe den kleinen schoener gecommandeerd, die gezonden werd naar het Noorden om zeeman schap te kweeken bij de marine en de wetenschap te dienen. Hij was een zeeofficier vol feu-sacré. Nooit tobde hij nooit klaagde hij. De Koninklijke Marine was zijn eer en zijn leven en niemand kon met dien edelen, eenvoudigen zeeofficier in aanraking komen, zonder dat zijn vaderlands liefde versterkt werd, zijn hoop in de toekomst van ons land vergroot werd. Hij maakte zich juist gereed terug te keeren naar het vaderland, waar zijn geliefde vrouw en drie kinderen op hem wachtten, waar zoo vele vrienden hartelijk verlangden zijn trouwe hand weer eens te mogen drukken. Woensdagmiddag kwam met den trein van 12.42 van Nieuwe Schans te Groningen aan een Duitsch grasmaaier, die eene diepe wonde aan het achterhoofd had en eene snede door zijne kleederen tot op de huid. De politie, die den man ter voorkoming van gevaar voor zijn leven (hij moest doorreizen naar Harlingen) medenam naar het politiebureau, waar hem heelkundige hulp werd verleend door dr. Reijenga, vernam, dat de verwonde met eenige andere grasmaaiers die allen onder den invloed van drank verkeerden, ruzie had gekregen over drank, met het gevolg dat een hunner hem in den trein, nabij Nieuwe Schans, met een mes eene snede over het achterhoofd en op den rug heeft toegebracht. De politie slaagde er in den dader in handen te krijgen, waarna van een en ander proces-verbaal werd opgemaakt. De verwonde heeft na zijne behandeling zich verder op reis kunnen begeven, hoewel hij, door bloedverlies erg verzwakt, den eersten tijd zeer zeker niet in staat zal zijn met zjjn handenarbeid in zijn onderhoud te voorzien. (V. Gr. Ct.) Te Bergen op Zoom is Vrijdagavond een kind van 2 jaren op onverklaarbare wijze om het leven gekomen. De kleine was gaan spelen voor het ouderlijke huis op de straat, en werd te ongeveer zes uren door een voorbij ganger stervende opgenomen. Niemand heeft gezien wat de arme kleine is overkomen. Het vertoonde een lichte kneuzing aan de rechter wang, en een weinig bloed vloeide uit het neusje. Uit de omstandigheid, dat aan die wang zand gekleefd was en ook de kleertjes bevuild waren, leidt men af, dat het kind door een voertuig is aangereden geworden. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat werkelijk omstreeks zes uur een paard en kar de straat is gepasseerd. De voerman verzekert echter dat hij volstrekt niets gehoord of gezien heeft. Bij de dezer dagen gehouden veiling van de paarden, rijtuigen en stalbehoeften der „Amsterdamsche Tram-omnibusmaatschappij" is op de opbrengst (f34,886) beslag gelegd door Gebr. Spijker, aldaar, op grond dat de Maatschappij hare verplichtingen jegens deze firma niet is nagekomen. De commissie van liquidatie heeft in dezen als adviseur mr. J. C. de Vries genomen. Het is overigens met deze veiling zeer slecht gegaande paarden, ten getale van 150, hebben door elkaar slechts f 200 opge bracht, terwijl van de 41 rijtuigen (38 omni bussen en 2 fouragewagensl slechts één (een omnibus) verkocht werd. Dit rijtuig, dat f2000 gekost heeft ging voor f250. Op de anderen werd zelfs geen bod gedaan. Volgens de N. B. Ct. is te Koekange het volgende gebeurd Een landbouwer kreeg zijn knecht ziek hij legde hem op een wagen en bracht hem daarmede naar Ruinerwold, om hem aan het armhuis af te geven. De vader van die instel ling, daartoe geen orders hebbende, weigerde den man op te nemen, waarop de boer den patient bij het gebouw in het gras legde en zich verwijderde. De menschlievendheid eischte nu, dat men zich het lot van den zieke moest aantrekken. Andermaal op een wagen geladen, vervoerde men den ongelukkige naar den burgemeester van Ruinewold en daarna naar De Wijk, de gemeente waartoe Koekanje behoort. Die behandeling heeft evenwel de arme stakker niet kunnen verdragen, want onderweg is hij bezweken. De epidemisch verklaarde mazelenziekte te Tilburg neemt op zoo onrustbare wijze toe, dat het gemeentebestuur Zaterdag met de plaatse lijke geneesheeren in overleg is getreden tot het nemen van maatregelen ter beteugeling dier ziekte. De vorige week zijn een veertigtal kinderen aan die ziekte overleden. Omtrent een te Amsterdam gepleegden moordaanslag geeft het Nbl. v. Ned. de volgende lezing Gisterenmorgen omstreeks half twaalf is in perceel 23 van de 1ste Bloemdwarsstraat bij de Rozengracht een ernstige moordaanslag gepleegd. Sedert korten tijd woonden daar, ten huize van zekeren M. B een paar jonge vrouwen, strijksters van beroep. Een dier vrouwen had een 3-jarig kind en was volgens hare opgaaf weduwe. Haast zou dit weduwschap een eind nemen, want gis termorgen zou zij met een handwerksman in ondertrouw worden opgenomen. Zij weigerde echter mede te gaan. Om welke reden Dit ligt in het duister. In woede onstoken over deze weigering, liep de man de deur uit, haalde een revolver en loste daarmede 3 schoten op zijne weigerachtige beminde, die, in hals en borst ernstig getroffen, badende in haar bloed neer zeeg. De woesteling werd gegrepen en door acht personen naar de cel gebracht, terwijl zijn slachtoffer naar het Gasthuis is vervoerd. Het gerucht liep, dat de vrouw onmiddelijk dood was, doch dit blijkt onwaar. Bij hare overbrenging naar het Gasthuis leefde zij althans nog. Les voor velen Een echtpaar in de Oudwijkerveldstraat te Utrecht was Zondagmiddag uitgegaan, doch had een brandend petroleumlampje onder een theepot laten staan. Terugkomende zagen zij een massa volk voor de deur en hoorden, dat er brand in hunne woning was geweest, die door inklimming van achteren nog tijdig gebluscht was. Het lampje was namelijk leeggebrand en gesprongen, en hoewel op een blad staande, was dit blad toch reeds geheel door de hitte aan de tafel gekleefd. Gelukkig was het kleine ongeval nog tijdig door buren door de vensters opgemerkt. De Duitsche keizer heeft, na van het offlcieele verslag over het spoorwegongeluk bij Kirchlengern kennis genomen te hebben, door tusschenkomst der koninklijke spoorwegdirectie te Hannover den heer Carré zijne deelneming doen betuigen in de ramp, die dezen getroffen heeft, en hem doen verzoeken ook bij de verwond geraakte leden van zijn gezelschap de tolk te zijn van 's Keizers gevoelens. Een zeer talrijk publiek heeft Zaterdag de eerste voorstelling bijgewoond, welke door den circus-Carré te Hannover is gegeven. Vóór den aanvang verscheen de heer Oscar Carré een enkel oogenblik in den circus om door eene buiging dank te zeggen voor de groote belang stelling. Het publiek ontving hem met daverend, lang aangehouden applaus. Toch ontbrak de gewone opgewektheid aan de voorstelling. Het publiek was en bleef ernstig en geen enkele clown trad op. Dinsdagmorgen, tijdens een hevig onweder, is eene compagnie grenadiers van het garde-regi ment Kaiser Franz", op het Tempelhofer veld bij Berlijn exerceerende, door den bliksem getroffen Vier mau zijn zwaar gekwetsttwee daarvan hopeloos. Ook de kapitein is zwaar gewond; het paard, waarop hij zat, werd door den bliksem doodgeslagen. Voorts zijn 25 man licht gekwetst. Hevige onweren, gepaard met regenvloeden, hebben in Frankrijk gewoed en veel schade ver oorzaakt. Te Limoges is de oogst door den hagel vernield, er vielen hagelsteenen van 150 gram. Te Frankfort is dezer dagen aan het station een jong paartje aangehouden. Hij was een 24- jarig jongmensch uit Neuremberg, die de eenige dochter van zijn patroon, een voornaam Engelsch industrieel, had geschaakt. Reeds sedert April werd het paartje, dat uit de kas van papa ruim reis geld had meegenomen, vervolgd. Het puliekop het station trok partij voor de geliefden, maar deze bedaarden zelf de menigte. Na een hart roerend afscheid ging de jonge dame met de detectives naar huis terug. Toen de „Czaar" onlangs van St.-Petersburg naar Moskou reisde, heeft die ééne Keizerlijke reiziger den overigen spoorwegpassagiers heel wat onaangenaamheid berokkend. Een passagierstrein, op weg van Moskou naar St.-Petersburg, werd, terwille van de veiligheid des Keizers, opeensin een open vlakte tot Btaan en op een zjjspoor

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2