N. 387. Donderdag 18 Juni. A0. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den da? der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOÏ-J, ParkstraatBur.a op Texel. KENNISGEVING. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der gemeeDte TEXEL breDgt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop van dezen zomer, aan de Hors, nachtelijke schietoefeningen met geschut zullen plaats hebben. Wanneer die oefeningen zullen gehouden worden, zal er van boord van H. M. Art. Instructieschip „Aruba", tot het invallen der duisternis, een roode vlag waaien, en één uur voor den aanvang van dezelven, twee kanonschoten gedaan worden. Texel, 9 Juni 1S91. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. COLLECTE VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat de jaarlijksche Collecte ten behoeve van het „Fonds tot aan- moediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in- de Nederlanden"in deze Gemeente zal worden gehouden aan de huizen der inge zetenen op Donderdag 18 Juni a. s. Zij achten het niet ondienstig de ingezetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Vaderland en onze Overzeesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Texel, den 16 Juni 1891. De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOY. TEXEL, 17 Juni 1891. Op de markt van Maandag jl. waren nog al paarden ter verkoop aangevoerd. De verkoop wilde echter niet vlotten. Evenzoo ging het met het overige veeeen partijtje lammeren ging echter nog al vlug van de hand; de prijs was f 7.25. De handel lijdt ten zeerste onder de ongun stige omstandigheden, waaronder de weiders aan den vasten wal verkeeren. Ter markt waren aangevoerd 36 paarden, 1 Veulen, 8 Koeien, 5 nucht. Kalveren, 12 Scha pen, 28 Lammeren, 19 Schrammen, 11 Biggen en 1 Geit. Luiden de berichten omtrent den toestand der hooilanden, van elders zeer ongunstig, meer tevreden mag men te dezer opzichte alhier zijn, bepaald ongunstig toch kan hiel de toestand niet genoemd worden. Zaterdag jl. was men in een stuk hooiland bij het Oude- schild reeds met de maaimachine aan het werk. Oudeschild, 15 Juni. Ofschoon eene familie van elders, die hier eenige weken op het eiland vertoefde, het Zuidelijkste punt tot woonplaats had gekozen en eene villa op het Horntje had betrokken, voldeed haar toch op den duur het klimaat niet. De Texelsche zeelucht was te koud. Daarom besloot de familie om naar beter oorden te trekken. Ten einde zich gemakkelijker te kunDen verplaatsen, besloot men niet van de meest gebruikelijke reisgelegenheid gebiuik te maken, doch een schuit af te huren, die voor den wal, in de nabijheid der villa de bezittingen en het per soneel aan boord zou nemen. Inmiddels had het hoofd der familie nog eenige honderden guldens te innen, waartoe hij zich naar de haven moest begeven. Het aanstaand vertrek der vreemdelingen en de wijze waarop zij wilden heengaan, was ook ter oore gekomen van een aantal leve ranciers, die zulk een reisplan prozaïsch be titelden „met de noorderzon vertrekken Dit nu wilden de betrokkenen verhinderen, alvorens te hebben afgerekend. Toen de „baas van 't spul" dan ook zijne honderden in ont vangst had genomen, werd hij uitgenoodigd eene herberg aan de haven binnen te treden. Eerst was hij wat onwillig, maar eenige stoere visschers, die ongaarne onrecht dulden, namen zulk eene houding aan ten gunste der betrok ken leveranciers, dat de baas mee naar binnen trad .„Nu eerst afrekenen en betalen wat je aan die menschen schuldig bent, voor je vertrekt luidde het kommando van een der visschers die vrijwillig de leiding der rechtsuitoefening op zich had genomen. De toon waarop 't ge zegd werd duidde aan, dat 't geen gekscheren was. De putbaas betaalde. Eerst werd de eene voldaan en toen de andere. Bij slot van rekening ging hij zijne wederhelft opzoeken, maar was f350 armer geworden. De familie vertrok met een wrok in het hart tegen zulke brutale eilandeis, die zich maai niet goedschiks wilden laten oplichten. Koog, 15 Juni. 't Schijnt wel dat de post" duiven deze plaats voor hun toevluchtsoord houden. Wederom werd hier, thans door den Heer S. D., een dergelijke vogel gevangen. Op den rechtervleugel stonden de woorden Helgoland Wix 1388 Op den. linker,,E3 i 1 e" Hamburg 1887 Helgoland. De Cocksdokp, 16 Juni. De gevreesde kinderziekte mazelen heeft ook hier haar intrede gedaan, doch bepaald zich nog tot één geval. In het district Helder, kwam uit een dei- bussen een berijmd stembiljet te voorschijn, van dezen inhoud „Niet geschikt! zei vol pretentie, Eens een hooggeplaatst mijnheer. 't Was, helaaseen exellentie. 't Schaade aan 's lands noch aan Lands eer. Wellicht is er geen bekwamer, Kalm, bedaard, met kloek verstand. Daarom kies ik voor de Kamer. Thans op nieuw weer S. T. Land. Te Helder is een 84-jarige man tijdens den maaltijd gestikt, doordien hem een stukje vleesch in de keel bleef steken, dat niet kon worden verwijderd voor het reeds te laat was. De heer Arie Smit heeft verklaard de benoeming van lid der Tweede Kamer aan te nemen voor het district Ridderkerk, waar hij ter vervanging van mr. Th. Heemskerk is gekozen. Ingevolge art. 108 der kieswet vervalt nu de herstemming in het district Middelburg en moet daar binnen 14 dagen eene nieuwe ver kiezing plaats hebben. De 219 adressen tegen de jachtwet tellen te zamen ruim 15,000 onderteekeningen. Hoewel ook in dit geval niet aan elke hand- teekening waarde kan worden gehecht men weet hoe ze niet zelden verkregen worden blijkt toch uit het groot aantal genoeg, dat de jachtwet voor velen groote bezwaren oplevert. In het rapport daarover in de Tweede Kamer uitgebracht, stelde de commissie voor ze aan den Minister van Justitie te verzenden met verzoek om inlichtingen. Met deze conclusie heeft zich de Kamer vereeDigd. Vrijdag 12 Juni des avonds zes uren is te Enkhuizen de eerste aardappelmarkt bij afslag gehouden. Uit den aard der zaak, of liever door het min gunstige weder was de aanvoer nog niet groot, slechts een groote 20 kwartmudsmandjes waren aangebracht, die van f4.25 tot f4.75 het mandje opbrachten. Was er meer geweest er ware meer verkocht geworden. Er waren veel liefhebbers. De jeugd onzer Koningin. Onder dezen titel zal in den loop der maand Juli bij de Uitgevers Nijgh van Ditmar verschijnen een boekwerk, dat een prentenboek genoemd kan worden, doch te beschouwen is als een gedenkboek. De Uitgevers toch bieden in beeld en schrift het jonge Nederland een boek aan, dat het vertrouwd maakt met een deel van het leven, door onze jeugdige Koningin op het koninklijk Lustslot Het Loo doorgebracht. Tien buiten gewoon fraaie litographische platen in kleuren druk zullen de waarde van het boek niet weinig verhoogende meeste zorg wordt aan de bewerking besteed. Van het werk zullen twee editiön verschijneneene prachtuitgave en eene gewone. De prijs van de prachtuitgave is f 2.50, die der gecartonneerde f 1.90. Het Vliegend Blad van Amsterdam schrijftHet postkantoor te Amsterdam, dat des nachts in duisternis is gehuld, gaf Zondag avond een paar schurken, niettegenstaande de onmiddellijke nabijheid van een politiepost, de gelegenheid, zich achter de dikke pilaren te verschuilen. Toen een bewoner uit de Spui straat een brief in de bus wilde werpen, vielen zij op den man aan, en in minder dan geen tijd verdwenen zij met een kostbaar remontoir en gouden horlogeketting. Is het zoo moeilijk of kostbaar in het voorportaal van het groote gebouw een gaspit te laten branden? TEXELSCHE C0URA1JT, I

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1