N. 390. Zondag 28 Juni. A0. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advcrtentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, brengt nogmaals met nadruk in herinnering de voorschriften vervat in art. 13 en 14 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131) luidende art. 18. Wanneer zich by eenig stuk vee ver schijnselen van eene besmettelijke ziekte open baren, is de houder of hoeder verplicht daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt. art. 14. Een stuk vee, dat verscldjnselen eener besmetteiyke ziekte vertoont, moet onmiddellijk door den eigenaar, houder of hoeder van het overige vee worden verwijderd en zoolang afge zonderd gehouden worden tot dat daaromtrent overeenkomstig de bepalingen dezer wet zal be slist zijn. Overtreding van art. 13 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 75 en van art. 14 met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste f500. Texel, 23 Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. KENNISGEVING. Da BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden dat by hem is ont vangen de navolgende kennisgeving JACHT. De Commissaris des Konings in Noordholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie yan 10 Juni 1891 no. 22 Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de jacht op waterwild in dit gewest zal worden geopend in den kring begrepen binnen den Westfrieschen omring dijk en in de gemeenten Petten en Callants- oog, op Woensdag 15 Juli 1891 op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eijerland, op Dinsdag 1 September 1891en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland op Texèl, op Zaterdag 1 Augustus 1891. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en in alle gemeenten van Noardholland worden aangeplakt. Haarlem, 16 Juni 1891. De Commissaris des Konings voornoemd, SCHORER. Texel, 25 Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL maakt bekend, dat van Zondag den 21 Juni tot •q met Zaterdag den 27 Juni 1891, in deze ge meente geen persoon aan Mazelen is overleden. Tas», 27 Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, 0. M. KOOY. TEXEL, 27 Juni 1891. De gemeenteraad benoemde in zijne verga dering van gistermorgen: tot hoofd der school te Zuid-Eierland de heer W. Flens, van Ooltgensplaat tot onderwijzer aan die zelfde school, de heer A. H. Bijleveld, van Alkmaar; tot onderwijzeres aan den Burg, Mej. R. Roe per, van Wormerveer; tot onderwijzeres te Oosterend, Mej. H. Koorn, van Bovencarspel tot onderwijzer aan de Koog de heer P. Dijk stra, van Leeuwarden. Verder besloot de Raad, aan den heer P. H, Schreuder, hoofd der school te de Cocksdorp, op diens verzoek eervol ontslag te verleenen tegen 1 Oct. a. s. Alsmede aan Mej. Engel de Vroon te Zuid- Eierland, eervol onslag als onderwijzeres in de handwerken. Oosterend, 26 Juni. De hooioogst is hier begonnen en schijnt, vooral in het harendland, mee te zullen vallen. Een maaier, welke voor het veertiende jaar een zelfde stuk land maaide, beweert, dat hij daarvan nog nimmer zooveel gras gemaaid heeft, als thans, 't Valt zeker mee, want de verwachting was niet hoog gespannen. De uitslag der verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Dinsdag 23 dezer gehouden, in die distrikten waar her stemmingen noodig waren, was als volgt: Gekozen werden: Alkmaar, Mr. W. van der Kaay l. Amersfoort, J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye a. Bergum, Mr. H. Ph. de Kanter l. Beverwijk, Jhr. Mr. J. Boreel van Hooge landen l. Bodegraven, S. van Velzen a. Br enkelen, Mi. W. J. Royaards van den Ham l. Delft, Mr. H. A. van de Velde a. Doetinchem, Mr. J. G. S. Bevers k Eist, Mr. G. W. baron vanDedem a. Enschede, W. J. Geertsema l Franeker, P. Liefiinck l. Gouda, M. Bogaerdt l. Groningen, Mr. S. van Houten l. Haarlemmermeer, Mr. F. J. A. M. Reekers k. Hontenisse, Mr. F. J. T. N. Walter k. Katwijk, J. H. Donner a. Loosduinen, Mr. A. H. M. van Berckel k. Ommen, J. van Alphen a. Schiedam, A. Ph. R. C. baron v. d. Borch van Verwolde a. Schoterland, Mr. M. W. F. Treub rad. Veendam, Mr. H. Goeman Borgesius l. Winschoten, B. L. Tydens rad. Wolvega, M. Houwing l. Wijk-bij-Duurstede, Jhr. Mr. W. H. de Beaufort l. Zaandam, W. de Meijier l. Te Middelburg, alwaar, tengevolge het bedanken van den heer A. Smit, die voor dat district ver kozen was, eene nieuwe vrije verkiezing moest plaats hebben, was de uitslag, dat gekozen werd Mr. C. Lucasse a met 1997 stemmen, op Mr. 0. Fokker waren 1555 stemmen uitgebracht. Gekozen zijn alsnu 63 liberalen, 25 katholieken, 20 Anti-revolutionairen en 2 Radicalen. Volgens het Handelsblad heeft de heer Treub voor Schoterland bedankt. Naar verder gemeld wordt, heeft mr. Goeman Borgesius het mandaat voor de Tweede Kamer in het district Zutphen aangenomen en voor Veendam bedankt. Men meldt aan Het Vaderland, dat de heer Cremers, afgevaardigde van Almelo, zich bereid heeft verklaard ten behoeve van dr. Schaepman afstand te doen van zyn mandaat. De heer Mutsaers, die In Waalwyk en in Eind hoven is gekozen, heeft voor laatstgenoemd district geopteerd. Er moeten dus, Indien het bericht omtrent den heer Cremers waar blijkt te zyn, nieuwe verkie zingen plaats hebben te Almelo, Eindhoven, Scho terland en Veendam. Uit Atjeh wordt van 13 Mei aan de „Dell Ct." gemeldDe ziektetoestand is bedroevend. Niet alleen, dat de berri-berri toeneemt, ook mazelen, pokken en een paar gevallen van cholera deden zich voor. Aan de muziekuitvoering op den Dam te Amsterdam, ter gelegenheid van keizer Wilhelms bezoek, zullen 800 900 personen deelnemen, met inbegrip van tamboers en hoornblazers. De leiding is opgedragen aan den heer Job. M. Coenen. Door den Minister van Marine is bepaald, dat voortaan de verzekering tegen ongelukken van onderbazen, opzichters, werklieden enz. in dienst bij aannemers van werken voor den dienst van het Departement van Marine, zal worden voorgeschreven in alle bestekken of contracten, waarvan de uitvoering plaats heeft op terreinen waarover de aannemer niet de vrije beschikking heeft. De Vereeniging tot veredeling van het Volksvermaak te Amsterdam stelt zich voor op den 31 Augustus, den verjaardag van onze jonge Koningin, verschillende feestelijkheden in te richten. In de eerste plaats zullen op de museum terreinen wielerwedstrijden en wedstryden in gymnastiek plaats hebben. Voor de laatste worden tot deelneming uitgenoodigd de jongelui die Zondag middags deelnemen aan de oefeningen van de „Vereeniging tot bevordering der gym nastiek onder de arbeidende klasse. Beide wedstrijden zullen voor het publiek kosteloos te zien zijn. De heer Frits van Haarlem geeft, evenals het vorig jaar, met zijn specialiteiten gezelschap voorstellingen op een verhooging binnen de wielerbaan. Het overige gedeelte van het terrein zal meer in het bijzonder worden ingericht voorkinderen. Vijf draaimolens, poffer- en verversching-kramen zullen worden geplaatst. Op dit terrein zullen kindervoorstellingen, be staande in vertooningen van goochelaars, clowns, marionetten, honden en apen enz. gegeven worden. Deze vertooningen zullen eveneens door den heer Frits van Haarlem worden verzorgd. De toegang is kosteloos, terwijl van wege de vereeninging melk en bier van goede qualiteit tegen zeer geringe prijzen beschikbaar zal worden gesteld. Door verschillende muziekkorpsen zal op het terrein concert worden gegeven. Voorts bestaat het plan des avonds op de plei nen muziek-uitvoeringen te doen plaats hebben en het feest te beslniten met een vuurwerk. De Amsterdamsche journalisten zijn druk in de weer voor het aanstaand bezoek van den Duitschen Keizer aan de hoofdstad. Zij hebben groote plannen en zullen gecombineerd optreden. Men zal o. a. eene groote boot van de maatschappij „Nederland" afhuren, om daarmede den keizer bij zijne aankomst te IJmuiden te gemoet te stoomen. Confraters van alle groote Duitsche bladen zullen uitge noodigd worden om bij de feestelijke ontvangst tegenwoordig te zijn, natuurlijk als gasten van de Amsterdamsche journalisten. Men zal die heeren op zóódanige wijze ontvangen, dat zij de beste indrukken van de Nederlanders en hunne hoofdstad mede huiswaarts nemen. Schipper Dirk Spansjersberg van Maassluis, varende op M. A. 20, „Hoop op Zegen," reeder de heer Joh. v. der Spek, bevond zich eenige dagen geleden ter beugvisscherij op de Noordzee en trof aldaar een jol aan van eene mede ter beug varend schip, waarin vier mannen bezig waren het vischtuig binnen te halen. Deze mannen bleken uit Zweden te zyn en hadden het schip, dat van koers veranderd was, uit het oog verloren. Gelukkig dat zy door Spanjersberg werden opgemerkt, daar zy anders veel kans hadden gehad van om te komen, daar het weer zeer ruw werd; Spanjersberg nam hen aan boord, en ging koersen om hun vaartuig te ontdekken, hetgeen na 4 uur zoekens mocht gelukken, en smaakte de voldoening de manschappen weer aan boord van hun schip over te geven. Dit is reeds de 4e maal dat Schipper Spanjers berg menschen op zee heeft geredhy is dan ook reeds eenmaal door de Noorweegsche regeering daarvoor met eene zilveren medaille beloond. Diezelfde schipper heeft aan de bevoegde auto riteit kennis gegeven, dat in de Maand Mei jl. op de Noordzee zyn vischtuig vernield is door twee Engelsche stoom-trawlschepen, die met opzet daarin gevaren zijn. Ook te Sloten heeft zich een geval van besmettelijke varkensziekte (vlekziekte^ voor gedaan. Bij een landbouwer zijn 7 varkens verbrand, terwijl nog 1 ziek is, TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1