N. 391. Donderdag 2 Juli. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBoeg op Texel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL brengen naar aanleiding van art. 175 der Gemeentewet ter kennis, dat de door den gemeenteraad in zijne vergadering van 27 Mei 1891 vastgestelde „Verordening van Politie" in druk algemeen ter Secretarie verkrijgbaar is, tegen betaling der kosten (f 0,23' per exemplaar). Texel, 30 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY, Burgemeester. STIKKEL, Secretaris. IJK EN HERIJK DER MATEN EN GEWICHTEN. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de IJk en Herijk der maten en gewichten in deze gemeente zal plaats hebben als volgt te Oudeschild op Maandag 13 Juli 1891, ten huize van W. Bijl des namiddags van 12 tot 3 uur; aan den Burg op Dinsdag 14 Juli 1891 in het Logement „de Lindeboom" van des voor- middags 8 tot des namiddags 4 uur en op Woensdag 15 Juli 1891 van des voormiddags 8 tot 12 uur, mede voor de bewoners der dorpen Koog, Hoorn en Waalte Oosterend op Donderdag 16 Juli 1891 ten huize van W, Koppen IJz. van des voormiddags 8 tot 12 uurte De Cocksdorp op Donderdag 16 Juli 1891 ten huize van Jb. Buys van des namiddags 31/» tot 5 uur. Texel, 30 Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 1 Juli 1891. Op de markt van Maandag was, gelijk verwacht kon worden, de aanvoer niet zoo beteekenend; de prijzen waren niet zoo vlug dan de vorige week, gemiddeld was de prijs voor lammeren f 7 8; aangevoerd waren 85 lammeren, 14 schapen, 1 koe, 1 nucht. kalf, 1 Varken. Als zeldzame aanvoer op de markt, prijkte een partijtje Edammer kaasjes, op Texel gemaaktze zagen er keurig uit en sommige personen maakten er dan ook gebruik van om zich een exempl. aan te schaffen van dit nieuwe product van Texel's bodem. Zaterdag 11. werd in het hotel „De Lindeboom" de vergadering gehouden der af- deeling Texel van 't Ned. Onderw. Genoot schap. Deze vergadering werd, behalve door de leden, bijgewoond door den Edelachtbaren Heer Burgemeester en den arrondissements schoolopziener, den Heer M. Hillenius. Door den Heer C. A. de Braai werd inge leid „De verhouding van den Onderwijzer en de Ouders der leerlingen. De Heer Daalder leidde in „Het straffen." Beide inleidingen gaven aanleiding tot eene zeer geanimeerde discussie. De kermis. Maakt Amsterdam zich blijde met de komst van Duitschland's vorstenpaar heeft Hoorn zijn groote schietwedstrijdwij vergenoegen ons in allen eenvoud met het jaarlijks wederkeerende feest, de kermis want eeu feest of wel eene ontspanning blijft de kermis voor velen, die door omstandigheden (vaak onafhankelijk van hunnen wil) verhin derd zijn, zich voor eenigen tijd aanhetdage- lijksch gareel te ontwringen, en de zorgen ter zijde zettend, zich eenige genoegelijkheaen te verschaffen. Of de kermis nu de geschiktste gelegenheid daarvoor is, trekken wij met velen in twijfel, doch bij gebreke van het betere moet men zich behelpen met hetgeen er is en zoolang nog zoovelen van het voorrecht zijn verstoken om voor eenige dagen zich te onttrekken aan hunne dagelijksche beslommeringen en te kunnen genieten van de schoonheid der natuur en de voortbrengselen van 's menschen vinding rijkheid in andere plaatsen van ons land of in andere landen, blijft de kermis de eenige ontspanning en is deze, met bezadigdheid genoten, nog zoo kwaad niet. Telken jare blijkt het echter, dat de kermis vermindert in het aanbieden van zulke zaken die eene leerrijke uitspanning bieden en zoo voortgaande is het volstrekt geene gewaagde voorspelling, dat de kermissen ter eeniger tijd zullen behoor en tot die zaken, welke men onder de catagorie „oudheden" vindt aange duid Aanvankelijk boodt onze kermis nog niet veel. Het schouwburggezelschap hetwelk zich had aangemeld, blijft een hardnekkig stilzwijgen bewaren omtrent zijne komst en 't is niet onwaarschijnlijk, dat dat stilzwijgen nog niet zal zijn verbroken als de kermis reeds weder tot het verledene behoort. Als nieuwigheid biedt de kermis de Turk- sche schop, ("schommel;, die alreeds de eerste dag vele liefhebbers trok. Waarom ook niet Er zijn zoovelen in dit ondermaansche, voor wien het niet is weggelegd op te klimmen en die zich bescheiden in de laagte moeten houden, dat hot waarlijk verlokkend genoeg is om gebruik te maken van de gelegenheid zich eens op een hoog punt te plaatsen en op anderen neer te zien. Geeft het wel eenigs- zins een beklemd gevoel wanneer men zoo tot het hoogste punt geraakt, men schikt zich daarin, en komt de val, (en die komt gewis) geeft zij ook al een zonderling gevoel door 't lich aam, men weet, dat men wel naar beneden, maar niet ten onder gaat. 't Is dus wel te wagen. De draaimolen is natuurlijk weer present 't is goed ookwat zou een kermis zonder draaimolen zijn Koek-, zuur-, wafelen-, poffertjes-, galanterie - en nog andere kramen, stoffeeren met eenige andere tentjes, (verblijfplaatsen voor dikke menschen of andere fraaiigheden) het kermis terrein. Verder belooft de kermis, naar men zegt, nog de tent van Spriet. Spriet is alom gun stig bekend en zijne voorstellingen zullen gewis eene aangename vulling zijn, voor velen die een avondje ter kermis gaandaarnevens zijn wij te wachten, (zie achterstaande adv.) een drietal tooneelvoorstellingen (Donderdag, Vrijdag en Zaterdag) in „de Vergulde Kikkert" door het gezelschap Bigot en Blaasermet die gelegenheid en het Café Chantant op Donderdagavond in „de Lindeboom", zal de keuze nog al ruim zijn tot gelegenheid om eenige uurtjes door te brengen en iets nieuws en vreemds, (naar wij wenschen ook iets goeds te zien en te hooren. Onze ingezetenen (de Café-houders) hebben zich, zooals te denken is, beijverd om de kermisgangers de gelegenheid te bieden, tot een aangenaam zitje of tot een dansje, voor hen die zulks verlangen. Bieden als van ouds de logementen „de Lindeboom" en „de Oranjeboom" gelegenheid om vóór die respectieve lokalen eenige ver- verschingen te gebruiken en tevens het ker- misgewoel te zien, aan de andere zijde van het kermisterrein biedt het nieuw gebouwde „Café van den Heer Kuiper" deselfde gunstige gelegenheid. In al die lokalen, alsmede in de Café's „Parkzicht", „de Zwaan" en „de Vergulde Kikkert" zullen de danslustigen gelegenheid vinden om aan hun verlangen te voldoen. Met dat alles voor oogen zal ieder in de kermisweek wel eenige verpoozing en ont spanning weten te vinden. Mogen zij, die daaraan deelnemen, dit doen zonder anderen aanstoot te geven of hinderlijk te zijn en zij later met genoegen de kermisdagen kunnen herdenken. En moge ten slotte de nering doenden voor hunne extra bemoeiingen, be looning vinden in een druk bezoek en gelde lijk voordeel. Wij wenschen allen een pleizierige kermis. Volgens een later door den marktmeester ontvangen telegram zal het theatre Spriet niet komen. Redenen voor dat afstel worden niet opgegeven, doch volgens geruchten zouden een of meer artisten zich hebben gekneusd, althans gekwetst zijn, tengevolge een ongeluk welke hen overkwam bij het vervoer per rijtuig. Jammer genoeg, zullen wij dus het Theatre-Spriet moeten missen. Oosterend, 29 Juni. Ofschoon de heer de Jongh van Harlingen met zijn nette draai molen weder op het kerkplein is gearriveerd, ofschoon de herbergiers alles in het werk stellen om het den bezoekers in deze week aangenaam te maken, ofschoon dit alles tot blijven en genieten uitnoodigde, toch kon een twintigtal jongelui den lust niet weerstaan om hedenmorgen naar Amsterdam te gaan, tot bijwoning van het bezoek van Keizer Wilhelm H. Vrijdagmorgen tusschen zeven en acht uren had tusschen Breda en Gilze Rijen een botsing plaats tusschen een aankomenden goederentrein en twee op een verkeerde lijn staande wagens. Deze werden naar de andere zijde van den weg geworpen, terwijl van den trein eenige wagens ontspoorden en, evenals de locomotief, in meerdere of mindere mate beschadigd werden. De weg was gedurende een paar uren versperd. Het personeel kwam met den schrik vrij. COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1