N. 392. Zondag 5 Juli. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bras 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advcrtentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Gtroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurs op Texel BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL brengen naar aanleiding van art. 175 der Gemeentewet ter kennis, dat de door den gemeenteraad in zijne vergadering van 27 Mei 1891 vastgestelde Verordening van Politie" gedurende drie maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en aldaar in druk algemeen tegen betaling der kosten (f 0,23* per exemplaar), algemeen verkrijg baar gesteld. Texel, 30 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY, Burgemeester. STIKKEL, Secretaris. TEXEL, 4 Juli 1891. Wanneer dit nummer van ons blad verschijnt, rest ons nog slechts één dag van de kermis. Tot nog toe was er weinig geestdrift voor dat jaarlijks keerend volksfeest, 't Was stil letjes. Niet onmogelijk dat de minder gunstige toestand, waarin de handel verkeert, (betgeen voor velen in onze gemeente van veel belang is), de opgewektheid voor kermisvieren wel wat in den weg staat. Het Café Chantant op Donderdagavond in „de Lindeboom" gegeven, trok evenwel veel bezoekwij zouden zeggen te veelwant niet tegenstaande de maatregel, dat het aantal plaatsen was beperkt en tengevolge daarvan reeds velen onverrichter zake bij de deur moesten aftrekken, was het getal bevoorrech ten toch zoo groot, dat het een ware verade ming was, als men eens een oogenblikje zich kon verwijderen om een frisch luchtje te scheppen. Het oordeel over het gezelschap dat optrad en over hetgeen ten gehoore werd gebracht, is verschillend. Naar onze meening was het niet boven het middelmatige, en had de uitslag gelukkiger kunnen zijn, in aanmerking geno men de eisch welke de ondernemer aan het op te treden gezelschap had gesteld. Niette min, er waren ook aardige nummertjes en aangezien velen hier dergelijke avondjes niet gewoon zijn, zullen er zeker minstens evenveel zijn geweest die tevreden waren, als anderen die iets meer hadden verwacht. Denzelfden avond gaf het Ned. Tooneelge- zeischap (Bigot en Blaaser) de eerste der drie voorstellingen in „de Vergulde Kikkert." Als een gevolg van het Café Chantant, was de opkomst bij de opvoering van Mijn Leopold niet zeer groot; een klein doch net publiek was aanwezig, doch zij die er waren genoten in hooge mate. Wij waren verhinderd tegenwoordig te zijn, doch naar wij van verschillende bezoekers, en tooneelkenners, vernamen, verdiende de voor stelling onverdeelden lof. Die gunstige uitspraak zal gewis tot drukker bezoek wol aanleiding geven. Vrijdagavond werd door het gezelschap opge voerd: Op Afbetaling en Twee Echtscheidingen, beiden blijspelen. Bewees eene ruime opkomst (allen konden zelfs geen plaats bekomen) van de belangstel ling van het publiek, de onverdeelde en welver diende bijval getuigden van aller tevredenheid. Zaterdagavond zal worden opgevoerdKleine Jacques, beroemd drama in 8 tafereelen. Deze voorstelling is de laatste welke door het gezel schap alhier zal worden gegeven. Voor hen die reeds een der voorstellingen bijwoonden is verdere aanbeveling zeker over bodig, doch zij die daarvan nog geen gebruik hebben gemaakt meenen wij te mogen opwek ken om deze laatste gelegenheid niet te verzui men; zij zullen, wij zijn er van overtuigd, zichzelven een genotvollen avond verschaffen. Oudeschild, 3 Juli. Voor eenige dagen is door een visscher van hier een steur in de Noordzee gevangen, ter lengte van ruim zeven voet. Het reusachtige dier werd te gelde gemaakt voor vijftien gulden. Eergisteren is bij het havenwerk voor 't eerst gebruik gemaakt van een helmduik- toestel. Dit werktuig behoort aan Gebrs. van der Sterre alhier. Schipper S. van der Sterre was als duiker werkzaam. Het doel van deze verrichtingen was het plaatsen der keerschotten voor de havendammen. Oosterend, 3 Juli. Gelijk bekend is zijn de Texelsche blazers tegenwoordig meestentijds visschende op de Noordzee. Een er van, de T.X. 108 o. a. was in de route van het eskader waarop de Duitsche keizer zich bevond, zoodat men elkaar van nabij moest passeeren. Zoodra nu de blazerschipper dit merkt wordt aanstonds de Hollandsche driekleur aangeslagen en als eerbewijs en begroeting drie maal op en neer geheschen. De Duitscher wellicht niet direct op zoo'n begroeting bedacht, spoedt zich thans om dit huldebetoon van die schuit op behoor lijke wijze met de vlag te beautwoorden. Waarschijnlijk was het de eerste begroeting in de Hollandsche wateren door ohzen driekleur. De onkosten, aan de ontvangst van den Duitschen Keizer verbonden, zullen door H. M. de Koningin-Regentes gedragen worden. Zelfs heeft H. M. aan groote inrichtingen, vereeni- gingen enz. doen aanzeggen, dat men, desver- langd, de te maken kosten geheel kan vergoed krijgen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche jacht- vereeniging „Nimrod" heeft aan den Minister van Justitie een adres gezonden ter weerlegging van het bekende adres des heeren de Kanter in zake de jachtwet. Het bestuur wenscht ook verbetering van de jachtwet, doch in dien zin, dat het recht der eigenaars van jachtgron- den op het wild beter worde beschermd, o. a. door wederrechtelijke toeëigening van wild met diefstal gelijk te stellen. Of wel, de wet te wijzigen naar den trant der Duitsche jachtwet. Een persoon te Tilburg, 20 jaren oud, zekere B. in 't Groesseind, pas een vijftal weken getrouwd, mishandelde zijne vrouw op ergerlijke wijze, zóó zelfs dat hij haar bij de haren over den grond sleepte. Dit ongelijk hare sekse aangedaan, verdroot een aantal vrouwen uit de buurt, die op een warmen namiddag den man uit zijn woning haalden voor een ploeg spanden en met een voermans- zweep den man noodzaakten, den ploeg op en neer door een perceel bouwland te trekken. Daarna werd hem beloofd, dat de buurt een oog in 't zeil zou houden, om zoodra, van wege de gedragingen van B., zij zulks zou oorbaar achten, hem op nieuw te tuchtigen. Te Maastricht heeft nog een brutale diofstal plaats gehad. Een soldaat had de onbeschaamdheid 's nachts te 1 ure in een stal te sluipen, waar twee oppassers vernachten, en daaruit een der paarden van den kolonel Michaelis te ontvreemden. Lang echter mocht hij zich in het bezit van het gestolene niet ver heugen. Op den straatweg naar Tongeren werd hij kort na den diefstal door twee maréchaussées aangehouden en aan de militaire overheid geleverd. In het circus te Rotterdam zou de kun stenaar Leopoldi over een 100 voet hoog gespannen telegraafdraad op zijne monocycle door den circus rijden. Bij de repetitie is hij met zijn rijwiel van den draad gevallen, hij kwam er nog betrekkelijk goed af, daar hij alleen aan de hand gekwetst werd. Zijn rijwiel is bij den val gebroken. Hield mej. Trijntje de Jong, alias de milli- oen-juffrouw, te Drachten woonachtig, zich in den laatsten tijd vrij kalm, zoodat men haar bijna niet hoorde of zag, jl. Maandagavond moest zij toch eens weer aan haar hart lucht geven. Men zegt omdat zij 't eerste hooi binnen had. Een hare woning voorbijkomende troep muzi kanten werd door haar aangehouden en uitgenoo- digd achter het huis een lustig deuntje te doen hooren. Hieraan werd, in de hoop op een buiten kansje, gaarne voldaan. De muziek speelde, Trijntje danste, en onder 't gebruik van een „snapsje" ging het er vroolijk van door. Dit kwam ter ooren van Drachten's jeugd, zoodat in een oogenblik Tryntjes woning omringd was. Zelfs ouderen van dagen moesten een kijkje nemen. Eensklaps treedt ze te voorschijn met een verroeste sabel, jaagt eerst de muzikanten van het heim en wendt zich daarna, met dreigende houding en steeds met het wapen zwaaiend, tot de lastige indringers, die uiteenstoven en een goed heenkomen zochten. Zy keerde terug, doch werd thans op hare beurt aangevallen en met zand en allerlei ontuig geworpen. Ziende, dat ze hiertegen niets kon uitrichten, neemt ze een kort besluit, slingert de sabel tus- schen de menigte, die spoedig in beslag werd genomen, en verwijdert zich daarna weer achter hare woning. De muzikanten, haar thans ont wapend ziende, kregen nu ook weer moed, gingen weer naar haar toe en eischten betaling voorde geleverde muziek, maar zij konden hoog of laag springen, Tryntje stoorde zich hieraan niet. Zy keerde zich om, ging in huis en liet èn muzi kanten èn nieuwsgierigen aan hun lot over. (Fr. Ct Bij dön heer L. Cohen te Zwolle is verschenen het eerste nummer van de Volks- vriend, weekblad der Volkspartij in Overijssel en Drenthe. Het blad zal iederen Zaterdag worden uitgegeven. Als motto's vindt men aan het hoofd vermeld„De aarde is rijk genoeg om al hare kinderen te voeden" en „wij vra gen geen gunsten, maar willen recht." TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1