een partij Leidsche grenen Harken, Buitenland. Marktberichten. Tandarts BIERSTEKER, PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIEN. Om op te ruimen Men schrijft uit Eist (Betuwe)Met leedwezen wordt in deze streken opgemerkt, dat de aardappelen thans reeds voor een groot deel gaan bederven, vooral de z. g. wolkam mers. De ziekte vertoont zich als volgthet blad krimpt ineen, wordt vervolgens zwart, hetwelk zich meedeelt aan den stronk, die ten slotte afvalt. Ook van de winterkool zal weinig terechtkomen. Zij wordt opgevreten door witte wormen. Men schrijft deze ziekte verschijnselen toe aan de goheersclit hebbende felle koude en nachtvorsten en daarop volgend zeer natte weder. Twee dames namen Maandag te Breda plaats in den trein naar Arnhem. Te Tilburg zeide de conducteur, dat zij moesten uitstappen en plaats nemen in een trein naar Bokstel. Ondanks haar twijfel gaven de dames toe, meenende dat de conducteur het toch wel het best weten zou. Te Bokstel aangekomen werd haar, na een kwartier wachten, een trein aangewezen die naar naar Den Bosch bracht, en daar moesten zij drie uren wachten op den trein, waarmede zij te ongeveer elf uren in Arnhem aankwamen, waar zij vóór achten hadden behooren te zijn De stationchef in Den Bosch, wien zij haar beklag deden, betuigde zijn leedwezen, maai de conducteurs waren tegenwoordig zoo slecht op de hoogte Geen wonder, vele chefs zijn het zeit niet. (Arnh. Ct.) Het bezoek van het Duitscke Keizerpaar aan Nederland, heeft zooals te verwachten was, een buitengewone drukte veroorzaakt te Amsterdam en ook in andere plaatsen. Dinsdagmiddag te 3.10 arriveerden HH, MM. de Koningin en de Koningin-Regentes met de Oosterspoor te Amsterdam. De beide Vorstinnen werden aan het centraal-station ontvangen door den burgemees ter en tal van civiele en militaire autoriteiten, onder wie de gezant te Berlijn, de heer Van der Hoeven. Kort na aankomst op het paleis, waar vele hof- dignitarissen zich bevonden, verschenen HH. MM. op het balkon, van waar z(j de jubelende schare toewuifden. Op het oogenblik, dat de klok van het Paleis 's avonds acht ure sloeg, klonk het signaal ,,geef acht!" en eenige seconden later een tweede signaal. Daarop zwaaide de op eene verhevenheid geplaatste directeur van de Kon. Mil. Kapel, de heer Van der Linden, den stok en roffelde de meer dan honderd trommen met bijzondere maatvastheid. Terstond daarop klonken de eerste toonen der taptoe van de hoornblazers, die b(jna overstemd werden door een levendig gejuich. De balkondeuren van het paleis waren opengegaan en een paar lakeien hadden stoelen gebracht, waarop de beide Koninginnen plaats namen. Koningin Wilhel- mina blootshoofd, Koningin Emma het hoofd gedekt met een kap zonder sluier. De taptoe werd vervolgens door de tamboers en pijpers der marine, en eindelijk door de trompetters der bereden wapens herhaald. Oogenblikkeljjk daarop klonken de toonen van het „Wilhelmus," welk lied door de honderden officieren die met hunne dames en gasten op de kleine steen tjes stonden, blootshoofd werd aangehoord. Hierop volgde het „Heil dir im Siegerkranz," en ten slotte nogmaals het „Wilhelmus" volgens de zetting van 1853 (koraal). De Koninginnen, die herhaaldelijk blijken van in stemming hadden gegeven, bleven nog eenigen tijd op het balkon en sloegen met blijkbaar welgevallen het woelige tafereel gade. Na vriendelijk en langdurig gegroet te hebben, begaven de Koninginnen zich weer in hare vertrek ken terug. De eigenlijke uitvoering duurde precies 14 minuten en het défilé even lang, zoodat te halfnegen dit deel van het programma was afgeloopen. Terstond daarop begon de electrische verlichting der fonteinen, welke ook ditmaal goed slaagde. Het water der fonteinen werd in eene phantastische kleurenmengeling geplaatst, dat bi) den vallenden avond en helderen hemel een verrassend schouwspel aanbood. De beweging in de stad was ontzettend groot wegens de duizenden en tienduizenden vreemdelingen. Ook te IJmuiden wapperden de vlaggen huis aan huis. De beweging in dit jonge havenstadje aan de Noordzee had reeds vóór de komst der keizerlijke gasten, iets van een kermis. De haven zelve bood een even levendig schouwspel. Bij de sluizen lag het keizerlijk aviso „Jagd," een groot zwart oorlog schip met kranige matrozen. De dagbladpers was te IJmuiden vertegenwoor digd niet alleen door Nederlandsche, maar ook door buitenlandsche reporters. De minister van marine had in overleg met den eskader-commandant den schout-bij-nacht C. H, Bogaerdt, gunstig beschikt op hun verzoek om toegelaten te worden op het eskader, dat in don vroegen ochtend van Woensdag zee koos om het keizers-eskader in de territoriale zee te begroeten. Het weer was heerlijk en de zee kalm, doch de lucht betrokken. Na de indrukwekkende begroeting op zee is het keizerlijke stoomjacht „Hohenzollern" Woendagmor- gen tejIJmuidente half elf binnen gekomen. De hooge gasten moeten van die aankomst, in verband met de voorafgenomen maatregelen, den aan- genaamsten indruk van ons land verkregen hebben. De keizer en de keizerin verlieten, na door de vertegenwoordigers van H, M. de Regentes te zijn verwelkomt, hun jacht „Hohenzollern" en gingen over op de „Jagd," welk schip, begeleid door de beide eskaders, naar Amsterdam opstoomde, waar koningin Wilhelmina en de koningin-regentes om halftwaalf het Paleis verlieten om zich ter ontvangst van hare keizerlijke gasten per rijtuig te begeven naar den West-Indischen steiger aan de Ruyterkade, waar een rijk gedrapeerd, koepelvormig paviljoen was gebouwd, gekroond door den keizerlijken adelaar. Na de begroeting begaven de vorstelijke personen zich in een grooten stoet van omstreeks 40 rijtuigen naar het paleis op den Dam. De keizer nam mot de koningin-regentes plaats in het eerste rijtuig, de keizerin met de jonge koningin in het tweede. Na aankomst op het paleis had een familie-déjeuner plaatsdaarna- werd een bezoek afgelegd aan het Rijksmuseum, des avonds had de groote militaire taptoe plaats. Den volgenden morgen werd een bezoek gebracht aan het Burgerweeshuis, het Stad huis en de Nieuwe kerk, terwijl des middags het waterfeest op de Amstel plaats had. Het groote Vuurwerk bij gelegenheid van des Keizers verblijf te Amsterdam afgestoken, slaagde uitmuntend- Duizenden bij duizenden personen waren van elders gekomen om de feestelijkheden bij te wonendat bi) zulk een groot gedrang de ongelukken niet erger waren dan eenige flauwtegevallen.mag wel opmerke lijk heeten. Vrijdagmorgen omstreeks 9 uur, ging de Duitsche Keizer te voet van het paleis naar de Nieuwe kerk, vergezeld van twee hoofdofficieren die een krans droegen. De krans werd neergelegd op het praal graf van de Ruyter. De lauwerkrans droeg linten van de Hollandsche en Duitsche kleuren. Z. M. sprak bh het nederleggen van den krans de woorden„een klein volk, dat zulke mannen heeft voortgebracht is een groot volk". Te 10.7 verlieten de vorstelijke bezoekers de hoofd stad met bestemming naar den Haag, vanwaar het Duitsche vorstenpaar via Rotterdam naar Engeland zou vertrekken. VergetenIn het nabij Troppau gelegen dorp Hrabin (Oostenrijksoh Silezië) werd op Pinksteren een doofstomme, wegens eene kleine overtreding, gearresteerd en in de gevange nis vergeten. Den 15den Juni herinnerde men zich den ongelukkige en, toen men de cel opende, na 18 dagen, vond men een lijk, dat bovendien geheel door de ratten was verslonden. Tegen de schuldigen aan dit schandelijk verzuim is eene vervolging ingesteld. Uit Meian wordt gemeld, dat tengevolge van de doorbraak van een Alpenmeertje, in de nabijheid Martell, en de daardoor veroorzaakte snelle was van het riviertje de Plima, een ge- weldige overstrooming heeft plaats gehad, waardoor in het acht uren lange dal, waardoor het genoemde riviertje stroomt, groote verwoestingen werden aangericht. Elf woonhuizen, een molen, onder scheidene werkplaatsen en het door touristen veel bezochte logement Eberhöfer te Gand werden geheel verwoest. Menschenlevens waren gelukkig echter niet te betreuren. Hoe het in de Italiaansche Kamer dd. toe ging wordt in de bladen aldus gemeld: Van de ongeveer 400 afgevaardigden welke in de zaal waren, namen een paarhonderd aan den strijd deel. De radicale troep was vijftig man sterk. De eerste aanvallende beweging was, dat de afgevaardigde Cavalotti zijnen partijgenoot di Maria bij vergissing eenen oorveeg toediende, die voor een ander bestemd was. Nauwkeurige waar nemers verzekeren dat de worstelstrijd, welke de Italiaansche volksvertegenwoordigers ter gele genheid der vernieuwing van de Triple Alliantie elkander geleverd hebben, juist 20 minuten ge duurd heeft. Een levendig vuur met inktpotten, parlementaire documenten en waterkaraffen werd van alle zijden onderhouden en toen er niets meer te smijten viel, grepen de strijders elkander in baard en haren, lichtten elkaar beentje en tuimelden als vechtende honden over den vloer. Terwijl dit alles in den boezem van het parle ment plaats greep, achtten twee gewezen afge vaardigden, Marcora en Moneta, die op de toe hoorders-tribune gezeten waren, het oogenblik geschikt om elkander med6 te lijf te gaan. De andere gasten op de tribune konden aan het voor beeld geen weerstand bieden en zoo ontstond ook daar een gevecht, waarin groote kracht en moed tentoongespreid werden, totdat eindelijk de oppassers toesnelden en de vechtenden de deur uitwierpen. Verleden week Woensdagnam een eenvoudig, maar net gekleed meisje, plaats in den spoortrein van Bonn naar Coblentz, en zeide aan een paar medereizigers, dat zij naar Guls moest, alwaar zij in dienst ging als winkeldochter. Te Coblentz stapte zij ook af, om met den trein der Moezelbaan de reis voort te zetten. Bij dat afstappen keek de Conducteur vreemd er van op, dat zulk een net meisje zulke groote en plompe schoenen droeg. Nader toekijkende, bemerkte hij, dat deze schoenen precies het model waren van die, welke de ge vangenen in het tuchthuis te Keulen dragen. Hij keek haar toen eens goed aan, en kreeg nu do overtuiging, dat hij een verkleed jong manspersoon voor zich had. Hij vertelde dit aan den stations chef, die onmiddellijk naar Keulen liet telegrafeeren, en ten antwoord ontving, dat er dien nacht een gevangene uit het tuchthuis ontvlucht was. Inmiddels had de stationschef ook reeds er voor gezorgd, dat de vluchteling onderweg nergens kon afstappen zonder voorloopig te worden tegenge houden. Vandaar dat de politie te Cohem op hare hoede was en hem voorloopig aanhield, waarna het spoedig bleek, dat hij werkelijk de ontsnapte veroordeelde was. Leiden, 3 Juli. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f a f 25 Stieren f 54 a f 205Veulens stuks af—, 16 kaltkoeien f 137 a f 26580 Melkkoeien f 100 a f 25165 Varekoeien 96 a 240; 90 Vette koeien f 148 a f 27884 Vette kalveren f 32 a f 80, 38 Magere kal veren f8,— a f 21 10 Grasxaiveren i 23 a f 46 510 Vette Schapen f 21 a f 33, 164 Magere Schapen f 15 a f 24, - Paarden f af 734 Magere Lammeren f 5,— a f 15,Vette jarige 162 Magere Varkens f 14 a f 28 Vette Varkens a. 260 Biggen f2.— a f 12. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor TEXEL en de daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand Juni Ingelegd f 1662.33; Terugbetaald f 1346,81. tiet laatste door dit kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 957. Zondag 5 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. Jelgersma, van Schoorl. Oudeschild. 's Nam. Ds. Jelgebsma, van Schoorl. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Geen Godsdienstoefening. B(j hun vertrek naar IJmuiden, roepen onder- 0 geteekenden een hartelijk vaarwel toe aan vrienden en bekenden op Texel. 2 Juli 1891. F. VISSER en Echtgenoote. Aan allen, die bij het overlijden van onze Moeder en Behuwdmoeder van hunne be langstelling deden blijken, betuigen wij daarvoor onzen welgemeeuden dank. 3 Juli 1891 ROEPER. a Jun 1891.N. ROEPER-de Boer Prins-Hendrikkade 169, Amsterdam, is WOENSDAG 8JULI te den Burg te consulteeren voor Tandheelkundige operatiën, vullingen en het plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Spreekuren des avonds van zes tot negen uur. per bos f 2.00 a contant. P C Nog een restantje AARDEWERK wat voor spotprijs wordt opgeruimd. Aanbevelend, J. EELMAN Az. Steenenplaats, Burg.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2