Buitenland. De proef met de inenting tegen de vlek ziekte der varkens, in de provincie Groningen van regeeringswege genomen, onder leiding en toezicht van den districts-veearts, heeft tot heden tot een goeden uitslag gebeid, in zooverre dat van de p. m. 200 ingeente dieren, in 5 gemeenten, geen enkel aan de kunstbe werking is gestorven. Zaterdagavond zijn te 's-Hage de jaar- lijksche voorstellingen van het circus O .-car Carré begonnen. Na de droevige ramp, die de familie Carré en het gezelschap bij het spoorwegongeluk in Hannover trof, ving de voorstelling onder een weemoedigen indruk aan, welke zich in een deelnemende belang stelling openbaarde, toen de heer Oscar Carré met zijn beide zonen vóór den aanvang zijn artisten binnen de manége leidde. Met gebuk- ten hoofde trad hij in rouwkleeding voor het publiek. De secretaris overhandigde hem een lauwerkrans waaraan een rouwlint hing. De begroeting was treffend en zichtbaar diep aangedaan trok de heer Carré zich terug. Onder de toeschouwers werden verscheidene vrienden uit Amsterdam opgemerkt, die op dezen avond getuigenis hunner deelnemende gevoelens kwamen afleggen. Ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en onder wijzeressen, om te worden geplaatst als onder wijzer 3e klasse en als hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmede gelijk gestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zij die in het bezit zijn der hoofdacte en van oene acte voor de Fransche taal. De onderwijzeressen moeten in staat zijn practiscb schoolonderwijs in den zang te geven. De vereischten en voorwaarden zijn in de Staatscourant opgenomen. Het 15-jarig bestaan der Rijkslandbouw school te Wageningen zal op 9 en 10 Sep tember feestelijk worden gevierd. De feest commissie heeft het volgende bepaaldOp 9 Sept.of ficieele ontvangst van oud-leerlingen, gemeenschappelijke maaltijd, gezellige bijean- eenkomst en concert bij het hotei „De Wa- geningsche Berg." Op 10 Sept. matinée door de stafmuziek, onder directie van den heer Van Aken. 's Avonds concert en bal. De directeur der Rijkslandbouwschool is benoemd tot eere-voorzitter. De werkstaking te Kuilenburg houdt nog steeds aan. Van beide kanten is men niet geneigd toe te geven. Enkele sigarenmakers hebben zich een patent verschaft en werken nu voor zichzelven. Door den Heer Dresselhuijs zijn in enkele dagbladen andere sigarenmakers gevraagd. Ook liggen verschillende fabrieks- gereedschappen aan het station, om eerstdaags vervoerd te worden naar andere fabrieken. Het bestuur van de afdeeling Kuilenburg van den Ned. sigarenm.- en tabaksbewerkersbond heeft in een schrijven aan de burgerij van Kuilenburg haar verlangen uiteengezet en steun en medewerking gevraagd. Aangezien de heer mr. W. C. I. J. Cremers zijne benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aanneemt, zal eene nieuwe keuze voor een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Almelo plaats hebben op Donderdag 23 Juli e.k. en de herstemming, zoo noodig, op Don derdag 6 Aug. d.a.v. De Catholieke kiesvereeniging in dat district heeft in een druk bezochte vergadering bij acclamatie besloten de candidatuur aan te bieden aan dr. H. J. A. M. Schaepman. Yan den heer Schaepman wordt, volgens den Haagschen kroniekschrijver der N. Gron. Gt. verzekerd, dat hij vast besloten is de plaats van een zijner herkozen medeleden niet aan te nemen, maar zich uit 't actief leven terug te trekken. Uit Luxemburg wordt aan het N. v. d. D. geschreven De vorige week had de overdracht plaats van de domeinen. De thesaurier van H. M. de Koningin vertoefde een paar dagen hier om de verkoopsom in ontvangst to nemen. Deze bedroeg twee millioen achthonderdduizend franken, waarbij nog gevoegd werd één millioen franken, welke, volgens het familieverdrag, de tak der Nassaus, die in het bezit kwam van de Luxemburgsche kroon, gehouden is uit te betalen aan den vertegen woordiger van den anderen tak, die zich de kroon zag ontvallen. Dit millioen werd dus uitgekeerd aan Koningin Wilhelmina. De kasteelen gingen over met hun toebehooren en inboedel. Alleen zijn enkele voorwerpen, waaraan voor de Koningin om de eene of andere reden familieherinneringen verbonden waren, uitgezonderd en verzonden. Op het tijdstip, dat wijlen Koning Willem III zijn 70en verjaardag vierde, werden de domeinen met inboedels geschat op eene waarde van bijna twee millioen guldenzij zijn dus in de laatste 4 jaren in waarde afgenomen. De grondenvooral de bosschen zijn het, die hierbij in de eerste plaats in rekening moeten worden gebracht. De heer Henry Tindal heeft onder den titel„Wat wij wenschen van den eerstvol- genden minister van oorlog", een stuk openbaar gemaakt, 14 gedrukte pagina's folio groot, van welke een tiental gewijd zijn aan de beant woording dier vraag. Een paar dagen geleden had te Assen een ongewoon schouwspel plaats in de spoor- sloot, tegenover het station. Een groote snoek greep een der aanwezige eenden van den stationchef bij den kop en trachtte het dier naar beneden te trekken. Eenige personen, bij het station werkzaam, schoten toe. Het mocht hun niet eerder gelukken het dier te bevrijden, dan nadat A. Slagter aen snoek een slag met een stok had toegebracht, waarna de snoek verdween en de eend levenloos aan do oppervlakte kwam drijven, met verscheidene wonden aan kop en hals. De schade door den hagelslag van 1 Juli in Oostelijk Noord-Braband toegebracht aan gebouwen, tuinvruchten en veldgewassen, be draagt alleen voor de gemeente Tilburg onge veer f 300.000. De wonderlijke burgemeester van Breda moet jl. Zaterdag bijzonder geschitterd hebben. In het raadsverslag van de „N. Bred. Ct." leest men het volgende: De vergadering was één oogenblik zeer onstuimig. De voorzitter voegde nl. den heer De Booij de woorden toe: „breek je nek." Eene motie van afkeuring door den heer De Booij gesteld, werd door hem weer inge trokken, toen de heer Yan Hal verklaard had, dat de voorzitter er spijt over gevoelde. Het Engelsche blad de „Standard" vernam uit Berlijn een gerucht, volgens hetwelk er eene verloving zou op til zijn tusschen de jeugdige Koningin der Nederlanden en den vier jaar ouderen, tweeden zoon van Prins Albrecht van Pruisen, regent van Brunswijk. Op verzoek van den heer mr. S. J. Hartog c.s., voorzitter der Montefiore-Yereeniging te Rotterdam, aan burg. en weth. dier gemeente, om ter beschikking van de vereeniging een locaal te stellen, ten behoeve der „Israëlieten, die uit het Russische Rijk worden verdreven en hun weg over die gemeente nemen", is bij besluit van burg. en weth. aan de adres santen tot wederopzegging kosteloos in gebruik gegeven een paar zalen van het voormalige ziekenhuis aan de Hoogstraat, zoomede de daarin nog aanwezige oude ijzeren kribben, wordende zij ten aanzien van dat gebruik verwezen naar den directeur der gemeente werken. Wie zijne vrouw lief heeft laat ze thuis. Te Heinkenszand trouwde dezer dagen een jonkman met het voorwerp zijner keuze en den volgenden dag vertrok hij naar Noord- Amerika zonder zijne wederhelft. Gedurende de vorige week hebben een viertal echtgenooten, vaders van kinderen, bij de politie te Kralingen aangifte gedaan dat hunne respectieve echtgenooten de echtelijke woning kwaadwillig hadden verlaten. Eene der vrouwen ging met het geheele huisraad er van door, eene andere met een gedeelte der meubelen, eene derde liet alles in den steek en nommer vier ging met eene som van f 1100 opden loop De laatste heeft de vlucht genomen naar Bergemop-Zoom en verklaarde, toen manlief haar had opgespoord, nooit meer de woning te zullen binnenkomen en ook geen cent terug te zullen geven van het medegenomen bedrag hij moest met de kinderen maar zien hoe hij zonder haar terecht kwam. Huismiddeltjes. Tegen steken van bijen, wespen en muggen beveelt Campe keukenzout aan, dat men, met een weinig water of speeksel bevochtigd, eenige malen op de gestoken plaats wrijft. Pijn en zwelling ver dwijnen spoedig en worden bij onmiddellijke toepassing in het geheel niet waargenomen. Wij herinneren verder in dezen „muggentijd" aan de vroeger medegedeelde huismiddeltjes, nl. besprenkelen van beddegoed met een 2 pct.tige carbolzuur-oplossing. Creoline is even eens in waterige oplossing aan te bevelen. Een eenvoudige verdelgingsmethode van het muggengebroed bestaat in het aanwenden in slaapkamers van nachtlichtjes, voorzien van een scherm, hetwelk aan de binnenzijde met een laagje honig besmeerd is. De muggen vinden daarin alle een zoeten, maar wissen dood. Mdblcltegen Vervalschingen enz.) Te Montrael is een doofstommen gesticht in den nacht van den 8en dezer verbrand. De driehonderd verpleegden lagen te bed, toen zij gewaar werden, dat het huis in brand stond. De hulpeloozen verkeerden in een vreeseljjken toestand, daar de trappen, die naar beneden leidden, reeds vuur hadden gevat. Een der pleegzusters, zuster Margaretha, bond eenige lakens samen en liet met behulp daarvan de ongelukkigen uit een der vensters omlaag. Aan haar tegenwoordigheid van geest is het te danken, dat geen der doof stommen bij de ramp eenig letsel bekwam. Als een staaltie van schaarschheid in Rus land, wordt bericht, dat in het gouvernement Tula brood wordt gebakken half van meel, half van gehakt gras! -- Uit Berlijn verneemt men, dat keizer Wil helm en zijne gemalin plan hebben een bezoek aan Amerika te brengen, doch dat nog niet be paald is, wanneer de reis zou plaats hebben. De keizerin moet daarbij den wensch hebben uit gesproken, den overtocht met de nieuwe stoom boot „Fürst Bismarck" te doen. De „Hohenzollern" bracht den Duitschen Keizer Zaterdag een uur te vroeg te Port Victoria. Het resultaat daarvan was, dat Zijne Majesteit een uur lang moest wachten op den Prins van Wales, die hem ontvangen zou. Door deze te vroege aankomst is alles mislukt. Dekanonnen hebben niet of onvoldoende gebulderd, de hooge marine-ambtenaren, op wier strenge gezichten de vriendelijke glimlachen eerst voor een uur later waren besteld slaagden er met moeite in, een grijns op hun onvoorbereide lippen te betooveren. Hygende hofmarschalken riepen de leden van de eerewacht tij elkaar, die, hun zwaard vastgespende of hun uniform dichtknoo- pende, van alle kanten kwamen toeschieten. En het ergste was, dat men een uur lang den keizer moest gezelschap houden. Men kan met een keizer toch niet over het weer praten, noch zestig minuten achtereen zijn blijdschap betuigen Men zegt, dat toen de prins van Wales einde lijk arriveerde, de keizer zijne excuses stuitte met de opmerking: „U ziet, oom, dat men ook zonder tunnel Engeland kan verrassen. Uit de Saksische landelijke districten is een adres aan den Duitschen Rijks-kanselier gezonden met ruim 10.000 handteekeningen, om tegen de graanrechten te protesteeren. Gedurende het jongste dienstjaar kwamen in Noord Amerika 405.684 landverhuizers aan, onder welke 74.332 Duitschers, 70.717 Italianen 35.524 Ieren en 33.504 Russen. Met volhardenden ijver blijven de medische onderzoekers de genezing van tuberculeuse aan doeningen beproeven. Ditmaal is het de Fransche hoogleeraar Lannelongue, die reeds ten vorige jare zijne onderzoekingen aanving, maar ze tydelijk staakte omdat hy eene officieele opdracht ontving de resultaten van dr. Koch's inspuitingen na te sporen. Hy heeft zyn eigen methode sedert echter opnieuw toegepast, en naar 't schynt voorloopig met zeer gunstigen uitslag. Lannelongue maakt zeer kleine maar vrij talryke inspuitingen van een chloorzinkoplossing. Daardoor verkrijgt hy een vervorming van het zieke weefsel, dat in plaats van tuberculeus onder den invloed der inspuitingen vezelachtig van aard wordt. t—rrmr—a—

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2