N. 396. Zondag 19 Juli. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertcntiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Pri/js der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bueg op Texel. TEXEL, 18 Juli 1891. Bij de overgangs-examens aan de Rijks landbouwschool te Wageningen dezer dagen gehouden werd o. a. bevorderd de Heer C. A. Keijser geboren alhier. De heer G. Kempers, h. d. s. te Waal op Texel, komt voor op de voordracht voor h. d. s. te St. Pancras. Een weinig te hard, is veel te hard- Dat ondervond gistermorgen een jongen alhier, die naar het schijut een kanarievogeltje wilde verschrikken, dat in een kooitje voor de glazen stond bij een onzer ingezetenen. Hij bomde tegen de ruit maar met zoo'n kracht, dat zijn hand door het glas ging en hij zich aan de glasscherven vrij ernstig bezeerde. Naar men beweert is er heelkundige hulp noodig geweest, om de glasscherven uit de wonde te halen. Een goede leer voor anderen. Oüdeschild, 17 Juli. Met de rogvisscherij binnengaats, die nu door de visschers van hier gestaakt is, werd in den voorzomer geene hooge besomming gemaakt. Er werden nog al goede prijzen verkregen, dewijl de rog van 40 tot 70 ct. gemiddeld kon opbrengen. De verzending had plaats naar Brussel, Antwerpen en Gent, doch ook te Nieuwediep werden flinke hoeveelheden verkocht. Men schrijft van Terschelling: De stoom-schelpzuigers haalden Dinsdag uit het zand boven de „Lutine" weder wat kogels op en een paar Spaansche matten. Ook werd het hoofdwrak teruggevonden, dat thans in eene andere richting onderzocht zal worden. Ongelukkig veroorlooft het weder maar al te dikwijls niet, boven, de zandbank te liggen en in die bank te werken en één dag, nadat men gaten gezogen heeft, zijn ze weer vol zand en schelpen geloopen. De heer mr. Yan Tienhoven, burgemees ter van Amsterdam, kwam Dinsdag te 12 u. 50 m. ten paleize Het Loo en had aldaar een langdurig onderhoud met de Koningin-Regentes. Denzelfden dag te 5 u. 20 m. vertrok de burgemeester weder naar Amsterdam. H. M. heeft zich nauwkeurig laten inlichten omtrent de ongeregeldheden, welke op den Dam aldaar tijdens de taptoe hebben plaats gehad. [L. D Uit Den Haag wordt gemeld, dat thans definitief bepaald is, dat de op te richten cadetten-school te Alkmaar zal worden gevestigd. Aan de Maasbode wordt geschreven Werd de burgemeester van Amsterdam reeds een paar malen gedoodverfd als Minister van Binnenlandsche Zaken in het te constitu- eeren nieuwe kabinet, met vrij groote zeker heid kan worden gemeld, dat hij zich niet met de portefeuille van Binnenlandsche Zaken, maai- met die van Financiën belasten zal. Aan het „Centrum" wordt medegedeeld dat de waarschijnlijkheid veld wint, dat de heer Heemskerk als kabinetsformeerder zal optreden. Heden had te Apeldoorn eene belangrijke plechtigheid plaats. Door H. M. onze geliefde Koningin Wilhelmina werd, in tegenwoordig heid onzer geëerbiedigde Koningin-Regentes, de eerste steen gelegd voor de nieuw te bouwen Hervormde kerk aldaar. De heer J. W. Yan der Meij, te Apeldoorn, genoot de onderschei ding zich belast te zien met de levering van truffel en hamer, welke bij deze treffende gelegenheid door H. M. de Koningin werden gebruikt. Beide stukken zijn voor dit doel expresse- lijk ontworpen en kunstig vervaardigd in de Kon. Ned. fabriek van de heeren J. M. van Kempen Zonen, te Voorschoten. In de omstreken van Terborg en Dinxper- loo moet het, naar men verneemt, ellendig gesteld zijn wegens den hoogen waterstand van den Ouden IJsel. De landbouwers kunnen het vee niet alleen niet op de weide brengen, maar zelfs moeten de korenvelden onder water staan, zoodat zij de aren afsnijden om die als voeder aan het vee te geven. Men schrijft uit Het Bildt: De vereeniging „Broedertrouw" is in ledental verbazend achteruit gegaan. Oorspronkelijk had den zich meer dan 500 aangesloten en thans behooren nog tot haar 56 hoofden van gezinnen en 18 vrijgezellen. „Als vereeniging mist Broeder trouw" haar kracht en men kan merken, dat de verhouding tusschen werklieden en werkgevers op het Bildt er beter op wordt. De arbeiders zijn vooral de dupe geworden van de fatale historie. Toch zijn er voordeel6n uit de beweging ontstaan. Vooreerst zjjn de dagloonen er beter op geworden, vrouwen- en kinderarbeid is ver minderd, boeren en arbeiders hebben beter leeren inzien dat ze elkaar noodig hebben en ten anderen is duidelijk geworden dat het niet goed is, ondoor dacht het oor te leenen aan sommige raddraaiers met hunne onmogelijke eischen en dat collecten en inzamelingen niet toereikend zijn om bij zulke werkstakingen in de behoeften der arbeiders te voorzien. De beschuldiging als zouden er onder de scheurmakers zijn, die zulke toestanden in het leven roepen om in troebel water te visschen en hun kwaliteit als „baantjesjagers" zullen we maar voor onbewezen houden. Gelukkig maar, dat we hier op het Bildt kunnen zeggen: „Het daagt," al is het dan ook juist niet uit het oosten. Een werkman te Joure kreeg een aan schrijving van het registratie-kantoor te Heeren - veen om opgaaf hoeveel de nalatenschap van wijlen zijn vader, dezen winter overleden, bedroeg. Het antwoord luidde: „Ik hebf 20 bijgepast. In de jongste algemeene vergadering van de vereeniging Volksonderwijs werd besloten zich tot de Regeering te wenden met het verzoek om uitbreiding van de regeeringsstatis- tiek van het lager onderwijs, meer in het bijzonder om te weten te komen de verschillende oorzaken van het te vroeg verlaten van de school. Het dientengevolge door hoofdbestuurders der genoemde Vereeniging aan de Koningin weduwe-regentes ingediend en door H. M. in handen van den minister van binnenlandsche zaken om consideratiën en advies gesteld verzoekschrift is thans door deze in afschrift aan de commissarissen des Konings verzonden, met uitnoodiging, omtrent dedoorde Vereeniging gestelde vragen vóór 1 September hun gevoelen mede te deelen. Door eene firma te Rotterdam was bij de politie de opsporing verzocht van een 15- jarigen kantoorbediende, die zich had verwijderd met medeneming ten haren nadeele van eene som van ongeveer f2900. Hij is te Nijmegen door de politie aangehoudenbij hem werd nagenoeg nog het geheele bedrag gevonden. Onder politiegeleide is hij te Rotterdam over gebracht naar het politie-bureel aan de Pau- wensteeg. Naar men verneemt is bij het Ministerie van Justitie een Rijkswet op het wielrijden in bowerking. De „L. Ct." deelt mede dat de pachters onder de Cloese, die veel schade van het water hebben geleden, door den heer Sickesz op eene zeer welkome wijze zijn verrast. Genoemde heer heeft aan 26 van zijne boeren ieder een flink perceel watervrij hooigras gegeven, ter vergoeding van het dit jaar geleden verlies. Een huurboer in den Hoekschen Waard wiens geheele gewas verhageld is, ontving van zijn landheer bericht, dat hem de landpacht voor het geheele jaar is geschonken en hij voor het volgende jaar volstaan kan met betaling van de halve pacht. De „Amsterdammer" bevat het volgende zonderlinge bericht „Naar wij vernemen heeft een der hoofdbe ambten van de (Amsterdamsche) politie voor eenige dagen sommigen der slachtoffers van het taptoe-schandaal een bezoek gebracht en zich daarbij zeer mild betoond." Naar uit Tilburg gemeld wordt werd aldaar dezer dagen eene vergadering gehouden van burgemeesters uit 17 der door den hagel slag geteisterde gemeenten. Een commissie werd benoemd om een beroep te doen op de liefdadigheid van het geheele Nederlandsche volk. De circulaire daartoe verspreid is onderteekend door de burgemeesters van 17 gemeenten. Wanneer de zevende zoon geboren was, of wanneer de zevende zoon Koning en Vaderland ging dienen, kreeg vader duizend gulden van den Koning, althans zoo werd gezegd, zoo werd gemeend. Wat van die meening waar is, weten wij evenmin als H. uit Beekbergen, die Maandag ten gemeentehuize te Apeldoorn kwam om te vertellen, dat hij zeven flinke jongens heeft en te informeeren, hoe nu aan de duizend gulden te komen. Zeker was het, dat hij ze daar niet ontvangen kon, waarom hij naar een der kassiers gezonden werd, die hem naar den rentmeester van het Domein verwees. H. heeft evenwel zijne informaties niet verder willen uitstrekken en is bedaard weer op huis aangegaan. „N. A, C." TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1