N#. 400. Zondag 2 Augustus. A#. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOXJ, ParkstraatBubg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL, gezien art. 219, 2de alinea der Gemeentewet; brengen ter kennis van de inge zetenen, dat de rekening dezer gemeente over het afgeloopen dienstjaar 1890 aan den Raad is aan geboden en ter Secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd van af heden tot en met den 15 Augustus e. k., van des voormiddags tien tot des namiddags twee ure, en hetzij in druk, hetzy in afschrift, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Texel, den 31 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 1 Augustus 1891. Door de vriendelijkheid van een onzer plaats- genooten, de heer F., was aan de leerlingen van de Alg. Bewaarschool alhier, Donderdag eene uitspanning bereid. Onder behoorlijk toezicht vertrokken de kleinen des morgens te 11 uren, in de daarvoor benoodigde rijtuigen naar het boschje (doolhof) ten einde daar, en in de zandkuil en op het overige terrein zich met spelen te vermaken. Dat het de kleinen aan de noodige versnape ringen niet ontbrak, behoeft zeker geen be toog. Het weder hield zich, ofschoon het zich aanvankelijk niet zeer gunstig liet aanzien, gelukkig zeer goed. Na een genoegelijken dag aldaar te hebben doorgebracht, werden de kleinen in den namiddag te halfzes weder per rijtuig huiswaarts gebracht. Te spreken van de dankbaarheid der kinderen, 't zou zeer misplaatst zijn bij zulke kleinen, het vroolijk aanzicht der kinderschaar was gewis een voldoening voor het gebrachte offer. De gemeenteraad besloot in zijne ver gadering van gisterenmorgen goedgunstig te beschikken op het verzoek van den heer P. Deuzeman, H. d. S. aan den Hoorn, tot verplaatsing in dergelijke betrekking naar de Cocksdorp, vacant door het verleend ontslag van den heer Schreuder. Oosteeend, 31 Juli. Heden, morgen ont lastte zich boven ons dorp een geweldige donderbui, vergezeld van zware hagelslag en regen. De telegraaflijn werd door den bliksem getroffen waardoor schade aan een vijftal palen veroorzaakt werd, terwijl in het huis van den bode bij de telegrafie, Ellen, eenige schade aan muur en schot werd aangebracht. Een sterken zwaveldamp kon men aldaar waarnemen. Ook werden een paar schapen van den heer Dijksen door den bliksem gedood. Namens de Maatschappij T. N. v. 't A. is bij den uitgever M. E. de Grauw, te Ouder kerk a/d Amstel, uitgegeven „Armenzorg," door Dr. H. H. Meijboom. Deze brochure vermeerdert de reeks dei- kleine populaire geschriften, waarmede genoem de Maatsch. volksbelangen onder de aandacht tracht te brengen. De armenzorg is in den laatsten tijd veel besproken, en 't is derhalve wel te veronderstellen dat velen begeerig zullen zijn te weten, wat een bevoegd beoor- deelaar over dat onderwerp zegt. De prijs voor 36 pag. goeden druk is slechts 5 cent. De wonderdokter Sequah uit Roozen- daal heeft zijn gratis-genezingen gestaakt. De rechtbank heeft beslist, dat hij zijn liefdewerk niet verrichten kan zonder bijstand van een Beneesheer, De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een looper aan eene der broodfa brieken. Deze onmensch had reeds eenige dagen in het roggebrood, bestemd voor het Armenhuis, spijkers en glas gedaan, omdat hij wraak wilde nemon over het ontslag van zijn vader, die aan de fabriek als meester knecht had gefungeerd. Gelukkig was nog door geen der verpleeg den van het brood genuttigd. (N. v. d. D.) Maandagavond ontstond in de H.-Sacra- mentskapelaan de Eendrachtstraat te Rotterdam gedurende het Lof, tot sluiting eener negendaag- scfie oefeniDg, eene paniek onder de talrijke menigte. Een der koorknaapjes, een achtjarig jongetje, was te dicht bij een der brandende kaarsen gekomen, welke den voet van het altaar sierden, zoodat het lichte batisten over- kleedje roquet genaamd in brand vloog en het kind angstig, in eene vlam gehuld, opsprong en rondliep. Er ontstond gegil en gedrang onder de menigte, doch dank zij de koelbloedigheid van den celebrant, den zeer- eerw. heer Kouwenbergh, pastoor der O. L. Vrouwekerk, die met behulp van den koster het knaapje greep, op den grond legde en met de spoedig afgeworpen zware koorkap, waann hij het wikkelde, de vlammen doofde, kwam het kind er ongedeerd af. De predikant, die daarop den kansel betrad, kon den ontstelden geloovigen ter geruststelling meedeelen, dat het kind zoo goed als ongedeerd was gebleven en op dat oogenblik reeds buiten speelde. (Maasb.) Aan de werklieden van de vlasspinnerij te Groningen is bekend gemaakt, dat de fabriek zal liquideeren. Zij zullen nog tot half Septem ber doorwerken. 120 tot 130 werklieden worden daardoor werkeloos. En dat tegen den winter. Door de onderwijzers dor openbare lagere scholen te Harlingen was onlaDgs 6en adres in gediend aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, met verzoek, om te bevorderen de ver nietiging van de den 7 Februari jl. door den raad dier gemeente vastgestelde verordening tot regeling van het onderwijs, waarbij het aan de hoofden en de onderwijzers en de onderwijzeressen dier scholen wordt verboden privaat onderwijs te geven aan leerlingen van de scholen, waaraan zij zijn verbonden, in de vakken, waarin op de scholen onderwijs wordt gegeven, tenzij in bij zondere gevallen met vergunning met burg. 6n weth. Adressanten beschouwen dit verbod te zijn in strijd met art. 35 der wet op het lager onderwijs. Bij beschikking van 11 Juli jl., no. 2521, af- deeling onderwijs, is door den minister aan de adressanten te kennen gegeven, dat er geen termen zijn, aan hun verzoek te voldoen, op grond, dat de openbare onderwijzers gemeente ambtenaren zijn en de raad bevoegd is, in het belang van het onderwijs in de gemeente, ten hunnen behoeve beperkende bepalingen vast te stellen. Een vrouw te Prinsenhage, die meer malen wegens zoutfraude door commiezen was bekeurd, heeft volgens de „Prov. Nr. Ct." in de vorige week eens een paar commiezen in de val laten loopen. Zij zag hen zitten in oen café, haalde fluks te huis een zak vol waarde- loozen rommel en liep, daarmee belast, voorbij het koffiehuis. De commiezen naar buiten. Het vrouwtje op den loop. De commiezen haar achterna. Een soort van jacht begint. Eindelijk is de vrouw buiten adem en blijft staan. De commiezen komen hijgende naderbij, steken hun neus in den zak met rommel en gaan met lange neuzen heen, glimlachend nage keken door de vrouw, die de handen op de heupen zet en met voldoening het leuke geval aan de omstanders verhaalt. In „De Tijd" wordt uit Amsterdam bericht Onze straatjeugd. Zondagavond te half- tien trokken twee opgeschoten jongens op Rechtboomsloot vóór perceel No. 17 eene ijzeren pijp uit den grond, vulden die met buskruit, plaatsten er eene brandende lont bij en ver wijderden zich toen. Na een oogenblik ont plofte de pijp met een hevigen knal; eenige stukken ijzer vlogen door de ruiten van het huis, verbrijzelden zelfs eene roede en ver wondden iemand, die voor het raam zat, hevig in het aangezicht. De jongens zetten het op een loopen en zijn tot nog toe niet bekend. Het Friesche Volksblad maakte onlangs melding van eene eigenaardige kermiskraam, door de Leeuwarder afschaffers op het terrein geplaatst, namelijk een waterkraam. Ieder kon daar om niet een glas frisch water uit de waterleiding drinken. Natuurlijk mocht men er ook een cent voor betalen. Yan de gelegenheid werd een druk gebruik gemaakt, en 's avonds van 10 12 uur zaten telkens een paar vrienden der afschaffing in het tentje, om de dorstigen te bedienen. Overdag ver diende een man er een daghuur aan. In de omstreken van Diepenveen houden zich nog wilde zwijnen op, die groote schade aan de te velde staande gewassen toebrengen. De middernachtszendelingen zijn, in ver- eeniging met het Leger des Heils, gedurende de kermisdagen te Utrecht en vooral des avonds druk in de weer om de kermishouders tot ander inzicht te brengendaartoe ver spreiden zij godsdienstige blaadjes en trachten zij het orgaan de Oorlogskreet aan het publiek te verkoopen. Het schijnt, dat zij bij het verrichten van hunne taak niet zoo erg meer gehinderd worden als wel vroeger het ge val was. Te Vrouwenparochie, zoo schrijft men van daar, had Zondag een ongeluk plaats, dat erge gevolgen na zich had kunnen sleepen. Twee rijtuigen uit Marrum reden tegen eenige personen op, die zich van St. Anna naar hier begaven. In het voorste rijtuig ver zocht men eene der wandelaarsters hare para sol te willen sluiten, dewijl het voor den twee den wagen gespannen paard schrikachtig was. Hieraan werd voldaan, doch juist door deze beweging schrikte het paard en kwam mot den wagen en de inzittenden, twee mannen en twee vrouwen, op zijde in de diepe vaart, die langs den weg loopt, terecht. Met het hoofd voor de zijruiten konden alle vier juist vergenoeg boven water blijven om te kunnen ademhalen. Van binnen en van buiten werden de ruiten stuk geslagen en niet dan met be bloede handen werden de drenkelingen gered. Als een bewijs hoe vlug de infanterie mobi- liseeren kan, diene het volgende: Den 24sten Juli jl. keerde het 1ste bataljon 2de regiment infanterie omstreeks 12 uren van de Vuchterheide, alwaar het dien morgen onder herhaalde regenbuien had schjjfgeschoten, waar door wapenen, kleeding en schoeisel zeer vuil waren geworden, te 's-Hertogenbosch terug. In de kazerne teruggekeerd, werd geheel onverwacht order ontvangen om te mobiliseeren, terwijl om 2 uren het middageten moest worden gebruikt. Om 2 Va uur stond het bataljon op de binnen plaats der kazerne, geheel marschvaardig en gereed om naar het station te marcheeren. In dien korten tijd hadden de manschappen wapenen, kleeding en schoeisel schoon gemaakt, patronen, veldflesschen, enz. uit verschülende magazijnen gehaald en uitgedeeld; kleeding en private bezittingen, die in oorlogstijd achterblijven, ingepakt en naar een afzonderlijk lokaal gebracht; randsels gepakt; het middagmaal gebruikt, de kamers opgeruimd en gereinigd en zich daarna marschvaardig gemaakt. {Bomher Ct.) COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1