N°. 401. Donderdag 6 AugustusA0. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 0 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel. TEXEL, 5 Augustus 1891. De uitslag der herstemming van twee leden voor den gemeenteraad, gisteren gehouden, was als volgt Ingeleverd waren 420 stembriefjes. Van onwaarde een. Uitgebracht werden op de Heeren A. Dros Az. 248 stemmen C. M. Kooy 180 A. P. Koorn 178 C. W. Bakker Jr. 158 Tot leden van den gemeenteraad werden alzoo gekozen, de heeren A. DROS Az. C. M. KOOY. Bij de eerste stemming waren 337, bij de herstemming 420 van de 593 kiezers op gekomen. Een drietal kiezers schenen dichterlijk bezield te zijn, een van hen nog wel in die mate, dat hij meende van zijnen dichtkunst in zang wijze een proefje te moeten geven. Drie briefjes toch waren volgenderwijze ingevuld C. W. Bakker Jr. Hoorn, ga ik passeeren, 'k Bepaal mijn keus liefst op de Heeren, Met 'n helder hoofd en kloek verstand Bezeilt men toch nog 'tbest het land, Wat een andere kiezer dus versmaad Zie ik het liefst in Texels Raad. De dichter van voor veertien dagen Heeft, lijkt me toe, nog al behagen In zuinigheid, 'k Reik hem mijn hand, Maarheb aan kniezerij het land, Voor heden laat ik Bakker los, 'kKies A. P. Koorn en Albert Dros. 'k Wensch A. P. Koorn in den raad De man is waardig dat mandaat 'k Zet Albert Dros er dan nog nevens 't Bestuur is dan voltallig tevens. Wijze(Wij gaan al Lindenau). Wij gaan ter stembus heen Tot nut van 't algemeen En kiezen als weleer Bekwamen leden weer 'k Kies A. P. Koorn met eer C. M. Kooy omdat ik meen Dat het dan in den raad Weer naar behooren gaat. Het briefje van onwaarde was een kwitantie, groot f 1,80, zeker bij vergissing in plaats van het stembiljet in de bus gestoken. Verder waren nog een paar stemmen uit gebracht op personen, welke niet in de her stemming kwamen. Op 6 dezer wordt te den Hoorn een Rijks-telephoonkantoor voor het publiek ver keer geopend. Diensturen en tarief als het telegraafkantoor aan den Burg. Bij Kon. besluit is de heer K. J. Fischer, ontv. der dir. bel. invoerr. en acc. te Texel benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Mijdrecht c. a. Ter eere van de verjaardag van H. M. de Koning-Regentes, op Zondag 2 Aug., wap perde van openbare en particuliere gebouwen alhier, dien dag Neerland's driekleur. Of op 31 Aug. a. s., ter gelegenheid van den jaardag van Koningin Wilhelmina, hare eerste jaardag als Koningin, nog iets anders zal zijn te wachten dan eenige vlaggentooi, daarvan valt nog weinig te zeggenop verschillende plaatsen maakt men aanstalten tot eenige feestviering op dien daghier is daaromtrent nog niets bekend, doch wij hebben nog den den tijdwij wachten dus af. Maandag werden ter markt aangevoerd 49 Schapen, 66.Lammeren, 5 Koeien, 4 nucht. Kalveren, 1 Paard en 4 Schrammen. De handel was stug. Wij maken indachtig dat Maandag a. s. tevens Veulenmarkt wordt gehouden. In een elders verschijnend weekblad lezen wij Het reeds vroeger besproken plan om de beide vacante hervormde Gemeenten van Oosterend en Oude-Schild kerkelijk te combineeren komt op nieuw aan de orde. Er is evenwel zwarigheid gemaakt om in geval van combinatie van rijkswege de beide traktementen te behouden. Verviel dit bezwaar, dan kon voor deze gemeente met succes een beroep worden gedaan. De minister van marine breDgt ter kennis van zeevarenden, dat het vaarwater over den binnendrempel van het Molengat, zeegat van Texel, 3e district, zich zoodanig in Oostelijke richting verplaatst heeft dat men in het merk „geleidelicht ineen met het licht van Kijkduin" thans niet meer dan 6 d. M. water vindt, terwijl de meeste diepte, van 34 tot 45 d. M. water wordt gevonden in het merk „Westevtoren van den Helder aan den Z.kant van het Meteorologisch Observatorium. In het gat zelf en op den buitendrempel is geen verandering van beteekenis gekomen en kan alhier van uit zee komende op de bekende merken worden gevaren tot het dwars- merk „Reddingkaap op Onrust in den kerk toren van den Hoorn," vanwaar de diepste vaargeul de richting heeft als hierboven aan gegeven. Aan boord van het stoomschip „Obdam" is op de tehuisreis onder de stokers en trem- mers eene volslagen muiterij uitgebroken. De kapitein, de heer Bakker, die de muiters tot hunnen plicht trachtte te brengen, werd door een hunner te lijf gegaan, waarop hij tot zelf verdediging een schot uit een revolver loste, met het noodlottig gevolg dat de aanvaller, zekere Blom, doodelijk gewond werd en kort daarop overleed. Als een staaltje van ernst bij sommige kiezers deelt men uit Waddingsveen mee, dat een der biljetten bij de gemeenteraadsverkiezing was ingevuld met de namen der vier nacht wakers. De lui zien op het aanplakbord hunne namen staan en kunnen in den stillen nacht overpeinzen hoever zij 't in de wereld reeds hebben gebracht. Zekere R., te Hoorn, die reeds meermalen aan verstandsverbijstering leed, had in de laatste dagen weder teekenen van krankzinnigheid getoond. Toen hij nu Dinsdagavond thuis kwam, wilde hij zijn zoontje, een jongetje van 8 jaar, door vergiftiging om het leven brengen en gaf hem daarvoor eene belangrijke hoeveelheid brandspiritus te drinken. De jongen, opgewon den gerakende, wekte daardoor de achterdocht der buren, die toen het ongeval bemerkten. Door de spoedig aangewende geneeskundige hulp van dr. Yeenebos, die den jongen een tegengift toediende, hoopt men dezen in het leven te behouden. De vader werd inmiddels in verzekerde bewaring gebracht. Te Puiflijk, bij Druten, sloeg de bliksem in een kerseboom, waarin een zwerm spreeuwen zaten. Deze, ten getale van meer dan honderd vielen allen dood ter aarde, terwijl de boom zelf geheel zwart werd. Niet ver van den boom stond een man, die ongedeerd bleef en dien avond zijn maal deed met gebakken spreeuwen. Donderdagavond is te Zevenaar de toren der R. K. Kerk, staande in het midden der stad, door den bliksem getroffen. Een vrij groot gat werd in een der pilaren geslagen. Ook het station van den staatsspoorweg werd getroffen. Van een der schoorsteenen werd een groot deel weggoslagen. Te Rhenen is Donderdagnamiddag, vooral ten noorden en Oosten van de stad, de tabak verhageld. De schade is niet gering. Te Obdam (N.-H.) is Donderdagmiddag door het onweder een paard doodgeslagen en zijn verscheidene glasruiten stuk gehageld. Geluk kig is daar zeer weinig bouwerij en aan het weiland brengt de hagel niet veel schade. Men schrijft uit Valkenburg In deze gemeente heerscht vrij hevig eene ziekte onder de varkens. Gevolg hiervan is, dat de houders dezer dieren hunne exemplaren achtereenvolgens van de hand doen, ook al zijn de prijzen niet hoog, maar ook, dat menig huisvader genoodzaakt is zijn beestje te doen slachten, en zich te vergasten aan wat hij voor winterprovisie had bestemd. Men schrijft uit de Lier aan de D. Cr. dd 29 JuliEen inwoner dezer gemeente, Hu' bertus Storm, een erge rheumatieklijder, begaf zich Zaterdag, 18 dezer, op reis naar Roosendaal, in de hoop aldaar doctor Sequah te ontmoeten en zoo niet geheel dan toch voor een groot deel verlost te mogen worden van rheumatiek; hij is niet vruchteloos daarheen gewoest. Hij bracht mede 5 fl. sequah-olie voor uit- en 1 voor inwendig gebruik. Den derden dag reeds bespeurde hij verbetering, en de pijnen ver minderden allengs zoozeer, dat hij den geheelen nacht kon doorslapen, iets dat hem vroeger ondoenlijk was; ook kan hij zich beter bewegen, gaat zonder stok en verricht zijn bezigheden gemakkelijk en zonder pijn. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1