Buitenland. Nabij Schagen sloeg Maandagavond do bliksem in de boerenplaats aan het Wad, be woond door den Heer J. Waiboer. In weinige oogenblikken stond bet geheele gebouw in lichte laaie, zoodat niets kon worden gered. Uit den slaap opgeschrikt, moesten de bewoners zich haasten halfgekleed het brandende huis te verlaten. Yan den heer W. was alles ver zekerd, ook het hooi, dat reeds geheel binnen was, doch de knecht en meid. die het hunne niet hadden verzekerd, verloren bij deze ramp alles. Volgens berichten uit verschillende deelen des lands, hebben de aardappelen het zeer te kwaad door de gevallen massa's regen. Hiel en daar staan ze bepaald te verrotten en ver spreiden een kwalijkriekenden geur. Terwijl Sequah in ons land heet te toeven, bevat „De Volksstem" van Pretoria, in Zuid- Afrika, in haar nummer van 4 Juli de volgende advertentie in kapitale letters „Sequah is in Pretoria". Eén van beide Of Sequah bezit de macht om zich te vermenigvuldigen, óf één der twee wonderdokters is een nagemaakte Sequah. De heer D. H. Jas, burgemeester van Dubbeldam, is Donderdag de dupe geworden van eene landloopersfamilie, die, na een bezoek om onderstand aan gemelden heer te vragen, een klein kind van enkele maanden ouderdom op zijn erf achter gelaten bleek te hebben. Hoewel de kleine stumper eerst geruimen tijd na het vertrek van de ontaarde ouders werd ontdekt, haastte men zich om het paar, dat in de richting van Willemsdorp gegaan was, te achterhalen. Bij aankomst aan het spoor wegstation aldaar, bleek echter dat de vogels gevlogen waren. Een man en vrouw, wier signalementen met die der gezochten overeen kwamen, waren met den een oogenblik van te voren gepasseerden trein vertrokken. Omtrent de ministrieele crisis kan wor den gemeld, dat een nieuwe opdracht tot kabinetsformatie ophanden en wellicht reeds gegeven is. Op een graanzolder waren 200 HL. tarwe voor een groot gedeelte dooi klander beschadigd, toen men er toevallig hennep op bracht, die nog van zaadbollen voorzien was. Den volgenden morgen was men verwonderd, de zoldering met klanders bedekt te zien, die de vlucht naar de dakbalken namen. Men begon de tarwe te verschieten en de aftocht van het gevaarlijke insect duurde 6 dagen achter een, zoodat het binnen een korten tijd het graan geheel verlaten had. Men kan hieruit opmaken en het heeft zich ook steeds bevestigd, dat hennep een uitstekend middel is om de klander uit het graan te ver drijven. Men heeit daartoe slechts eenige hand- \ollen stengels, van de zaadbollen voorzien, op het graan te leggen en het lastige insect, dat de henneplucht niet kan verdragen, zal terstond liet graan veriaten en zich zoover mogelijk ver wijderen, waar men het kan opvegen en dooden, Steekt men tegen 't einde van Mei ot in Juni in den tuin eenige hennepkorrels, dan komen deze in Augustus in bloei, juist in den tijd, dat de vlinders de eieren Hggen. Daar deze nu den geur van don bloeienden hennep niet kunnen verdragen, vluchten zij om olders de eieren te leggen. Naar aan de „Zw. Ct." verzekerd wordt, heeft de regeering besloten vóór het einde van het jaar al de rijks-eigendommen te Ommer- scbans te verkoopen. Daaronder behooren ook een groot aantal grootere en kleinere burger woningen, waaronder vele nieuwe. In de Bandsche bosschen nabij Breda werd Woensdagmorgen een fatsoenlijk gekleed man van middelbaren leeftijd op den grond liggende, gevonden. Toen men hem ophief hield hij de handen voor de oogen, sprak in het geheel niet en ging weer liggen. Daar hij zonder geld was bracht men hem naar het politie-bureau in de stad en vervolgens naar do gevangenis als landlooper. Tot nu toe volhardt de man in zijn stilzwijgen en zonderlinge houding. Hij houdt onafgebroken de handen voor de oogen en buigt het hoofd voorover, wanneer men de handen wegneemt. Men weet niet met welken persoon en lands man men te doen heeft. De schade, door den hagel op 1 Juli in Limburg aangericht, voor welke in die provincie eene collecte zal worden gehouden, beloopt f 710,500 voor de veldvruchten en f 43,100 voor de gebouwen. Volgens De Maasbode is er meer dan één oorzaak, dat de ministerieele crisis, waarvan de oplossing toch voor de hand ligt, langer duurt dan verwacht was. Het blad wijst in de eerste plaats op de omstandigheid, dat H. M. de Regentes uiteraard nog weinig ondervinding heeft van de werking der constitutioneele monarchie. Leefde Koning Willem III nog, dan zou vermoedelijk de crisis reeds lang opgelost zijn. Immers het is wel geen geschreven wet, doch behoort tot de vaste gewoonte, om de Regeermg in overeen stemming te aosn zijn met de meerderheid der volksvertegenwoordiging. „Wel schijnt het, dat er een poging in deze richtiDg is beproefd en een opdracht aan den heer van Tienhoven is verstrekt, maar van eenig resultaat daarvan is nog niets gebleken. „Wanneer men d. arbij bedenkt, dat de corypheeën der liberale partij, zooals de heoren Tak van Poortvliet, Smidt, enz., sinds eenigen tijd in het buitenland vertoeven, dan blijkt, dat, zoo er al pogingen beproefd zijn om tot eene oplossing te geraken, men in elk geval blijkbaar niet aan de goede kantoren heeft geklopt." Het is, meent de Maasb., dan ook niet juist, nu reeds te spreken van aarzeling bij de liberale partij, zooals een katholiek blad (Het Gentrum) dezer dagen deed „De eerlijkheid ook jegens den tegenstander gebiedt o. i., zegt het blad, om der liberale partij geen zaken toe te dichten, waaraan zij part noch deel heeft. „De kunst om van kippen 500 pet. winst te trekken." Ik herinner me, dat voor eenige jaren een boekje is verschenen, waarin deze geheim zinnige kunst nader wordt uiteengezet aan ondernemende menschen, die hun lieve geld niet in trouwelooze effecten steken, maar toch iets willen wagen en daarom in kippen speculeer en. Ik weet het niet, maar ik vermoed, dat een der hoofdregels, waarop deze bijzonder voor- deelige speculatie is gebouwd, wel zal zijn laat uwe kippen op uw buurmans akker weiden en zorg er voor dat gij zelf de eieren inzamelt. Nu is het, Toulouse, waar de beambten van de omnibus- en trammaatschappij het werk gestaakt hebben. Zij hebben verhooging van loon geëischt, een werktijd" van twaalf uren en nog eenige andere eischen gesteld. Ten zeven ure 's ochtends begaf zich eene commissie uit hun midden naar den directeur om hem met die eischen bekend te maken. De directeur vroeg een bedenktijd tot een ure 's namiddags. Dio weid geweigerd; onmiddelijk werd besloten tot eene algemeene werkstaking over te gaan, en een uur daarna werden de rijtuigen, die uit de koetshuizen waren gehaald om den dienst te verrichten, aangehouden, zoodat deze onverrich- terzake moesten terugkeeren. Den volgenden dag kregen de gewelddadigheden een ernstiger karakter. Tegen de gendarmes te paard en politie-dienaren, die de rijtuigen verge zelden, werden steenen geworpen; de paarden werden deels door de werkstakers, deels door het volk afgespannen en de rijtuigen op den openbaren omvergeworpen, een der tramwagens zelfs in het water. Bij al die gewelddaden had er een koddig tooneel plaats. Een commissaris van politie was ter bedekking op een tramwagen, getrokken door een paard, gestegen. Op een kruisweg gekomen, wilde het paard niet verder. De bevolking was uitgelaten van pret en riep uit alle kracht der longen: „Ziedaar een werkstakend paard!" Het dier werd afgespannen en weggebracht onder den kreet: „Leven de werkstakende paarden!" Een vermakelijk voorval had dezer dagen plaats te Gemert. Een landbouwer uit HaLdel vond bij het afgraven van een vrij hoogen zand berg een aarden kan met de volgende inscriptie „Marcus, Espagnoia, Spans, Roemsch Konig van Vrankrioh, Konig van Denemarck, Mouritus," benevens een vijftal wapens en vrouwenfiguren. Met deze vondst toog hij naar het klooster der Fransche Jezuieten to Gemert, ten einde door een der heeren paters de waarde er van te weten te komen. Ongelukkigerwijze was hy de Fransche en de pater, die hem te woord stond, de Holland- sche taal niet machtig. De boer wist echter raad; hij hield de kan in de hoogte en zeide „die heb ik gevonden," terwijl hij met den vinger op zijn borst tikte. „Ah: avez-vous faim?" vroeg de pater. Ons boertje, die „faim" synoniem achtte met „vinden," antwoordde op goed geluk af: „oui mosejeu." Do pater gaf een teeken van goedkeuring en vertrok, doch kwam weldra terug, eveneens met oen kan. Onze vinder, die nu het raadsel opge lost meende te zien, stond niet weinig verbluft, toen zijn aarden kan werd volgegoten met., soep! Men zegt dat hij zonder de gewonschte inlich tingen te hebben ontvangen moest huiswaarts keeren. De afgevaardigden uit het land van Koning Gungunyaua woonden dezer dagen de manoeuvres in den kamp van Aldershot bij. Door eenige soldaten werden in de gymnastiek zaal gymnastische oefeningen verricht, Huluhulu hield de hand voor zijn mond, dat is het teeken waarmede men onder zijn volk verbazing te kennen geeft. Toen zeide hij tot zijn tolk „Zeg den kolonel, dat ik verbaasd ben en mijn mond houd, want hier moet het geweest zijn dat de apen hun kunsten leerden, voor dat zij wild werden." De Grieksche regeering heeft besloten het dorp Delphi, waar de Fransche regeering opgra vingen wil laten verrichten, te doen ontruimen. De inwoners kunnen zich elders vestigen, terwijl zij volgens schatting een schadeloosstelling ont vangen voor hun bezittingen. Te Landau, in den Paltz, komt in veiling eene kerk te koop, die ongeveer 300 jaar in gebruik is en zich nog in den besten toestand bevindt. Sinds meer dan honderd jaar is dat gebouw in gemeenschappelijk bezit van de protestanten en katholieken, die er by afwisseling hunne gods dienstoefeningen houden. Reeds sinds lang was dit voor beiden te belemmerend geworden. Maar telkens wanneer er van eene scheiding werd gesproken, stuitte men op de vraagzullen de protestanten of de katholieken het gebouw ver laten Geen van beide kerkgenootschappen was daartoe bereid. Het stedelijk bestuur, de zaak tot een goed einde willende brengen, gaf daarom toezegging, dat wie van beiden het gebouw ver liet, een bouwterrein van ruim 6000 vierkante meters ten geschenke en eene buiten gebruik zijnde kerk kosteloos ter beschikking zou krijgen. Daar echter geen van beide partijen in deze beschikking wil berusten, is er besloten, het kerkgebouw in veiling te brengen, onder bepaling dat wanneer een van beide kerkgenootschappen het hoogste bod doet en dus het gebouw behoudt, de andere partij het bouwterrein met de daarbij bedoelde, buiten gebruik zijnde, kerk verkrijgt. Pater' Dorgène, een zendeling die uit Daho mey te Parijs aankwam, deelde mede, dat de begrafenisplechtigheden van den Koning een jaar zouden duren en dat in dien tijd 4000 slaven op zijn graf zouden worden geofferd. De inwoners van Messina worden verontrust door een groote haai, die in de buurt van de haven rondzwemt en onder de visschers groote ontsteltenis verwekt. Verleden Zondag heeft het monster twee personen opgegeten, een jongen, die bij de gasfabriek aan het strand baadde en in tegenwoordigheid van zijn kameraden door den haai werd aangegrepen en meegesleurd, en een karreman, die zijn ezel in het water reinigde. Het stadsbestuur heeft een premie uitgeloofd voor hem, die den haai onschadelijk maakt, maar tot dusver durft niemand den strijd te wagen. Maandag werd door den deurwaarder Quaed- vlieg te Tongeren, onder de volgende omstandig heden, beslag gelegd op een rijtuig met 2 paarden. Een stalhouder uit Maastricht was een bankier uit Antwerpen een som van f 200 schuldig. Hoewel de rechtbank den bankier gemachtigd had den stalhouder bjj deurwaarders-esploit tot betaling te dwingen, achtte deze het toch wen- schelijker, om tijd en geld te sparen, van een list gebruik te maken, die waarlijk goed verzonnen mag genoemd worden. De Antwerpenaar kwam Zondag met zijn vrouw naar Maastricht, logeerde daar 's nachts en huurde den volgenden morgen, natuurlijk zonder zijn naam te noemen, van den stalhouder een rijtuig met twee paarden, waarmede hij zich naar Ton geren liet brengen. Nauwlijks was hij op de Groote Markt aldaar aangekomen of onmiddelijk begaf hij zich naar den deurwaarder Q., wien hy, onder overlegging van zijn rechterlijke volmacht, verzocht beslag op het rijtuig en de paarden te leggen, waartoe deze onmiddelijk overging. De verbaasde koetsier werd door den slimmen schuld- eischer met een goede fooi naar Maastricht terug- bestuurd, en tevens met de boodschap aan zijn patroon, dat, als deze niet spoedig de f 200 betaalde terstond tot het verkoopen der paarden zou worden overgegaan.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2