Marktberichten. Advertentiën De familie Van Lohuizen BOUQUETTEN, Aanbesteding. Aan onze Landgenooten. PREDIKBEURTEN. ADYERTENTIËN. aanbesteden Het graven van een Sloot, in 5 per- ceelen, in den polder Waal en Burg. Een schatr^he dame te Lyon stierf op 83-ja- rigen leeftijd. In haar testament vermaakte zij als bewijs van dankbaarheid aan den dokter, die haar had behandeld, alles wat zich in haar „bon- heur du jour" bevond. Men opende do kast en vond ongeopend en onaangeroerd alle drank jes en pillen, die de dokter aan de overledene in de laatste 10 jaren had voorgeschreven! Het „Algemeen Nederlandsch Vredebond," ten jare 1871 opgericht, heeft, wil het geljjken tred hou den met de vele buitenlandsche Vredevereenigingen meer dan tot dusver het geval mocht wezen, behoefte aan algemeene ondersteuning. Te weinig wellicht heeft hot in de laatste jaren van zich doen hooren; nagenoeg zijn eenig orgaan waren do jaarboekjes, die schoon welwillend en vaak met ingenomen heid door de binnenlandsclie en ook door de buiten landsche pers ontvangen slechts een betrekkelijk kleinen kring van' lezers vonden. Wat wil het Alg. Ned. Vredebond? Ziehier eenige der overwegingen, die tot de oprich ting dezer vereeniging hebben geleid, gelijk zijlaan het hoofd van het reglement zijn geformuleerd: dat het oorlogvoeren moet worden beschouwd als een onrechtmatig middel, om geschillen tusschen Staten op te lossen; dat de oorlog is een wanklank in onzen tijd van beschaving en verlichting, en dat hij de zedelijke en stoffelijke belangen der natiën dreigt te vernietigen; dat alles moet worden beproefd om door andere middelen dan het ruw gewold, het recht tusschen de volken te handhaven, en zoodoende het uitbarsten van den krijg te voorkomen, of de eens uitgebarsten oorlogen zoo spoedig mogelijk te doen eindigen; dat de krachtig uitgesproken afkeer van den oorlog, in alle beschaafde landen vernomen, op den duur niet zonder invloed kan blijven op de besluiten der machthebbenden dat ter bereiking van dit doel, vereeniging van krachten noodig is, opdat duidelijk bljjke, dat de oorlog met zijne ellende nog slechts tengevolge van kunstmatige opwinding en voor korten tijd toejuiching kan vinden, en dat duurzame vrede de algemeene en vurige wensch der volkeren is. Waren de stichters onzer vereeniging utopisten, die geene rekening hielden met bestaande toestanden en met den geest van hunnen tijd, die het onbereik bare najoegen en met één tooverslag de gansche wereld wildon veranderen? In geenendeele. Idealis ten waren zij: zij geloofden in den vooruitgang van het menschdom; zij geloofden, dat eenmaal het Recht zoude zege vieren over de Macht Landgenooten, is ook dit uw geloof; meent ook gij dat dit een der vruchten onzer beschaving zijn zal, dat meer en meer het rechtsbeginsel zich zal doen gelden in do betrekkingen tusschen de Staten, sluit u dan bij ons aan om aan de verwezenlijking van dat ideaal te arbeiden. De tijdgeest is op onze hand. Zeker, allerwege zien we hoe de staande legers zich uitbreiden, aller wege worden de uitgaven voor militaire doeleinden opgedreven doch te gelijker tijd wordt overal de wensch vernomen, ook uit den mond van Vorsten en Staatslieden: moge de vrede bewaard blyven 1 'Si vis pacem, para helium wilt gij den vrede, bereid u ten krijg zegt eene oude leenspreuk; en al kan men naar waarheid zeggen, dat het juister ware, indien zjj luidde: Si vis pacem, para pacem, toch gaat een zucht naar vrede door Europa, terwijl het zich tot de tanden wapent. Hoeveel schatten die krijgstoerustingen verslinden, met welke zware lasten de volkeren daardoor worden gedrukt, hoe de staatsschulden toenemen, hoe de ontwikkeling der natiën wordt gestremd, en hour welvaart belemmerd, dat alles behoeft hier niet te wor den betoogd. Ook niet, hoede verarmingontevredenheid baart, met al de daaraan verknochte gevaren, die Staat en Maatschappij met ondergang bedreigen. Is er dan geen ander middel dan de oorlog om de geschillen tusschen de Staten te vereffenen. Gij weet het, landgenooten, dat middel bestaat en wordt gelukkig meer en meer toegepast; het zijn de internationale scheidsgerechten. Aan de vredever- eenigingen is het voor een deel te danken, dat menig geschil, dat anders slechts door geweld van wapenen zoude zijn beslecht, door de'onpartijdige uitspraak van scheidsmannen is beslist. Reeds nu hebben om niet eens te spreken van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waar eene poging gedaan wordt om al de Amerikaansche Staten in een algemeen vredebond te vereenigen een aan tal natiën van Europa, waaronder Engeland, Italië en ook Nederland, door hare parlementen doen verkla ren, dat de opdracht van geschillen aan scheidsge rechten eene noodzakelijkheid en een plicht is, waar aan men zich niet mag onttrekken, en die verklarin gen zijn door geeno Regeering weersproken integen deel, de meest9 hebben beloofd daartoe te zullen medewerken. Doch ook hier hebben traagheid en gemis aan voortvarendheid veel goeds verhinderd. Zoo treedt het Recht in de plaats van het Geweld. Daarheen moet de steven gericht.. Evenmin als tusschen de burgers van éénen Staat mag het „recht van den sterkste" tusschen de Staten onderling heerschen. Da tijden zijn voorbij, dat de eigenrichting in de Staten bestond; eens zullen de tijden ook voorbij zijn, dat de eigenrichting tusschen de Staten geduld wordt. Maar wat kan het kleino Nederland doen Het geld hier een internationaal belang, Nederland sla het oog op hetgeen elders goschiedt: In Noord-Amerika is de vredebeweging in vollen gang, Frankrijk telt eene menigte van vredever- eenigingen. Italië evoneens. Krachtigen steun vindt onze zaak in België, Zweden, Denemarken, Spanje, en elders En Engeland I De leden der Vredebonden telt men er bij honderd-duizenden, wat waarschijn lijk nog niet gonoeg gezegd is. Vrouwen hebben daar verschillende vereenigingen opgericht, en werken met kracht mede. Godsdienstleeraren van iedere gezindte stellen zich aan het hoofd, en onder de ijverigsten vindt mon de Bisschoppen en Aartsbisschoppen, zoo van Prote- stantsche als van Roomsche zijde. Zelfs is besloten, dat een bepaalde Zondag zou worden aangewezen, om door medewerking van de kerk het goddelijk bevel: vrede zij den menschen op aarde, tot eene waarheid te maken. Zal nu Nederland, dat wel eens als de bakermat der vrijheid en der beschaving geprezen is. zich aan die algemeene en edelmoedige beweging onttrekken, en lusteloos blijven, bjj de algemeene rusteloosheid om het werk der beschaving en der menschenliefde te steunen? Zullen wij Nederlanders ons zelven die vernedering aandoen Zal in Nederland de traagheid in dezen den boven toon voeren Laten wij het rondweg zeggen. Als ons streven ijdel zal zijn, wij hebben het dan niet te wijten aan tegenstand, want die is er niet, maar aan de lauw heid van hen, die de waarde van ons streven erkennen, maar die door niet met ons mede te werken de oorzaak zijn, dat de steun van zooveel andere welwil- lenden en tevens do altoos noodige geldelijke kracht ons blijven ontbreken. Wij wekken u dus op om donateur of lid te worden van het Vredebond en afdeelingen te stichten, waar toe slechts een tiontal leden voldoende is. De jaarlijksche geldelijke bedrage is zoo onbedui dend, dat daardoor niemand kan worden afgeschrikt. Het bestuur is gaarne bereidt al die inlichtingen te geven, die gewenscht kunnen worden. En hier mede meenen wij onzen plicht te hebben gedaan en laten aan u de beslissing over. 's Gravenhage, Juli 1891' liet Bestuur van het Algemeen Nederlandsch Vredebond- Alkmaar, 31 Juli. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 52 Hectoliters, als 5 Tarwe f f 1 Rogge „7, .- 5 Gerst 6,- id. chev. 13 Haver 4,10 3,75 2 Paardenboonen Bruine boonen Citroen duiven witte Kanariezaad Rood Mosterdzaad Koolzaad 18 Karweizaad 9,50 7 Erwten groene „15, 16,- grauwe ,- vale Alkmaar, 3 Aug. Aangevoerd 12 koeien f 210 a 250, 227 vette kalver. f 35 a 86, per kilo 70 a 80 ct 17 nucht. kalveren f 10 a 18 254 Schapen f 20 a 28, 220 vette Varkens 36 k 48 ct per KG. 30 magere dito f 12 15. - Kalveren af per stuk. bok f paarden f a Vette Kalveren f a f Amsterdam, 3 Aug. Aangevoerd 359 Run deren, le kwal 76 A ets, 2de kwal 66 ets., 3e kwal. 56 ct. per KG; 120 Melk-enkalfkoeien f 140 a 275 graskalv f nucht. kalv. 7 a 11; 47 Schapen f èf Lammeren f a f .-- 352 vette Varkens 39 k 44 ets per KG. Formerend 4 Aug. Aangevoerd 217 vette kalveren 60 k 80 ct. per kg.; 152 nucht. kalv. f 8 d, 22301 vette Varkens 34 k 46 ct. per kg: 85 magere Varkens f 10 a 19; 352 Biggen f3a f6; 1595 Schapen en Lammeren, 336 Runde ren en 26 Stieren f 'a kip-Eieren f 3.25 a f 3.75 per 100. Vette koeien prijshoudend, handel matig, f 0,65 a f 0,76 per k. g. Magere koeien lager in prijs, handel stug, 90 a 150 gld. per stuk. Melkkoeien lager in prijs, handel stug, 110 a- 160 gld. per stuk. Vette- en Nuchtere kalveren prijshoudend, handel matig. Vette varkens, prijshoudend, handel stug. Magere varkens en biggen prijshoudend, handel matig. Vette schapen lager in prijs, handel stug, 20 a 26 gld. per stuk. Magere schapen lager in prjjs, handel stug, 14 a 20 gld. per stuk. Lammeren, prijshoudend, handel stug, f 6 a 14 per stuk. Londen, 3 Aug. Ter veemarkt zyn aangevoerd 15u0 Runderen, 10000 Schapen en lammeren 100 kalveren, 20 Varkens. Men noteert: Runderen 0,41 V, k f 0,775 Schapen en lammeren 0,52' a 0,8674 kalveren 0,52'a 0,75; varkens f 0,35 a 0,52», RIJKSPOSTSPAABBAS K. Aan het postkantoor TEXEL en öe, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Juli Ingelegd f 2160.35 Terugbetaald f 370 76. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 970. Zondag 9 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien' Ds. van Sohaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Voorm. Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Bakels. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 29 Juli 4 dezer. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD Kors Buijs en Maria Adriaantje Kievit. GEBORENNaantje, dochter van Jan Trap en Aaltje Bremer. Pieter, zoon van Cornelia de Ridder. Dirkje Geertruida, dochter van Gerrit Schoenmaker en Jannetje Gieles. Grietje, dochter van Cornelis Huisman en Pietertje Boon. Cornelis, zoon van Jacob Koorn en Antje Bakker. OVERLEDEN Trijntje Keijser, 57 jaren, weduwe van Albert Boon. Dirk Hemelrijk, 18 maanden, zoon van Dirk Hemelrijk en Jannetje Schagen. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. V Bevallen van een MEISJE, P. HUISMAN-Boon. Pvjpersdijk, Texel, 3 Aug. 1891. roept, __bij^ haar vertrek naar Kuilenburg, een hartelijk^vaarwel toe aan alle vrienden en ken nissen. Texel 3 Aug. 1891. De ondergeteekende brengt door dezen ter kennis van de ouders der schoolgaande kinderen, dat de school aan DE WAAL weer aanvangt op MAANDAG 10 AUGs. Het hoofd der school, G. KEMPERS. SffigpJJgss» De ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het maken van vlugge en nette bediening. Dagelijks verkrijgbaar AFGESNEDEN BLOEMEN. J. RIJK Jz. Het R. C. KERKBESTUUR en S. Rz. KEIJSER zullen op MAANDAG 10 AUGUSTUS, 's morg. om 10 uur yg»>ag-jjC!a»g-.-t esraK^3a. i11 - jvssnan aa. i «iu n hm— «cjeaag"1" »-"■ yina»»-"*-™— n—^T. i-fTrwn—rw^—i

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 3