„Het Laniouw-erediet Texel," gevestigd te Texel. De Naamlooze Vennootschap Kantoor Haagerstraat ('t Algemeen Belang.) Burg op Texel, B 126. Coed gewonnen KLAVERHOOI. Deurwaarder Koning loopt ZEESCHUIM, liefst iioele stillen. Steeds voorhanden R IJ T U I G E N, Opruiming Zomerartikelen. Partstraat. LanpielJ io Bootj. THEE „Eureka" ZU1TEH 01 GEURIG vai maal. Wed. Jb. EELMAN Burg op Texel. Feuilleton. X. IJ. Z. Men vraagt te koop: G. J. O. D. DIKKERS, publiek verkoopen Drink uitsluitend SOUCHO Goedgekeurd bij K. B. 16 Januari 1890 N. 14. VERSTREKT GELDEN TER LEEN op korten termijn en neemt GELDEN il DEPOSITO overeenkomstig de bepalingen van haar reglement. DE DIRECTIE, JOIL EELMAN, D'. J. TIMMER. Adresseeren uitgever dezer courant. Notaris te Texel, zal, op DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1891, 's avonds 7 ure, in het Café Parkzicht aan den Burg op Texel 1.49.30 land, de Kamp. 2.79.70 land, Waal en Burg. 2.80.60 land, Waal en Burg. 2.00.10 land, Geesje aan den dijk in Everstekoog. 1.75.40 land, Hooigeesje in Everstekoog. Eigendom van den Heer KLAAS Jb. EELMAN. CENTOURIE te plukken bij de groote slufter, kleine KAMILLEN langs de akkers in Eijerland. Alles droog zonder zand. allerlei soorten nieuwe en gebruikte voor welke verkoop en levering zich beleefd houdt anbevolen, UEd. Dw. D. Jn. ASJES Ez., Alkmaar. Ondergeteekende bericht aan zijne geachte begunstigers, dat hij alle Lustre- en Briljussen, Bukskin jassen, Kinderpakjes, Tricotpakjes, Ka toenen jongensblouses, voor verminderden prijs opruimt. Tevens ruim voorzien van Zwem broeken in alle grootten, prijs uiterst laag gesteld; geeft steeds a contant 5% korting. Aanbevelende, Pli. VLESSING. BIJ Bijzonder aanbevolen 1 Ons Pr. 25 Cts a 25 Cent per ons Hoofdagentschap Keizersgrac li t 730 AMSTERDAM, verkrijgbaar inHalf Ons en Ons sakken, bij Verhaal van een inspecteur der Amerikaansche geheime politie. Vrij naar 't Fransch door A. B. 1. I. Een geheimzinnig „Rendez-vous", Sedert eenigen tyd verspreidden behendige oplichters in het zuidelijk deel van Massachussets een aan zienlijk aantal valscke bankbiljetten. Vruchteloos was de politie in de weer om de makers er van op te sporen. Op een zekeren dag vertelde men mij, dat er een groot aantal brieven onder de letters X. IJ. Z. ge zonden waren onder poste restante naar het dorpje Brandon. Men vermoedde, dat men daar wel eenige aanwijzingen zou kunnen vinden, om op 't spoor der valsche munters te komen en belastte mij er mede de noodige onderzoekingen daartoe te doen. Het was omstreeks half Juni. Het weer was prachtig. De zon gat aan het dorpje Brandon een feestelijk aanzien en het scheen mij toe, dat ik nog nimmer onder gelukkiger voorteeken een onderzoek was begonnen. Ik begat mjj rechtstreeks naar het postkantoor en na mij aan den postdirecteur bekend te hebben gemaakt, overhandigde hy mij de verschillende brieven, ten einde de adressen te bezien. Hoewel het schrift niet van dezelfde hand was en de brieven ten getale van 12 van verschillende plaatsen kwamen, waren alle toch met een enkele uitzondering, van gelijk formaat en droegen hetzelfde adresdie welke van de andere verschilde, was voorzien van een blauwe enveloppe. Weet u ook, wat voor een persoon die brieven komt halen? vroeg ik. Ik weet er niets van, antwoordde de directeur. Hij komt gewoonlijk tegon het vallen van den avond in eene tilbury en vraagt de brieven X. IJ. Z, op, waarna hij dadelijk weer vertrekt. Hoo ziet hij er uit? Het is een jongmenschlang, mager en beschroomd Hij is zeer bleek en indien zijn oogen niet vol vuur waren, zou hij een geheel onbeteekenend uiterlijk hebben. Ik zou hem wel eens willen zien, zei ik. Dan zal u moeten wachten tot do schemering valt, voor dien tijd komt hij nooit. Kom hier om 7 uur en u kunt hem dan zelf zijn brieven over handigen. Na dit afgesproken te hebben, ging ik heen, toen aan de deur een persoon tegen rnjj op liep, die zoo beleefd zich verontschuldigde, dat ik mij omkeerde om hem na te kijken. Hij stond voor een der loketten en was blijkbaar ongeduldig en ongerust, terwijl hy wachtte, dat men hom zijn brieven over handigde. Plotseling liet de postdirecteur een uit roep van verwondering hooren en gaf mij een teeken nader te komen. Ik begrijp er niets van, mompelde hij, daar is een heer die ook al een brief onder letter X. IJ. Z. vraagt. Spreekt hy slechts van één brief? Ja, van een enkele. Geef hem alles en wij zullen dan eens zien wat hij doet. Ik ging een weinig achteruit, om te zien, wat er voorviel. De jonge man nam het pakje brieven onder letter X. IJ. Z. aan. Maar dat is niet alles voor mi) I riep hy uit, ze den een na den ander openende, zonder zijn ver wondering te verbergen, nadat hp) ze den een na den ander las. Eindelijk kreeg hij de blauwe enveloppe in handen en de brief welke deze inhield, welke bi) hem een geheel andere gewaarwording opwekte. HtJ las de weinige regels die hij bevatte, vervolgens vouwde hij den brief op en deed hem weer in de enveloppe. Er moet nog een andere X. IJ. Z. zijn; deze brief alleen behoort aan mij, zei hij, de blauwe enveloppe toonende, welke hij daarop in zijn zak stak. Vervolgens verliet hij het postkantoor, stak de straat over en trad een café binnen. Flink zoo, riep ik uit. Ons plan is uitmuntend geslaagd. Laat mij de brieven zien; daar wij ze niet geopend hebben, hebben wij wel het recht in het belang dor justitie er een oog in te slaan. Toen ik ze las, werd mijn teleurstelling langza merhand grooter. In iedere enveloppe was een postzegeltje van 10 cent gesloten, benevens een adres. Van valsche munters geen spoor. Er is hier slechts sprake van een zeer gewone oplichterijzei ik tot den directeur. Het is een persoon, die een aantal personen heett verlokt, om door hem een zeker bedrag toe te zenden, hen een onfeilbaar middel om fortuin te maken aan de hand te doen. Ontevreden haalde ik de brieven weer bij elkaar toen ik een toegevouwen papiertje opmerkte. Groot was mijne verwondering, toen ik het opende. Als ik mi) niet vergistte, was dat het briefje, hetgeen door den jongen man met zooveel genoegen gelezen was en door hem uit de blauwe enveloppe gehaald was. Hoe bevond het zich nu daar? Had ik dan niet duidelijk gezien, dat hij het in zijn zak stak. Eens klaps herinnerde ik mij, dat hij de andere brieven ook nog in de hand had, toen hij het in de enve loppe meende te steken, zoodat hij het gemakkelijk in plaats van in de enveloppe er bezijden had kunnen steken. In alle gevallen was het toeval mij in deze omstandigheden zeer gunstig. Ik las het volgende: Alles gaat goed. Het oogenblik is daar, alles gaat goed en het succes is zeker. Zorg das avonds om 9 uur aan de noord oost-hoek van het bosch te zijn. Men zal u een masker en alles geven wat noodig is om uw doel te bereiken. Aan deze verrasing zal hy geen weerstand bieden. Het woord waaraan gjj uwe vrienden zult herkennen is„Verstooten". Ha, ha, dacht ik, dat is ten minste iets I Ik schreef haastig de brief oververvolgens schrapte ik met myn pennemes noord oost uit en schreef er zuid oost voor in de plaats. Na dit gedaan te hebben, plaatste ik de brief weer bij de anderen in afwachting, tot dat de eigenaar zijn dwaling zou bemerken en terug komen om hem op te vragen. Inderdaad verscheen de jonge man een kwartier later weder en vroeg het briefje op. Als hy zich er over verwondert deze keer zuid-oost te lezen in plaats van noord-oost, zal hy zich zonder twyfel verbeelden dat zyn geheugen hem bedriegt, zei ik tot den post-directeur om hem eenigszins gerust te stellen over de kunstgreep die ik gedaan had. A, propos, is er in d-n omtrek somwyien een park O, ja, er is er een, behoorende aan mynheer Benson. Wie is die mynheer Benson Hy is de grootste grondbezitter in de «treek, maar niemand houdt van hem. Een paar jaar geleden is hy hier uit Boston gekomen en heeft zich een waar paleis laten bouwen. Waarom? Niemand weet het, want hy schynt er geen genoegen te hebben. Zyn kinderen daarentegen wel, zooala het schynt en dat is hem waarschyniyk genoeg. De jonge mynheer wordt, zooals het schynt, niet moe de uitgestrekte bezittingen rond te loopen. Wat mejuffrouw Corri betreft, haar humeur is geheel anders, zy houdt zeer van den omgang met de buitenwereld. Ongelukkig heeft haar vader haar tot heden toe weinig gelegenheid gegeven aan haar lust in deze te voldoen. Men zou zeggen dat niemand voornaam genoeg is, in zyn salons te zitten, daar enboven komt hy er zelf ook niet en bevindt hy zich immer in zyn bibliotheek. Is hy daar dan zoo bezig? Men vermoedt zulks, maar men weet niet, wat hy uitvoert, hy spreekt er nooit over. Hoe heeft hy fortuin gemaakt? Daar is my niets van bekend, maar men be weert dat hy heden driemaal meer bezit dan toen hy hier aankwam. Wordt vervolgd, Snelpersdruk LANGEVELD DE ROOIJ Texel.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 4