N°. 403. Donderdag 13 AugustusA0, 1891 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. !>it blad verschijnt Woensdag- en Katerdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen mot verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Adverlcntiön Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groot® letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBueg op Texel. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL, gezien art. 219, 2de alinea der Gemeentewet; brengen ter kennis van de inge zetenen, dat de rekening dezer gemeente overliet afgeloopen dienstjaar 1890 aan den Raad is aan geboden en ter Secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd van af heden tot en met den 15 Augustus e. k., van des voormiddags tien tot des namiddags twee ure, en hetzy in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Texel, den 31 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 12 Augustus 1891. De heer S. de Boer, onderwijzer aan de school met uitgebreid leerplan alhier, deed 80 Juli te Utrecht met gunstig gevolg examen voor de Engelsche taal. De markt van Maandag, tevens Veulen - markt, getuigde van een drukker aanvoer, doch daarbij bleef het dan ookwerd er al iets verkocht, de prijzen getuigden nog niet van meerdere levendigheid in den handel; als oorzaak daarvoor hoorden wij opgeven het koude natte weder, dat aan den vasten wal zoo ongunstig is voor het weiland. Voor Schapen (vette) werd van f 18 tot f 22,50 besteed; overigens was de prijs van f 10 tot- f 14lammeren golden f 8.00van Paarden en Veulens was de afzet weinig beteekenend. Aangevoerd werden: 119 Lammeren, 147 Schapen, 2 Nuchteren Kalveren, 10 Koeien, 21 Veulens, 40 Paarden, 7 Biggen en 1 Geit. De Waal, 12 Aug. Na gehouden examen is onze dorpgenoot, S. Dalmeijer Az., toegelaten als kweekeling op de Rijks-Kweekschool voor Onderwijzers te Haarlem. Helder, 11 Aug. Hedennamiddag vermaakten drie heeren en eene dame zich, door met een vlet in zee te zeilen. Eensklaps werd het vaartuigje door een rukwind onderstboven geworpen. Gelukkig zag men het onheil van wal. Terstond spoedde zich een andere vlet naar de in nood verkeerenden en had de voldoening alle opvarenden van een gewisson dood te redden. „Uit zeer goeden bron" meldt men aan de Amst., dat het ministerie zal zijnVan Tienhoven, buitenlandsche zakenTak, binnen- landsche zakenPierson, financiën Smidt, justitie, en Van Dedem, koloniën. De porte feuilles van oorlog, marine en waterstaat zijn nog niet definitief begeven. Ook wordt aan dat blad medegedeeld, dat de heer Vening Meinesz, burgemeester van Rotterdam, na lang aarzelen, besloten heeft, eene benoeming tot burgemeester van Am sterdam te aanvaarden. Het Vacl. meldt dat de moeielijkheden om trent de ministriëele crisis nog niet uit den weg zijn geruimd. Behalve voor Oorlog en Marine, heeft men ook voor Buitenlandsche Zaken nog geen titularus gevonden. Naast den heer Wttewaal, gezant te Petersburg, wordt ook de heer Van Tets van Goudriaan, gezant te Konstantinopel, genoemd. Men schrijft uit Rotterdam aan 't U. D. Het betreurenswaardige voorval aan boord van de „Obdam" op de terugreis naar hier is in handen van den justitie. Er schijnen nog geen termen te zijn gevonden om den gezagvoerder, die een man doodschoot volgens zijne ver klaringen en die van anderen, omdat hij tot zelfbehoud genoodzaakt was van een wapen gebruik te maken in hechtenis te nemen. Kapitein Bakker staat overigens bij deree- derij gunstig bekend, en zij die hem kennen, achten hem niet in staat om zonder zeer ernstige redenen op een van zijn volk te schieten. De omstandigheid trouwens, dat de kapitein, dooi den chef-machinist geroepen, omdat deze geen orde meer kon houden onder de stokers en tremmers, het noodig achtte zich te wapenen met een geladen revolver, bewijst reeds, dat er ernstige dingen waren voorgevallen. Zonder aanleiding begeeft een scheepsgezagvoerder zich niet gewapend onder zijn volk. Uit Harlingen meldt men; Een persoon die 24 jaar geleden in eene nabu rige gemeente woonde, maar toen vrouw eD kinderen verliet om als polderwerker meest in het buitenland in zijn onderhoud te voorzien, werd, als zonder middel van bestaan, dezer dagen door de Duitsche politie over onze grenzen gezet. Na eenigen tijd rondgezworven te hebben, meest, ook by nacht, onder den blooten hemel verkee- rende, kwam de 66 iarige man ongesteld te Gro ningen aan. De politie aldaar voorzag den zwerveling van een spoorkaartje naar Leeuwarden; Leeuwarden haastte zich den onwelkomen gast op gelijke wijze naar Franeker te zenden, doch daar gekomen, was de man zóó ziek, dat hij den wagen niet kon verlatenmen nam hem nu mee naar Harlingen, maar ook hier accepteerde men hem niet, maar zond h6m terug; Franeker evenwel stuurde hem nogmaals naar Harlingen, en thans werd hij per handkar naar een logement voor den reizenden man gevoerd, om daar, nadat hem door armvoogden geneeskundige hulp was verstrekt, kalm te sterven. Nu vraagt men: als de voorziening in oogenblikkelijken nood door de wet aan de zorg der politie wordt opgedragen, of dan de menscheiykheid by de autoriteiten bepaald contrabande is. Uit Rotterdam schrijft men aan het U. D. omtrent Sequah Hier blijft de geestdrift voor den wonder dokter, die in een oogwenk zich vermaard heeft gemaakt, evon groot. Als de fraaie reclamewagen met zijne helpers rondrijdt, dan vecht men om de biljetten, die zij rondstrooien, meester te worden, en een zeker deel van het publiek zou u aanvliegen, als gij een woord van twijfel aan 's mans wondermacht spraakt, of zijn rondstrooien van geld aan iets anders dan edelmoedigheid toeschreef. De rheumatische deurwaarder, dien men thans met gezonde beenen zich vlug ziet bewegen, nadat mon hem weken lang met moeite had zien voortstrom pelen, werkt tegen wil en dank als eene levende reclame. Onder de koloniale troepen, die dezer dagen weder na volbrachten diensttijd in het vaderland terugkeerden, bevond zich een Duitscher, die 10 jaar geleden van Rotterdam vertrok. Bij zijn vertrek overhandigde bij aan een vriend, die in behoeftigen toestand ver keerde, een '/so lot in de Staatsloterij, waarop de prijs van f 100,000 viel, kort nadat de Duitscher zee gekozen had. De vriend begon met dit geld een zaak, welke zich in bloei mocht verheugen. Toen nu de Duitscher voet aan wal zette, werd hij door zijn vriend opge wacht, die hem met zich naar huis nam en hem daar de f 4000 overhandigde, 't Was voorzeker een aardig buitenkansje voor den gepensioneerde. Zooals men weet, ontvangen de behoef tigen het geneesmiddel van Sequah gratis, wanneer zij een bewijs van hun pastoor of predikant kunnen overleggen. Nu kwam dezer dagen te (Rotterdam) een vrouw bij haar pastoor om zulk een bewijs voor haar zoon. Op de vraag van den geestelijke wat den jongen scheelde, antwoordde het moedertje: „Och, eerwaarde, mijn jongen is niet recht wijs, en 'k zou hem zoo graag weer in orde hebben." Maasb Men schrijft uit het Westland d. d. 6 Aug. 't Is tegenwoordig maar dagelijks „van dik hout zaagt men planken 1" Ongunstiger zomer weer kan men zich moeielyk denken. Zomer warmte krijgen we Diet te geDieten, koud en guur weer is schering en inslag. En iederen dag bijna worden we onthaald op hevige stort buien, afgewisseld of gepaard met on weder, 't Loopt den tuinders en boeren dezen zomer dan geducht tegen. In geen jaren is de tijd voor den bessenpluk zoo als thans. Dat de aard appelziekte met zulk weer groote vorderingen moet maken, is buiten kijf. Hagelbuien hebben mede al heele schade aangericht. Maandagavond hebben op vele plaatsen de druiven het leeiyk te kwaad gehad. Wat er overigens in een zomer als deze van de druiven terecht moet komen weten we niet. Een tuinder geeft niet heel gauw den moed op en lang hoort men hem zeggen: als 't weer nu nog maar wil meewerken, dan kan 't nog wel goed komen. Maar zoo 't er nu bij staat, hebben de meesten de natuurdruiven al opgegeven. De hooioogst komt ook al niet onder gunstige omstandigheden biDnen. Is het beschot al niet ruim ook de hoedanigheid wordt door het natte weer zeer verminderd. (W. Ct.) Eene huisbewaarster op eene villa schreef aan eene vriendin in de stad een§ uitnoodiging, om eenige dagen bij haar te komen logeeren. Bijwijze van postscriptum voegde zij onder het geschrevene er bij „Breng, voor het geval het slecht weer mocht worden, 't een of ander mede, om je wat bezig te houden." Op den bepaalden dag kwam de vriendin en had medegebracht haren beminde I B—aa—hwiiji li uil l. i

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1