Buitenland. Volgens vele bladen is de benoeming van het nieuwe ministerie aanstaande. De samenstelling zou aldus zijn: Mr. G. van Tienhoven, minister van bui- tenlandsche zaken; N. G. Pierson, minister van financien; Tak van Poortvliet, minister van binnen- landsche zaken W. K. van Dedem, minister van koloniën; Mr. H. J. Smidt, minister van justitie; A. L. W. Seijft'ardt, minister van oorlog. Voor Waterstaat wordt genoemd C. Lely, ingenieur der Zuiderzeevereeniging; van andere zijde noemt men Nivel, secr. der Explotatie- maatschappij. Voor Marine wordt genoemd J. C. Jansen, hoofdingenieur der marine, thans chef van de afdeeling matei iaal der zeemacht aan hot de partement vau marine. De „Noord-Brabanter" meldt, dat Hare Majesteit de Koningin-Weduwe aan de commis sie voor den hagelslag in Noord-Braband eono gift heeft doen toekomen van vierduizend gulden, waarvan f 2500 van Koningin Wilhel- mina en 1500 van H. M. de Koningin Weduwe. De boekhandelaar H. Pyttersen te Sneek, die, zooals men weet, lid der 2e Kamer gewor den is, biedt in het N. v. d. D. zijne zaak te koop aan wegensverandering van betrekking. Van bevoegde zijde wordt aan hot N. v. d. D. medegedeeld Door bemoeiingen van de Friesche Maatsch. van Landbouw besloot de Regeering dit jaar wederom eene proefneming te doen plaats hebben met de inenting tegen vlekziekte. Als plaats daarvoor werd mede aangewezende gemeente Hennaarderudeel, waar 103 varkens werden ingeënt bij 21 veehouders. Toen nu in die gemeente de vlekziekte begon op te treden, werd daarvan onmiddellijk gebiuik gemaakt om de ingeënte varkens aan besmetting bloot to stellen en daar door uit te maken of de dieren door de inenting al of niet de vatbaarheid van d:e ziekte verloren hadden. Daarvoor werd Een ingeënt varken geplaatst in een vuil hok waaruit even te voren een ziek varken geslacht was. Het ingeënte varken bleef gezond. Vijf varkens worden geplaatst in vuile kokkon bij nog levende zieke varkens. Een hiervan had nog eerst de ingewanden van een geslacht ziek varken opgegeten Alle vijf ingeënte varkens bleven gezond. Vijf ingeënte zfjn gevoederd met ingewanden van verscheidene zieke varkens, terwijl door hen ook nog werden opgegeten twee doode varkens die aan vlekziekte gestorven waren. De proef- varkens bleven gezond. Acht varkens zijn op dit oogenblik nog aan verschillende proeveD onderworpen, waarvan zeven reeds zoo lang onder toezicht zijn, dat men ook bijna van hen kan zeggen, dat ze gezond bleven. De proefnemingen worden voortgezet. In den polder Waard en Groet wast de haver zeer door op velden, waarop dit ge was het meest aan den grond is geregend, zoozeer, dat van het oude gewas bijna niets meer te zien is. Het nieuwe gewas schiet hier welig bovenuit, zeer ten koste van de ooi spronkelijke haver. In verschillende bladen leest men In Limburg aan de Maas, anderhalf uur boven Roermond, ligt een dorp Wessem geheeten. De burgemeester van dat dorp heet J. R. L. Corbey, de wethouders J. M. Tijssen en R. Verlinden. In 1887 en 1889 werd er gemompeld, dat die heeren met hun stembus ter gelegenheid der gemeenteraadsverkiezingen goochelstukjes uit voerden. De "VVessemer burgerij paste dienten gevolge voor ditmaal op haar tellen. Zes getuigen vatten post rondom de gevaarlijke stembus. Vier en vijftig kiezers kwamen op. Zeven en twintig kwamen met geopende briefjes ten bureele, toonden die aan de getuigen, waardoor bleek, dat minstens 27 briefjes waren ingevuld met de namen A. van Hoef en Alph. Tijssen. Daarna werden voor de oogeu der getuigen de briefjes gesloten on in de bus geworpen. De steinbus was den waakzamen wachters echter te slim. Bij de opening produceerde zij zesentwintig stemmen op Van Hoef en Alph. Tijssen en 28 op J. M. Tijssen on R. Vorlinde, aftredende leden en tegelijk stemopnemers. De zes waakzame leden hebben aan den officier van justitie do oplossing van dit raadsel opgedragen. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden lo. In de maand October en November a. s. zal te 's Gravenhage een vergelijkend onder zoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk der posterijen, waarvoor twaalf plaatsen ter ver vulling waren openges! eld. 2o. Aanstelling van klerken der posterijen geschiedt op een jaarwedde van f 400, welke belooning kan klimmen tot f 1200. 3o. Zij, die zich aan het sub 1 bedoelde onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór 20 Sept. a. s. aanmelden bij het Dep. v. Waterstaat door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van r.aam, voornaam on woonplaats. Voor verdere bijzonderheden zie men de „Staatscourant" No. 188. Voorgaande week, vrijdagmorgen, ontving de koopman Smit, Vissckersdijk te Rotterdam, drie zeer groote apen. De heeren Sim, Jack en Will in een bedompt 1 ok opgesloten, kregen een hartstochtelijk verlangen naar „vrijheid" wat niet te verwonderen is in de kermisweek. Zfj verbraken dan ook de afsluiting, ontvluchten het huis van den heer Smit, klommen langs een gootpijp tegen een huis op en gaven van daar een oxtra-gratis gala-voorstellling in de hoogere equilibri. Vooral Sim, de grootste, gaf doorslaande bewijzen dat het „slangenmensch" ook een voorvader gehad heeft. Nadat ze hun programma afgewerkt hadden, klauterden de drie „artisten" weder naar beneden en brachten onder gejuich van honderden dankbare toeschouwers oen bezoek bjj den banketbakker J. J. Senger in den Hang. Do winkeljuffrouw viel op het zien der kunstenmakers in zwijm. Zeer ongalant namen zij hiervan niet de minste notitie en deden zich flink te goed aan het vele gebak dat er, met het oog op de kermis, was uitgestald, Sim pakte een flesch drank van een plank, ontkurkte die met kunstenaarsvaardigheid en zette bfj gebrek aan een glas, de flesch aan den mond. Nadat hfl de flesch half geledigd had, reikte hjj ze, onder gejuich van de verbaasde toeschouwers, aan Jack over, die nadat hij genoten had, het staartje voor Will overliet. De drie heeren werden nu een weinig door duizeling bevangen en hiervan maakte men gebruik om ze alle drie in den uitstalkast op te sluiten. Jack nam daarop een ijzeren uitstalstang sloeg de spiegelruit stuk en gevolgd door zijn beide ambtsbroeders zat hjj weldra weder boven op den nok van eon huis en grijnsde tegen de menschen beneden. Daar men geen ander middel weet om de dieren terug te krijgen, zal waarschijnlijk kruit en lood gebruikt moeten worden om de drie apen onschadelijk te maken. Door het verbod van uitvoer van graan uit Rusland heerscht cp onze korenmarkt een ongewone beweging. Een extra-blad der „Ned. Bakkers-Courant" zegt daarvan „De termijnhandel was dol: de October-rogge liep sinds Maandag van f 212 tot f 280 en voorts weer terug tot f 258. Ook de tarweprijzen rijzen reedszelfs Amerika gaat nu goed vooruit. De bJoemprijzen, die Maandag f 14 noteerden #werdon er Maandag reeds voor enkele merken f 15 gevraagd. Waar de toestar d heen moet is nog niet te bezien in ieder geval zullen wij spoedig weer de oude roggeprijzen van f800 bereikt hebben." In allen gevalle kunnen de bewoners van Amsterdam reeds bij voorbaat den invloed der hooge korenprijzen voelen. De bakkers hebben den prijs van het roggebrood met 2 h 3 centen verhoogd. Met de aardappelen staat het in Fries land niet gunstig. Op vele akkers wordt het loof zwart en begint te rotten. De knol is vr oral op de lage landen reeds door de ziekte aangetast. Do stokboonen, welke eerst prachtig stonden, hebben veel door den aanhoudenden regen geleden. De lage weilanden zijn zóo drassig, dat het gras er onder lijdt. In de veenderijen is de turf nog niet droog, in weerwil van de vele moeite, daaraan besteed. De ijmkers hebben hunne bijen naar de Drentsche heidevelden gebracht, om uit de heidebloem den wintervoorraad te verzamelen. De visschers klagen over geringe vangst. In den houthandel is weinig leven. Aan een particulier schrijven uit Durban (Natal) ontleent het U. D. het volgende: „Wanneer ik vroeger van de vervolging der joden in Rusland hoorde, heb ik wel eens gezegd zij zullen hot wel zeiven vordiend hebben. Wan neer ik zulk een jood zag, vuil en gekromd als een vraagteeken, heb ik hem niet met veel achting behandeld evenzoo aan boord, van Europa naar hier, waar een groot getal met mij op hetzelfde schip warenLater heb ik eenigen van deze en andere Russische joden ontmoet in geheel veranderde omstandigheid. Zij zijn hier niet gehaat en gedragen zich goed. Zij verdienen meestal met hunnen handel goed hun brood. Zij zijn vlug in 't leeren der Engel- sche taal en eveneens van het Afrikaansch-Hol- landsch. Kortom, wanneer zij hier een tijdlang gewoond hebben, kent men ze niet meer. Hier lijden ze niet; zij leven vrij en frank, zoodat ik de overtuiging heb, dat alleen hun lijden hen vuil en bedrukt heeft gemaakt. „Als bewijs, hoe de christenen (Èngelschen) over hen denken, moet ik u zeggen, dat do grootste firma alhier onlangs beweerde, eiken jood crediet te willen gevendat is de oudste firma in de kolonie en zij heeft vele joden, die geen penny rijk waren, in zaken geholpen van welko thans velen bemiddeld zijn. Deze firma, Randies bros en Hudson, welke, daar zij groote zaken doet, natuurlijk ook vele bankroeten krijgt, heeft slechts eens in 40 jaren 50 pd. st. aan een jood verloren. „Tot slot moet ik zeggen, dat de Transvaalsche boer over het algemeen den joden goedgunstig is; evenzoo president Kruger. Een Russische jood, Tebianski, die niet lezen of schrijven kan, heeft van den president verlof gekregen om te wonen en een winkel te houden en is thans een bemiddeld man." In het Nieuws van den Dag is een schrij ven uit Argentinië opgenomen, onderteekend door een dertigtal Nederlandsche landverhuizers, waarin een droevig tafereel wordt opgehangen van de ellende, die daar geleden wordt door de Holland- sche emigranten. Slechts zeer enkelen hebben een goede betrek king gekregen, de overigen zijn zonder werk. Soms krijgt een eon karweitje van een paar dagen, doch verdient daarmede een loon, dat gelijk staat met 40 of 50 cents per dag hier te lande. En met zulk een bedrag is niets uit te richten, daar alles peperduur is. Bedelen of sterven van hon ger, voor die keuze staan de meesten. Verbetering is niet te verwachten in een land als Argentinië, dat stoffelijk bankroet en, zooals nader uiteen gezet wordt, tevens geheel gedemoraliseerd is. Ten minste 60 millioen menschen zouden ruim kunnen bestaan, als niet een handvol roovors alle macht bezat om zich ten koste van de algemeene welvaart te verrijken en alle kassen totaal uitgeplunderd hadden. Er schiet niets anders over dan naar Neder land terug te keeren, doch het ontbreekt den landverhuizers aan de noodige middelen daartoe. Komt er in Nederland niet op de een of andere wijze genoeg bijeen, om hun terugkeer mogelijk te maken, dan zijn zeker velen den hongerdood gewijd. De graan oogst in Amerika belooft uitstekend te wezen. Chicago ontvangt zevenmaal meer koren dan verleden jaar, te wetenvijfmaal meer tarwe en tweemaal meer gerst. Men verwacht veel vraag uit het buitenland en de groote bestellingen veroorzaakten nauwelijks prijsver mindering. Ook in Canada is de oogst overvloediger dan ooit. Omtrent het Russische rogge-uitvoer-verbod wordt uit St. Petersburg aan „the Times" de leelijke mededeeling geseind, dat in deskundige kringen de oogst nog niet als zoo slecht beschouwd wordt, dat de uitvoer van rogge zou moeten verboden wordenmaar dat men den maatregel beschouwt als een politieken, gericht tegen Duitsch- land en Oostenrijk. In Duitschland zelf is men gelukkig zoo kwaad denkend niet. Men gelooft daar wel degelijk aan de waarheid, dat de oogst slecht is, maar men hoopt er tevens en gelooft het ook, dat de verbod maatregel maar van korten duur zal zijn, omdat het te veel nadeel zal toebrengen aan Rusland's financiën. Duitschland zou nu voornemens zijn den uitvoer van aardappelen te verbieden. Nabij de stad Kerkie in Turkestan zijn grotten ontdekt, welker ontstaan volgens de daarin gevonden munten uit den tijd van het rijk der Sassaniden (226 tot 645 n Chr.) dateert. Er is hier geen sprake van een opgegraven oude stad, maar van een labyrinth van gangen en woonplaatsen, dat zich over een lengte van ver scheidene wersten uitstrekt en thans nog van

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2