N°. 406. Zondag 23 AugustusA0. 1891. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bübö 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, brengen naar aanleiding van art. 203 der gemeentewet ter openbare kennis, dat de begrooting voor het dienstjaar 1892 heden aan den raad is aangeboden en van heden af gedurende veertien dagen op de Secretarie ter lezing is nedergelegden hetzij in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 21 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY, Burgemeester. STIKKEL, Secretaris. TEXEL, 22 Augustus 1891. De plannen tot oprichting van een muziek corps aan den Burg, schijnen nog niet geheel te zijn opgegeven. Donderdagavond toch werd weder eene bijeenkomst voor dit doel gehouden. Een afdoend besluit werd echter ook thans niet genomen. De financieele bezwaren aan de oprichting van zulk eene Vereeniging ver bonden, zullen steeds eene groote belemmering blijven. Wenschelijk zoude het daarom zijn dat meer bemiddelden eens krachtigen steun verleende om de totstandkoming te vergemak kelijken. In de gehouden bijeenkomst werd besloten om Dinsdag a. s. nogmaals eene bijeenkomst te houden, alwaar dan tevens aanwezig zal zijn de heer Borstlap van Schagen, directeur van Schagen's Kleine Kapel, die als deskundige zal worden geraadpleegd over de mogelijkheid om een muziekcorps op te richten. Voor het welslagen van de aanhangige zaak, wenschen wij dat op die bijeenkomst niet zullen ontbreken zij, wier financieele krachten toela ten deze zaak te bevorderen, of dat zij althans eenige toezegging zullen doen. De oprichting toch van een muziekcorps moet ongetwijfeld veler sympathie verwerven. De tegenwoordige volksspreekwijze „hard gaat ie," is voor een muziekcorps alhier nog niet van kracht, zij echter evenmin van toe passing de tweede spreekwijze „stil staat ie." De afwezigheid van een drietal raads leden, in de gemeenteraadszitting van gisteren morgen, boodt alreeds het aanzicht van den Raad zooals in het vervolg ons achtbaar college bij getrouwe opkomst, in aantal zal zijn. Is 't voorzeker geen prettig verschijnsel dat tengevolge het minderend zielental in de gemeente, de vroedschap moet worden ingekort, gelukkig evenwel dat niet een verminderde wel vaart moet worden geconstateerd, gelijk de Voorz. opmerkte. De noodzakelijke verplich ting om op minder grooten voet te moeten leven, hetwelk men uit het verminderd aantal raadsleden zou kunnen afleiden, bewijst dus gelukkig geenszins de achteruitgang van de gemeente zelve. Ook de werkzaamheden getuigden daar niet van, vooral niet de rapporten over verschil lende rekeningen. De rekeningen van de Gemeente, Alg. Weeshuis en Alg. armbestuur wezen allen een voordeelig saldo aan. Is het wonder dat bij zulk een verblijdend verschijn sel een gevoel van voldaanheid den mensch overmeestert? (en raadsleden zijn toch ook menschen.) De dank van den Raad aan den Pres. van het Alg. armbest. getuigde van die voldaanheiddat de beheerders van gemeente penningen en van die van het Alg. Weeshuis hieruit mogen afleiden dat ook hun werk 's Raads tevredenheid wegdraagt, spreekt wel van zelve; blijve het zoo tot in lengte van dagen. Het onderstaande werd ons ter plaatsing toegezonden Een treffende plechtigheid had Zondag 1.1. in de R. C. Kerk alhier plaats. Nadat de geloovigen zich reeds eenige dagen hadden voorbereid en dien morgen bijna de geheele parochie tot de H. Sacramenten genaderd was, werd des avonds het nieuwe beeld van het H. Hart van onzen Goddelijken Verlosser door den pastoor der ge meente, geassisteerd door den Zeer Eerw. Heer P. Wouterlood, pastoor te Oudeschild, en den kapelaan, plechtig ingezegend krachtens bijzondere volmacht van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Nadat door den pastoor eerst in een schoone rede gewezen was op de zegeningen, die de vereering van het H. Hart zeker over de parochie zou doen nederdalen, werd het beeld gezegend, en daarna de geheele parochie door Zijne Eerw., voor het beeld neergeknield, plechtig aan het H. Hart toegewijd. De geheele menigte was bewogen, en vereenigde zich zeker in hunne harten met de woorden van hun beminden herder. Wat het beeld zelf betreft, dit moet een waar kunststuk genoemd worden. Geheel uit witten steen vervaardigd, en op een voetstuk van den zelfden steen rustende, wordt het bekroond door een heerlijk gothisch baldakijn, dat door zijn ranke spitsen den beschouwer onwillekeurig aan den Hemel doet denken, waar het henen wijst. De houding van het beeld is die welke door de Romeinsche Congregatie is goedgekeurd. De uit drukking van het gelaat is zoo edel en indruk wekkend dat het vanzelve tot vurig gebed aan spoort. Een woord van lof aan den genialen maker van het beeld, den Heer Stracké te Haarlem, maar vooral aan den Heer Tounaer, architect te Delft, die ook als bouwmeester van de nieuwe kerk te Heemskerk getoond heeft geheel in den geest der kerkelijke bouwkunst te zijn doorgedrongen, en die geheel belangeloos ook de teekening van dit kunstwerk gemaakt heeft, mag hier voorzeker niet ontbreken. Mogen beiden nog veel dergelijke kunstwerken voort brengen, dan zal de kerkelijke kunst in ons land zeker meer en meer gewaardeerd worden: Oudeschild, 21 Aug. Ongeveer twee maan den geleden verzochten onze visschers per request aan Z. Ex. den Minister van Water staat enz., om opruiming van een hinderlijk wrak op den bodem van Texelstroom. Aan dit wrak gingen netten verloren en werden een menigte gehavend. Nu is een onderzoek vanwege den Water staat bevolen. Onder leiding en toezicht van een ambtenaar bij den Waterstaat, zal de blazerschuit T X 104 trachten de juiste ligging van het wrak op te sporen. Onder dagteekening van 20 dezer heeft H. M. de Koningin-Regentes het nieuwe Ministerie benoemd, dat aldus is samengesteld Buitenlandsche ZakenMr. G. Van Tienhoven, lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland, burge meester van Amsterdam. Binnenlandsche ZakenMr. J. P. R. Tak Van Poortvliet, lid der Tweede Kamer voor Amsterdam en oud-minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid (1877 1879). FinanciënMr. N. G. Pierson. president der Nederlandsche Bank, oud-hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam. JustitieMr. H. J. Smidt, lid der Tweede Kamer voor Emmen, oud-minister van Justitie in het ministerie-Kappeyne (1877 1879) en van 1884—1888 gouverneur van Suriname. MarineJ. C. Jansen, hoofdingenieur, chef van de afdeeling „materieel" aan het departement van Marine. OorlogLuit.-kolonel A. L. W. Seyffardt, lid der Tweede Kamer voor Utrecht tot (15 Septem ber 1891). Waterstaat, Handel en NijverheidC. Lely, ingenieur (bij de Zuiderzee-vereeniging). KoloniënMr. W. K. baron van Dedem, lid der Tweede Kamer voor het district Hoorn, burgemeester der gemeente Hoorn. De heer Tak van Poortvliet zal in het nieuw gevormde ministerie als minister-president op treden. Vrijdag 21 dezer werd door de nieuwe Ministers de eed of belofte (de heer Lely is doopsgezind; afgelegd. Den 18 dezer heeft voor de arr. rechtbank te Bergen op Zoom te recht gestaan Charles Devonport, zich noemende Sequah, de thans zooveel opgang makende wonderdokter, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde en het verkoopen van geneesmiddelen. Voor het eerste was de eisch f 300 boete, subs. 90 dagen hechtenis en voor het tweede f 200 boete, sub. 40 dagen hechtenis. Men schrijft uit Scheveningen Een groot deel van de vloot heeft haar eerste haringreis volbracht. De besommingen zijn over het algemeen zeer meegevallen. In de laatste dagen hebben de schuiten, welke hier en te Vlaardingen binnenkwamen, f2500 tot f 3000, na aftrek van het tonnegeld, voor haar vangst gemaakt. Wel is waar hadden verleden jaar enkele schuiten omtrent dezen tijd reeds haar tweede reis gemaakt, maar de besommin gen van die twee reizen waren samen nau welijks zoo hoog als de eerste reis van dit jaar. Die hooge sommen zijn het gevolg der hooge haringprijzen, niet van bijzonder groote vang sten. De hooge haringprijzen worden op hun beurt weder veroorzaakt door de goede qualiteit van haring, die wordt aangebracht, en door de omstandigheid, dat de schotten dit jaar met hunne haringvisscherij niet gelukkig zijn geweest. Te Utrecht is de vrouw van een werk man bevallen van drie kinderen, twee dochters en een zoon, allen in leven. Moeder en kin deren zijn naar omstandigheden redelijk wel. Daar de echtgenooten reeds met een zevental kinderen gezegend waren (hoewel niet tot de armsten behoorende), zjjn zij met dezen onverwachten grooten zegen zeer verlegen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1