Buitenland» De Locomotief weet uit goede bron mee te deelen, dat de Gouv.-Gon., de heer Pijnacker Hordijk, zou aftreden als de heer Cremer in het nieuwe Kabinet zitting mocht nemen voor Koloniën. En het blad voegt er bij, dat dit ook in den Haag niet onbekend is, waarom het hoopte, dat de portefeuille van Koloniën niet aan den heer Cremer zou worden toege wezen. Is dit bericht juist, dan zal daarmee wel verklaard zijn, waarom de Kabinet formeerder met deze portefeuille van den heer Cremer naar den heer W. K. van Dedem is gegaan. Men meldt uit Apeldoorn Zekere W. kreeg van een buurman V. een kalf, dat plotseling gestorven was. Bij het ontdoen der huid bekwam hij een kleine wond aan do hand. Na verloop van korten tijd zwollen hand en arm onrustbarend op. De vrouw, die het vleesch in een kuip had bewaard, haalde er eenige dagen later iets uit, had echter ook een klein wondje aan de hand en onderging hetzelfde lot als de man. Bij beiden is bloedvergiftiging in hevige mate geconstateerd. Een nieuw bewijs dat men met dergelijke plotseling gestorven dieren niet te voorzichtig kan zijn. In de veenderijen van Aengwierden komt de vervening meer en moer in handen van kleine veenbazen, die bij de klijn-verkoopingen slechts zooveel koopen als zij persoonlijk bear beiden kunnen, 's Zomers varen zij met hunne turf naar de kleistreken en ruilen ze dan gewoonlijk in tegen wortelen, uien, rapen enz., die zij bij hunne thuiskomst weder met winst vau de hand zetten. Door deze handelwijze komen verscheidene arbeiders tot grootere welvaart. Echter heeft ook deze medaille alweder eene koerzijde. Immers, daar veelal het geheele gezin aan deze zwerftochten deel neemt, is daarvan het gevolg, dat de kinderen gedurende een groot deel van den zomer van alle onderwijs verstoken zijn. In IJ- en Haarlemmermeerpolders breidt zich de aardappelziekte meer en meer uit, het aanhoudend natte weer der laatste weken doet ook van de overige landbouwproducten een treurigen oogst verwachten. Uit Rotterdam wordt gemeld Sequah (alias Ch. Devonport) is bij de politie aangifte komen doen, dat een aantal fleschjes van zijne geneesmiddelen waren ontstolen, en wel door middel van inbraak in het lokaal waar hij zijne zittingen houdt. Bij een zoo geroutineerden reclamemaker is men natuurlijk, als men zoo iets hoort, ge neigd te denken aan een nieuw, slim uitge dacht middel om reclame te maken. Maar werkelijk schijnt de wonderdokter het slacht offer te zijn geworden van een dief, misschien wel iemand die hem concurrentie wilde aandoen. Droogmaking der Zuiderzee Het Haagsche Dagblad wijst, naar aanleiding van de voordracht des heeren mr. P. J. G. Van Diggelen, te Zwolle, omtrent het Zuiderzee-vraag- stuk, op het practisch-economisch belang, dat voor ons volk gelegen is in de droogmaking der Zuiderzee. Na weerlegging der verschillende bezwaren en grieven, welke tegen dit plan zijn ingebracht, zegt hot blad ,,'t Zou onverantwoordelijk wezen, als men door min of meer provinciale of locale bedenkingen zich liet weerhouden van verwezenlijking van een werkelijk nationaal idee. Wij zouden er veel heilzaams in zien, als er, na het twisten over dikwerf niet zeer gewichtige vragen, een kollossale arbeid werd ondernomen. Daardoor zou zelfs aan ons volksleven eenig relief worden verleend. Uit welk oogpunt ook bezien, altijd vertoont dit droogmakingsplan vele uitlokkende zijden. 't Wordt dus meer dan tijd, dat eindelijk de handen aan het werk worden geslagen. Zijn wij, inzonderheid als het 't gebied van het nijverheidsleven betreft, tegen te groote inmenging van Staatswegebij dit droogmakings plan kan de vrees voor gevaarlijke uitbreiding van de Staatsbemoeiing niet gelden. Afkeerig van Staatsalvermogen, zullen wij het nimmer wraken als het Staatsvermogen aangrijpt, wat door het particulier initiatief, wegens onver mogen, anders niet in 't leven zou treden. Hebben wjj vroeger onbevangen, in verband ook tot andere economische quaestiën, de meening geuithet broodvraagstuk beheerscht de andere geschillen ook met betrekking tot het plan der droogmaking van de Zuiderzee geldt die waarheid. Wordt de nu in de groote steden opeengehoopte massa werkvolk in belangrijke mate, bij de droog legging van Zuiderzee, naar dat terrein gelokt, dan zal in gezonden geest iets goeds voor den werkman worden gewrocht. Van spreken moet men komen tot doen De VI. Gt. schrijft Nu de haring op zich laat wachten en slechts enkele bomschepen aankomen na eene lang durige reis is het zeker niet overbodig de waarschijnlijkeoorzaak van deharingschaarschte te bespreken. Deze is vermoedelijk te wijten aan den kouden zomer van verleden jaar, waardoor de haringeieren niet iu zoo grooten getale als anders konden ontwikkelen tot visch en ten tweede aan gebrek aan voedsel. De haring voedt zich met weekdiertjes en ook daarop heeft de koude zomer en de koude langdurige winter een noodlottigen invloed gehad, zoodat het voedsel, voor den haring in niet zoo groote mate voorhanden is als anders, waardoor de visch zelve of schraal blijft of door gebrek aan voedsel omkomt. In het Centrum leest men Tegenover de zeer ongegronde verwijten, die dezer dagen en ook heden in een enkel Katholiek blad weerklonken over onbillijke uitvoering der schoolwet door de Regeering bij het toekennen van subsidies aan bijzondere scholen, kunnen wij uit zeer stellige bronnen mededeelen, dat de zeer belangrijke quaestie of het hebben van verschillende roosters van werkzaamheden op een school deze'instelling al dan niet tot een groep van scholen maakt, geheel in het voordeel van het bijzonder onder wijs is beslist. Een correspondent der Arnh. Ct." maakt de volgende opmerking: Ik noem het een schande voor ons land, dat er een collecte moet gehouden worden, alsof er watersnood geweest was, wegens schade door hagelslag, in Noord-Brabant en Limburg geleden. Daar zijn de maatschappijen tot verzekering tegen hagelslag voor, en de landbouwer, die zich over zulk een schade bij mij beklaagt en om een gift tot vergoeding van de geleden verliezen vraagt, zal evengoed met ledige han den van mij gaan, als de man, wiens onver zekerd boeltje verbrand is. Wat de reden vqn het verzuim ook zij, traagheid, zorgeloosheid of gemoedsbezwaar, ik heb er hoegenaamd geen respect voor en kan mij niet verklaren dat een Regeering het kwaad kan aanmoedigen door inzamelingen te gedoogen voor landbou wers die volgens de couranten, ongeveer 8 ton gouds aan verhagelde producten verloren heb ben door eigen nalatigheid. Waar blijft de nieuwe postwet? deze vraag stelt N. A., en zeker niet ten onrechte. Wij meenen ons te herinneren zegt dit blad dat langen tijd geleden „een nieuwe postwet" aangenomen is. Sedert echter hoort men er ni9ts meer van. 't Kan zijn dat het voortdurend gekibbel over de vraag wie onze nieuwe ministers zullen worden, elke zaak van practischen aard, ook al is zij op het afkon digen na geheel gereed, naar den achtergrond dringt. Wat toch anders de reden kan zijn, dat een wet, welker wenschelijkheid reeds lang was gebleken en welke reeds in Maart is aangenomen, maar desalniettemin in Augus tus nog niet de wereld is ingezonden, begrijpt een gewoon mensch zoo dadelijk niet. Er heerschte Zondag omstreeks 5 uur in den namiddag eene groote bedrijvigheid aan het strand te Zandvoort, door het volgende voorval. Onder degenen, die een bad in zee namen, be vond zich een 16 jarig jongeling, de zoon eener aanzienlijke familie. Hij had zich te ver in zee gewaagd, zoodat het hem ten laatste onmogelijk was tegen den zwaren golfslag in, het strand weer te bereiken en hij steeds verder door de golven werd meegesleept. Honderden menschen waren aan het strand getuige van deze wanhopige worsteling tegen het gevaarlijke element, en ééne gedachte bezielde allen de jongen is on herroepelijk verloren. Dadelyk werden door een twintigtal moedige mannen, t e voet en te paard, en gewapend met kurken en lijnen, pogingen aangewend om den jongeling te redden. Aanvankelijk schenen deze pogingen vruchteloos, doch eindelijk slaagde een der onverschrokken redders er in den drenkeling te bereiken en te grijpen, waarna hij hem, ge holpen door zijn makkers, behouden op het droge terugbracht en naar het hotel vervoerde, waar hij door den baddokter werd behandeld en wel mot goed gevolg. Op het proefveld der afdeeling Berlikum van de Friesche Maatschappij van Landbouw heeft men dezen zomer proeven genomen met een middel tegen de aardappelziekte, bestaande in een mengsel, waarvan de hoofdbestand- deelen kopersulfaat en kalk zijn. De uitkomsten zijn waarlijk verrassend. Terwijl overal op het proefveld de aardappelen door de ziekte vrij sterk zijn aangetast en het loof zwart is geworden, prijken de besproeide akkers nog in hunne volle groene frischheid. Met zekerheid kan men natuurlijk over de werking van het middel eerst oordeelen, wan neer over eenigen tijd de aardappelen zijn gerooid. Dat evenwel het middel helpt, staat nu reeds vast. Verschillende landbouwers denken dan ook het volgend jaar op ruimer schaal proeven met het begieten der vloeistof te nemen. Eenigen zelfs passen het nu nog toe op de late soorten. Blijkt her van duurzaamheid, zoo zal het van veel invloed zijn op den verbouw der aardappelen. Nieuwe aardappelen werken niet gunstig op het darmstelsel. Om ze zoo te koken, dat ze niet meer gevaarlijk en veel lekkerder zijn, zette men twee ketels tegelijk te vuur, den eenen met de aardappelen er in, op de gewone wijze, den anderen alleen met water. Koken de aardap pelen, dan giete men dadelijk het vuile (solanine houdend) water er af, voege het kokende water uit den tweeden ketel er bij en late ze dan gaai- koken. Wie de aardappelen eens zoo bereid heeft, doet het nimmer weer anders. -- Maandagochtend te zeven uur stiet de snel trein van Parijs bij Zollikofen op eenen extra-trein, die feestgenooten naar Bern bracht en op de iails stilstond, ten einde den sneltrein voorbij te laten. Van den extra-trein zijn vier wagens verbrijzeld, meer dan 15 personen gedood en velen gewond. Door de straten van Bern zag men de gekwetsten vervoeren. Er heerscht algemeene verslagenheid en aan de feestelijke stemming is geheel de bodem ingeslagen. Uit Shanghai wordt aan „The Standard" gemeld, dat de Chineesche Regeering weigert de schadeloosstelling te geven, welke de Europeesche Mogendheden verlangen ten behoeve van de mis handelde Europeanen. Indien de Chineesche Regee ring bij deze houding blijft, zullen de diplomatieke vertegenwo.ordigers der Mogendheden dreigen met een vijandig optreden der vereenigde Engelsche, Fransche, Amerikaansche en Duitsche vloten. In de golf van Solway (Ierland) doet zich het zonderling verschijnsel voor, dat een schip, Sally," hetwelk er 34 jaren geleden is gezonken, thans weder boven komt. Eenige dagen geleden kwam de mast boven het zand te voorschijn en thans is reeds een groot gedeelte van den romp bovengekomen. Het wrak levert natuurlijk groot gevaar op voor de scheepvaart. In een New-Yorksch blad geeft eene dame een middel op, om gedurende langen tyd bloemen goed te houden. Zij verbaasde hare medereizigers op eene zeereis door steeds frissche bloemen in haar ceintuur te dragen, en beweerde dat het geheim hierin bestond, dat zij de bloemen, die zij den eenen dag droeg, den anderen dag in een doorboorden aardappel stak, en daarin vier entwintig uur liet staan. Het is gemakkelijk te beproeven, maar waarschijnlijk zullen niet alle soorten van bloemen een bevredigend resul taat opleveren. Een goede kans voor oude jongejuffrouwen. Er bestaat voor dezen eene uitstekende gelegenheid om haar geluk een echtgenoot te vinden en wel in de Argentijnsche Republiek. Op de zestien mannen treft men daar ééne vrouw aan, terwijl de ODgehuwde heeren niets liever wenschen dan zich eene levensgezellin aan te schaffen. Zoodra er „eene nieuwe vrouw" met dien naam wordt elke vreemdelinge betiteld aangekomen is, beijveren zich wel 50 mannen om haar het hof te maken, met het doel om haar tot de zijne

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2