N#. 408. Zondag 30 A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. ms&-41 Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL; gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kenniese van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Dinsdag den 1 September 1891, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde wal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 28 Augustus 1891. De burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, brengen ter openbare kennis, aat de lichten op den Oost- en Westdam van de haven beoosten het Oudeschild op Texel mot ingang van 3 September 1891 respectievelijk 23 en 84 meters zeewaarts zullen worden verplaatst. Texel, 27 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOIJ. TEXEL, 29 Augustus 1891. Maandag 31 Aug. a. s. herdenkt Neêrland's jeugdige Koningin haar elfden jaardag; (de eerste als Koningin). Laat het zich aanzien, dat die dag hier stillekens zal voorbijgaan, toch zal ongetwijfeld aan de jeugd de beteekenis van dien dag, door de onderwijzers wel worden verklaard. Wij geven verder in overweging om ter eere van den feestdag en het bezoek der schoolkinderen van verschillende dorpen, aan onze straten een feestelijk aanzien te geven door het uitsteken van vlaggen. Op de voordracht voor H. d. S. aan den Hoorn komen alphabetisch voor de heeren Augustinus Deelder, onderwijzer Helder. Jacob de Groot Oudkarspel. Johannes de Groot Jz. Winkel. Cornelis W. H. Louws Helder. Cornelia Schaap Texel. Klaas van 't Veer Oudkarspel. Voor onderwijzeres a/d Waal Mej. G. Tol te Wijk aan Zee. J. Mozes te Rossum. J. Bakker te Stad aan 't Haringvliet. Voor onderwijzeres i/d handwerken, Cocksdorp. Mej. N. Deuzeman—Visser. J. Buijs. A. Blom. Voor onderwijzeres, handwerken-Zuid-Eierland: Mej. N. E. Flens—Van Putten. M. v. Heerwaarde Barhorst. A. Wegman Rikkenberg. Den Hoorn, 29 Aug. Het programma voor den feestdag voor de schoolkinderen op Maan dag a. s. is thans als volgt vastgesteld De kinderen zullen zich verzamelen in het schoolgebouw en zullen vandaar te half tien in 19 rijtuigen vertrekken naar de Schans, om daar de schoolkinderen van Oudeschild op te wachten en alsdan gezamentlijk naar de Burg te rijden, waar ze door de schoolkinderen van het dorp de Koog zullen worden opgewacht gezamentlijk zullen ze dan verder een rijtoer maken naar de Koog, om zich daar op het strand en in de duinen te vermaken. Na terugkomst des avonds zullen de kinderen op chocolade en krentebrood worden onthaald. Dat goed weder dien feestdag zal begunstigen is zeker aller wensch. Kooo op Texel, 29 Aug. Met genoegen hebben we vernomen, dat de schooljeugd van Oudeschild en den Hoorn ons dorpje met een bezoek zal vereeren. De schooljeugd alhier maakt zich gereed om haar feestelijk te ontvangen, maar van een samenkomst in den Burg moeten we tot ons innig leedwezen afzien, aangezien er geene rijtuigen te bekomen zijn. Mochten er Zondag nog beschikbaar komen, dan is onze jeugd Maandagmiddag 12 uur in den Burg present. Helder, 28 Aug. Hedenmiddag stoomde de sleepboot „Stad Amsterdam" de haven binnen, met de gezonken Urker vischschuit U. K. 28 op sleeptouw. Deze schuit is in den afgeloopen nacht in het Zuidergat omge slagen en later vol water naar binnen gedreven tot in den Balg. De drie opvarenden zijn hoogstwaarschijnlijk in de golven omgekomen. De audiëntie-dagen der navolgende minis ters zijn voortaan aldus vastgesteld Justitiedes Dinsdag halftwee. Binnenl. Zakendes Zaterdags 12 uren. Financiëndes Donderdags 12 uren. Oorlogdes Donderdags 1 ure. Waterstaat, enz.des Zaterdags 1 ure. Koloniëndes Vrijdags 1 ure. Te Grave is een bakkersbond opgericht ten einde voortaan het roggebrood op een vastgesteld gewicht tegen een bepaalden prijs te verkoopen. Op twee na hebben allen zich verbonden om thans 5 kilo tot een prijs van f 0,52 te verkoopen. In de laatste dagen ziet men in de Am- sterdamsche grachten een toestel voorbijvaren, dat veel bekijks heeft. Het is een watervelocipéde van de nieuwste constructie, ontworpen en ver vaardigd door den heer A. J. L. Siddré, een jong werktuigkundige te Amsterdam. Het bestaat uit twee lange en smalle water dichte houten schuitjes, die op de manier van waterschoenen naast elkander zijn geplaatst daarboven verheft zich een toestel dat het meest overeenkomt met een safety tandem, zoodat het plaats geeft aan twee personen. De trappers brengen een stel van tandraderen in beweging, die een schuin liggende as doen draaien, waaraan een schroef is bevestigd. Met de stuurstangen, als bij een gewoon rijwiel ingericht, wordt het dubbele roer in werking gebracht, dat zeer ge makkelijk werkt. Het geheel heeft een draagvermogen van 240 KG. en is zeer licht. De ontwerper is zelfs bij ruw weder een paar maal het IJ overgestoken, zonder dat de vélocipède veel bezwaar ondervond van den golfslag. Met eenige verbeteringen hoopt de heer Siddré de bruikbaarheid van dit water-rijwiel nog te veihoogen, o. a. door er een zeil op te beves tigen. (N. v. d. D.) Men meldt aan de Leeuw. Crt Een der buitenwonende eigenaars van lande rijen in de gemeente het Bildt heeft in de condi ties, op welke thans een zijner boerderijen voor den tijd van zeven jaren staat verhuurd te worden, eenige bepalingen opgenomen, die met het oog op de bekende toestanden in die gemeente veel belangstelling wekken. In de eerste plaats is de huurder verplicht voor zijn werkvolk een loon te bepalen in overleg met den verhuurder. Verder moet hij jaarlijks twee morgen bouwland met de spade laten bewerken, in plaats van het te beploegen, en voorts jaarlijks minstens drie hectaren bouwland bestemmen voor den vlasbouw, of eene hoeveelheid vlas, gelijk aan de opbrengst hiervan, van elders aanvoeren. De strekking der eerste bepaling is te verhinderen, dat de huurder zijn arbeiders een loon uitbetaalt beneden of boven den gewonen loonstandaard, terwijl de verdere bepalingen geheel in het belang van het werkvolk zijn genomen. 't Behoeft zeker niet gezegd, dat genoemde bepalingen de goedkeuring van velen wegdragen en dat men hoopt, dat meer landeigenaren, by voorkomende gelegenheid, het voorbeeld van dezen mogen volgen. Te Utrecht had eene dienstmaagd de onvoorzichtigheid een pakje met geldswaardige papieren (f 200) in eene mand met vuilnis te werpen. Dit mandje werd door een asch- kar opgenomen en naar de Vaalt gebracht. Toen het gemis der bankbiljetten ontwaard werd, spoedde zij zich naar de vaalt en in bijzijn van den vaaltopzichter werd tot hare groote blijdschap het pak teruggevonden. Woensdagavond bij eene zitting van Sequah in het Verkooplokaal, ging het zeer onstuimig toe, nadat hij aan het publiek bekend had gemaakt dat de verkoop zijner middelen hem verboden was. Een der aanwezigen riep ,,'t zijn lorrenhiermede bedoelende diegenen die den verkoop verboden hadden doch het publiek, dat wel geschat werd op wel 4000 personen, begreep de uitdrukking verkeerd, en onthaalde den persoon, die haar gebezigd had, op een pak slaag, totdat het hem gelukte de vergissing te doen begrijpen. Bij het uitgaan was het rumoer nog sterker. Sequah kwam nogmaals op de tribune en deelde mede, dat hij geen zitting meer zou houden, als het verlaten der zaal niet zonder wanorde kon geschieden. Een talrijke politiemacht was aanwezig, die er in slaagde, het publiek te doen uiteengaan. Een Engelsche kotter verkeerde bij het stormweer van Woensdagochtend tusschen Enkhuizen en Stavoren in nood. Eenige kloeke mannen verlieten met den botter E.H. 83 de haven Enkhuizen, ten einde hulp te bieden. Met veel moeite slaagden zij er in den kotter behouden binnen te brengen, waarvoor hun eene som van f 120 werd ter hand gesteld. Uit Monnikendam wordt gomeld, dat nu reeds Zuiderzeeharing in een fuik is gevaDgen. Wanneer dit voorloopers zouden zijn, dan is een zeer vroege haringteelt te wachten. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1