N#. 401. Zondag 6 September A". 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buua 80 Ces. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentie» vóór ÏO uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 5 September 1891. De gemeentébegrooting voor 1892, ter visie liggende, wijst aan voor ontvang en uitgaaf een cijfer van f 54489.75*. De inkomsten worden als volgt geraamd I. Restanten van vroegere diensten f 499.99 II. Inkomsten van gemeente eigen dommen en bezittingen 573.— III. Opbrengst van belastingen en heffingen - - 35941.76* IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten 6075.— V. Buitengewone ontvangsten -11400.— Als bijdrage van het Rijk in de kosten voor het lager onderwijs wordt gerekend op f 11.150, als: 30 ten honderd vergoeding enz. f 5850, en bijdrage van het Rijk enz. (hoofdst. V) f 5300. Als uitgaven worden geraamd voor I. Kosten van huisb. beheer f 4510.— II. Kosten van invordering van de plaatselijke belastingen en teruggave deswegen - 500.— IK. Kosten van onderhoud van gem. eigendommen en deswege verschuldigde lasten - 6588.75 IV. Openb. veiligh. en brandweer 2930. V. Plaatselijkegezondheidspolitie VI. Onderwijs - 23065.— VIL Armwezen - 5860.— VIII. Renten en aflossingen - 2881.25 IX. Pensioenen en wachtgelden - 10.— X. Andere uitgaven - 1747.— XI. Buitengewone uitgaven - 6010.— XII. Onvoorziene uitgaven 387.57* Op 1 Jan. 1892 zal de schuldenlast der gemeente zijn: f 500 47» leening (f 23000) 1 Juni 1877 - 15000 a 47, 20 Jan. 1888 500 23 Aug. 1889 - 10000 k 47o Verplichte aflossing jaarlijks f 1500. De heer G. Kempers, H. d. S. te Waal, is in dergelijke betrekking benoemd naar St. Pancras. Oosterend, 4 Sept. 't Is zeker een goeden inval geweest om alhier een barometer ten dienste van 't algemeen te plaatsen. Op den dag, voorafgaande aan den storm- achtigen nacht, waarin de botter U.K. 28 verging, was het prachtig weder en zeker zouden vele visschers van hier vertrokken zijn, wanneer de barometer den naderenden storm niet had voorspeld, en de gevolgen zouden misschien vre&selijk geweost zijn. Ook Maandag jl. voorspelde de barometer, in strijd met de voorspelling van Professor Waelput, slecht weder en gelukkig was ook toen de geheele vloot binnen voor den avond, behalve een paar schuiten, welke echter be houden „Het Vlie" zijn binnengeloopen. Vele visschers varen bovendien nog een' barometer aan boord, waardoor misschien al menig menschenleven behouden is gebleven; immers heeft men hier in de laatste jaren, alhoewel de vloot zich meer en meer uitbreidt, geen verliezen van dien aard te betreuren gehad; terwijl men zoo dikwijls van andere plaatsen ongelukken te vermelden heeft gehad. De Minister van marine brengt ter kenms van zeevarenden, de bij de haven van Stavoren, Zuiderzee, 3de district, op 100 M. van af den zeedijk, een met steenen geladen tjalkschip gezonken ligt, op de peiling: Licht op N. havenhoofd Z.W. op 665 M. Ligging ongeveer52° 23' 33" NBr. en 0° 28' 30" OL. van Amsterdam. De ligplaats wordt door een wrakton aan geduid. De sluiting der Staten-Generaal is bepaald op Zaterdag 12 September, te 3 uren des namiddags. De opening van de Staten-Generaal zal plaats hebben op 15 September. Tot voorzitter van de Eerste Kamer is benoemd voor het volgende zittingjaar Mr. A. van Naamen van Eemnes. Een Terschellingsche visscker had Maan dag een buitenkansje. Hij ving namelijk een steur van meer dan 100 pond zwaarte. De groote waterbewoner kon door zijne lengte niet in de bun worden geborgen. Waarschijn lijk zal hij naar België worden gezonden, waar gewoonlijk goede prijzen voor deze visscben worden besteed. Dat de landbouwende stand het droge weder weer te baat neemt om het nog te velde staande hooi binnen te halen, bewijst de drukte, die Zondag 30 Aug. te de Beemster heerschte. Alle man werd op dien dag aan het werk gezet, om zooveel mogelijk van het mooie, droge weer voordeel te trekken. Dat het niet altijd voorzichtig is, wanneer men zijn adreskaart achterlaat, bewijst het volgende geval Maandagnacht werd op het nieuwe kerkhof te Haarlem, onder SchoteD, diefstal gepleegd uit een daar geplaatste bus. De dader daarvan is thans op een zeer eigenaardige wijze ont dekt geworden. Aan den voet van den steenen paal, waarop de bus stond, lag namelijk een adreskaartje van H. de B., aanspreker en lijkbezorger te Haarlem. Genoemde d. B. is door de politie aangehouden en in het bezit gevonden van vijfentwintig gulden. Een paar wonden aan de hand, twee op het kerkhof gevonden sleu tels, welke mede van hem afkomstig zijn, voorts de omstandigheid, dat d. B. de nacht van Zondag op Maandag niet in zijne woning heeft doorgebracht, geven grónd aan het ver moeden, dat hij de bedrijver van den diefstal is geweest. Het gevonden adreskaartje zou hem dan bij het plegen van het misdrijf uit den zak gevallen zijn. De vrouw van den straatwerker L., aan het Haagsche Schouw (gem. Voorschoten), die reeds tweemaal een tweeling het leven schonk verblijdde op Koningins verjaardag haren echt genoot met de geboorte van drie flinke jongens. In 4 jaar tijds werd dit echtpaar met zeven kinderen gezegend. Het getal hunner kinderen bedraagt thans 11. Boven Heerenveen voer dezer dagen een hevige windhoos. Een dakraam van de woning van den heer B. Sanders werd uitge licht en achter de twee huizen verder staande woning der dames Jung zoo netjes neergezet, als hadden voorzichtige menschenhanden dit gedaan. Op sommige plaatsen werd een gat in een dak geslagen, een schoorsteenbord afgeworpen of een glasruit ingeslagen. Van sommige boomen werden zware takken afge knakt. Uit Enkhuizen zond men ons het volgende ter opname Eenigen tijd geleden kwamen de leden der G. en S. vereeniging „Vlugheid en Kracht" alhier op het denkbeeld een vrijwillig brandweercorps op te richten en ter verwezenlijking van dat denkbeeld steun te zoeken bij de verschillende brandassurantie maatschappijen te Enkhuizen ver tegenwoordigd. Zij meenden, dat bedoelde maatschappijen niet zouden aarzelen geldelijken steun te verstrekken voor een doel, niet alleen in het belang van die maatschappijen zelve, maar ook in dat hunner verzekerden en togen vol hoop aan 't werk. Helaashoe deerlijk bedrogen zij zich Op één enkele uitzondering na weigerden allen; hunne statuten lieten n. b. niet toe, steun te verstrekken aan een 24tal jongelieden, die er genoegen in zouden vinden, bij 't uitbreken vaD brand zoo spoedig mogelijk ter plaatse tegenwoordig te zijn en have en hof te beschermen voor het vernielende vuur. Eere dan ook aan de directie der maatschappij ,,'t Algemeen Belang"! Zij alleen toonde te begrijpen, dat 't belang én der maatschappijen én der verzekerden bij 't oprichten van vrijwillige brandweercorpsen slechts kan winnen, zij alleen verklaarde zich bereid de zaak finantieel te steunen. Te begrijpen is het, dat de oprichting van het corps nu vooreerst geen voortgang zal hebben ,,'t Algemeen Belang" kan toch niet voor haar zusters in de bres springen. Toch zal zij der G. en S. vereeniging een paar annihilators ver schaffen, werktuigen, die bij begin van brand uitstekend dienst kunnen bewijzen. Waren alle maatschappijen, wier belang ook in Enkhuizen gevonden wordt, even vrijgevig geweest, dan zou de oprichting van het corps gewaarborgd zijn geweest; wat er nu van komt, zal de toekomst moeten leeren. Een dronken koopman in galanteriën ging van Berlicum naar 's-Hertogenbosch en hield daarbij den eenen kant der Zuidwillems vaart, terwijl zijne echtgenoote, op een honden kar gezeten op den anderen oever de reis maakte. Uit het gesprek, dat tusschen de echtelieden vrij hevig van oever tot oever werd gevoerd, viel op te maken, dat de ver standhouding, althans voor het oogenblik, nogal wat te wenschen overliet;-en of het nu wel was een soort van wraakneming op de kijvende vrouw, dan wel of het meer onwillekeurig geschiedde, maar de dronken vent floot de honden en riep ze tot zich en een oogenblik later kon men kar, vrouw en honden te water zien. Wonder boven wonder kwam het vrachtje behouden bij den baas aan den overkant. TEXELSCHE COÜRAIJT

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1