Buitenland. De „Staatscourant" bevat het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst van 1891 in Noord-holland. Door de strenge koude in het voorjaar en de daarop gevolgde natte weersgesteldheid hebben bijna alle gewassen veel geleden en zijn over het algemeen de verwachtingen van den oogst niet gunstig te noemen. Eene gunstige uitzondering hierop maken de rogge, gerst en tarwe, waarvan in enkele gemeenten een goede oogst wordt verwacht, doordien men daar, waar de felle voorjaarskoude te veel schade had gedaan, die gewassen opnieuw heeft uitgezaaid. Boekweit zal een slecht beschot opleveren, terwijl het stroo er van kort is. Daarentegen wordt van de haver een goede opbrengst te gemoet gezien. Uit Rotterdam meldt men aan het Hbl. Hier ter beurse is het bericht ontvangen dat ten gevolge van de hooge margarine-prijzen, welke nog twee gulden meer bedragen dan in 1885, het laatst bekondo duro jaar, twee kunstboterfabrieken hare werkzaamheden heb ben moeten staken en wel de Goudsche kunst- boterfabriek en de Delfsche kunstboterfabriek. De laatste, een maatschappij, welke nog slechts één jaar bestaat, zal tevens liquideeron, terwijl de sluiting van eerstgenoemde vermoedelijk slechts tijdelijk is. Als een kenschetsende bijzonderheid van het noodweer op Donderdagavond te Nijmegen dient gemeld te worden, dat de watervloed en ijsval zoo groot was, dat in enkele straten der Benedenstad het water in een ommezien 30 a 50 centimeters hoog stond, zoodat men daar schuitje kon varen. Dat de schade door het ingedrongen water ln huizen en pakhuizen enorm groot is, behoeft wel niet gezegd te worden. Door den hagelslag werden Donderdag avond sommige hazen en honderden vogels te Deventer en omstreken gedood. Te Wilp vond men er onder een boom honderden, en onder een bcom tegenover do steenfabriek De Vlietberg bij Deventer, vond men er 445. Onder Hoogeveen is eene boerderij door het inslaan van den bliksem afgebrand. Het hoornvee kon worden gered, doch de geheele voorraad koren en-hooi, 10 varkens en nagenoeg de geheele inboedel is door het vuur vernietigd.. Verder verneemt men, dat de gemeenten Moergestel, Oorschot, Vessem, Hoogeloon en Beuzel weder door eene hagelslag geteisterd werden. Een Nederlander te Berlijn woonachtig, de heer G. J. A. Steen, student aan de technische hooeeschool aldaar, schrijft o. a. „Tot groote verontwaardiging van de mij bekende, te Berlijn woonachtige Hollanders, ontbrak op den 31sten Augustus de nationale driekleur aan het gebouw van het Nederlandsch gezantschap te Berlijn, Kronprinzenufer 7. „Naar ik vernam, is de gezant, jonkheer Van der Hoeven, afwezig. Of dit nu evenwel eene voldoende reden tot verontschuldiging is, geloof ik niet. Evenzeer meen ik te mogen betwijfelen, of het zijne bedoeling was, dezen dag zoo onopgemerkt te laten voorbijgaan Natuurlijk matig ik mij het recht niet aan, dezen of gene van deze nalatigheid de schuld te geven. „Ik hoop evenwel, dat dit schrijven onder het oog der bevoegde.personen moge komen, opdat voortaan de Duitschers kunnen zien, dat de Nederlanders, al zijn zij in het buitenland, toch nog lang niet onverschillig zijn geworden voor de feestdagen van hun Vorstenhuis Oranje." Op de Delftsche kermis leverde een buiten man nog al een kias bewijs van vraatzucht. Hij gebiuikte achter elkaar 10 bordjes poffer tjes, 15 eieren met zuur, een broodje met kaas, twee glazen bier, en ging toen bij wijze van spijsverteering een poosje in den draaimolen zitten. Een paar dagen geleden vervolgde een sperwer een kleiner vogeltje dicht bij het hoofdgebouw van den Dierentuin te 's Hage. Het kleinere vogeltje week vlak bij een dei- ruiten van de oude leeszaal zijdelings uit, terwijl de sperwer doorvloog, in zijn woeste vaart do ruit verbrijzelde en in do zaal be wusteloos terecht kwam. Do sperwer is thans weder springlevend, doch moet zijn baldadig heid met levenslange gevangenschap boeten. Naar De Echo verneemt, is door eenige philantropen een som gelds bijeengebracht, om een aantal Nederlanders, die in Argentinië gebrek lijden, naar Holland terug te voeren. Naar men aan het blad verder mededeelt, moet reeds een transport van die ongelukkigen onderweg zijn, en zullen weldra meerdere volgen. Dat alles is zeer mooi, maar hoe dan verder De oud-scheepskapitein Boomgaard, de oudste bewoner van Groningen, zal den 2 lsten September zijn 103en geboortedag vieren. De grijsaard, van middelmatige grootte, loopt zonder stok rechtop en leest zonder bril; alleen hin dert het hem, dat zijn gehoor er niet „beter" op wordt. Gaarne ziet bij, in de deur staande, nog naar „de lucht." Als een staaltje van Friesche koppigheid wordt het volgende medegedeeld: Te Donkerbroek staat een best gezond paard nu meer dan 18 jaren op stal, zonder van de plaats te bomen. Het dier heeft nog nooit werk verricht. De eigenaars, twee bij elkander inwonende broeders, hebben, zegt men voor ongeveer 18 jaar over dit paard woorden gekregen, 't Is toen op stal gezet, het wordt behoorlijk gevoederd en het staat er nog. Er wordt in huis nooit over gesproken. Te Waalwijk was Donderdag bij het uitgaan van de R. K. Kerk iemand achterge bleven, zonder dat dit werd opgemerkt, zoodat hij onwillens werd opgesloten. Daar hij geen ander middel zag om uit zijne gevangenschap verlost te worden, begon bij de klok te luiden. Dit trok natuurlijk de aandacht, en weldra werd hij uit zijn benauwden toestand bevrijd, onder het gejuich van een talrijk publiek. In een plattelands gemeente nam in de vorige week een nieuw gekozon raadslid voor het eerst zitting. De burgemeester kondigde in den loop der vergadering aan„Benoeming i van een ambtenaar van den burgerlijken stand." „Wat is er dat voor een?" vroeg het nieuwe raadslid aan een tegenover hem gezeten wet houder. „Dat is een die trouwt," was het bescheid. „Zoo?" hernam de ander: „dat noemen wij gewoonlijk een bruidegom." Een eigenaardig voorval heeft zich bij de gemeenteraads-verkiezing te Ottoland voorgedaan. Bij de eerste verkiezing behaalden de drie candi- daten der doleerenden de overwinning op hun liberale tegenstanders met 37 tegen 36 stemmen. De gekozenen verzuimden echter, ingevolge de bepaling van art. 13 der gemeentewet, binnen acht dagen na ontvangst van het proces-verbaal der stemopneming, aan B. en W. kennis te geven van de aanneming hunner benoeming, zoodat zij geacht werden die niet aan te nemen. Eene nieuwe verkiezing werd daarop uil geschreven, waarvan de uitslag was, dat de drie liberalen werden gekozen met 37 stemmen, tegen 36 op de doleerenden uitgebracht. Blijkens bekendmaking in de jongste Fran scho Staatscourant (Journal-Officiel) is opgeheven het besluit van 1890, waarbij de in en doorvoer uit Nederland en België van runderen, schapen en varkens werd verboden De opheffing van het verbod tot invoer van Amerikaansch varkensvleesch is te Berlijn door alle liberale bladen met vreugde vernomen, als een middel tot bestrijding van den nood en tot het verder afureken der economische politiek van Von Bismarck -- In het stoomschip „Cotina" van Glasgow te Quebec aangekomen, zijn in de lading gevonden twee bewustelooze mannen, 't Bleek dat zij den avond voor het vertrek der boot aan boord een plaatsje in het stroo zochten. Zij hebben twaalf dagen daarin gepakt gezeten zonder eten of drinken een is krankzinnig geworden. In Spanje en wel te Saragossa en omstre ken is plotseling een vrij sterke pokken-epidemie uitgebroken. Ter voorkoming van eene uitbrei ding der gevreesde ziekte, zoo snel als in 1890 het geval was, heeft de Regeering uitgebreide maatregelen verordend en zijn alle stedelijke en geneeskundige autoriteiten uitgenoodigd, de inen ting van kinderen met alle ten dienste staande middelen te bevorderen op kosten des lands, waar het scholen, kostscholen, armenhuizen, gevange nissen en andere instellingen van openbaar nut betreft. Daar echter in Spanje de vaccinatie tot nu toe alleen verplicht is voor soldaten, matrozen en burgerlijke ambtenaren, blijft het altjjd bij een verzoek of vergunning en ontbreken nog steeds de wettelijke bepalingen, die noodzakelijk zijn voor de invoering der inenting op grootere schaal de pokken-epidemie van verleden jaar heeft wel velen tot een beter begrip omtrent de noodzake lijkheid daarvan gebracht, doch de bekende gemak zuchtige aard dor bewoners van Spanje geeft nog geen hoop op de onderstelling, dat dergelijke onheilen vooreerst zullen worden voorkomen. Op 29 dezer zullen de gezondheidswerken van Marseille voor waterverversching, rioleering, vuil, afvoer, enz., die op staatskosten daar aange legd worden, om cholera en andere epidemiëen te voorkomen, worden ingewijd. Het zijn zeer omvangrijke werken, die vele millioenen gekost hebben, maar zij waren ook zeer noodig, daar Marseille steeds dreigde een brandpunt van besmetting te worden en het ook meermalen voor Europa geweest is. Uit verscheidene Pruisische provinciën komen er klachten over den tegenwoordigen ongunstigen toestand der spaarkassen. De inleg neemt voort durend af, terwijl het terughalen van ingelegde gelden en de aanvraag om voorschotten in hooge mate is toegenomen. De kassen zijn daarom genoodzaakt verschillende effecten, wier verkoop slechts onder zeer beperkende voorwaarden mag plaats hebben, tot lage koersen te verkoopen. Deze toestand wordt beschouwd als een gevolg van de toenemende duurte der levensmiddelen. Men is in Duitschland al op maatregelen bedacht om tegemoet te komen in den nood, door de duurte van levensmiddelen veroorzaakt'. Een aantal gemeentebesturen hebben o. a. met het oog op de duurte, op de tractementen der onderwijzers buitengewone toelagen van 80 tot 300 Mark toegestaan. De Regeering is zeer geneigd, dergelijke maat regelen aan te moedigen. Een telegram, bij de Londenscbe bladen ontvangen, meldt, dat te Culmont Chalindrey bij Dfjon een ontzettend spoorwegongeluk is gebeurd. Een trein met militairen, voor de manoeuvres bestemd, zou ontspoord zijn, waarbij 200 personen gedood en een groot aantal gewond werden. Geen der Fransche bladen bevestigt echter dit bericht. Een geweldige grondverschuiving dreigt het dal van de Drau of Drave in Tyrol met gevaar van overstrooming. Van een der bergen, welke de „Lienzer Klauze" insluiten, glijden aanhoudend rotsblokken en steengruis (men spreekt al van ongeveer 200,000 kub. meter) in dien bergpas. Men "roest, dat de rivier daardoor in haar loop gestuit en het dal in een meer veranderd zal worden. Men is voortdurend aan het werk om ongelukken te voorkomen. De bewoners van bedreigde huizen konden tijdig vluchten. Het stoomschip „Dunmurry", dat den26en Augustus van New-York naar Antwerpen vertrok, met graan geladen, werd op den 29en dier maand door een geweldigen storm overvallen. Ten ge volge van het verschuiven der lading lag het schip weldra geheel op zijde; ten slotte sloeg het schip geheel om en zonk. Van de 28 opvarenden vonden 8 den dood in de golvende overigen, onder wie de kapitein, wisten een der booten te bereiken en brachten daarin zestig uren door, met een paar pond nat geworden beschuit en twee gallons water als eenig voedsel aan boord. Eindelijk weiden de schipbreukelingen door de „Hans und Kurt" opgenomen en te Halifat aan land gezet. Thans schijnen in Rusland de spoorweg rampen een aanvang te nemen. Te Orel had eene botsing tusschen een personen- en een goederentrein plaats, waarbij vier personen gedood werden. Eenige met petroleum beladen waggons geraakten in brand, hetgeen een ontploffing ten gevolge had. Men zegt dat Sarah Bernhardt van plan is met haar gezelschap eene reis om de wereld te maken met een eigen schipde kosten zouden 5000 fr. per dag bedragen. Te kwartier voor vieren was het te Parijs Donderdagmiddag plotseling donker. Tegelijker tijd woedden hevige stormen en een zwaar onweder boven de stad. Het regende zóó, dat straten en boulevards weldra blank stonden. Het was bijna onmogelijk buitenshuis te ver-

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2